Skocz do zawartości

Najmłodsze "dziecko" w zestawie sprzętu obserwacyjnego.


Hagen

Rekomendowane odpowiedzi

Jak najszybciej czystego nieba życzę, i wspaniałych wrażeń z obserwacji przez nowe szkiełko. ?

luneta.gif

  • Thanks 1

 Ritchey-Chrétien TS 150 mm/ 1370 + Reduktor TS 0,67 x , TS ED 80/560 + Flattener x0,8 ; ASI 533 MC Pro, Guider ArteSky 60/240 mm+ ASI 178 MM  iOptron iEQ30 Pro, AsiAir Plus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten  Bresserek towarzyszy mi od jakiegoś czasu, jako uzupełnienie 12" newtona  do szerokich pól.  Czy ktoś użytkował to maleństwo z nasadką bino? Ciekawi mnie czy sprzęt będzie ostrzył bez barlowa, czy też potrzebne będzie skrócenie tuby.

Meade LB12", Bresser Ar 102/460, nikon action 10x50, Omegon Nightstar 25x100

ortho 6, LVW 8, ES 14, ES 24,

Baader uhc-s, o-III, zhumell uhc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, orzeszek1916 napisał:

Miałem okazję nim trochę popatrzeć. Aberka jest ale wg mnie akceptowalna.

Nie zapomnę widoku Veila, Ameryki w ES 30 mm z filtrem UHC Lumikona - 5° pola widzenia robi robotę. Brakuje mi takiego uzupełnienia Newtona 13" ?

Swego czasu napaliłem się na AR 102/600 , zakupu jednak nie dokonałem. Teraz widzę że pojawił się 102/460 droższy o równe 100 zł choć podobny (przynajmniej z wyglądu), a poprzednik zniknął z oferty.  Wygląda więc na to że mam Nomen Omen następny orzech do zgryzienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Leon napisał:

Swego czasu napaliłem się na AR 102/600 , zakupu jednak nie dokonałem. Teraz widzę że pojawił się 102/460 droższy o równe 100 zł choć podobny (przynajmniej z wyglądu), a poprzednik zniknął z oferty.  Wygląda więc na to że mam Nomen Omen następny orzech do zgryzienia.

 Witam

AR 102/600 jest dostepny caly czas na stronie  Bresser. Tutaj masz Link.

https://www.bresser.de/Astronomie/Teleskope/BRESSER-Messier-AR-102s-600-Hexafoc-Optischer-Tubus-AKTION-Astrokalender-2019-GRATIS.html

Edytowane przez LukSol
Blad w pisowni
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Interesował to on mnie ze względu na wyciąg. gdyby ogniskowa była 500 mm to pewnie bym go miał, chodzi mi o jak najłatwiejsze uzyskanie powiększeń lornetowych w jak najszerszym polu widzenia i dużej źrenicy wyjściowej. Hagen napisz o tym teleskopie coś więcej a szczególnie o wyciągu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyciąg tego refraktora to bajka. Chodzi płynnie i zero jakichkolwiek luzów. Używam do niego kątówek pryzmatycznych 1,25" podobnie jak i okularów. Przy wyostrzeniu okularem 9mm wykonałem test latarkowy i wyszło zero winietowania, jest wykorzystana pełna apertura 102mm. Są do kompletu przedłużki wyciągu 25 i 38mm, na końcówce redukcji 1,25" jest gwint T2. Wadą tego wyciągu w tym przypadku jest brak micro, ale mnie to nie przeszkadza ponieważ używam kątówkę z tuleją helikalną, która doskonale zastępuje micro. Czekam teraz na poprawę pogody, a "Wirtanen" już dość wysoko na niebie i coraz ładniejsza! Pozdrawiam!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Nie sądzę by ten szukacz optyczny był niezbędny, Red Dot powinien wystarczyć. Owszem może się on przydać w obserwacjach dziennych , tylko kto takie obserwacje prowadzi w takich powiększeniach, bo moim zdaniem to tak do 45x i tu może się przydać (samoloty, ptaki i wszystko co się porusza).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

To już niemal pewne , zakupię ten teleskop w maju gdy tylko otrzymam obiecaną 13 emeryturę. Mam w związku z tym  dwa pytania? 1) czy doveital można obrócić w stosunku do tuby czy jest on na stałe. 2) czy mógłbyś podać wymiary pudełka w które był on zapakowany, jeśli takie posiadasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupić , nie kupić ??????    Az się wierzyć nie chce, że tak jasny refraktor ma tak małą aberracje chromatyczną ! ?   Muszę jeszcze raz to przeczytać

by odnotować , jakie powery były wypróbowywane ...   :)

Cassegrain GSO 6", TS APO 102 / f.7 na FPL53, Spektyw 80/430, EQM-35 goto,  AZ5,   AZ3-R-Pronto, bino MaxBright, SM PRO 15 x 70, Canon 650 mod.
http://www.zam.fme.vutbr.cz/~druck/Eclipse/index.htm

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam mam identyczny teleskop Bresser 102XS. Aberracja chromatyczna owszem występuje, ale na jasnych obiektach i przy dużych powiększeniach. Refraktorek nadaje się do DS-ów, jak i przeglądu szerokich pól. Dla mnie największą jego zaletą jest to, że jest mały - bez problemu wchodzi do torby sportowej. Będzie z niego świetny travelerek, bez problemu w samolocie powinien zmieścić się w bagażu podręcznym. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, tomchm napisał:

Sam mam identyczny teleskop Bresser 102XS. Aberracja chromatyczna owszem występuje, ale na jasnych obiektach i przy dużych powiększeniach. Refraktorek nadaje się do DS-ów, jak i przeglądu szerokich pól. Dla mnie największą jego zaletą jest to, że jest mały - bez problemu wchodzi do torby sportowej. Będzie z niego świetny travelerek, bez problemu w samolocie powinien zmieścić się w bagażu podręcznym. 

102 / 600 ?  Na czym go eksploatujesz ? 

Cassegrain GSO 6", TS APO 102 / f.7 na FPL53, Spektyw 80/430, EQM-35 goto,  AZ5,   AZ3-R-Pronto, bino MaxBright, SM PRO 15 x 70, Canon 650 mod.
http://www.zam.fme.vutbr.cz/~druck/Eclipse/index.htm

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, zbignieww napisał:

102 / 600 ? Identyczny to on nie jest przecie ... :)  Na ?czym go eksploatujesz ? 

 

Cassegrain GSO 6", TS APO 102 / f.7 na FPL53, Spektyw 80/430, EQM-35 goto,  AZ5,   AZ3-R-Pronto, bino MaxBright, SM PRO 15 x 70, Canon 650 mod.
http://www.zam.fme.vutbr.cz/~druck/Eclipse/index.htm

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)