Skocz do zawartości

Najmłodsze "dziecko" w zestawie sprzętu obserwacyjnego.


Hagen

Rekomendowane odpowiedzi

Chodzi mi o to,  ze jeśli w opisie tego 102/460  jest napisane, że ED - to człowiek jednak się łudzi, że z tą aberracją będzie znośnie , oczywiście przy większych powerach !

Cassegrain GSO 6", TS APO 102 / f.7 na FPL53, Spektyw 80/430, EQM-35 goto,  AZ5,   AZ3-R-Pronto, bino MaxBright, SM PRO 15 x 70, Canon 650 mod.
http://www.zam.fme.vutbr.cz/~druck/Eclipse/index.htm

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, zbignieww napisał:

Chodzi mi o to,  ze jeśli w opisie tego 102/460  jest napisane, że ED - to człowiek jednak się łudzi, że z tą aberracją będzie znośnie , oczywiście przy większych powerach !

,,Znośnie" to przymiotnik, a każdy przymiotnik jest pojęciem względnym :) Ja od bardzo niedawna postanowiłem przy pomocy tego krótkiego achromatu rozdzielać gwiazdy podwójne ? Do tego celu zakupiłem sobie nowe okulary. Mój zestaw okularowy wygląda następująco:

1. GSO Plössl 32mm;

2. Skywatcher SWA-70 17mm;

3. Baader Morpheus 9mm;

4. Baader Morpheus 4,5mm;

5. Omegon LE Planetary 3mm.

Do tego wszystkiego dochodzi kątówka pryzmatyczna GSO 1,25" + filtr Baader Contrast Booster 1,25". 

A z aberką sprawy obecnie przestawiają się następująco:

a) na małych powiększeniach (okulary GSO oraz Skywatcher) na DS-ach w ogóle nie ma aberki. Pojawia się za to ona na najjaśniejszych gwiazdach Nieba - Syriusz, Wega itp. na ciemniejszych jest szczątkowa;

b) w przypadku pozostałych okularów jest już ona dużo większa (cały czas mowa o gwiazdach) - co ciekawe na Ksieżycu występuje jedynie ona na krawędzi tarczy.

I tutaj bardzo ważna sprawa - wspaniałą robotę wykonuje filtr Baader Contrast Booster. Jest to najbardziej agresywny filtr do walki z aberką, jednakże bardzo lekko zażółca obraz. W każdym bądź razie - na podstawie moich subiektywnych pomiarów - na najjaśniejszych obiektach zmniejszył mi on aberkę o ok. 75% w stosunku do stanu bezfiltrowego. Co ciekawe, najlepsze efekty daje on wtedy wkręcony nie w okular, ale w kątówkę - aż sam byłem zaskoczony, jak duża może być różnica w działaniu filtra w zależności od miejsca jego zamocowania. Jest to dla mnie tym ważniejsze, że jestem na etapie zakupu teleskopu docelowego i wiem na pewno, że nie będzie to żaden Newton i katadioptryk - zostaję przy refraktorach :) I waham się między 6" ED a 8" achro :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znośnie, to nie przymiotnik, kolego! :)   Jak ?  Znośnie !   Przymiotnik to znośny ; jaki ( jaka, jakie ) ? Znośny, znośna, znośne ... 

Ale ad rem :   Bardzo dziękuję za zadanie sobie trudu i opisanie problemu ; tego nigdy za dużo, mimo że ocena jest subiektywna.  Oczywiście na DS  problemu nie ma,

ale jasne planety czy Księżyc  - to już inna inszość !  

Ile kosztuje ten wymiatacz aberracji  Booster i gdzie można kupić ?

Jednak chyba zdecyduję się na 102/600  +   AZ 4  stalowe nogi 1,5 cala

 

Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję !  

Z.

Cassegrain GSO 6", TS APO 102 / f.7 na FPL53, Spektyw 80/430, EQM-35 goto,  AZ5,   AZ3-R-Pronto, bino MaxBright, SM PRO 15 x 70, Canon 650 mod.
http://www.zam.fme.vutbr.cz/~druck/Eclipse/index.htm

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie, mój błąd - znośnie to przysłówek, ale ma tą samą cechę co przymiotnik - jest to pojęcie względne :) 

Wracając do tematu, to nowy filtr kosztuje mniej więcej tyle:

https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=1844&lunety=Filtr Baader Contrast Booster 1 25

Jak pisałem wcześniej - filtr jest bardzo agresywny, w dużej mierze likwiduje aberrację (zwłaszcza w moim przypadku wkręcony w kątówkę pryzmatyczną), może jednak lekko zażółcić obraz). Poniżej zamieszczam tekst z porównania filtrów Baadera (autorstwa Baadera) w języku angielskim:

https://www.baader-planetarium.com/en/downloads/dl/file/id/23/product/2945/testreview_baader_anti_fringing_filters_astronomy_technology_today.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, zbignieww napisał:

Jednak chyba zdecyduję się na 102/600  +   AZ 4  stalowe nogi 1,5 cala

 

Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję !  

Z.

A to jeśli można zapytać to ile kosztuje ten 102/600 ? Chodzi Ci o APO 100/600 czy może zwykły achromat? Bo jak achromat to oczekiwałbym raczej gorszego obrazu niż ten maluszek 100/460 w kwestii nadmiarowych kolorków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, nie APO !  Wnuki narazie taki  nie potrzebuja !  :)   Ten 102/ 600 jest rowno o 100.- zl tanszy - ale nie chodzi o te stowe. Dluzsze ognisko  - bedzie to lepsze, tak mi sie wydaje.  Wszystko rozstrzygnie sie na miejscu w sklepie w Chorzowie. Jesli obsluga mnie przekona, ze aberracja w tym krotszym napewno jest mniejsza, moze zmienie zdanie.  Jak wyzej pisalem, dopisanie ED  powinno jednak producenta obligowac !  Ale bywa  tez tak, ze jest to zwykly  chwyt

reklamowy, by rybka chwycila przynete !  No a mam jeszcze w rezerwie kupno tego  Contrast Boostera 1,25 x  do zmniejszenia aberracji ... 

Kolega tomchm fajnie go opisal ! 

 

 :) 

Cassegrain GSO 6", TS APO 102 / f.7 na FPL53, Spektyw 80/430, EQM-35 goto,  AZ5,   AZ3-R-Pronto, bino MaxBright, SM PRO 15 x 70, Canon 650 mod.
http://www.zam.fme.vutbr.cz/~druck/Eclipse/index.htm

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę nie chce się wierzyć, że achro 102/460 będzie mieć mniejszą AC od achro 102/600.

Czekam na Twoje oględziny tych dwóch refraktorów. 

 

Vixen Ultima 8x42

 BK 102/600, Bino WO 2x 20/66*, Meade s5000 Plossl 26, Vixen LV 7, Vixen LV 5
Manfrotto 055 XPROB / 701HDV 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, zbignieww napisał:

Jesli obsluga mnie przekona, ze aberracja w tym krotszym napewno jest mniejsza, moze zmienie zdanie.  

Mam model 80/640 z tej samej "rodziny" achromatów i po pierwszym zerknięciu pomyślałem "kurde, prawie zero kolorków". Jak się później okazało, nie była to zasługa super optyki, a obcinania apertury przez wsunięty wyciąg. I z 80mm f8 robiło się jakieś 65mm f10. Po skróceniu wyciągu kolorki się pokazały??. Także myślę, że warto przed zakupem zrobić jeszcze test latarkowy

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No prosze, wszystkie chwyty dozwolone. Tak jak swego czasu zrobiono akcje z Lacerta 72 f/6 . Wyplaszczacz pola, chyba za cca 150 euro, byl za frico, w cenie refraktorka. 

Ktos jednak potem " wywachal "  , ze w tych z akcji szklo bylo fpl 51 a nie fpl 53  

Cassegrain GSO 6", TS APO 102 / f.7 na FPL53, Spektyw 80/430, EQM-35 goto,  AZ5,   AZ3-R-Pronto, bino MaxBright, SM PRO 15 x 70, Canon 650 mod.
http://www.zam.fme.vutbr.cz/~druck/Eclipse/index.htm

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://astromaniak.pl/viewtopic.php?f=1&t=46348&hilit=ed+460

 

Poczytaj sobie tutaj. Sporo informacji i dywagacji na jego temat. Za 100 zł różnicy masz fajniejszy wyciąg, krótszy sprzęt i jestem pewien, że w najgorszym przypadku aberracje będą podobne a obstawiałbym, że jednak będzie lepiej.

Zrobisz jak zechcesz ale przy ewentualnej odsprzedaży zdecydowanie szybciej znajdziesz chętnego na króciutkiego 102/460 z jakimś szkłem ED niż najzwyczajniejszego w świecie achromata z kiepskim wyciągiem 100/600.

(chyba, że wyciągi w tych 100/600 nie są takie jak np. w 100/500 :) )

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzieki, poczytam !  Mimo ze corka kategorycznie mi wybila z glowy jakikolwiek astro-sprzet  :( :( :( 

Tym samym informuje kolegow, ktorzy liczyli na jakies nowe spostrzezenia i ocene  - ze moj projekt padl !

A pieniazki pojda na inne cele;  krajoznawcze  :) 

SORRY !!!!!!!!!!   

  • Like 1

Cassegrain GSO 6", TS APO 102 / f.7 na FPL53, Spektyw 80/430, EQM-35 goto,  AZ5,   AZ3-R-Pronto, bino MaxBright, SM PRO 15 x 70, Canon 650 mod.
http://www.zam.fme.vutbr.cz/~druck/Eclipse/index.htm

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hagen mam do  Ciebie jeszcze jedną prośbę. Czy mógłbyś mi podać szerokość dovetaila. Zakupiłem dziś siodełko GSO które będzie współpracowało ze statywem video. Mam tylko Skyluxa gdzi szerokość dovetaila to 40 mm. Zawiesiłem go na tym statywie i siodełku i wszystko jest git opócz

luzu na połączeniu tych dwóch dovetaili. Oczywiście można go łatwo wyeliminować za pomocą 2-3 mm płytki. Chciałbym jednak wiedzieć czy będzie to konieczne, myślę że nie, a teleskop niebawem będę miał z góry dziękuje i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.03.2019 o 18:35, Hagen napisał:

Zbignieww nie daj się! W niebo zawsze warto patrzeć i to niezależnie od płci i wieku!!!! Pozdrawiam!!! 

Raz krzepi cukier , raz kolega z forum !    Ja się nie daję !  Ten zakup miał być dla wnuczek - na balkon czy na działkę . I to mi wyperswadowała moja Córeczka  !  :)

Może ma rację ...  Ja mam sprzęt i jakoś sobie radzę , od czasu do czasu raczkuję w astro-foto  :)

  • Like 1

Cassegrain GSO 6", TS APO 102 / f.7 na FPL53, Spektyw 80/430, EQM-35 goto,  AZ5,   AZ3-R-Pronto, bino MaxBright, SM PRO 15 x 70, Canon 650 mod.
http://www.zam.fme.vutbr.cz/~druck/Eclipse/index.htm

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Nareszcie. Mam od wczoraj to cacko i ja. Jak widać na zdjęciach, statyw video, na którym jest posadowiony, doposażyłem: w kątomierz elektroniczny do pomiaru wysokości oraz zwykły szkolny 360* , z którego wyciąłem poprzeczkę, do pomiaru azymutu. Zmieniłem również szukacz na kątowy 45*. Nieba jeszcze nie oglądałem, ale krajobraz rewelacja.

20190406_151755.jpg

20190406_151919.jpg

20190407_165825.jpg

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W swoim Bresserku oryginalny plastikowy szukacz wraz ze stopką co uważam za nieporozumienie zastąpiłem szukaczem Red Dot i dodałem stopkę od Sky- Watchera i sprawdziło się to fantastycznie, aczkolwiek wraz z refraktorem zakładam na montażu też szukacz optyczny 6x30 z nasadką kątową co w sumie razem doskonale się uzupełnia. @Leon gragratuluję zakupu. Co się tyczy okularów to Explore Scientific w tym sprzęcie sprawdzają się doskonale, wręcz idealnie! Pozdrawiam!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też chyba założę Red Dot nawet mam taki, ten założyłem na próbę, holder jest jednak dość  kiepski.   ES-y też mnie korcą  choć akcesoria dwucalowe również, z uwagi na jak najszersze pole widzenia. Na razie posiadam tylko komplet WA-66.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Narazie z rodziny ES dysponuję okularem 11mm 82°, miałem też okazję przetestować 6,7mm 82° i wiem, że następny to bedzie właśnie 6,7mm a potem w miarę potrzeb zobaczy się który jeszcze. Pole tych okularów jest obłędne, rozgląda się w nich człowiek na boki jakby przez okno patrzył. Niesamowite wrażenie. Pozdrawiam!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś przetestowałem Bresserka 102/460 z kątówką lustrzaną i.........obraz jaki mnie się ukazał do pospołu z ES 11mm 82° nie licząc odwróconych jego stron był fenomenalny, mimo słonecznej pogody aberracja na brzegach daszków i innych przedmiotów bardzo mała, ledwo widoczna, nie to co w kątówce pryzmatycznej gdzie była widoczna bez problemu zwłaszcza w słoneczny dzień. Zamówię dielektryczną, obowiązkowo. Pozdrawiam!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to jest z kątówkami? Która powinna być lepsza, ta zwykła czy dielektryczna!? A może z kątówkami jest tak jak z profesorami? Ten zwyczajny jest wyżej od nadzwyczajnego. U mnie obraz ze zwykłej jest lepszy niż w dielektrycznej, drobniutko niuanse, ale jednak, no i w cenie duuuuuża różnica.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)