Skocz do zawartości

Najmłodsze "dziecko" w zestawie sprzętu obserwacyjnego.


Hagen

Rekomendowane odpowiedzi

Na brzegach pola zaznacza się dystorsja więc potrzebny byłby dobry spłaszczacz pola. Co się tyczy aberracji to w ES 11mm 82° jest ledwo widoczna (jestem na etapie wymiany okularów na Explore Scientific) zresztą w tak krótkiej tubie ciężko aby coś nie wyskoczyło. Szczerze pisząc to nie znalazłem żadnego info aby ktoś z forumowiczów użył tej tuby do astrofoto, choć z drugiej strony w użyciu były i są SW 80/400 i zdjęcia wychodziły całkiem dobre, więc czemu miałoby być gorzej w tej tubie? Pozdrawiam!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Hagen napisał:

Na brzegach pola zaznacza się dystorsja więc potrzebny byłby dobry spłaszczacz pola. Co się tyczy aberracji to w ES 11mm 82° jest ledwo widoczna (jestem na etapie wymiany okularów na Explore Scientific) zresztą w tak krótkiej tubie ciężko aby coś nie wyskoczyło. Szczerze pisząc to nie znalazłem żadnego info aby ktoś z forumowiczów użył tej tuby do astrofoto, choć z drugiej strony w użyciu były i są SW 80/400 i zdjęcia wychodziły całkiem dobre, więc czemu miałoby być gorzej w tej tubie? Pozdrawiam!!!

Jak mocna dystorsja?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wow! Extra i profesjonalnie! Do obserwacji Słońca używam jednego filtra z ND5 od lornety. Zakupiłem nasadkę lustrzaną i chyba jeszcze kupię mikrofocuser do wyciągu bo im krótszy okular to z ustawieniem ostrości już zaczyna być problem. No, ale filtry extra! Pozdrawiam!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do wykonania nakładki doskonale nadaję się tubka po pastylkach " suplement diety Magnez + jakieś witaminy", pasuje idealnie wystarczy odciąć odpowiedni kawałek, wypiłować ( wyciąć) kanałek 11 mm i założyć jakiś filtr przyciemniający a następnie od przodu nasunąć. Bardzo proste do wykonania z narzędzi potrzebny tylko nożyk, papier ścierny lub jakiś pilniczek oraz kawałek tekturki na osłonkę przed Słońcem.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszędzie gdzie tylko czytałem o mikrofocuserze Bressera do wyciągu hex jest napisane o przełożeniu 10:1, ale rzeczywiście jest....8:1, co jednak i tak nie umniejsza jego przydatności w ułatwianiu życia obserwatorowi. Ciekawe jak jest z innymi mikrofocuserami w innych sprzętach. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doposażania ciąg dalszy.

Posiadając mikroskopową nasadkę doucana oraz komplet okularów 5,7,10,12 i 15razy skleciłem takie coś: 
do nasadki dorobiłem nosek 1,25" ( z wyciągu do Astara ). Niestety nie do końca chciało to ostrzyć. Przeszkodą był gwint T2 na redukcji.
Wytulejowałem ten nosek na 2" i problem zniknął. 

Do czego to służy i czy jest opłacalne? 
Służy do obserwacji Słońca i Księżyca, obraz jest obrócony o 180stopni, ale w tym wypadku to nie przeszkadza. 
Efekt stereo, a raczej pseudo stereo jest i te dwa ciała pięknie  się prezentują .


Co do opłacalności: 
jeżeli posiadamy taką nasadkę, okulary, pozostałe szpeje i zacięcie ATM-owca to jak najbardziejwarto, a nawet trzeba to zrobić. 
Ja posiadam jedno i drugie. 
Jeżeli nie mamy i wszystko mielibyśmy kupić, to nie warto.  

01.jpg

02.jpg

03.jpg

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Od dwóch tygodni jestem szczęśliwym posiadaczem tuby SCT 8", którą zakupiłem na sąsiedniej giełdzie od jednego z forumowiczów. Jestem w trakcie kompletowania zestawu. Wielkie dzięki kolegom Jackowi (@kjacek) i Zbyszkowi (zp53 z Astromaniaka) za bardzo pomocne uwagi, które pomogły mi określić główne ramy poszukiwań i zaoszczędziły mi tygodni analiz i niepotrzebnie wydanej kasy.

Od tego czasu każdą chwilę poświęcam na analizę okularów. Znowu dzięki Jackowi i Zbyszkowi oraz wcześniejszemu studiowaniu FA udało mi się dobrać zakres ogniskowych. Jako że obecnie nie mam żadnych okularów, a mam zatwierdzone rozszerzenie budżetu na ich zakup?, chcę wykorzystać okazję i kupić już docelowe - bo potem może już nie być sposobności. Oczywiście nie ma mowy o Naglerach, Ethosach czy Delosach - ceny są zaporowe. Może po latach czegoś takiego się dorobię, na razie jednak na długo jako docelowe chciałbym traktować te z rozsądniejszej półki cenowej.

Jednak pomimo dobrego ww. backgroundu, im dłużej analizuję temat, tym bardziej jestem przekonany, że potrzebuję pomocy braci forumowej - jestem w kropce.

Chciałbym uniknąć żonglowania okularami i reduktorem ogniskowej, stąd myślałbym o zakupie kompletnego zestawu okularów, które będą optymalnie współpracowały z moim teleskopem bez używania reduktora. Zamierzam obserwować z miasta, ale nie pogardzę też wyjazdami - w marcu zrobiłem wizję lokalną sensownej miejscówki 21.78 mag/arc sec^2. Z punktu widzenia więc obserwacji miejskich myślę o maksymalnej źrenicy wyjściowej 4 mm, ewentualnie na wyjeździe (rzadziej) 5 mm (wiek). W grę wchodzą planety, Księżyc, Słońce i DSy.

Z uwagi na światłosiłę teleskopu F/10 obecnie celuję w GSO SV, ewentualnie WO SWAN. Nie wiem czy inwestowanie w lepiej skorygowane okulary ma sens w przypadku F/10, gdy nie chcę używać reduktora ogniskowej (choć @Jacek E. pisał, że współpraca SWANów z reduktorem była OK). Sądzę też, że powinny wystarczyć mi okulary o polu widzenia powyżej 60 deg, niekoniecznie muszą być 82 czy 100 deg. Jeżeli chodzi o odstęp od oka, nie sądzę, aby to był problem w moim przypadku - do obserwacji lornetką i tak zdejmuję okulary, a astygmatyzmu raczej nie mam. Choć dobrze byłoby gdyby było to co najmniej 10 mm (grubość powieki+długość rzęs?).

Myślałem o komplecie WO SWAN (40, 33, 25, 20, 15, 9 mm), ale przeczytałem, że niektórym przeszkadza zbyt mały ER, znacznie mniejszy od deklarowanego przez producenta przy ogniskowych 15 i 9 mm (@jolo, @WIESIEK31, @wimmer). Innym to nie przeszkadzało (@Jacek E.).

Z drugiej strony @Jacek E. pisał, że okular 40 mm mocno winietuje w SCT 9.25". Czy to samo dotyczyłoby też GSO SV 42 mm (choć patrząc poniżej na rzeczywiste AFOV może winiety by nie było?)?
Niestety jak sądzę 40 czy 42 mm nie wystarczą do obserwowania rozległych DS-ów (tak, wiem że SCT niespecjalnie jest do tego przeznaczony), tak by znalazły się w całości w okularze (powiększenie x50, choć ŹW=4 mm byłaby OK).
Okularów 50 (np. GSO SV) czy 55 mm (np. TeleVue Ploessl) nie ma za dużo na rynku, a i powiększenie x40 z nimi uzyskiwane też nie jest raczej wystarczająco małe. Stąd zastanawiam się czy jednak nie zwrócić się tu w kierunku redukcji ogniskowej f/6.3. Wtedy chyba nie byłoby sensu kupować kompletu okularów, tylko dobrać takie ich ogniskowe, które w kombinacji z reduktorem zapewniłyby odpowiedni zakres powiększeń.

Gdy mniej więcej byłem już zdecydowany na SWANy, przeczytałem test D. Knisleya, w którym niespecjalnie wypadły okulary 9 i 15 mm, a 25 mm tak sobie. To zwróciło mnie w kierunku GSO SV (w dodatku komplet jest 2.5 razy tańszy niż SWANy - nowe poniżej 1000 zł).

Z drugiej strony znowu, deklarowane przez producenta pozorne pole widzenia jest różnie podawane w różnych sklepach, a podane w testach na "astro-okulare.de" nijak ma się do deklarowanego AFOV. Poniżej przykłady:

- Delta Optical i Teleskopy.pl - 50 mm/60 st., 42 mm/65 st., 30 mm/70 st., 20 mm/70 st., 15 mm/70 st.
- Astrokrak - 50 mm/55 st., 42 mm/68 st., 30 mm/nie znalazłem, 20 mm/nie znalazłem, 15 mm/nie znalazłem
- TS - 50 mm/52 st., 42 mm/60 st., 30 mm/68 st., 20 mm/68 st., 15 mm/68 st.
- astro-okulare.de - 50 mm/49 st., 42 mm/54 st., 30 mm/60 st., 20 mm/nie podano, 15 mm/nie podano.

Znacznie ostudziło to mój entuzjazm w stosunku do GSO SV, choć cena kusi? Z punktu widzenia AFOV SWANy biją GSO SV na głowę (40 mm/70 st., 33 mm/72 st., 25 mm/72 st., 20 mm/72 st., 15 mm/72 st., 9 mm/72 st. - z testów DK!).

Z opinii na forach GSO SV wydaje się być godne polecenia, szczególnie 30 mm, ale patrząc na powyższe zestawienie mam pewne wątpliwości. Czy opłaca się wydawać sporo więcej kasy na SWANy, pomimo że np. 9 i 15 mm wypadły dość słabo? Dodatkowo ta winieta dla 40 mm (BTW czy inny okular o podobnej AFOV też nie będzie winietował?).
Może skomponować zestaw mieszany: WO SWAN (20 mm), GSO SV (30, 42, 50 mm), ES (8.8, 14, 24/82 st.- a może coś ze stajni 62-70 st. ES?). Choć niektórzy narzekają na mały ER ESów, np. @piotrkusiu. Może jeszcze jakaś inna opcja?

Jak z powyższego widać, że czuję się zapędzony do narożnika i samemu ciężko będzie mi chyba podjąć decyzję. Będę wdzięczny za każdą pomoc. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej. Robert, z tym ER to sam musisz się przekonać jak jest. A w zasadzie jak reagujesz na mniejszy ER. Ja nie rozumiem o co chodzi. Nigdy mi nie przeszkadzał mniejszy ER. Ale jak widać z tym może być różnie. 

Jeśli mogę coś zasugerować, to budżetowo bierz SWANy. One są stworzone do takich teleskopów, w bardziej światłosilnym sprzęcie są takie sobie. Kup na początek 3 okulary, tak aby dawały źrenicę wyjściową w okolicy 4mm (np okular 40mm), później 2-2,5mm (okular 20-25mm), a na koniec coś z zakresu 1,1-1,4mm  (okular 11-14mm). 

Okulary o krótszych ogniskowych (powiedzmy do 24mm) mogą być bardziej szerokokątne np ESy 82 stopnie. 

W SCT8 mie ma winiety przy 40mm, a nawet przy TeleVue Panotpic 41mm 68 stopni. 

EDIT ale jeśli chcesz kupić reduktor f6.3, to chyba potrzebujesz szkła lepsze od SWANów, światłosiła f6.3 jest już ciut bardziej wymagająca. Mam Swan 20mm potwierdzam, że to dobry okular do SCT. A inne ogniskowe też przeszły mi przez ręce a nie kojarzę większych problemów. 

GSO jakoś nie przypadły mi do gustu (zresztą TV Plossle też nie), ale ja miałem je w ręku dawno temu. Później zbierałem lepsze szkła. 

EDIT2 chyba to nie jest dobry wątek do dyskusji o okularach do SCT8...

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Rzeczywiście trochę za bardzo się rozpisałem, przez co nieco zatarł się cel mojego posta.

Ogólnie rzecz biorąc chodziło mi o to czy opłaca się dopłacić do SWANów w stosunku do GSO SV i kupić komplet (ewentualnie uzupełnić ESami, jeżeli krótsze ogniskowe nie są zbyt dobre).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doposażania ciąg dalszy.

Mając w domu taki spektroskop, zrobiłem z niego holder ( jak na zdjęciu ). Wystarczyło dopasować ze sobą kilka rurek oraz mieć podstawę narzędzia.

Włożywszy go do teleskopu można obserwować: żarówki zwykłe i diodowe, które będą dawały widmo ciągłe .Lampy sodowe i rtęciowe, żarówki kompaktowe ( de facto jarzeniówki ) oraz Księżyc i Słońce ( nie na wprost, tylko obok ); pokażą nam  się linie absorpcyjne Fraunhofera.

Do czego służy takie "coś" ?

ano do zabawy i zaspokojenia ciekawości, swojej i znajomych!

20190522_182124.jpg

20190522_182705.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Doposażania c.d.

Tym razem mikrofokuser dla mniej zamożnych. Pomysł zaczerpnąłem od kol. Roberta41. 
Bakielitowa tulejka, pasek gumy, badziewny śrubokręt z wyrobionym krzyżakiem i parę śrubek.
Oprócz tego to gwintownik i narzynka M-3 oraz wiertło w uchwycie, wiertarka nie jest konieczna.
Przełożenie to jakieś 5:1, ale to tylko kwestia dł. dźwigni, u mnie 10cm.
Działa rewelacyjnie, a cena zero zł!
Zamieniłem też gałkę przy głowicy na dźwignię oraz dodałem 
3,5kg obciążnik do statywu, by był on bardziej stabilny.
Wstawiłem też 3 drewniane wkładki, by dociążyć zaciski. Długość wkładek w/g potrzeb, można też zrobić parę kompletów.
Jedyne na co wydałem 2 dychy to stołek z Decathlonu :)

20190604_142355.jpg

20190606_175034.jpg

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Na ostatnim wypadzie obserwacyjnym spotkałem gościa na miejscówce z refraktorem 120/900 ED. Popatrzył na mojego Bresserka 102/460 ED i powiedział czemu go męczę kątówką 1,25 cala. Użyczył mnie swoją 2 cale i okazało się, że obraz niby taki sam, ale inny, na plus oczywiście. Niby winietowania w 1,25" nie było, ale obraz w dwóch calach ładniejszy. Więc nie czekając zbytnio zaopatrzyłem się w takową kątówkę lustrzaną 2 cale GSO. Pozdrawiam!!!

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące później...

Modyfikacji ciąg dalszy.

Nie do końca zadowolony z najtańszego szukacza typu Red Dot, postanowiłem zrobić sobie według opisu Leszka Jędrzejowskiego szukacz typu Telrad ( wystarczy wpisać: "Telrad jak zrobić" ).

No i wyszło takie coś. Na razie z braku odpowiedniej siatki projekcyjnej wyświetla on tylko czerwoną kropkę.

Ma on jednak w stosunku do Red Dot zalety: przede wszystkim umiejscowienie oka nie stwarza żadnego problemu ( kropkę od razu widać )no i regulacja natężenia tej kropki jest dużo dokładniejsza. Justowanie też jest dużo prostsze.

Aha i jeszcze jedno - z braku odpowiedniego potencjometru z wyłącznikiem dodałem wyłącznik. Całość kosztowała mnie 15 złotych, kupiłem tylko miedziowany laminat, resztę miałem w swych zasobach.

001.jpeg

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Nie chce psuć zachwytu tym cackiem bo sam po przeczytaniu postów się zacząłem zastanawiać nad nim. Z reszta najważniejsze są odczucia obserwatora a nie cyferki. Ale gdyby kogoś interesowało głębiej co tam siedzi i na jakim poziomie to panowie z Teleskop Austria zrobili kilka testów i porównań.

http://interferometrie.blogspot.com/2017/06/3-short-achromats-bresser-ar102xs.html

Najbardziej chodzi o to że dopisek ED jest tam grubo na wyrost.

  • Like 1

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, AstroLutek napisał:

Nie chce psuć zachwytu tym cackiem bo sam po przeczytaniu postów się zacząłem zastanawiać nad nim. Z reszta najważniejsze są odczucia obserwatora a nie cyferki. Ale gdyby kogoś interesowało głębiej co tam siedzi i na jakim poziomie to panowie z Teleskop Austria zrobili kilka testów i porównań.

http://interferometrie.blogspot.com/2017/06/3-short-achromats-bresser-ar102xs.html

Najbardziej chodzi o to że dopisek ED jest tam grubo na wyrost.

Ten dopisek ED to chyba sklepy sobie dodały ? Na obudowie teleskopu nie ma wzmianki o ED, po prostu zwykły achromat.

W porównaniu z 102/500 od SW nie ma za bardzo różnicy.

porównanie.JPG

DO Extreme 7x50 ED
SW 120/600+AZ4 _ GSO 10''
Bino Maxbright + 2x: ES 14mm, TV Panoptic 19mm; + ES 24mm 82*
CVM 2" _ Orion UB 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak dla jasności tylko, użycie szkła ED to nie równa się od razu, że jest apochromatem i mam 3 barwy skorygowane. Mogli użyć szkła ED lecz dalej korekcja jest dla 2 barw i jest to achromat, tak właśnie jest w przypadku tego refraktora. Ma szkło ED ale ze względu na światłosiłę nie ma korekcji apochromatu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Sebastian Ś. napisał:

Tak dla jasności tylko, użycie szkła ED to nie równa się od razu, że jest apochromatem i mam 3 barwy skorygowane. Mogli użyć szkła ED lecz dalej korekcja jest dla 2 barw i jest to achromat, tak właśnie jest w przypadku tego refraktora. Ma szkło ED ale ze względu na światłosiłę nie ma korekcji apochromatu. 

No to może trochę mnie poniosło ? . Choć i tak uważam że jest to chwyt marketingowy i trochę wprowadzanie ludzi w błąd. Niestety albo stety takie rzeczy rynek szybko weryfikuje ?

DO Extreme 7x50 ED
SW 120/600+AZ4 _ GSO 10''
Bino Maxbright + 2x: ES 14mm, TV Panoptic 19mm; + ES 24mm 82*
CVM 2" _ Orion UB 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie się z tego ED wycofali w "reklamowaniu" bo jednak ludzie spodziewali się korekcji jak w EDkach SW ?  I faktycznie korekcja podobna jak SW 102/500. Na stronie Bressera jest w dziale achromaty tak samo w TPL opis to "refraktor achromatyczny ED", czyli de facto zwykłe achro. 

 

Edytowane przez Sebastian Ś.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Sebastian Ś. napisał:

Właśnie się z tego ED wycofali w "reklamowaniu" bo jednak ludzie spodziewali się korekcji jak w EDkach SW ?  I faktycznie korekcja podobna jak SW 102/500. Na stronie Bressera jest w dziale achromaty tak samo w TPL opis to "refraktor achromatyczny ED", czyli de facto zwykłe achro. 

 

Bresser daja lepsze obrazy niż sw 102/500, no i bije sw na łeb o klasę lepszym wyciągiem.

Edytowane przez peter5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)