Skocz do zawartości

Jak zobaczyc Galaktyke Andromedy


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć bardzo chciałbym zobaczyć galaktykę Andromedy ale nigdy nie mogę jej zobaczyć na niebie więc postanowiłem poszukać innych i znalazłem M3 ale dalej jak szukałem po niebie nigdzie nie było Galaktyki Andromedy  ma ktoś może namiary na Galaktykę bardzo bym prosił  a i jeszcze jedno jakiego by trzeba by było teleskopu do takiej galaktyki normalnego za 300zł czy większego i z droższego  Powiększenie mojego teleskopu jest bardzo dużo sięga około 250/300

:):):):):):)

:(:(:(:(:(:(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dane obserwacyjne (J2000)

Gwiazdozbiór Andromeda

Typ SA(s)b[1]

Rektascensja 00h 42m 44,3s[1]

Deklinacja +41° 16' 09"[1]

Odległość 2,52 mln ly[2] (773 kpc[5])

Przesunięcie ku czerwieni ?0,001001[1]

Jasność obserwowana +4,36[1]m

Rozmiary kątowe 178? × 63?[3][4]

Widoczna gołym okiem, zacznij się uczyć nieba.  Ja mam też duża powiększenia 500/450  ;)

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do zobaczenia Andromedy nie potrzebne jest duże powiększenie.  Napisz może czy wiesz jak zlokalizować gwiazdozbiory np. Kasjopei i  Andromedy.  Może dysponujesz lornetką ?  Bo to może znacznie ułatwic zadanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O Popatrz - znalazła się. Tu będzie dzisiaj o godzinie jak na dolnej belce  ;) Dopasuj sobie do swojego położenia. I pobierz Stellarium - ułatwi Ci szukanie obiektów  :) http://www.stellarium.org/pl/

post-587-137699851176_thumb.png

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć bardzo chciałbym zobaczyć galaktykę Andromedy ale nigdy nie mogę jej zobaczyć na niebie

Andromedy nie widzisz, a Plutona widzisz. Nie kumam  :(

Każdy ma prawo do własnego zdania, ale nie do własnych faktów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam w domu gimnazjalistkę (3 klasa) Wydaje mi się, że u młodzieży bardzo często zachodzi widzenie wybiórcze (słyszenie też)  ;) Najlepiej pokazać, a gdy nie słyszy - wykonać zalecaną czynność samemu  8)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hahaha :-)! Jacek, to co napisales to prawda zyciowa :-). Kto ma dwoch nastoletnich synow na wychowaniu, tak to wlasnie wyglada :-). Slysza co im wygodnie widza co uwazaja za stosowne a zrobic i tak musisz samemu hehehe. Jak kolega Adam mowi ze widzial Plutona po zachodzie Slonca to mowi. 

M_j_Wszechswiat_Baner.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hahaha :-)! Jacek, to co napisales to prawda zyciowa :-). Kto ma dwoch nastoletnich synow na wychowaniu, tak to wlasnie wyglada :-). Slysza co im wygodnie widza co uwazaja za stosowne a zrobic i tak musisz samemu hehehe. Jak kolega Adam mowi ze widzial Plutona po zachodzie Slonca to mowi. 

Ta sama reguła tyczy się też dorosłych  ;)

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Alien - No dobra niech Ci będzie - dorosłych też  8) Od początku urlopu (09.07), który wziąłem na uwiecznienie letnich DS-ków nie mogę niczego na swoim niebie znaleźć - nawet w dzień Słonka - POMOCY  ???

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdzichu, a jak tam ustawię montaż na Polaris  :o

Mariusz - pobrałem - w Stellarium jest wszystko - na moim niebie NIC  >:(

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdzichu, a jak tam ustawię montaż na Polaris  :o

Mariusz - pobrałem - w Stellarium jest wszystko - na moim niebie NIC  >:(

Przecież są teraz montaże co nie trzeba ustawiać na polarną.

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra poddaję się  ;) Sprzedam - własnościowe w Ustce - 200m od plaży  ???

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacku skoro nie ma NIC, to może widzisz tzw. chmury ? Słyszałem, że czasem pojawiają się na niebie  ???

Czytałem, że jeśli weźmiesz kryształy, owiniesz w folię aluminiową (lub Baadera, co kto woli :D ) i włożysz w miedzianą rurką, bo skierowaniu w niebo, owe CHMURY się rozstąpią...... Muszę zainwestować w kryształy, i wypróbować ową metodę :) A tak na serio, wczoraj, niezależnie od nowego tematu na forum, próbowałem poobserwować Galaktykę Andromedy, i mi się nie udało. Nie wiem czy dobrze celowałem, ale nie widziałem jej :/ jak się uda, dzisiaj znów spróbuję :)

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed zakryciem Jowisza o godz 1:20 widzieliśmy ja golym okiem :-). Ale jak ktos uzywa powiekszenia 300x to nie dziwota ze nie widzi :-). Poczatkujacym czesto sie wydaje ze aby zobaczyć cos na niebie np Droge Mleczna czy Galaktyke Andromedy najlepiej miec teleskop z okularem 4mm i powerem 370x :-). I wez takiemu wytlumacz ze nie tedy droga :-)

M_j_Wszechswiat_Baner.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z poczatkujacych astroamatorow podoba mi sie podejscie  Filipa (tranoxa). Chlopak czesto zaglada na forum, czyta posty, uczy sie z nich, od czasu do czasu zajmie stanowisko w jakiejs sprawie ale nie kozakuje, jak nie wie to nie gada glupot i stara sie pchnac swoja pasje do przodu ( watek mocowanie aparatu) nie wszystko przychodzi latwo i szybko, dlatego trzeba uczyc sie od lepszych i nie ígnorowac ich zdania. Niech kolega Adam bieze przykład z tranoxa a za rok odnajdzie na niebie Urana i bedzie smial sie sam z siebie kiedy przypomni sobie jak obserwowal Plutona po zachodzie Slonca :-). Dobrze gadam? Czy mam racje? ;-)

M_j_Wszechswiat_Baner.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z poczatkujacych astroamatorow podoba mi sie podejscie  Filipa (tranoxa). Chlopak czesto zaglada na forum, czyta posty, uczy sie z nich, od czasu do czasu zajmie stanowisko w jakiejs sprawie ale nie kozakuje, jak nie wie to nie gada glupot i stara sie pchnac swoja pasje do przodu ( watek mocowanie aparatu) nie wszystko przychodzi latwo i szybko, dlatego trzeba uczyc sie od lepszych i nie ígnorowac ich zdania. Niech kolega Adam bieze przykład z tranoxa a za rok odnajdzie na niebie Urana i bedzie smial sie sam z siebie kiedy przypomni sobie jak obserwowal Plutona po zachodzie Slonca :-). Dobrze gadam? Czy mam racje? ;-)

Dobrze prawisz trza umieć korzystać z czasu poświęconego przez osoby co więcej wiedzą a nie go marnować. ;)

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam serdecznie

Poluje na Andromedę za każdym razem jak jadę ze sprzętem w teren (w mieście nie jest możliwe jej zobaczenie) jak na razie bylem 3 razy poza miastem, m.in. w sobotę w nocy, gdy tylko Księżyc schował się za horyzontem można było zacząć ją obserwować. I tak jak przedmówcy piszą, widać ją nawet gołym okiem. Po skierowaniu teleskopu (SW 150/750) na obiekt przeżyłem ogromne rozczarowanie... używałem rożnych okularów Hyperion 13, Soligor ED 18, BST Explorer 25 i we wszystkich obraz jest fatalny... widać jedynie coś w formie mgły ale żadnych detali nie jestem w stanie dostrzec, to samo mam z okularami z większym przybliżeniem np. Starguider 5mm. W związku z tym zastanawiam się ze może coś nie halo z samym teleskopem? Czy kolimacja teleskopu może mieć wpływ na detale przy tego typu obiektach? Teleskop mam 3 tygodnie a sprzedawca mówił iż sprzęt był skolimowany (aczkolwiek nie daje gwarancji czy podczas transportu coś się przypadkiem nie przestawiło).

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie

Poluje na Andromedę za każdym razem jak jadę ze sprzętem w teren (w mieście nie jest możliwe jej zobaczenie) jak na razie bylem 3 razy poza miastem, m.in. w sobotę w nocy, gdy tylko Księżyc schował się za horyzontem można było zacząć ją obserwować. I tak jak przedmówcy piszą, widać ją nawet gołym okiem. Po skierowaniu teleskopu (SW 150/750) na obiekt przeżyłem ogromne rozczarowanie... używałem rożnych okularów Hyperion 13, Soligor ED 18, BST Explorer 25 i we wszystkich obraz jest fatalny... widać jedynie coś w formie mgły ale żadnych detali nie jestem w stanie dostrzec, to samo mam z okularami z większym przybliżeniem np. Starguider 5mm. W związku z tym zastanawiam się ze może coś nie halo z samym teleskopem? Czy kolimacja teleskopu może mieć wpływ na detale przy tego typu obiektach? Teleskop mam 3 tygodnie a sprzedawca mówił iż sprzęt był skolimowany (aczkolwiek nie daje gwarancji czy podczas transportu coś się przypadkiem nie przestawiło).

Pozdrawiam

Jeśli myślisz, że widoki będą takie jak zdjęcia to jesteś w błędzie. ::)

Pooglądaj astro-szkice, dają one dobry pogląd na sprawę obserwacji DSO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie

Poluje na Andromedę za każdym razem jak jadę ze sprzętem w teren (w mieście nie jest możliwe jej zobaczenie) jak na razie bylem 3 razy poza miastem, m.in. w sobotę w nocy, gdy tylko Księżyc schował się za horyzontem można było zacząć ją obserwować. I tak jak przedmówcy piszą, widać ją nawet gołym okiem. Po skierowaniu teleskopu (SW 150/750) na obiekt przeżyłem ogromne rozczarowanie... używałem rożnych okularów Hyperion 13, Soligor ED 18, BST Explorer 25 i we wszystkich obraz jest fatalny... widać jedynie coś w formie mgły ale żadnych detali nie jestem w stanie dostrzec, to samo mam z okularami z większym przybliżeniem np. Starguider 5mm. W związku z tym zastanawiam się ze może coś nie halo z samym teleskopem? Czy kolimacja teleskopu może mieć wpływ na detale przy tego typu obiektach? Teleskop mam 3 tygodnie a sprzedawca mówił iż sprzęt był skolimowany (aczkolwiek nie daje gwarancji czy podczas transportu coś się przypadkiem nie przestawiło).

Pozdrawiam

Bardzo wiele zależy od pogody i zaświetlenie nieba. Jeżeli tylko w nieznacznym stopniu niebo jest zaświetlone (zwykle nie widać tego nawet gołym okiem) i dochodzi do tego lekkie zamglenie drastycznie spada widoczność detali.  W piątek (zresztą zgodnie z prognozami) utrzymywała się prawie cały czas mgiełka i podczas obserwacji Columbusem 400 pierwszy pas pyłowy zobaczyliśmy dopiero  przed świtem, a drugi pas ledwie majaczył.

Powiem szczerze, że spoglądając przez swój pierwszy teleskop 150 mm na M31 byłem też zawiedziony, ale potem przyszedł teleskop 270 mm i było już znacznie lepiej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki, grunt to się nie zniechęcić, na większy nie ma szansy na razie bo aby coś pooglądać muszę sie pakować i jechać za miasto bo ogródka z dala od miasta nie posaidam :/

Spokojnie na wszystko przyjdzie czas, na pewno teleskop 15mm da Ci  wiele radości, ale kiedyś stwierdzisz, że czas na zmiany ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)