Skocz do zawartości

Jak po raz pierwszy spotkałem Andromedę ;)


Rekomendowane odpowiedzi

To teraz, oczywiście zaraz po sukcesie z M33 Trójkąta proponuje parkę m81/82 w Wlk. Niedźwiedzicy, warto. I NGC 2403 w Żyrafie. To najłatwiejsze do uchwycenia poza wspomnianymi galaktyki w pierwszej części nocy o tej porze roku, nawet z zaswietlonego centrum sporego miasta.

 

  • Thanks 1

Celestron Skymaster 15x70. http://krzywaziemia.blogspot.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, elektron napisał:

Wrażenie jak by trafiło się w totolotka.  Wiem coś o tym .

Oj tam, oj tam. 

Jak zaczynałem zabawę z lornetką, to zrobiłem spec uchwyt na lornetce do zielonego lasera. To oczywiście na statyw. 

Trafiałem w punkt ?

EDIT z laserem trzeba uważać na siebie i innych (oczy) oraz na samoloty! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo pięknie. Lubię takie świeże spojrzenia na niebo, z autentycznym zachwytem.

Dla porządku, M31 jest bez wątpienia najjaśniejszą i największą kątowo galaktyką na nieboskłonie, jednak jest szereg innych bliższych. Najbliższa to ponoć ta:

canisgalaxy_2mass.jpg

  • Thanks 1

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Dawny napisał:

gdy chmur nie ma wychodze o 24 na dwór do 2.00 szukam... Szukam... Szukam...

Zacznijmy od początku.
Miejsce obserwacji - jak chcesz zobaczyć M31 gołym okiem tu powinieneś znaleźć miejsce gdzie widać chociaż trochę drogę mleczną gołym okiem. Naprawdę z dala od świateł - polecam http://www.lightpollutionmap.info.
Czas obserwacji - Szukamy gdy jest noc astronomiczna i księżyc jest w nowiu lub poniżej horyzontu. 
Gdzie szukać - jesteś pewien, że patrzysz w dobre miejsce. Upewnij się - https://stellarium.org 

Jeśli masz odpowiednie miejsce i czas obserwacji oraz szukasz w dobrym miejscu to jest jeszcze jeden aspekt:
Oczekiwania - Dla niewprawnego oka to będzie takie pojaśnienie na niebie - szara mgiełka... Im częściej będziesz obserwował i nauczysz się metody zerkania tym łatwiej będzie w przyszłości.

33 minuty temu, Dawny napisał:

wątpie że bez lornetki lub lunety lub teleskopu co kolwiek obczaje

Jeśli naprawdę jesteś zdeterminowany i masz skromny budżet. To zamiast szukać teleskopu, kup tu na forum jakąś tanią, używaną lornetkę. Poziom jakości do ceny w przedziale cenowym który Ciebie interesuje będzie przeogromny.

 

  • Like 2

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajna i pełna emocji relacja :) Widać zachwyt i pasję w każdym zdaniu :) Czytając wypowiedź przypomniałem sobie własne pierwsze spotkanie z Andromedą.

Z pracy wróciłem standardowo po 17:00, widząc czyste niebo szybko coś przekąsiłem, aby w pełni wykorzystać ciepły październikowy wieczór. Ze świeżo zakupioną lornetką wyruszyłem na łowy i trochę zagubiony na nocnym niebie rozpocząłem poszukiwania. Wprawdzie gdzie szukać plus minus wiedziałem, ale i tak minęła dobra chwila zanim znalazłem szarą, jasną mgiełkę na ciemnawym niebie. Uśmiech na twarzy pojawił się od razu, a ja podbudowany pierwszym "sukcesem" po 10 minutach ruszyłem dalej, w stronę Kasjopei i bogactwa jej gwiazd.

Ostatnio zerkałem 15x70 na Andromedę, emocje praktycznie te same co za pierwszym razem, ino galaktyka trochę urosła i stała się wyraźniejsza niż w 10x50 ?

Vortex Vanquish 8x26, Vortex Viper HD 8x42,
APM 20x70 ED
MAK 90

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wszystkie komentarze! Czytając je aż się chce pisać więcej! :))

Niestety nie udało się uniknąć wpadki - Andromeda nie jest najbliższą Ziemi galaktyką... Kajam i dzięki za sprostowanie @Janko 

Wszystkie sugestie co do następnych celów biorę oczywiście pod uwagę. Pewnie też coś skrobnę jak będę miał jakieś nowe trofea ;) Dodatkowo dotarłem za pomocą kolegi do tablicy Wimmera i teraz pozostaje tylko czekać na czyste niebo. Niestety jak na razie chmury a tu akurat Księżyc blisko nowiu... :( 

DO Titanium 8x42

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obowiązkowo M44 w Raku, chyba jeden z najładniejszych obiektów Messiera i w dodatku łatwy do odnalezienia w lornetce :)

Od siebie mogę polecić jeszcze gwiazdozbiór Łabędzia. Dwa dni temu udało mi się złapać pół godzinne okienko pogodowe o 18:00. Łabędź co prawda był już trochę wysoko i kark bolał niemiłosiernie (obserwowałem z balkonu), ale było warto. Mnogość gwiazd, idealne miejsce dla lornetki. Niestety 30 minut, które miałem to za mało, ale na pewno jeszcze wrócę w te okolice :)

Sam również ciągle poszukuję ciekawych i optymalnych obiektów dla lornetki :)

Vortex Vanquish 8x26, Vortex Viper HD 8x42,
APM 20x70 ED
MAK 90

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, SpandexFob napisał:

Obowiązkowo M44 w Raku, chyba jeden z najładniejszych obiektów Messiera i w dodatku łatwy do odnalezienia w lornetce :)

Od siebie mogę polecić jeszcze gwiazdozbiór Łabędzia. Dwa dni temu udało mi się złapać pół godzinne okienko pogodowe o 18:00. Łabędź co prawda był już trochę wysoko i kark bolał niemiłosiernie (obserwowałem z balkonu), ale było warto. Mnogość gwiazd, idealne miejsce dla lornetki. Niestety 30 minut, które miałem to za mało, ale na pewno jeszcze wrócę w te okolice :)

Sam również ciągle poszukuję ciekawych i optymalnych obiektów dla lornetki :)

Jak masz dobre niebo to przy Andromedzie możesz zobaczyć M32 i M110 w jednym polu, a w Łabędziu najjaśniejsze części Veila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, SpandexFob napisał:

Sam również ciągle poszukuję ciekawych i optymalnych obiektów dla lornetki :)????

Mówisz i masz. Specjalnie dla Ciebie 110 ciekawych i optymalnych obiektów dla lornetki: http://www.iasindy.org/documents/astronomy101/IFAS Binocular Handbook.pdf

  • Like 2

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, pmochocki napisał:

Mówisz i masz. Specjalnie dla Ciebie 110 ciekawych i optymalnych obiektów dla lornetki: http://www.iasindy.org/documents/astronomy101/IFAS Binocular Handbook.pdf

Fajne to.

 

16 minut temu, SpandexFob napisał:

Sam również ciągle poszukuję ciekawych i optymalnych obiektów dla lornetki :)

To może jeszcze coś z tego się przyda https://www.astropoludnie.pl/viewtopic.php?f=25&t=293

No i zerknij też na to https://www.astropoludnie.pl/viewtopic.php?f=25&t=294

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O jak miło, dziękuję za linki :) Zwłaszcza za asteryzmy, szukałem ostatnio jakieś fajnego spisu :) Binocular Handbook - coś czuję, że szykują się trudne chwile dla mojej drukarki ?

Aktualnie korzystam z Tabeli Wimmera i posiłkuję się książką "Niebo przez lornetkę". Książka super, choć z racji mojego nieba część obiektów nieuchwytna,

Godzinę temu, Setaarius napisał:

Jak masz dobre niebo to przy Andromedzie możesz zobaczyć M32 i M110 w jednym polu, a w Łabędziu najjaśniejsze części Veila. ??

O M32 i M110 nawet pomyślałem ostatnio, ale niestety takie czary to już nie na moje niebo :/ Niemniej jednak próbować warto :)

 

 

 

Vortex Vanquish 8x26, Vortex Viper HD 8x42,
APM 20x70 ED
MAK 90

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)