Skocz do zawartości

Nowy okularek od APM


lukost

Rekomendowane odpowiedzi

No tak z wyglądu, dosunięciu oka, przestawnej muszli i pola 84o to faktycznie blisko Doktorkowi. Tylko ta cena tutaj za "prawie" Lekarza podzielona przez 2.

Niemniej jednak ciekawa propozycja, bo mam dobre doświadczenia z okularem od APM-a tj. akurat innym i znacznie tańszym, ale w mojej ocenie dobrym https://www.astroshop.pl/okulary/apm-okular-ultra-flat-field-18mm-65d-1-25-/p,60558#tab_bar_1_select

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest też na stronie APM

http://apm-telescopes-englisch.shopgate.com/category/3731323732

Z przesyłką wyjdzie ciut taniej niż w astroshopie. Jakby tak jeszcze jakąś promocję typu -50? na święta zrobili to może być ciekawa propozycja o ile to poodbna jakość jak w doctorze. Kto pierwszy chętny? ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, kjacek napisał:

Też wysoko oceniam Maxvision 82deg. 

Ale cena tego klona Doktorka jednak trochę za duża. W każdym razie jak dla mnie. 

Jak nie ten klon to co ? Ogniskowa 11-13 mm, dobry ER, oprawa 2", duże pole (min. 80°), najlepiej wykręcana muszla a taniej ? Da się ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, kjacek napisał:

Ale cena tego klona Doktorka jednak trochę za duża. W każdym razie jak dla mnie. 

Wiesz, w porównaniu do pierwowzoru to on taniuśki jest... ;) Ostatnio używka Doctera była wyceniona na giełdzie o pińć stówek więcej niż nówka APM. I zeszła. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Da się, czasem. Mi udało się kiedyś kupić na giełdzie starego Naglera 13mm, niby 82deg. Ale prawdziwe pole ma większe, niż ES 14mm 82deg. Taka perełka. 

Ja lubię tą serię Lunt XWA 20 mm 100 stopni 2" Lunt HDC=WO XWA=TS XWA=Sky Watcher Myriad=Tecnosky XWA=APM HDC inne. 

To nie są pewnie tak dobre szkła jak ten klon Doktorka, nie wiem tego, ale są w zupełności wystarczące dla moich potrzeb. A są tańsze. 

6 minut temu, lukost napisał:

Wiesz, w porównaniu do pierwowzoru to on taniuśki jest... ;) Ostatnio używka Doctera była wyceniona na giełdzie o pińć stówek więcej niż nówka APM. I zeszła. 

Wiem, widziałem... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, astrobonq napisał:

Karol po co się rozdrabniać, idź do banku po kredyt i bierz Ethosy :D

Ethosy są mooocno przeszacowane. Kto to kupuje w sytuacji dostępności świetnych szkieł konkurencji (ESy stustopniowe czy wspomniane WO XWA i inne Myriadopodobne), w cenie 1/3 czy 1/2 produktu TV? 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, lukost napisał:

Ethosy są mooocno przeszacowane. Kto to kupuje w sytuacji dostępności świetnych szkieł konkurencji (ESy stustopniowe czy wspomniane WO XWA i inne Myriadopodobne), w cenie 1/3 czy 1/2 produktu TV? 

No są tacy. Popatrz na maniaku. I też tego nie rozumiem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SW 350/1650 czyli F/4,5

Tylko, że Nagler 13 mm (typ 6) ma ER 12 mm.

Sam mam od nie dawna Lunta 9 mm i bardzo fajnie się patrzy. Świetna przestrzenność. 183x i nie czuje uczucia gubienia się na niebie jak przy 70° i 206x Patrzyłem też WO 20mm i to już nie dla mnie, za małe ER. Z 9 mm z racji źrenicy wyjściowej, 1,9 mm mogę obserwować bez okularów. Kupił bym 13 mm ale po dłuższych testach Lunta.

Pewny jestem tylko jednego. Maxvisiona 24 mm 82° nie sprzedam. Chyba, że z powodów problemów życiowych (pfu.. oby nie). Jest super. Nawet w porównaniu do Naglera w kategorii "cukierkowego okularu" wypada jak dla mnie tak samo.

A do paskudztw to SWANy. Duże pole, świetna transmisja i kontrast. Jednak lubie duże pole a po za tym Ultimy itp. rzadko trafiają się na giełdzie. To okulary w kategorii "użyteczne do DS". Miałem kiedyś SWANa 15 mm i zapamiętałem go jako bardzo kontrastowego. Muszę do niego wrócić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, lukost napisał:

Ethosy są mooocno przeszacowane. Kto to kupuje w sytuacji dostępności świetnych szkieł konkurencji (ESy stustopniowe czy wspomniane WO XWA i inne Myriadopodobne), w cenie 1/3 czy 1/2 produktu TV? 

Potwierdzam w całej rozciągłości i jest wiele opinii, że taki ES 14mm 100 * w niczym nie ustępuje Ethosowi 13mm a różnica w cenie to już krotność  x 2. W przypadku ES-a 20mm i Ethosa 21 mm różnica w cenie jest jeszcze bardziej widoczna chociaż już tutaj wedle opinii wielu osób TeleVujek daje jednak lepszy obraz. Tego 100 -pniowego ES-a 14 mm to chyba sobie sprawię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, MB_WA napisał:

Markus nie kryje się wcale z tym, że to klon Doctera. Ma także opracować inne ogniskowe

Inne ogniskowe - to by było jeszcze ciekawiej.

Dla mnie takie klony nie musiałby mieć nawet tych 84o , w zupełności wystarczyłoby mi np. 70o, a w zamian cena przyjaźniejsza lub może jeszcze lepiej gwarancja ostrości po krawędzie pola. Inaczej mówiąc klonowanie niech idzie w kierunku jakości optyki i ostrości całego pola, a nie tylko na siłę sklonowania szerokiego pola obrazu kosztem np.  jego spadku jakości przy krawędzi. Przecież cena znacznie niższa musi wynikać z jakiejś oszczędności - niech więc oszczędnością będzie trochę mniejsze pole widzenia, a nie jego spadek jakości. Ciekawe co kryje tutaj niższa cena.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy Ethos i ES stoją na tym samym poziomie "łowienia" DSów ?

Niektórzy "zarzucają" wielosoczewkowym okularom, że nie wyciągają z tła DSów tak samo jak okulary proste (np. stare Ultimy). Ethos to jednak Ethos dlatego pytam czy ES też pod tym względem jest tak dobry ? Ostrość to nie wszystko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, kjacek napisał:

Nie jestem pewien jak Swan będzie pracować w F4.5. Gdy ćwiczyłem w F5 było fatalnie. 

Wystarczy sam centrum. Mogę kupić Ultimę 50° (dokładnie nie wiem ile ma) i wyjdzie w zasadzie na to samo. Nie będzie jednak przestrzenność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem jedną Ultimę ze starej serii (bodajże 18 mm), Oriona Ultrascopica 25 mm i Antaresa Elite Plossla 15 mm. Naczytałem się o nich wielkich superlatyw, a tymczasem na  kolana mnie nie rzuciły. Te legendy o niedoścignionej japońskiej robocie, transmisji i jakości obrazu to... legendy. Technologia poszła do przodu, powłoki są coraz lepsze i to co pokaże (kiedyś topowy) okular pięcioelementowy na starych warstwach, potrafi też nowy wielosoczewkowiec. A komfort obserwacji bez porównania wyższy.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, lukost napisał:

SWAN i inne erfle w f/4.5 to będzie totalna porażka.

Zgadzam się. Miałem SWANa 20mm i mam 33mm. Przy f/12 były idealne, przy f/7.5 były zauważalne wady na brzegach, ale nie było tragedii. Natomiast przy f/6 już ten brzeg zaczynał mnie irytować. Nie wyobrażam sobie używania tych okularów w f/4.5...

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy później...

Odświeżam temat, mam te APMy 12.5, pracują w lornecie 100 mm (okolice f/5)  i niutku f/4.2. Szczególnie ten drugi sprzęt obnaża wszelkie niedoskonałości okularu. Nie będę się rozpisywał, ale jest bardzo dobrze. Duża soczewka i ER sprawia, że okular dzielnie opiera się parowaniu, pole widzenia jest bardzo komfortowe do "ogarnięcia", transmisja na wysokim poziomie (mgiełki 14 mag ochoczo wyskakują), a wady? Wad nie zauważyłem. ;) No dobra, nie ma cudów, one są w brzegowych partiach, ale nie rzucają się w oczy, a wpływ na ich postrzeganie ma też koma. Z tego co widziałem są teraz promocje na te szkła. W cenie poniżej 250 euro naprawdę warto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)