Skocz do zawartości

Obserwujmy mirydy - o Cet (Mira)


Rekomendowane odpowiedzi

o Cet (Mira) to pierwsza znana gwiazda zmienna pulsująca. Jej zmienność odkrył w 1596 roku holenderski astronom David Fabricius. Gwiazda zmienia jasność wizualną średnio w przedziale od 3.4 do 9.3 magnitudo. Czasami jednak osiąga jasność 2 mag i wówczas jest najjaśniejszą gwiazdą Wieloryba, natomiast w minimum spada poniżej 10 mag. Średni okres zmienności to prawie 332 dni, jednak z cyklu na cykl może on różnić się od tej wartości nawet o kilkanaście dni.

To niezwykłe zachowanie gwiazdy spowodowało, że w 1662 r. Jan Heweliusz nadał jej nazwę ?Mira Stella?, czyli ?Cudowna Gwiazda?. Stała się ona prototypem całej klasy gwiazd pulsujących długookresowych zwanych mirami lub mirydami.

Po co to wszystko piszę? Otóż 9 sierpnia przewidywane jest kolejne maksimum Miry. Noce robią się już dłuższe, może więc warto sięgnąć po mapki i spróbować odszukać na niebie tę legendarną gwiazdę, a może nawet ocenić jej wizualną jasność?  :)

Więcej szczegółów, wykresy i linki do mapek znajdziecie tutaj:

http://www.sswdob.republika.pl/ocet.htm

Polecam do obserwacji, naprawdę warto!

KK

Biuletyn PROXIMA 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo cenne przypomnienie - tego pięknego i wartego obserwacji zjawiska  :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz jest to gwiazdka dla porannych skowronków :)

Wizualnie jest już jaśniejsza od mniej więcej 5 magnitudo (tylko 1 obserwacja omi cet w bazie AAVSO z ostatnich dni). Patrzyłem w Stellarium i aktualnie przed wschodem Słońca podnosi się ledwie kilkanaście stopni nad horyzontem. Pod koniec lipca bedzie nieco lepiej, bo będzie ją widać na ranem na wysokości około 20 stopni. Marudzę z tą wysokością, ale chciałbym zrobić jakieś przymiarki do fotometri DSLR tej gwiazdy. Dla tak nisko "chodzącej" gwiazdy raczej trudno będzie zrobić porządną fotometrię DSLR.

Spróbuję coś pomierzyć przy końcu lipca.

Natomiast dla obserwacji wizualnych raczej nie powinno to stanowić problemu (?!)

EQ3_2 z napędem w RA + Cannon 400D + obiektywy 300/200/85mm 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rybi jak zawsze doskonale obeznany w temacie  :)

Faktycznie kilka dni temu szukałem danych o jej obecnej jasności i nie bardzo mogłem znaleźć, brak obserwacji w bazie AAVSO. Warunki obserwacji nie są jeszcze zbyt korzystne, jednak jeśli Mira ma w tej chwili około 5 mag, to wygląda na to, że maksimum może mieć później niż 9 sierpnia, a w tym przypadku czas gra na naszą korzyść, bo w sierpniu to będą już całkiem przyzwoite warunki i znacznie dłuższe noce.

Oby tylko pogoda była lepsza niż w lipcu.

Pozdrawiam

KK

Biuletyn PROXIMA 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z mojej analizy obserwacji w bazie SOGZ-PTMA wynika, że tegoroczne maksimum jasności Mira osiągnie w połowie sierpnia +- 10dni. Następne maksimum, które będzie można zaobserwować, wystąpi dopiero w 2018 roku. Maksima 2013-2017 Mira będzie osiągać w miesiącach, w których jest położona w zbyt bliskiej kątowej odległości od Słońca by mogła być obserwowana. To jeszcze jeden powód aby mimo niedogodnej pory doby zmobilizować się do obserwacji.

Wydaje się, że będzie to dość niskie maksimum gdyż w tej chwili, na około 3 tygodnie przed prognozowanym momentem maksimum ma jasność wizualną zaledwie około 4.5 mag (obserwacje w bazie AAVSO). Z reguły tak jest, że po ekstremalnie wysokich maksimach, następne maksimum jest co najmniej o 1 mag niższe.

W 1989 roku jasność Miry w maksimum wyniosła 2.6 mag a 1990 roku 3.6 mag.

W 1997 roku, 2.5 mag a w 1998 3.8 mag.

W 2007 roku, 2.2 mag (najwyższe obserwowane przez polskich miłośników maksimum) a w 2008 3.9 mag.

W 2011 roku 2.4 mag a w 2012 ?? (to się okaże o ile będziemy obserwować).

PS. To mój pierwszy post na tym uroczym Forum więc Wszystkim Dzień dobry!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witamy na naszym ?uroczym? forum ;)  i dziękujemy za ciekawą  statystykę dotyczącą maksimów Miry. Skoro następne maksimum dostępne dla naszych obserwacji ma nastąpić dopiero w 2018 roku to tym bardziej gwiazda jest warta naszej uwagi w najbliższych tygodniach/ miesiącach.

Ponownie zachęcam więc do obserwacji.

Pozdrawiam

KK

Biuletyn PROXIMA 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...

Wygląda na to, że Omi Cet już po maksimum.

W Polsce znalazło się trzech obserwatorów. Ich obserwacje z okresu lipiec-sierpień 2012 r. są na powyższym rysunku. Wśród nich są moje obserwacje.

I przyznam się, że w sierpniu nie było łatwo :)

Dla mnie problemem było wstawanie około godz.3:00- 3:30, aby zdążyć zrobić zdjęcia do fotometri DSLR, gdy Omi Cet była maksymlnie wysoko przed wschodem Słońca. Często nastawiałem budzik, który mnie nie budził. Czasami budzik budził - spojrzałem przez okno - chmury. Raz nawet w niedzielę na ranem wcześniej (ok.3 rano) zerwałem się z wesela. Dla mnie motywacją  jest informacja Ssvir'a, że następne maksimum nadające się do obserwacji będzie dopiero w 2018r.

Teraz jest już łatwiej, bo można robić fotki Omi Cet nawet przed 5 rano, gdy mija lokalny południk.

Na całym świecie Omi Cet obserwowało w tym czasie około 20 obserwatorów (szczegóły na rys. poniżej).

Ciekawe, że jasność Omi Cet z fotometri DLSR/CCD jest w tym czasie permamentnie większa niż przy obserwacjach wizualnych.

post-765-137699855742_thumb.jpg

EQ3_2 z napędem w RA + Cannon 400D + obiektywy 300/200/85mm 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe, że jasność Omi Cet z fotometri DLSR/CCD jest w tym czasie permamentnie większa niż przy obserwacjach wizualnych.

Znalazłem wzór:

Vvis = 0.2(B-V) + V

Wynika z niego, że Vvis = V <=> B-V = 0 w przeciwnym razie Vvis rózni się od V o 0.2(B-V).

Dla Miry (omi Cet) B-V = 1.4 z czego wynika, że Vvis(Miry) = 0.28 +V co wydają się potwierdzać wykresy AAVSO i nasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Kontynuuję fotometrię DSLR Miry Ceti. Opracowałem ostatnie obserwacje tej gwiazdy i  wyniki wrzuciłem do bazy AAVSO (kwadraciki na załączonym obrazku).  Jeszcze wyślę je do polskiej bazy obserwacji gw.zmiennych.

"Cudowną" jeszcze widać gołym okiem. Moje pierwsze maksimum w DSLR ... :)

post-765-13769985933_thumb.jpg

EQ3_2 z napędem w RA + Cannon 400D + obiektywy 300/200/85mm 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Pora na odświeżenie kolejnego starego wątku ;)

 

Kończy się kolejny sezon obserwacyjny Miry. W Polsce mogliśmy obserwować spadek jasności do minimum i początek wzrostu jasności. Z obserwacji AAVSO wyznaczyłem środek obserwowanego minimum wypadający w Sylwestra, 31.12.2014 tj w JD 2457023,3550 +- 6d. Wg biuletynu AAVSO minimum miało wystąpić 9 stycznia. Jasność gwiazdy w minimum wynosiła 9.11 mag +-0,01 i była o 0,2 mag jaśniejsza od średnich wartości, jakie osiąga ta gwiazda podczas minimum.

Z kolei maksimum wyznaczyłem na 30.05.2014, jednakże bardzo mało ocen było z tego okresu, w sumie tylko 1 obserwator z Brazylii (Mira tam pod koniec maja jest 10* nad horyzontem na godzinę przed wschodem Słońca), dlatego też ta data jest tylko wyznaczona w przybliżeniu. Jasność gwiazdy w maksimum wynosiła 3.1 mag, a więc było o 0.3mag jaśniejsze od średnich wartości w maksimum.

Kolejne maksimum przewiduje się tuż po długim weekendzie majowym, 6.05.2015r

W sumie dla Miry wykonano w 2014r 483 oceny, w tym 31 polskich.

Poniżej krzywa blasku z mijającego sezonu:

post-845-0-93437400-1425816538_thumb.jpg

Dla osób, które chciały by przy okazji obserwacji Miry rzucić okiem na mało obserwowaną gwiazdę, polecam pobliską R Cet, dla której wykonano w 2014 zaledwie 84 oceny jasności. Maksima tej gwiazdy wypadają 2.08.2015 i 16.01.2016, a minimum 8.11.2015. W szczególności obserwacje w trakcie minimum są szczególnie pożądane dla tej gwiazdy ( jak i dla każdej innej mało obserwowanej)

  • Like 3

Liczba obserwacji gwiazd zmiennych: SOGZ: >11 000   AAVSO: >9000

Messier: 110/110      H400I: 400/400

http://sogz-ptma.urania.edu.pl/

Bogdan Kubiak

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy później...

Warto spojrzeć na wieczornym niebie, na Mirę Ceti. W ostatnich dniach sporo pojaśniała i jest już jaśniejsza od 5 mag, i tym samym jest obecnie najjaśniejszą mirą widoczną na niebie.

mira.jpg.eba98f82443afbf525ea35781924823

 

Maksimum spodziewamy się na początku kwietnia :)

  • Like 3

Liczba obserwacji gwiazd zmiennych: SOGZ: >11 000   AAVSO: >9000

Messier: 110/110      H400I: 400/400

http://sogz-ptma.urania.edu.pl/

Bogdan Kubiak

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...

Czas obserwacji Miry już dawno minął, więc pokuszę się na małe podsumowanie minionego sezonu obserwacyjnego.

Od końca lipca mogliśmy w Polsce obserwować drogę Miry do minimum, które wg obserwacji wystąpiło 17 grudnia (+-2 dni), jej jasność wynosiła wtedy około 9.2 magnitudo (średnia wartość w minimum wynosi 9.3 mag), a więc była nieznacznie jaśniejsza od średniej wartości. Praktycznie cały listopad i grudzień wartość jasności Miry była zbliżona do tej wartości.

Od początku tego roku mogliśmy zaobserwować szybki wzrost jasności do maksimum, które wystąpiło 20 marca. Mira osiągnęła wtedy jasność 3.3 mag (średnia wartość w maksimum wynosi 3.4 mag), a więc także maksimum było nieznacznie jaśniejsze od średnich wartości. Biuletyn AAVSO przewidywał maksimum na 28 marca. Ze względu na bliskie położenie Miry względem Słońca w tym czasie trudno dokładnie oszacować kiedy to maksimum miało miejsce.

Polscy obserwatorzy wykonali łącznie 22 oceny dla tej gwiazdy. Poniżej krzywa zmian blasku z minionego sezonu obserwacyjnego:

omi cet.jpg

 

 

Do bazy AAVSO przesłano łącznie 413 ocen, a poniżej krzywa zmian blasku z obserwacji przesłanych do AAVSO:

 

omi cet2.jpg

 

Ciekawie zapowiada się kolejny sezon obserwacyjny "Cudownej".  Minimum blasku przewiduje się na koniec października, natomiast maksimum spodziewamy się II dekadzie lutego 2017r. Tak więc będziemy mieli wreszcie okazję by móc Mirę zobaczyć w całej okazałości podczas maksimum,  dodatkowo w tym czasie Księżyc nie będzie przeszkadzał podczas obserwacji.

  • Like 1

Liczba obserwacji gwiazd zmiennych: SOGZ: >11 000   AAVSO: >9000

Messier: 110/110      H400I: 400/400

http://sogz-ptma.urania.edu.pl/

Bogdan Kubiak

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy później...

W ostatnich dniach Mira Ceti wystartowała ostro do góry. Na początku miesiąca jej jasność oscylowała jeszcze na poziomie 8 mag, a według ostatnich ocen jej blask przekroczył już 6 mag i ciągle wzrasta. Jej maksimum spodziewamy się w przyszłym miesiącu.

Poniżej wstawiam wykres z ostatnich 200 dni z obserwacji AAVSO:omi cet.jpg

  • Like 2

Liczba obserwacji gwiazd zmiennych: SOGZ: >11 000   AAVSO: >9000

Messier: 110/110      H400I: 400/400

http://sogz-ptma.urania.edu.pl/

Bogdan Kubiak

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy później...

Nasza cudowna mira,obecnie jest w minimum jasności. Według Biuletynu AAVSO spodziewane maksimum wypada na początku Stycznia 2018 roku. Akurat warunki będą wyśmienite. Gwiazdozbiór Wieloryba już po 22 godzinie widoczny nad południowym-wschodnim horyzontem. Poniżej krzywa jasności i wygenerowana mapka SkyCharts (CdC)

Omi Cet.PNG

Mapa Omi Cet.png

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parę nocy temu udało mi się ocenić Cudowną na 9.6 mag, tak więc wydaje się, że tegoroczne minimum jest poniżej średnich wartości :)

  • Like 1

Liczba obserwacji gwiazd zmiennych: SOGZ: >11 000   AAVSO: >9000

Messier: 110/110      H400I: 400/400

http://sogz-ptma.urania.edu.pl/

Bogdan Kubiak

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...
6 godzin temu, cxb napisał:

Praktycznie jaśniej w oczach, aż miło popatrzeć na taki jasny obiekt . Ciekaw czy przekroczy 3 mag :)

Zmobilizowałeś mnie tym wpisem i wyszedłem ją ocenić ? Dzisiaj z obserwacji wyszło mi 4.88 mag - 5 minut później pojawiły się ?? ?

 

 

  • Like 1

SW BKP150/750 Dual Speed, SW MAK 127, GSO Dobson 10”

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)