Skocz do zawartości

Obserwujmy mirydy - o Cet (Mira)


Rekomendowane odpowiedzi

Gratuluje udanych ocen :) też ją widziałem, ale była skąpana w takim cirrusie, że jej ocena nie wchodziła w rachubę.  Mimo tych chmur bardzo ładnie się prezentowała :)

Liczba obserwacji gwiazd zmiennych: SOGZ: >11 000   AAVSO: >9000

Messier: 110/110      H400I: 400/400

http://sogz-ptma.urania.edu.pl/

Bogdan Kubiak

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą skorzystałem z pogodnego nieba i oceniłem omi Cet na 3,5 mag

ps. Dzisiaj przez przypadek trafiłem na minimum Algola (beta Per), jakie było moje zdziwienie, gdy wyszło mi 3,3 mag - następnie jego "jasność" zaczęła szybko wzrastać :)

 

 

  • Like 3

SW BKP150/750 Dual Speed, SW MAK 127, GSO Dobson 10”

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wieczorem 1 stycznia oceniłem Mirę na 3.3 mag. Szkoda, że Księżyc tak bardzo przeszkadzał.

Gratuluje przyłapania Algola w minimum :) Próbowałem go ostatnio focić w minimum dla fotometri, ale zaparował mi obiektyw i skończyłem zabawę ;)

  • Like 1

Liczba obserwacji gwiazd zmiennych: SOGZ: >11 000   AAVSO: >9000

Messier: 110/110      H400I: 400/400

http://sogz-ptma.urania.edu.pl/

Bogdan Kubiak

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z mirydami już tak bywa, że rzeczywisty moment maksimum może różnić się od przewidywanego o kilka, albo i nawet kilkanaście dni. Tak, że faktycznie może być tak, że Mira jest po maksimum. Zresztą na wykresie AAVSO wygląda na to, że maksimum było na początku miesiąca

  • Like 1
  • Thanks 1

Liczba obserwacji gwiazd zmiennych: SOGZ: >11 000   AAVSO: >9000

Messier: 110/110      H400I: 400/400

http://sogz-ptma.urania.edu.pl/

Bogdan Kubiak

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyjemne to uczucie widzieć gołym okiem Mirę Ceti, zwłaszcza po bardzo długiej przerwie. Mi w ocenie wyszła nieco jaśniejsza niż Wam, ale w każdym razie na pewno jest już po maksimum. Wyraźnie widać to na wykresie na stronie AAVSO. Zresztą, tak na marginesie, mirydy nie trzymają się zbyt ściśle efemeryd :) i z biegiem czasu zmieniają okres pulsacji i inne swoje właściwości. Gdyby można było dokładnie przewidzieć ich zachowanie, to te gwiazdy nie byłyby takie ciekawe :)

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś wieczorem udało mi się ponownie zaobserwować Mirę, jednakże jak na moje oko jest jeszcze delikatnie jaśniejsza od gwiazdy 3.5 mag :) W wolnym czasie spróbuje wrzucić jej fotkę z dzisiejszego wieczoru.

 

 

  • Like 1

Liczba obserwacji gwiazd zmiennych: SOGZ: >11 000   AAVSO: >9000

Messier: 110/110      H400I: 400/400

http://sogz-ptma.urania.edu.pl/

Bogdan Kubiak

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, cxb napisał:

Dziś wieczorem udało mi się ponownie zaobserwować Mirę, jednakże jak na moje oko jest jeszcze delikatnie jaśniejsza od gwiazdy 3.5 mag :) W wolnym czasie spróbuje wrzucić jej fotkę z dzisiejszego wieczoru.

 

 

Wczoraj także oceniłem ją na 3,5 mag, choć muszę przyznać, że rzeczywiście mogła  być minimalnie jaśniejsza :)

 

  • Like 1

SW BKP150/750 Dual Speed, SW MAK 127, GSO Dobson 10”

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak zapowiadałem, wrzucam fotkę Miry z wieczoru sprzed tygodnia. Czerwoną strzałką zaznaczona jest Mira, a niebieską gwiazda porównania 3.5 mag. Na zdjęciu także można dostrzec, że Mira jest nieco jaśniejsza od gwiazdy porównania 3.5 mag:
Mira_wynik.thumb.jpg.f20744338ebef5964c7c233b367c1892.jpg

  • Like 2

Liczba obserwacji gwiazd zmiennych: SOGZ: >11 000   AAVSO: >9000

Messier: 110/110      H400I: 400/400

http://sogz-ptma.urania.edu.pl/

Bogdan Kubiak

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Też udało mi się ją ocenić i przy okazji zrobić parę fotek do jej fotometrii. Mimo, że jest już miesiąc po maksimum w dalszym ciągu utrzymuje dość dużą jasność :)

  • Like 1

Liczba obserwacji gwiazd zmiennych: SOGZ: >11 000   AAVSO: >9000

Messier: 110/110      H400I: 400/400

http://sogz-ptma.urania.edu.pl/

Bogdan Kubiak

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, cxb napisał:

Też udało mi się ją ocenić i przy okazji zrobić parę fotek do jej fotometrii. Mimo, że jest już miesiąc po maksimum w dalszym ciągu utrzymuje dość dużą jasność :)

Byłem bardzo zdziwiony jak ją dzisiaj zobaczyłem po 3 tygodniach przerwy. Myślałem, że będzie słabsza od czasu ostatniej obserwacji, a tu niespodzianka - jaśniejsza ?

 

 

SW BKP150/750 Dual Speed, SW MAK 127, GSO Dobson 10”

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

26 listopada bawiłem się co nieco z fotometrią, m.in wycelowałem Canona 450d w rejony Miry Ceti, przy czym nie miałem pojęcia jaką powinna mieć wtedy jasność. Zrobiłem około 20 zdjęć po 3.2 s każde, przy ISO 400. Zestackowałem je ostatnio i okazało się, że oprócz Miry załapała się tam jeszcze jedna zmienna tego samego typu zmienności, R Cet. Ledwo co widoczna na poniższym zdjęciu:

mira26xiNaForumStackz19zdjec.thumb.jpg.c723dd4e17522899acc53f2a18a8c8da.jpg

Mira wydaje się być jaśniejsza niż sąsiadka, ale tylko pozornie. Fotometria zrobiona w Muniwinie pokazała, że obie gwiazdy miały jasność na poziomie 7.55 mag. Wydawać by się mogło że to jakiś błąd, ale jak się okazuje obserwacje obu gwiazd bardzo dobrze wpasowują się w krzywe zmian blasku z AAVSO.

Poniżej krzywa zmian blasku R Cet z tego okresu. Widać na niej że była akurat tuż po maksimum. Zauważcie przy okazji, że zaledwie miesiąc później jej jasność spadła do około 10 mag. Czerwoną strzałką zaznaczyłem moją obserwacje z tego wieczoru:

5a83f96b18a00_rcet.thumb.jpg.f966c91971ef21e94c6b7f5440a6d228.jpg

 

Poniżej krzywa zmian blasku Miry Cet uzyskana z obserwacji AAVSO. Widać na niej, że Mira była tuż przed szybkim wzrostem jasności, zaledwie miesiąc później jej jasność przekroczyła 4 mag. Czerwoną strzałką zaznaczyłem moją obserwację:

miraLC.thumb.jpg.e2ed8695d847af5250b7e5241bcabfe4.jpg

  • Like 2

Liczba obserwacji gwiazd zmiennych: SOGZ: >11 000   AAVSO: >9000

Messier: 110/110      H400I: 400/400

http://sogz-ptma.urania.edu.pl/

Bogdan Kubiak

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy później...

Polowanie na Mirę w sezonie "Jesień 2018" czas zacząć ;) Pierwszą fotograficzną próbę podjąłem 13 października ok. 22:30. Mirę zidentyfikowałem jako gwiazdę prawie 9. wielkości. Jak tylko Księżyc zejdzie z Wieloryba (i w ogóle z wieczornego nieba), to spróbuję ponownie - ciekaw jestem porównania. Powodzenia w obserwacjach :)

2018-10-13_Mira-Ceti_web_labels.jpg

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

17 listopada warunki były niełatwe z powodu obecności Księżyca (poza kadrem z prawej), ale udało się odnotować postęp Miry w nabieraniu blasku ;) Oby pogoda dopisała w terminie przewidywanego maksimum, a przekonamy się na ile stać Mirę w bieżącym cyklu. Czystego nieba! :)

2018-11-17_Mira-Ceti_web.jpg

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 1 miesiąc później...
  • 8 miesięcy później...

Zgadza się! Ja miałem szczęście ujrzeć Mirę w sobotę (05.10.) i ze zdumieniem również oceniłem jej jasność na 3.0 mag. W załączeniu foto-pamiątka ;) Szkoda, że akurat teraz Księżyc idzie ku pełni, ale może Mira nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa w tegorocznym maksimum...? ;) Warto patrzeć! Czystego nieba! :)

2019-10-05_Mira-Ceti_web.jpg

  • Like 2
  • Thanks 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Nasza bohaterka mira Omi Ceti (Cudowna Gwiazda) znowu wygrywa podczas blasku Księżyca i gwiazdę oszacowałem na +2.60 magnitudo gołym okiem o godzinie 20.20 UT :))

Jeszcze tak jasnej miry nie widziałem i była jaśniejsza od Alpha Ceti która wynosi jasność +2.50 mag :))

Również warto obserwować kolejna mirę R Tri w Trójkącie i jej jasność oceniłem na +6.50 mag Cool

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, astrodamian27 napisał:

Nasza bohaterka mira Omi Ceti (Cudowna Gwiazda) znowu wygrywa podczas blasku Księżyca i gwiazdę oszacowałem na +2.60 magnitudo gołym okiem o godzinie 20.20 UT :))

Jeszcze tak jasnej miry nie widziałem i była jaśniejsza od Alpha Ceti która wynosi jasność +2.50 mag :))

 

Z podanych wartości wynika, że jednak ciut ciemniejsza ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)