Skocz do zawartości

Obiekt tygodnia 8.12.2018 Sh 2-308


Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 miesiąc później...

Nie wiem czy ktoś spróbował (bo jakoś nikt nie daje znać jak poszło), więc sam se odpiszę, a co. ;) Dziś wieczorem mgławica złapana w achro 150/750  uzbrojonym w okulary 20 i 30 mm, z filtrami oczywiście (UHC i OIII). Jakby nie paczać - no widać ją. Delikatne, rozciągnięte na linii północ-południe, zwiewne włókienko jest tam gdzie być powinno. Po wykręceniu filtra znika, za to można podziwiać piękną barwę gwiazdki o1 CMa. PS wreszcie miałem niebo - takie prawdziwie zimowe, ciemne i przejrzyste. Pod stopami skrzypiący śnieg, kilkustopniowy mróz i brak wiatru - i można żyć. :)

Jeszcze jedno post scriptum - pobliski Sharpless 2-301 też jest fajny (i znacznie łatwiejszy). Ale najfajniejsze były gromadki Rufo-Jednorożco-Psioprzynależne. Jak ja się za nimi stęskniłem!

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może i nikt na zlocie nie próbował, ale gmerając w Stellarium podłączonym do rzutnika, gadaliśmy o niej na zlocie, o możliwości łapania okiem lub matrycą.
Łukaszu, a czy kawałek wschodniej krawędzi udało Ci się wyłapać? Teoretycznie jest to druga najjaśniejsza część mgławicy, lecz widać, że jest zauważalnie słabsza od północno-zachodniej.

PS Moje zaległości na forum są większe, niż przypuszczałem - dopiero teraz doczytałem ów OT ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomęczyłem dziś dłuższy czas ten rejon moim nieco przerośniętym achromatem, w całkiem dobrych warunkach. Mimo wykorzystania różnych źrenic wyjściowych (okulary 30, 24 i 20 mm) i filtrów o reszcie mgławicy można zapomnieć. Widać tylko to najjaśniejsze pasmo. 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.02.2019 o 00:00, polaris napisał:

Zerknąłem dziś na niego z pomocą lustra 300 mm, z Astronomikiem OIII i Asferykiem 31 mm na pokładzie. Szkic z prawej idealnie oddaje to, co widziałem (tylko gwiazdki były nieco bardziej przygaszone przez filtr i lekkie zamglenie nad horyzontem).

sketch.jpg

Z kolei 2-308 nie była już zwiewnym pasemkiem, a stała się znacznie wyraźniejszym "rogalem". 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

To chyba pierwszy Sharples jakiego obserwowałem (2-308) i w ogóle jest to kawałek nieba właściwie mi nieznany. Wyciąg okularowy już szorował po ziemi, ale udało się :)  Najlepszy widok w 16" to Nagler 26mm z filtrem OIII (w UHC było zdecydowanie gorzej). Nawet łuna znad Brzegu i Oławy nie zabiła tej mgławicy. Widać oczywiste, łukowate pojaśnienie ciągnące się w kierunku północ-południe i niewidoczne bez filtra. Z takiej Namibii to musi być widok! Zdecydowanie jest to obiekt lubiący szerokie pole widzenia.

To była też pierwsza okazja, kiedy mogłem wypróbować manualną zmieniarkę filtrów. Na razie ostrzą mi z nią okulary 2", ale i tak komfort obserwacji jest nieporównywalny. Koniec z przekręcaniem filtrów zgrabiałymi rękoma :)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)