Skocz do zawartości
lukost

Obiekt tygodnia 8.12.2018 Sh 2-308

Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiem czy ktoś spróbował (bo jakoś nikt nie daje znać jak poszło), więc sam se odpiszę, a co. ;) Dziś wieczorem mgławica złapana w achro 150/750  uzbrojonym w okulary 20 i 30 mm, z filtrami oczywiście (UHC i OIII). Jakby nie paczać - no widać ją. Delikatne, rozciągnięte na linii północ-południe, zwiewne włókienko jest tam gdzie być powinno. Po wykręceniu filtra znika, za to można podziwiać piękną barwę gwiazdki o1 CMa. PS wreszcie miałem niebo - takie prawdziwie zimowe, ciemne i przejrzyste. Pod stopami skrzypiący śnieg, kilkustopniowy mróz i brak wiatru - i można żyć. :)

Jeszcze jedno post scriptum - pobliski Sharpless 2-301 też jest fajny (i znacznie łatwiejszy). Ale najfajniejsze były gromadki Rufo-Jednorożco-Psioprzynależne. Jak ja się za nimi stęskniłem!

• Like 5

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Może i nikt na zlocie nie próbował, ale gmerając w Stellarium podłączonym do rzutnika, gadaliśmy o niej na zlocie, o możliwości łapania okiem lub matrycą.
Łukaszu, a czy kawałek wschodniej krawędzi udało Ci się wyłapać? Teoretycznie jest to druga najjaśniejsza część mgławicy, lecz widać, że jest zauważalnie słabsza od północno-zachodniej.

PS Moje zaległości na forum są większe, niż przypuszczałem - dopiero teraz doczytałem ów OT 😯

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Pomęczyłem dziś dłuższy czas ten rejon moim nieco przerośniętym achromatem, w całkiem dobrych warunkach. Mimo wykorzystania różnych źrenic wyjściowych (okulary 30, 24 i 20 mm) i filtrów o reszcie mgławicy można zapomnieć. Widać tylko to najjaśniejsze pasmo. 

• Like 2

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
W dniu 8.02.2019 o 00:00, polaris napisał:

Zerknąłem dziś na niego z pomocą lustra 300 mm, z Astronomikiem OIII i Asferykiem 31 mm na pokładzie. Szkic z prawej idealnie oddaje to, co widziałem (tylko gwiazdki były nieco bardziej przygaszone przez filtr i lekkie zamglenie nad horyzontem).

sketch.jpg

Z kolei 2-308 nie była już zwiewnym pasemkiem, a stała się znacznie wyraźniejszym "rogalem". 

• Like 2

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta