Skocz do zawartości

Wymarzony teleskop na gwiazdkę


miszle

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym wszystkim za udzieloną pomoc podziękować, sprzęt został już kupiony tylko muszę go odebrać.. Na pewno pojawią się jakieś pytania, które się nasuną podczas obsługi i też na pewno pochwalę się jak dotrze. Serdecznie pozdrawiam.

GSO 8", DO Extreme 10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tak i nie. W GSO 8" z jej f6 śmiało można używać okularów z przedziału ok 300 zł sztuka. Mają już zestawowe 30 mm, który jest ok, dokupić coś pośrodku i na duży power (ok 15mm i ok 6 mm). Ewentualnie jakiś filtr UHC (polecam TPLa na początek, miałem i za taką kasę był naprawdę ok). 

Spokojnie takim zestawem można czesać niebo przez dłuższy czas ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W to F6 i okulary po taniości to nie uwierzę póki nie zobaczę :) koma (bo o niej zazwyczaj się mówi w Newtonach ale i przeca astygmatyzm okularów ma znaczenie) nie zaczyna się magicznie od wartości F5 tylko dotyka wszystkie światłosilne paraboliczne lustra czyż nie tak? Jedynie w F6 zaczyna nam doskwierać kapkę później niż w F5, nie pamiętam dokładnie ale jak od około 30° (czy tam coś koło tego) pola widzenia w F5 zaczynamy dostrzegać komę tak w F6 pewnie będzie od około 40° pola widzenia okularu. Była gdzieś taka tabelka z wartością pola widzenia okularu gdzie już wyłazi koma, którą ludzkie oko ma szansę rozpoznać ale za Chiny ludowe jej nie znajdę bo gdzieś ją z jakiegoś artykuły wyszperałem, może ktoś ma link to warto przypiąć na stałe.

Orzech jednak to i tak nie było sensem mojej wypowiedzi :) Nie chodziło mi o to, że to zły wybór i musi teraz wydawać kupę kasy na okulary tylko na to jak astronomia szybciutko wciąga i robi spustoszenie w portfelu :) A bo to by się przydało, a to lornetka u kogoś zobaczona a to jakiś refraktor a to mak na balkon itd itd.  Zaczynałem od teleskopu za 500 zł a już się uzbierało przez kilka lat gratów za parę tysięcy i nie widzę końca.

Powodzenia w obserwacjach i ciemnego, bezchmurnego nieba życzę.

Łukasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja zamiast dwóch okularów polecę jeden docelowy + barlowa ;)

ES 14mm + tani barlow vixen x2 da dwa powiększenia, 7mm normalnie i około 9mm z wkręconą soczewką bezpośrednio w okular.

Długo używałem w 8" a teraz w 10". I mimo że miałem np i 6 i 9mm z serii TS HR to zestawienie ES-a z barlowem wypadało lepiej, bo cały czas mamy do dyspozycji pole 82* :) A ES zostanie nawet jak się zmieni teleskop :)

Jedyna wada takiego rozwiązania to konieczność przekładania barlowa ale za wygodę się płaci ;)

 

 

DO Extreme 7x50 ED
SW 120/600+AZ4 _ GSO 10''
Bino Maxbright + 2x: ES 14mm, TV Panoptic 19mm; + ES 24mm 82*
CVM 2" _ Orion UB 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, lolak89 napisał:

astro szarpie portfel jak dzika Kuna agrest ;) sprawdzone w praktyce. 

Kurła, muszę chyba zainwestować w elektrycznego pastucha na te kuny. Tylko gdzie go zamontować, wokół agrestu czy na portfelu??

  • Like 1
  • Haha 2

Foto: iOptron SkyGuider Pro, Canon 1100D mod, Samyang 8mm Fish Eye, Sigma Art 18-35mm, Canon 50mm 1.8, Samyang 135mm

Wizual: SW 120/600 na AZ4, Dobson 8

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, astrobonq napisał:

Kurła, muszę chyba zainwestować w elektrycznego pastucha na te kuny. Tylko gdzie go zamontować, wokół agrestu czy na portfelu??

Przegrana sprawa. Te kuny to strasznie sprytne zwierzaki :))

  • Like 2
  • Haha 2

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, astrobonq napisał:

Kurła, muszę chyba zainwestować w elektrycznego pastucha na te kuny. Tylko gdzie go zamontować, wokół agrestu czy na portfelu??

 

10 minut temu, Janko napisał:

Przegrana sprawa. Te kuny to strasznie sprytne zwierzaki :))

 

Ja bym zrobił tak: pastuchu wokół agrestu a portfel zakop pod krzaczkiem. Kuna agrestu nie tknie a Tobie portfel nie schudnie ;) 

  • Like 3

DO Titanium 8x42

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja proponuję kupić kilka dobrych astrogratów a wtedy nie będzie się opłacało budować pastucha do ochrony (pustego) portfela ;) Bądźcie przezorni, opróżniajcie portfele na bieżąco, tylko tak się ochronicie przed dziką kuną.

 

Miszle a to skąd jesteś? z jakich okolic?

  • Like 2
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, wojt0000 napisał:

A ja zamiast dwóch okularów polecę jeden docelowy + barlowa ;)

ES 14mm + tani barlow vixen x2 da dwa powiększenia

Są też  nie bardzo drogie z tuleją 2" na szkle ED,a do tego Vixena można podpiąć każdą lustrzankę i w prosty sposób spróbować pofocić np. Księżyc.Trzeba tylko kupić adapter zgodny z posiadanym aparatem.

Czyli jak widzisz wcale nie tak łatwo ten portfel zakopać :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okolice Suwałk

Widzę, że rozmowa n temat wyposażenia dodatkowego się rozkręciła. Ja bym prosił o konkretne modele okularów może z linkiem bo nie wiem czy to ma być 2' czy 1.25' po prostu tego nie ogarniam.

GSO 8", DO Extreme 10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Średnio ogniskowy okular, o którym pisaliśmy, to ES 14 mm 82*:
https://www.teleskopy.pl/Okular-Explore-Scientific-14-mm-1,25-(82-stopnie)-teleskopy-1786.html

Do tego Barlow GSO ED 2":
https://www.teleskopy.pl/Soczewka-Barlowa-GSO-2x-2-ED-teleskopy-1749.html

Długi okular będziesz miał ten z zestawu - GSO 30 mm. Na początek styknie :) Do tego kupiłbym filtr UHC w oprawie 2" (ażeby można było oglądać w okularach 2" i 1,25" - wkręca się go w redukcję 1,25"/2") od TPLa ale używkę:
https://www.teleskopy.pl/Filtr-mgławicowy-UHC-2--teleskopy-1463.html
Ewentualnie wymienił bym seryjną redukcję 1,25"/2" na tą z astrokraka (jest za krótka - można przywalić tuleją okularu w filtr! - chyba, że coś się zmieniło w przeciągu 2-3 lat)
http://astrokrak.pl/481-redukcja-okularowa-2q-125q-clamping-ring-.html

Takim zestawem można zobaczyć kilkanaście/kilkadziesiąt tysięcy obiektów głębokiego nieba :)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie mam pytanie, czy Dobson 8 GSO w opakowaniach fabrycznych  wejdzie mi do pojazdu typu normalny sedan, załóżmy corolla sedan. Proszę o ewentualną pilną odpowiedź. Miejsce jest z tyłu na siedzeniach i bagażnik.

GSO 8", DO Extreme 10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie bo jutro mam odebrać ze sklepu a mam spory kawałek i  żeby tego nie rozwalać na miejscu myślałem żeby jakoś to weszło w pudłach. Mam inne auto ale akurat tak wyszło że muszę jechać sedanem

GSO 8", DO Extreme 10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy to dokładnie to co kupujesz ale zakładam że nawet jeśli nie to róznice w wymiarach będą niewielkie

https://www.teleskopy.pl/Teleskop-GSO-Dobson-8--DeLuxe-203/1200-M-CRF-(mikrofocuser-1:10,-chłodzenie-lustra,-model-680)-teleskopy-2035.html

Na końcu opisu masz parametry techniczne a wśród nich wymiary transportowe. Jak ten sedan nie jest jakiś przesadnie kompaktowy to pewnie przy złożonej tylnej kanapie ograniczać Cię będzie jedynie wysokość pudła.

DO Titanium 8x42

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już mam chodź pogoda nie dopisuje wszyscy happy. Tylko szkoda że nie ma instrukcji w wyciąg wchodzi redukcja 1.25 i do trgo jest szkło 9 mm natomiast pod szkło 30 mm trzeba redukcję czy też wkłada się bezpośrednio w wyciąg wiem że dla was to śmiech ale ja pierwszy raz coś takiego widzę. 

IMG_20181215_105628.jpg

GSO 8", DO Extreme 10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładniutka rurka, będziesz Pan zadowolony:clap:

Nie wiem jak w GSO ale o ile dobrze pamiętam, to w Syncie musiałem zakładać przedłużkę. Prosta sprawa, jeśli ostrzy bezpośrednio z wyciągu to nie potrzebujesz przedłużki a jeśli nie, to potrzebujesz.

GSO 8", TAL 100R-ATM EQ5, BST ED (3,2/5/8/12/15/18/25mm), Scopos 30mm 2", UB 2", ??????-7 7x35 Made in USSR

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 mm od razu w wyciąg,,żeby wyostrzył musisz go troszkę wysunąć.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SYNTA 14,pełnoaperturowy ND5, Scopos 30mm, SW UWA  13 / 8 / 5 mm 70*,Pentax XW 7 mm,ATM okular.18 mm 120* i 55 mm 68*, Barlow GSO ED 2X,SM 20x80, DO SL 15x70,10 x50,2,5x25,Canon EOS 450D, polaryzacyjny zmienny,księżycowy 2"-13%,,Orion UB 2".OIII 2",kolorowe Meade 4000, i Wielkie Marzenie o wielkim teleskopie.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://www.facebook.com/pages/Astronomia-S%C5%82upsk/866502086751044

https://www.facebook.com/groups/199415933741016/

PTMA - W-wa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)