Skocz do zawartości

Wymarzony teleskop na gwiazdkę


miszle

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie. Nazywam się Andrzej i razem z synem Michałem zarejestrowaliśmy te konto. Dużo wcześniej czytałem postów na tym forum ale jak wiadomo nowicjusz nie jest w stanie wszystkiego sam ogarnąć. A wybór właściwego teleskopu wprowadza dużą dozę niepewności. Zbliża się gwiazdka więc myślimy naz zakupem pierwszego teleskopu, choć syn do tej pory posiadał jakieś mało profesjonalne raczej zabawkowe lupki. Sytuacja wygląda następująco:

- syn ma 12 lat i tak naprawdę nie ma żadnego doświadczenia w obsłudze

- ja jestem też zielony w temacie chociaż sporo czytałem,

- mieszkamy w miasteczku 30 tys. mieszkańców na obrzeżach w domu jednorodzinnym z potężnym balkonem 2,5 x 10 metrów jednak jest on bardzo kryty i od strony ulicy - latarni więc marne szanse na obserwacje. Z drugiej strony budynku mamy sporą działkę i ciemno ponieważ nie ma zwartej zabudowy i nie ma latarni w promieni około 100 metrów nie ma zabudowań jest ciemno a budynek kryje uliczną latarnie

- jak już zdążyłem poczytać to i tak muszę synowi w tym pomóc i się zaangażować i oczywiście to akceptuję (w dobie smartfonów jestem w stanie wszystko zaakceptować aby oderwać uwagę od tego badziewia)

- mamy sporo wyjazdów na działkę za miasto teren odludzia a więc tam obserwację jak najbardziej,

- chętnie obserwację samolotów w przelocie, gwiazd, księżyca i wszystkiego co jest dostępne (w tej cenie)

- moje trafienia po lekturze na tym forum:

https://deltaoptical.pl/teleskop-sky-watcher-synta-sk-dobson-8-pyrex

https://allegro.pl/teleskop-dobson-8-deluxe-delta-optical-gso-i7596129249.html?bi_s=ads&bi_m=listing%3Adesktop%3Aquery&bi_c=Y2Q4MjY1ZGItNzZiZC00NWVhLWIxNGYtODc5ZjU2NDQ3ZWE0AA&bi_t=ape&referrer=proxy&emission_unit_id=a59a9f32-0d9c-441e-8f9f-6c43ee200c20

czyli sky watcher dobson 8 pyrex lub Dobson 8 Delta Optical GSO

i teraz czy takie wybory są rozsądne i czy ten droższa Delty jest wart dołożenia 200 złotych. Zakres cenowy jest mniej więcej taki. Używane jak najbardziej ale mieszkamy przy granicy północno wschodniej także aby dojechać jest zawsze daleko :)Być może coś innego, czasu trochę mało - gwiazdka - bardzo proszę o pomoc i informację.

Pozdrawiamy

Andrzej i Michał

 

GSO 8", DO Extreme 10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, miszle napisał:

(...)

 (w dobie smartfonów jestem w stanie wszystko zaakceptować aby oderwać uwagę od tego badziewia)

(...)

 

Dzięki za ten komentarz :) Przeraża mnie jak ludzie w każdym miejscu gapią się w telefon.

 

Jedna porada z mojej strony -> skoro rozważacie wyjazdy, to od razu zacznij planować logistykę, tj. jak łatwo tuba wchodzi do samochodu (112cm) , na ile wygodnie będzie to nosić (23-25 kg), itd.

W szczególności, żebyś był świadomy, że faktycznie będziesz za każdym razem potrzebny choćby tylko po to, by wytaszczyć sprzęt na zewnątrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wiem, że muszę się zaangażować. Transport jak najbardziej wchodzi w rachubę. Wiem że to ileś tam waży ale niestety pasje wymagają poświęceń.

Jeżeli nie namierzę używanego to czy ta oferta jest korzystna w tym też cenowo:

https://allegro.pl/teleskop-dobson-8-deluxe-delta-optical-gso-i7596162220.html

Bo widzę, że one między sobą się chyba różnią, a nie jestem wstanie wyłapać różnicy

https://www.teleskopy.pl/Teleskop-GSO-Dobson-8--DeLuxe-203/1200-M-CRF-(mikrofocuser-1:10,-chłodzenie-lustra,-model-680)-teleskopy-2035.html

GSO 8", DO Extreme 10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, sylwas72 napisał:

A ten rabat nie był przypadkiem od 200 postów ? Tak chyba gdzieś czytałem, chyba że coś mi się pomyliło.

Nie - wystarczy być naszym forumowiczem :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zanim kupisz 8" lub 10" Dobsona to radziłbym podjechać gdzieś i naocznie zobaczyć taki teleskop aby zaznajomić się z całą logistyką związaną z takim sprzętem. Gabaryty, możliwości transportu, sam wygląd i ewentualna obsługa techniczna np: kolimacja, zwłaszcza, że będzie to twój pierwszy teleskop. Naprawdę warto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak właśnie mam problem z zobaczenie bo mieszkam prawie jedną nogą w Rosji i praktycznie wszędziej mam daleko. Zdaje sobie sprawę, że jest to wielkie ale mam miejsce zarówno w domu czy też w piwnicy, garażu pod domem tyle że tam nie ogrzewa ale temperatura raczej rzedko spada poniżej 5 stopni. Wyjście z piwnicy to praktycznie ten sam poziom co działka także zastanawiam się nad piwnicą bo obserwacje i tak na podwórzu czy też na wyjeździe to łatwo z transportem. Auta wielkie to raczej gabarytów nie powinienem mieć problemu. Natomiast ta temperatura w piwnicy mnie trochę martwi czy nie za zimno? Druga sprawa na co to się stawia stołek, stolik podpora? Dla mnie nie ma problemu nam w rodzinie za płotem bardzo nowoczesną stolarnię. Ogólnie używane też wchodzą w rachubę tyle że mam wszędziej daleko do Wawy ok 320. Jak w piwnicy to pokrowiec albo skrzynia? 

GSO 8", DO Extreme 10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Karol_C napisał:

Miałem kiedyś taką 10-tke. Kupiłem półroczną za 1400 zł na gwarancji na Astromaniaku. Kawał dobrego sprzętu. Miałem też 2-ie ósemki Synty: zwykłą i Flexa oraz Syntę 12-tke. 12-scie cali robi różnicę tzn...moim zdaniem tutaj zaczyna się komfortowe oglądanie, ale zarówno 8 jak i 10 sprawią ogrom frajdy, i pokażą ogrom obiektów, a 12-tka to już kolubryna. Dobrze, że blisko domu masz przyzwoite warunki bo ładowanie armaty i podróż z nią mogą dobić? sprawdź dokładnie czego się spodziewać po niebie u Ciebie na

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To super, że w garażu można , mogę zrobić skrzynię ze sklejki - robię takie do drugiego hobby strzelania pneumatycznego, nakładaną z góry z cienkiej sklejki.

 

Więc moje wyniki:

                          pod domem:                                                       na działce za miastem

SQM                             20.00                                                           21.80

Brightness                     1.08                                                             0,206

Artif                              907                                                                35,3

Ratio                            5,30                                                                0.206

Bortle                      class5                                                                class3

Elevation                  123                                                                   137

 

Ale nie potrafię tego zinterpretować.

GSO 8", DO Extreme 10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrzysz na warstwę atlas 2015? Bo ona jest "wiarygodna". Jeżeli tak to pod domem tak sobie ale na dzialce niebo marzenie :)

Ja tylko dodam odnośnie porównania GSO i Synty bo miałem oba.

GSO:

- lepsze okulary na start

- lepszy wyciąg z microfocuserem 1:10

- łożywskowanie w obu osiach

- możliwość wyważenia tuby na czopach tuby przy cięższych okularach

- wentylator do chłodzenia lustra (choć to chyba gadżet bo nigdy nie używałem, nie było potrzeby :) )

 

Pamiętaj też że zarówno 8" jak i 10" to dosyć światłosilne teleskopy więc w dłuższej perspektywie będą potrzebować lepszych okularów które mogą kosztować tyle co sam teleskop :)

Polecam też uzupełnić teleskop o lornetkę która bardzo pomaga w nauce nieba.

 

 

DO Extreme 7x50 ED
SW 120/600+AZ4 _ GSO 10''
Bino Maxbright + 2x: ES 14mm, TV Panoptic 19mm; + ES 24mm 82*
CVM 2" _ Orion UB 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej pomimo tego otrzymałem też rabat troszkę mniejszy i jestem i tak happy. Zamówiłem, choć szwagier doradzał żeby wziąć z elektrycznym nastawianiem jakiś inny teleskop, ale ja zdałem się na forum i wziąłem ten:

https://deltaoptical.pl/teleskop-dobson-8-f-6-m-crf?from=listing&q=dobson+8

 

GSO 8", DO Extreme 10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, miszle napisał:

Hej pomimo tego otrzymałem też rabat troszkę mniejszy i jestem i tak happy. Zamówiłem, choć szwagier doradzał żeby wziąć z elektrycznym nastawianiem jakiś inny teleskop, ale ja zdałem się na forum i wziąłem ten:

https://deltaoptical.pl/teleskop-dobson-8-f-6-m-crf?from=listing&q=dobson+8

 

Nic nie zastąpi frajdy szukanie samemu wybranego obiektu na niebie i radości z odkrycia go własnoręcznie... iście Kolumbowskie uczucie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, miszle napisał:

Też tak myślę. Super, że udało się coś wybrać i kupić dzięki Wam kolegom z forum. Oczywiście mam jeszcze kilka drobnych pytań a mianowicie czy można tego używać na mrozie bo idzie zima. 

No limit ? jakby się oszroniło wtórne to warto się wyposażyć w samochodową suszarkę do włosów lub zrobić podgrzewanie. Zresztą taki wynalazek może się przydać przez dużą część roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry wybór :) O mróz się nie bój. Jak masz piwnicę, gdzie jest te 5-10 stopni to wstawiaj tam teleskop po obserwacjach. Potem jednak najlepiej wstawiać do domu, ażeby wilgoć odparowała. Potem znowu go możesz trzymać w piwnicy, bo pamiętaj, że ciepłe lustro degraduje obraz i trzeba je wystudzić przed obserwacjami. Kolimacji się nie bój. Ten teleskop ją "trzyma" a i to nie fizyka kwantowa ;) 
Z czasem przydadzą się Wam okulary. Ta 30 i 9 są nawet ale przydało by się coś w granicach 13-16 mm i coś na większy power, np podczas obserwacji Księżyca - ok 6-7 mm. Śmiało używki, np docelowe ESy (ok 450-600 sztuka) ale nie jest to konieczne.

Nieba zazdroszczę. Musze jechać ok 150-180 km żeby mieć 21,8 mag ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet nie wiem co to jest kolimacja i z czym to się je. Wiem tyle, że jest :) Mogłem wybrać przesyłkę za darmo ale pojadę z młodym po ten teleskop choć mam ponad 250 kilometrów w jedną stronę. Bedzie czas aby pogadać o sprzęcie ??

GSO 8", DO Extreme 10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, orzeszek1916 napisał:

 

Nieba zazdroszczę. Musze jechać ok 150-180 km żeby mieć 21,8 mag ;) 

Dołączam się do zazdrosnych. Do przyzwoitego nieba około 21,5 do 21,6 mag muszę jechać od Bielska-Białej jakieś 60 km, a do 21,72 jakieś 100 km, że o lepszym nie wspomnę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze przed samą chwilą oglądałem znowu ten atlas 2015 i u mnie w zasadzie jest wszędzie powyżej 21,80 maga dochodzi do 21,91. Tylko na ulicy przy domu jest 20. A w promieniu 5 kilometrów jest już wszędzie wysoko. Może w końcu to zrekompensuje to zadp....e

GSO 8", DO Extreme 10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)