Skocz do zawartości

Latarka - czołówka czerwona


majcher

Rekomendowane odpowiedzi

Heh, przejechałem ostatnio ze znajomym mnóstwo czołówek i tak całkiem szczerze, nie ma żadnej co by była idealna pod astro. Wszystkie mają za mocne czerwone światło (przynajmniej 10 lumenów a nie 1-2) albo najpierw białe a potem czerwone, co dyskwalifikuje ją z miejsca, jako latarkę astro. Znalazłem jedną na potencjometr + oddzielne załączanie światła białego i czerwonego. Niestety kosztowała majątek i zrezygnowałem.

Dość długo używałem latarek z Carrefour (3 sztuki) za 15,99 ? Jest tania, ma słabe świato czerwone, niestety dość skupione i z odblaskami. Do tego podła jakość ale zawsze mi było szkoda wydać więcej kasy.

Kupiłem teraz Petzl Tikka. Super wykonanie, świetne białe światło w 3 trybach, czerwone po dłuższym wciśnięciu przycisku. Niestety też za jasne. Problem rozwiązałem tak, że przyklejam na czerwoną diodę pasek taśmy klejącej pomalowany markerem na czarno i jest dla mnie ideał - lekka czerwona poświata, no rażąca nikogo dookoła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, sylwas72 napisał:

Też myślałem o takiej czołówce i chyba przerobię taką prostą marketową za 5 zł, po prostu zamienię diody na czerwone i chyba to najlepiej na tym wyjdę.

A po co psuć latarkę, po prostu owiń ją jakąś czerwoną szmatką, intensywność świecenia dopasujesz sobie składając tą szmatkę na 2 , 3 razy czy na tyle na ile ci pasuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie problemem jest to, że większość po prostu razi. Kiedyś też malowałem czerwonym lakierem do paznokci, przyklejalem różne ustrojstwa, ale nic nie zapewniało mi takiego komfortu jak ta którą powyżej linkowałem że SkyWatchera. Minus taki, że to nie czołówka, ale może kiedyś siądę i wymyślę jakiś patent, żeby montować ją jak czołówkę. Komfort potencjometru to niesamowite udogodnienie i to, że przed załączeniem ustawiam sobie jak chcę, żeby zaczęła świecić jasnym czy czerwonym...trzeba się gimnastykować i trzymać ją w zębach jak się chce mieć wolne ręce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kumpel sprzedał mi pomysł z czerwoną folia do sklejania aut. Ponoć sprawdza się idealnie. 

A problemem jest właśnie rozproszenie światła. Żeby nie było skupione. Ta malowana folia jest u mnie idealna. Jak coś odklejam i heja. Potencjometr byłby idealny, nie wiem czemu takich nie robią. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kicha z czołówkami jest taka, że jest tam kilka trybów świecenia. Chcesz włączysz- klikasz kilka razy. Chcesz wyłączyć klikasz kilka razy. I tak w kółko.

Miałem kiedyś taką, która wykrywała ruch dłoni i się włączała ale wyglądało to tak że machałem przed głową łapami jakbym się opędzał od komarów.

Ta z delty rozpadła mi się pierwszej nocy. Naprawiłem ale znowu się rozpadła i poszła do kosza.

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, orzeszek1916 napisał:

Potencjometr?? byłby idealny, nie wiem czemu takich nie robią.? 

Czas podjąć wyzwanie. Na święta kupię sobie taką najtańszą z Decathlonu do eksperymentów. Może da się wstawić wyłącznik, który będzie wyłączał białe światło wogóle i wystarczy potencjometr do czerwonego. Muszę zobaczyć jaki układ tam wsadzili, bo jak diody sterują prądem to prędzej układ spalę nim potencjometr zadziała. ?

  • Like 1

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, piotrkusiu napisał:

Kicha z czołówkami jest taka, że jest tam kilka trybów świecenia. Chcesz włączysz- klikasz kilka razy. Chcesz wyłączyć klikasz kilka razy. I tak w kółko.

Miałem kiedyś taką, która wykrywała ruch dłoni i się włączała ale wyglądało to tak że machałem przed głową łapami jakbym się opędzał od komarów.

Ta z delty rozpadła mi się pierwszej nocy. Naprawiłem ale znowu się rozpadła i poszła do kosza.

Nie koniecznie. W tej Petzla jest fajnie. Długie przytrzymanie wyłącza i ma też pamięć. "Wie" jaki tryb był ostatni.
Co do tej z Delty, mam takie samo doświadczenie ;) Po prostu nie polecam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio używam takiej czołówki z Decathlonu, z osobnym przyciskiem do czerwonego i osobnym do białego. Co prawda czerwony przycisk jest sekwencyjny i ma dwa tryby (ciągły/migający), ale mi to nie przeszkadza. Oczywiście wymaga przyciemnienia https://www.decathlon.pl/lampa-czoowa-trek-onnight-300-id_8384994.html

Kiedyś używałem Energizera z przełącznikiem trójpozycyjnym prawo/lewo - teraz takie są chyba tylko w USA - w europie tylko sekwencyjne.

Poza tym w sprzęcie astro zawszę wożę rolkę czerwonej taśmy izolacyjnej. Służy mi oprócz prowizorycznych napraw - awaryjnie do zrobienia latarki astro z praktycznie każdego źródła światła, albo przyciemnienia, przez naklejanie kolejnych warstw.

 

Taurus 500 | GPO 8x42 | TS BA8 20x110 | Messier 110/110; H400 399/400

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)