Skocz do zawartości

Prośba o skompletowanie zestawu do SW Dobson 12?


Hubertzmudzki

Rekomendowane odpowiedzi

Drodzy koledzy, proszę o pomoc przy skompletowaniu ?bazowego? zestawu do SW Dobson 12?.  Czytałem sporo m.in na forum, ale większość postów dotyczyła wyboru dość ekonomicznego sprzętu. Druga sprawa to fakt, że dla amatora jakim jestem temat jest zupełnie niezrozumiały (ile bym nie czytał). Postanowiłem podejść do tematu po męsku i zakupić porządne, trochę droższe (bez przesady) akcesoria. 

Jesli ma to znaczenie - mieszkam na obrzeżach bardzo malego miasteczka. Malutkie zanieczyszczenie światłem przy miescu zamieszkania oczywiście występuje. Nie jest to problem, bo wystarczy oddalic się o 1-2km i niebo jest ciemne jak smoła. Noszę tez okulary więc dla przyjemniejszej obserwacji musiał bym posiadać okular (o ironio), który nie będzie przeszkadzał.

Ale do rzeczy. Na początek chciałbym ulepić zestaw z :

- filtru mgławicowego (400-500zl), soczewki barlowa (?),coś na planety (?)i okular(y?) (500-600). Jeśli coś pominąłem proszę dopowiedzcie. Z gory zaznaczam, ze obserwacja Słońca raczej mnie nie rajcuje.

Z tego co wyczytałem to Barlow w gruncie rzeczy jest najmniej ważny więc chyba nie warto przesadnie w niego inwestować. Filtr mgławicowy będzie raczej prosto odnaleźć.

Nie mam jednak bladego pojęcia co do okularów - polecane są wszędzie ES-y, ale nie rozumiem działania ich parametrów oraz przydatności dla mojego ?poziomu? obycia astronomii. 

Proszę Was o pomoc. Nie chciałbym robić tego na własną rękę, bo zły wybór  to prosta droga do zaniechania hobby i po prostu strata pieniędzy. Jeśli możecie wklejcie też linka do strony, bo jak zaczniecie ?rzucać? skrótami to tylko jeszcze bardziej się pogubię :) .

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Hubertzmudzki napisał:

 

Z tego co wyczytałem to Barlow w gruncie rzeczy jest najmniej ważny więc chyba nie warto przesadnie w niego inwestować. Filtr mgławicowy będzie raczej prosto odnaleźć.

Nie mam jednak bladego pojęcia co do okularów - polecane są wszędzie ES-y, ale nie rozumiem działania ich parametrów oraz przydatności dla mojego ?poziomu? obycia astronomii.

Witaj na FA :)

Do wizuala Barlowa sobie odpuść. Co do okularów to masz niemal wszystko tu.
I to warto przeczytać.
No i oczywiście cały ten dział - znajdziesz tam jakie są polecane do Twojej dwunastki.

A gdyby pojęcia astro sprawiały problem to mamy też leksykon.
A najlepiej to się umówić na lokalne spotkanie pod niebem i tam zobaczyć jak przez co widać :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

jeśli zaczynasz i nie wiesz jeszcze co konkretnie chcesz to radzę Ci kupować używane akcesoria. Przy sprzedaży niewiele stracisz lub nawet wyjdziesz na zero. 

29 minut temu, Hubertzmudzki napisał:

Jesli ma to znaczenie - mieszkam na obrzeżach bardzo malego miasteczka. Malutkie zanieczyszczenie światłem przy miescu zamieszkania oczywiście występuje. Nie jest to problem, bo wystarczy oddalic się o 1-2km i niebo jest ciemne jak smoła. 

Jest to bardzo istotne. Z mapy LP: https://www.lightpollutionmap.info/#zoom=10&lat=7088560&lon=1963859&layers=B0FFFFTFFFF wynika, że po za miastem masz dobre warunki do obserwacji. A 110km od Ciebie jest Zatom. Tak jest bardzo ciemne niebo jak na Polskę i odbywają się tam zloty. A bliżej na wyjazdy warto jechać na północ od Kiełpina.

35 minut temu, Hubertzmudzki napisał:

 Noszę tez okulary więc dla przyjemniejszej obserwacji musiał bym posiadać okular (o ironio), który nie będzie przeszkadzał.

Masz astygmatyzm ? Jeśli nie to z mojej praktyki mogę powiedzieć, że żadnym okularem nie patrzyło mi się wygodnie w okularach korekcyjnych. Nawet tymi za ponad 3 tyś zł. 

 

Filtry, które warto mieć, w kolejności wg. użytkowania to UHC, OIII, H-Beta marki Lumicon, Astronomik, Thousand Oaks. To są docelowe marki. Najlepiej kupić w oprawie 2". Nowe są dość drogie (800-1000zł) ale używane kosztują około 500zł. Nie wiem jak z dwoma ostatnimi ale dla UHC jest dobra, tańsza alternatywa - Orion UltraBlock. 400-450 zł.

Barlow jest dobrym rozwiązaniem ale nie każdy barlow dobrze współpracuje z każdym okularem. Może na początek odpuść sobie go. 

I tak:

24-30 mm 

- Explore Scientific 24 mm w wersji 68* lub 82* i analogicznie Maxvision, Meade 

12-16 mm

ES, Meade, SW SWA 13 mm (z tańszych)

6-7 mm

NLV 6 mm, LVW 8 mm, ES 6,7 mm, Ortho (małe pole, blisko oko trzeba przykładać) 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okulary korekcyjne nie lubią się z okularami o krótkim ER. Jeśli nie chcesz lub nie możesz przejść na soczewki kontaktowe, to pozostaje Ci zainwestować w okulary o mocno odsuniętej źrenicy, najlepiej z regulowaną wysokością muszli ocznej. No ale niestety komfort kosztuje. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Po intensywnym poszukiwaniu informacji postanowiłem na początek zakupić zestaw z dwoma okularami. Odpuszczę sobie 6,7mm i niżej, bo z tego co wyczytałem są bardzo rzadko używane. Chociaż na jednej aukcji jest LV (jaka jest różnica między LVW?) za ok. 300zł i mocno mnie kusi - opłaca się? Mój komplet :

Maxvision 24mm (lub ES) 

LVW 8mm

filtr Orion Ultrablock

Może być :) ?

Tutaj zaczyna się mały problem - nie wiem jak dobrać gwinty. Wszyscy polecają 2?, ale w LVW 8mm nie ma możliwości zamocowania 2? tylko 1,25?. W Maxvision (Ew. ES) podane jest, że średnica oprawy wynosi 2?. Nie będę udawał, że jestem nieco zawirowany doborem tych gwintów. Ktoś ma jakieś sugestie :) ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm... Ja do mojej Synty miałem coś takiego:

http://www.astrokrak.pl/481-redukcja-okularowa-2q-125q-clamping-ring-.html

Używałem tego zamiast oryginalnej redukcji SW. Ma clamping ringa zamiast tych rysujących okulary śrubek i dzięki niej kupujesz tylko 2" filtry. Jeżeli potrzebujesz użyć okularu1,25" + filtr to wkręcasz filtr (2") w tą redukcję a następnie wsadzasz w nią okular. Do 2" okularów wkręcasz filtr bezpośrednio w okular.

Jak będziesz kupował Oriona UB to dopytaj czy gwint tego egzemplarza współpracuje poprawnie z okularami. Często zdarza się że tych filtrów w nic nie da się wkręcić bo nie pasuje gwint. Doktoryzowałem się na ten temat i z tego co udało mi się ustalić, podobno na kanadyjski rynek robili te z kulawym gwintem. Jak dla mnie to totalna bzdura ale sam kupiłem sobie właśnie taki (kulawy). Jeśli już kupisz i nie będzie pasował to jedynym rozwiązaniem jest kupić tani filtr 2" i podmienić oprawę. To załatwia temat.

GSO 8", TAL 100R-ATM EQ5, BST ED (3,2/5/8/12/15/18/25mm), Scopos 30mm 2", UB 2", ??????-7 7x35 Made in USSR

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)