Skocz do zawartości

Moje Pierwsze spotkanie z Marsem


Rekomendowane odpowiedzi

Korzystajac z chwilowego okna pogodowego przymierzalem sie do zlapania w klatke foto komete 46P Wirtanen . Jednak jak na zlosc rejon w ktorym prawdopodobnie przebywa obecnie kometa niestety byl pokryty chmurami to normalka tak jest zawsze . Nie poddajac sie wycelowalem teleskop z aparatem foto na przyslowiowego barana w strone Marsa akurat byl w zasiegu tuz nad samym horyzontem za niespelna 2 godziny po wykonaniu fotki mial zachodzic . Mars wygladal calkiem przyzwoicie . Wizual byl calkiem dobry praktycznie bardzo delikatny senning ale uchodzil w tloku . Do teleskopu poszedl najpierw okular ORION Q70 32 mm .Widok planety calkiem przyzwoity . Nastepnie do wyciagu Skywatcher 102/500 trafil okular typowo do planet StarGuider 6 mm planeta ukazala sie w 70 " polu widzenia calkiem przyzwoicie mala pomaranczowa kulka . W koncu przyszedl czas wycelowac w jego strone aparat i ustawic obiektyw . Zakupilem okazyjnie staloogniskowy obiektyw 300 mm . Po recznym ustawieniu przyszedl czas kropnac fotke . Czas 8 sek pojedyncze ujecie pelna klatka i mysle ze jak na pierwsze moje spotkanie z Marsem wyszlo calkiem niezle , mysle ze kolejne ujecia beda coraz lepsze .

Mars.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiłeś zdjecie Canonem z obiektywem 300mm, który przyłozyłeś do okularu teleskopu ? Z samego 300mm byłoby jako gwiazdka. To jest wielkościowo jakby było z Canona + jakieś z 4000mm podczas wielkiej opozycji. Teraz Mars już jest malutki i już jest znaczna faza. 

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mars jest w takiej fazie że trudno powiedzieć że ma okrągłą tarczę. Napisałeś pełna klatka hm....ogniskowa 300 mm?

No to to co widać na tym zdjęciu to jest raczej rozogniskowany obraz Marsa niż jego fotka. Fajnie że jesteś zadowolony  tylko ja nie bardzo rozumiem z czego?

Poczytaj trochę o projekcji okularowej.

A swoją drogą jak utrzymałeś aparat z obiektywem 300 mm przy okularze w wyciągu przez 8 sekund? Był jakoś zamocowany?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, elektron napisał:

 W koncu przyszedl czas wycelowac w jego strone aparat i ustawic obiektyw . Zakupilem okazyjnie staloogniskowy obiektyw 300 mm . Po recznym ustawieniu przyszedl czas kropnac fotke . Czas 8 sek pojedyncze ujecie pelna klatka i mysle ze jak na pierwsze moje spotkanie z Marsem wyszlo calkiem niezle , mysle ze kolejne ujecia beda coraz lepsze .

Szanowny Kolego tym zestawem z Canonkiem 1100D Twój Mars powinien wyglądać tak:

1581382517_Marsosz..thumb.png.b63ee023234056f8560d144fbc77c3c0.png

Nie tak:

Mars.jpg

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co to za obiektyw, jaki montaż pod teleskop ? Czy mógłbyś wkleić zdjęcie tego zestawu, czym robiłeś foto ? Jakoś ciężko mi sobie wyobrazić sporą lustrzankę z dużym ciężkim obiektywem podpiętą jeszcze pod okular teleskopu i mont, który to stabilnie prowadzi. Już nie mówiąc o tym, że standardowo jasna planeta powinna być mocno przepalona po tak długim naświetlaniu. Albo to jest rozogniskowany obraz , albo jakieś foto Marsa innym sprzętem i w innym czasie.

  • Like 2

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W październiku zrobiłem taką fotkę, słabe warunki, lekka mgła i przetaczające się chmurki. Jest to pełne zdjęcie zmniejszone tylko do 1920x1080, aparat Nikon D 5100, obiektyw ustawiony na chyba 50 mm, stack kilkunastu fotek po chyba 10 sek każde ale jak widać trochę trochę za długo było i ostrość też nie najlepiej była ustawiona. Nie wiem czemu ale mi się spodobało, chyba ze względu na zabarwienie Marsa. Te zdjęcie tak dla porównania, na pewno jest moje i wiem jak je zrobiłem, żeby nie było ?.

Mars_201810091.thumb.jpg.3b8d8c5c0a06358cb2b5f4447830404e.jpg

  • Like 3

SW Evostar 72 ED, MAK 127, EQ3-2, AstroEQ, Nikon D5100, Nikon D3100 MOD, ASI 533MC Pro, ASI 678MC, T7C Astro.

Moja strona

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla porównania, moje zdjęcie Marsa w projekcji okularowej MTO 100/1000 z okularem BOC 10 mm, exp 1/25 sek, ISO 1000, pow. 100x 

Fotka z lipca 2018r.

IMG_8134-1.jpg

  • Like 2

 Ritchey-Chrétien TS 150 mm/ 1370 + Reduktor TS 0,67 x , TS ED 80/560 + Flattener x0,8 ; ASI 533 MC Pro, Guider ArteSky 60/240 mm+ ASI 178 MM  iOptron iEQ30 Pro, AsiAir Plus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh, no to raczej nie jest ogniskowa 300 mm skoro masz tam tubę 500 mm z okularem + do tego lustrzankę z obiektywem 300 mm :) 

Nie wiem coś Ty tam wykombinował z tymi połączeniami i sam pewnie nie wiesz jakie to wyszło ognisko więc wpisałeś 300 mm bo tyle ma obiektyw, rozumiem doskonale. Niestety ale sam wprowadziłeś wszystkich w błąd więc nie dziw się, że każdy podważa tą fotkę. Dodatkowo 8s to przez pół pola widzenia okularu przejdzie planeta więc też wydaje mi się, że to jest błąd.

Nie wiem, nie jestem znawcą, sam pstryknąłem kilka fotek Łysemu obiektywem 300 mm i jest mały :) a co dopiero Mars?.

Pozdrawiam

Łukasz

P.S. Pstryknij tym zestawem później Łyska jeśli będzie okazja co, zobaczymy co wyjdzie :) 

 

P.S. 2 Hej, a czy to nie jest tak, że na chłopski prosty rozum licząc 500 mm / 32 mm ogniska okularu = 15,625

I teraz 15,625 * 300 = 4687,5 mm ogniskowej? :) 

Jestem totalnie zielony w te fotki ale to by się zgadzało z teorią Charona o tym, że wygląda jakby miało 4000 mm ogniskowej podczas wielkiej opozycji :) Czyżby to było tak proste? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, DarX86 napisał:

Jak patrzę na parametry KrisQ, to może u Ciebie było to 1/8s, a nie 8s? 
8s to szmat czasu, tym bardziej przy takiej skali bez napędu obraz by się rozciągnął.

To byłoby bardziej prawdopodobne, u mnie co prawda było 10 sek ale obiektyw 50 mm.

SW Evostar 72 ED, MAK 127, EQ3-2, AstroEQ, Nikon D5100, Nikon D3100 MOD, ASI 533MC Pro, ASI 678MC, T7C Astro.

Moja strona

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)