Skocz do zawartości
Karol_C

Duża lornetka z centralną regulacją ostrości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

tak sobie myślę - a może lornetka ? Nie wiem czy to jest to co bym chciał na pewno kupić. Temat zakładam by zorientować się w temacie - duża lornetka z centralną regulacją ostrości. Czy są takie ?

Mam na myśli 70-100 mm. Najlepiej z dużym ER. Cena ? Myślałem o okolicy 1000 zł (chyba, że warto dołożyć do 1500 zł) gdyż do tego doliczyć trzeba jeszcze statyw za 300-600 zł (oddzielny temat).

Dlaczego taka regulacja ? Ponieważ ma ona służyć do wielu celów. Obserwacja nieba, przyrody, dalekie obserwacje, samolotów - praktycznie do tego samego do czego używa się małych lornetek (którą planuje też kupić). I chce z nią podróżować na rowerze, głównie. Model 20x80 waży 2,5 kg więc nadaje się jeszcze z zapasem do plecaka. 

Ja znalazłem tylko SkyMastera Pro 20x80. Czy jest coś jeszcze ? Co sądzicie o SkyMasterze ? Czy ktoś potwierdzi, że wersja 20x80 to to samo co 15x70 (w sensie jakości) ?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Masz jeszcze Vixeny z serii Ark, RPOptix Wega HQ i Pentaxa PCF 20x60.
Jeśli priorytetem będą dzienne obserwacje i mobilność (rower), to Pentax zdecydowanie wygrywa gabarytami.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Wolałbym jednak 70 mm.

Vixen i reszta wygląda ciekawe ale są trochę powyżej budżetu i nie są dostępne. Chyba, że trafi się używana.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Mam ten sam dylemat. Obecnie posiadam Nikona EX 10x50. Jednego dnia jestem przekonany do SkyGuide 15x70, a drugiego myślę o SkyMaster Pro 20x80. Na sąsiednim forum jeden użytkownik chwali sobie ten model 20x80, inny zaś pisze, że cała seria SkyMaster Pro po czasie okazałą się wielką klapą (chodzi o jakość materiałów = chiński plastik). Jak żyć? :) 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Z wypowiedzi, które widziałem wynika, że Celestron jest bardzo dobry. Inne opinie, na tym forum pisały osoby, które jej w ogóle nie miały. Przynajmniej ja tak to zrozumiałem.

Gdzie ktoś pisze, że cała seria SM Pro jest słaba ?

SkyGuide odpada, patrz tytuł tematu.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
10 godzin temu, Karol_C napisał:

Dlaczego taka regulacja ? Ponieważ ma ona służyć do wielu celów. Obserwacja nieba, przyrody, dalekie obserwacje, samolotów

Dla mnie decyzja o wybraniu centralnego ustawiania ostrości nie byłaby tak oczywista. Jakiś czas temu jak pierwszy raz byłem w sklepie (wtedy dowiedziałem się, że są dwa systemy ustawiania ostrości) jednocześnie porównywałem 10x50 (z centralnym) i 15x70 (z indywidualnym). Akurat była w miarę dobra pogoda i pozwolono mi wyjść na zewnątrz na testy. Celowałem na samoloty i wtedy w 10x50 co jakiś czas musiałem kręcić pokrętłem w celu utrzymania ostrości podążając za szybko oddalający się samolotem - było to średnio wygodne. Natomiast w 15x70 mimo, że samolot pozornie jeszcze szybciej się poruszał (umykał z pola widzenia) to ku mojemu zdziwieniu nic nie trzeba było korygować w ustawianiu ostrości - było to dla mnie niesamowicie wygodne. To m.in. zdecydowało o kupnie 15x70. W późniejszym użytkowaniu 15x70 - dla obserwacji nocnego nieba - równie zero kręcenia. Podobnie dalekie obserwacje - przykładałem do oczów i już oglądałem różnie oddalone cele, bez jakiejkolwiek niewygody. Obserwacje przyrody były najmniej ważne, ale w indywidualnym systemie z dużą głębia ostrości też było całkiem przyjemnie np. raz widziałem przez tą 15x70 jak bocian oddalony o jakieś 100m zjada żmiję - ostrość bezproblemowa, a jak bociek szybko odlatywał mogłem znów bez kręcenia czymkolwiek podążać za jego lotem, który charakteryzował się dość skomplikowaną trajektorią.  Ta akurat 15x70 w połączeniu z moimi oczyma ostrzyła bez kręcenia czymkolwiek (już nie pamiętam dokładnie), ale na pewno coś od około 50m do właściwie nieskończoności. Pozostała odległość powiedzmy 15-50m to w tej 15x70 była możliwa pod warunkiem kręcenia indywidualnie dwoma okularami, co faktycznie już nie było wygodne. Zakładam, że zakres 15-50m to byłyby te obserwacje przyrody, gdzie centralny system miałby przewagę, gdyż tutaj akurat trzeba by było kręcić jednym pokrętłem, a nie dwoma okularami. Jednak nie wyobrażam sobie obserwacji przyrody na krótkim dystansie 10-50m w dużej lornecie takiej jak 15x70, czy 20x80 bo celując na jakiegoś zwierza, albo np. motyla w tak dużym powiększeniu i jednocześnie ekstremalnie krótkim dystansie obraz lata jak łopata, a obiekt obserwacji ciągle umyka z wąskiego pola widzenia. Inaczej było by w jakiejś małej lornetce z centralnym ustawianiem ostrości np. mam Nikona EII 8x30 z pokrętłem centralnym, którym wyostrzę na odległość nawet 3m, pole jest bardzo szerokie, a małe powiększenie pozwala dobrze penetrować takie odległości jak do 50m. Więc jakoś krótkie dystanse i obserwacje dużymi lornetami moim zdaniem nie idą do końca w parze.

Dlatego pewnie (omijając kwestię mechaniki) nie jest często widywana i stosowana

11 godzin temu, Karol_C napisał:

duża lornetka z centralną regulacją ostrości. Czy są takie ? 

Mam na myśli 70-100 mm

Podsumowując bardzo subiektywnie dla mnie do ekstremalnie bliskiego (10-100m) lornetkowego obcowania z przyrodą to faktycznie centralny system ma przewagę, ale w lornetkach o małym powiększeniu i szerokim polu widzenia. Do pozostałych obserwacji (=dalsze cele) zwłaszcza w dużych lornetkach o dużej głębi ostrości lepszy jest system indywidualny - raz ustawiona korekcja dioptrii i do końca życia zero kręcenia czymkolwiek.

Koniecznie przed kupnem przetestuj w sklepie te dwa systemy ustawiania ostrości, bo pewnie każdy z nas odczuwa inaczej m.in. tą głębie ostrości, której zwłaszcza początkowe wartości mogą być kluczowe przy wyborze lornetki i systemu ostrzenia.

Powodzenia

• Like 2

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Bardzo ciekawe to co piszesz. Popatrzyłem dziś trochę przez mojego Nikona 10x50 i chyba masz racje. Drzewo odległe o 150 m jest ostre tak samo jak te odległe o około 50 m. I 10x to wcale nie tak mało. 

Może masz racje. Tak czy siak planuje zakup też lornetki około 30-40 mm i powiększeniu 6-8x, która ma jeździć ze mną zawsze. Zawsze ona pierwsza będzie wyciągnięta do "obczajnenia" terenu. Jak będzie co patrzeć, to wyciągnę większą. Coś w tym jest.

To zadam pytanie w tym temacie - duża lornetka z dużym polem własnym okularów - są takie ? 

Mam Nikona 10x50 Action VII i już od jakiegoś czasu wkurza mnie patrzenie jak w studnię. A do tego, po 8 latach zaczynam dostrzegać co raz bardziej nieostrość gwiazd na brzegach pola. Zamiast widzieć obiekt widzę to. Czyli ta "nowa" lorentka musi by co najmniej klasę wyżej. 

Czyli 70-100 mm z dużym polem własnym okularów - jaka ? 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Nawiązując do tematu, pojawiły się dwie duże lornetki z CF z serii Orion GiantView ED. Modele 16x80 i 20x80, czyli parametry klasycznej serii Giant ARK Vixena. Szczerze mówiąc, jak zobaczyłem ich ceny na Astroshopie to pomyślałem, że jak na sprzęt z ED w nazwie i to 80 mm, są bardziej niż rozsądne. Trudno jednak ocenić stosunek cena/jakość bez bezpośrednich testów. Z tego co udało mi się znaleźć w sieci, śmiałkowie którzy zdecydowali się na zakup chwalą te lornetki za jakość obrazu, jednak może się trafić egzemplarz rozkolimowany i/lub z drobnymi niedoróbkami mechanicznymi i wykończeniowymi. To jednak wciąż masówka z Chin, mimo brandu USA.

https://www.astroshop.pl/lornetki/instrumenty/20_10/m,Orion/a,Fernglaeser.Allgemein.Serie=GiantView+ED

https://www.telescope.com/Orion/Orion-GiantView-ED-16x80-Waterproof-Astronomy-Binoculars/rc/2160/p/130268.uts?keyword=giantview

https://www.telescope.com/Orion/Orion-GiantView-ED-20x80-Waterproof-Astronomy-Binoculars/rc/2160/p/130269.uts?keyword=giantview

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta