Skocz do zawartości

Recenzja lornety TS 25X100


Rekomendowane odpowiedzi

Test lornety TS 25X100

Zapraszam do przeczytania testu/recenzji lornety TS 25X100 WP.
Ponieważ materiału jest bardzo dużo, całość jest umieszczona, aż w trzech częściach i dostępna tylko na moim blogu.

Jest za dużo do wklejenia na fora, dlatego podaje linka.

Miłej lektury!
http://midimariusz.blox.pl/html
 

  • Like 3

Synta 12",  ES-y 30; 14, 8.8, 4.7;  filtry Lumicon 2"  OIII, UHC, H-Beta, H-Alfa
DSC  Lornetka 25X100, noktowizory

avatar3.png.b609b6d8baad58eb4a731d0d85b910e6.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra robota!
Zabrakło mi jednak testu latarkowego (takie zboczenie ;)) i dokładniejszego oznaczenia podwójnych (np. podanie konstelacji czy jasności składników) biorących udział w teście. Swoją drogą, 12" separacji to wynik do uzyskania w lornetach powiększających 15x.
Wydaje mi się, że powiększenie 25x powinno spokojnie umożliwić zejście poniżej 10" separacji.

Gdybyś znalazł czas, spróbuj powalczyć z poniższymi:
doubleStars7-11.png.9584c30e7b57a8ef3f0df3cda33282b3.png
(źródło: Stelledoppie)

Jak w końcu dadzą mi kawałek nieba, też spróbuję powalczyć Tereską 22x85.

PS ...przy tych podwójnych popraw jeszcze "Aquasi" i "Capricori" bo ledwo można się domyślić o jakie konstelacje chodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytujac Panasa "dobra robota".

Moje uwagi:
"Ostatnio obserwowałem kometę 46P/Wintanen i można tutaj porównać obraz do tego z teleskopem Synta 10" + okular ES 30 mm. Osobiście wolę obraz komety z lornety, ale z teleskopu wydaje się nieco jaśniejszy."

10" + 30mm daje źrenicę 6,35 i dlatego obraz jest jaśniejszy (na moje oczy już za bardzo) . Trzeba zastosować okular 19mm w tym teleskopie, co da porównywalną źrenicę (4mm) do TS 25x100, ale pole widzenia będzie co najmniej o połowę mniejsze niż w lornecie.
Kilka literówek jest do poprawki.

Newton 12' DOB GOTO, refraktor Sky-Watcher SK909 EQ3-2, okulary: 8, 10 13, 17 i Soligor 25
Na meteory: kamery PAVO6, PAVO7 i PAV79, czasem oko nieuzbrojone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za recenzję. Czy ktoś porównywał tą lornetkę z TS 22x85? Czy to raczej przesądzona walka?

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mała aktualizacja.

Gwiazdy podwójne są w nowej formie - tabelki wraz ze szczegółami.

Zmierzyłem średnicę czynną metodą latarkową opisaną na astronocach.
Wynosi ona 93 mm.

Co jest wartością przyzwoitą.

tabela6.png.2053d5685cee10f67590e2d8906fa1f1.png

 

Synta 12",  ES-y 30; 14, 8.8, 4.7;  filtry Lumicon 2"  OIII, UHC, H-Beta, H-Alfa
DSC  Lornetka 25X100, noktowizory

avatar3.png.b609b6d8baad58eb4a731d0d85b910e6.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.12.2018 o 15:25, Panasmaras napisał:

Dobra robota!
Zabrakło mi jednak testu latarkowego (takie zboczenie ;)) i dokładniejszego oznaczenia podwójnych (np. podanie konstelacji czy jasności składników) biorących udział w teście. Swoją drogą, 12" separacji to wynik do uzyskania w lornetach powiększających 15x.
Wydaje mi się, że powiększenie 25x powinno spokojnie umożliwić zejście poniżej 10" separacji.

Gdybyś znalazł czas, spróbuj powalczyć z poniższymi:
doubleStars7-11.png.9584c30e7b57a8ef3f0df3cda33282b3.png
(źródło: Stelledoppie)

Jak w końcu dadzą mi kawałek nieba, też spróbuję powalczyć Tereską 22x85.

PS ...przy tych podwójnych popraw jeszcze "Aquasi" i "Capricori" bo ledwo można się domyślić o jakie konstelacje chodzi.

Cześć, @midimariusz w recenzji pisze, że:

"Problemem są jasne gwiazdy i planety, które wyglądają jak niewielkie "ciapki" z przecinkiem u dołu. Przy słabych gwiazdach i rozciągłych DS-ach tego efektu nie widać. Jednak im jaśniejszy obiekt, tym gorzej.
Mars - wygląda, jak jedna duża "ciapka", której nie da się wyostrzyć.
(...)
W plejadach też da się zdecydowania odczuć problemy z wyostrzenia i nieco AC. Sama gromada wygląda przepięknie, ale o punktowości jasnych gwiazd możemy zapomnieć."


@Panasmaras jesteś chyba najbardziej doświadczoną osobą w temacie, posiadasz TS 22x85 - napisz proszę, czy podobne problemy z ostrością i punktowością występują także w Twojej lornecie?  
Posiadam Nikona 10x50 EX i wydaje mi się (choć ze względu na małe doświadczenie mogę się mylić), że nawet tutaj Plejady i gwiazdy są ostre, punktowe i takich problemów nie ma.

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)