Skocz do zawartości

Małe asteryzmy - obserwacje Listopadowe 2018


midimariusz

Rekomendowane odpowiedzi

Małe asteryzmy.
Obserwacje 26 i 28 Listopada
Były to wieczory pogodne, aczkolwiek zapylone od dymów unoszących się z okolicznych kominów. W wiosce to jest tak, że w każdym pali się, czym popadnie, najczęściej jest to węgiel kamienny lub brunatny. Widząc i wdychając ten smog, odchodzi człowiekowi ochota na jakiekolwiek obserwacje. Zasięg oceniam tak gdzieś koło +3.5 mag. Więc szału nie ma. Ponieważ pogodnych nocek jest niewiele, dlatego postanowiłem wyjść z lornetą TS 25X100 na obserwacje, tylko zmieniłem swojej cele.

 


Na podstawie książki Asterisms, Small star for telescopes and binoculars autorstwa Demelza Ramekers.


Przedstawiam tyle te asteryzmy, które widziałem osobiście przez lornetkę.
Ponieważ w książce nie ma narysowanych kształtów, narysowałem wraz z córką własne propozycje. Ola jest autorką wielu kształtów asteryzmów, do których nie wiedziałem jak się zabrać.

 

Jest bardzo dużo grafiki, do każdego asteryzmu jest zdjęcie plus konstelacje. Jest tego zbyt dużo. Dlatego wszytskie grafiki wraz z artykułem dostępne są na moim blogu

LINK

A więc po kolei...

Andromeda

Gwiazdozbiór ten proponuje trzy asteryzmy, z czego w trzecim TPK 1 niczego ciekawego nie zaobserwowałem. Zatem przedstawiam dwa. 


Kij hokejowy.
To dość znany asteryzm dla wielu pasjonatów nieba. Leży on niedaleko Kaskady Kembleja i niedaleko NGC 752. Tworzy on ciąg gwiazdek układających się w linię prostą, a kończący się charakterystycznym zakrzywieniem. Bardzo ładny obiekt na lornetkę.

Pentagon.
Oznaczony jest w książce, jako The home Plate, czyli coś w rodzaju płyty domowej???
Mnie osobiście nazwa Pentagon (użyta także w książce) bardziej przypadła do gustu i od razu wiadomo, o co chodzi. Kształt ma taki sam jak Pentagon w USA widziany z lotu ptaka. Przyjemny asteryzm dla lornetki. 

 

Woźnica
Woźnica oferuje dwa asteryzmy.

Uśmiechnięta twarz
Znajduję się w okolicy gromady M38 i powinna być widoczna w lornetce w jednym polu widzenia.
Jest t o bardzo ładny asteryzm uśmiechniętej buzi wraz z oczami. Łatwo go odnaleźć i jest od razu widoczny. Przyjemny dla oka. 

Latająca ryba
Jest tuż obok uśmiechniętej twarzy. Trzeba użyć trochę wyobraźni, aby zobaczyć tytułową latająca rybę, ale da się to zrobić. Przedstawiam na zdjęciu propozycje mojej córki, jak ona to widzi. 

 

Wieloryb
Konstelacja ta ma tylko jeden proponowany asteryzm. 


Znak zapytania
Bardzo łatwo go znaleźć. Jest to bardzo charakterystyczny układ gwiazd w kształcie znaku zapytania. Warto go odszukać. Obiekt typowo lornetkowy. 

 

Łabędź
Gwiazdozbiór ten ma kilka ciekawych asteryzmów.

Mały Orion
Układ gwiazd do złudzenia przypominający słynną konstelację Oriona. Nawet wypatrzyłem "mgławicę M42". Warto go odszukać. 

Pierścień wróżki
Jest to dość szeroki asteryzm. Wiele małych gwiazd tworzy kształt owalu przypominającego pierścień. Czemu autor dodał słowo "wróżki" nie wiem? Trzeba się trochę tutaj skupić, aby odszukać właściwe gwiazdki w gąszczu słabych gwiazd tła nieba. 


Szyja Emu
Jest to taka wygięta linia, przypomina trochę kształt Kobry. Wg autora jest to szyja Emu. Nie wiem czemu dodał słowo "czerwona"? Jakoś tego koloru nie widziałem. Ogólnie trochę się tutaj namęczyłem, żeby go znaleźć. 


Uśmiechnięta twarz 2 (łac. Vultus Irrisorie)

Już była uśmiechnięta twarz w Woźnicy.
Więc niech będzie to uśmiechnięta twarz nr 2. Podobna do poprzedniej. 


Podkowa (Horseshoe).
Rzeczywiście widoczny jest tutaj kształt litery "U" lub podkowy. Niezbyt trudny asteryzm do znalezienia. 


Asteryzm rury piankowej (Meerschaum Pipe) niestety poległ. Nie widziałem nic takiego we wskazanym miejscu.

 


Delfin

Delfin proponuje trzy swoje asteryzmy, z czego widziałem dwa. Trzeci Theta Delphinus Group jest opisywany jako ?... look like a bucking horse with a cowboy on his back" co google przetłumaczyło mi jako ?wygląda, jak koń z kowboja z kowbojem na plecach? i nie mam pojęcia, o co tutaj chodzi. W każdym razie nic tam nie widziałem. 


Muchomor

To dość znany asteryzm. Można tutaj używając nieco fantazji, zobaczyć grzyba. Może to muchomor, a może nie? Nie byłem w stanie tego ocenić.
Packa na muchy (Poskus 1)
Mnie osobiście nie bardzo dało się wyobrazić tam packi, a na zdjęciu poniżej przedstawiam propozycję mojej córki. Myślę, że ma racje. To może tak wyglądać i przypomina istotnie packę. No nie jest to obiekt łatwy.


Smok
Autor ma tutaj tylko jedną propozycję ? mini Kasjopea. 

Mini Kasjopea
Asteryzm do złudzenia przypomina dużą Kasjopeję.  Jest bardzo łatwy do odnalezienia i dość  widowiskowy. Absolutnie konieczny do odnalezienia.

 

Pegaz

Pegaz oferuje trzy propozycje, z czego jedna jest do sprawdzenia sprzętu. Nazywa się Stephan's Test i opiera się na grupie wokół NGC 7331. Mając do dyspozycji niebo +3.5 mag, nawet nie próbowałem tam zaglądać. Może innym razem. .


Mini Delfin
Bardzo przyjemny asteryzm przypominający znaną małą konstelację. Miniaturka Delfina jest tutaj jeszcze mniejsza od oryginału. Koniecznie trzeba to zobaczyć. 


Mini krzyż
Też bardzo łatwy do odnalezienia asteryzm. Wygląda po prostu jak mały krzyż. 


Byk
W Byku mamy dwie propozycje. 

Pies
Ładny, jasny asteryzm. Oto propozycja na zdjęciu mojej córki. Także pozycja obowiązkowa.

Plemnik
Taki łańcuszek wielu gwiazdek ułożony niemal w linię prostą. 

 

Trójkąt

Mały trójkąt.
Mały trójkąt w trójkącie.
Ja tak to widzę... 

Wielka Niedźwiedzica
Jest tutaj cztery propozycje, z czego widziałem trzy. Asteryzm Gas Pump Handle był jeszcze zbyt nisko, żeby go móc zobaczyć. 


Łopata
Dość trudny asteryzm. Poświeciłem mu wiele czasu. Trudno sobie od razu wyobrazić łopatę, ale po chwili ukazuje się nam kształt narzędzia. To propozycja mojej córki. 

Wieża Eiffla.
Mały i prosty asteryzm. Rzeczywiście widać tutaj najbardziej znaną wieżę świata. 


Złamany pierścień
Prosty asteryzm, ale mały asteryzm. Widoczny niepełny pierścień jakby złamany z jednej strony. 

 

Mała Niedźwiedzica
Są tutaj trzy propozycje. I wszystkie trzy godne uwagi. 

Rekin
Na pierwszy rzut oka ciężko sobie cokolwiek tu wyobrazić. Po głębszym spojrzeniu można wypatrzeć kształt morskiego potwora. Poniżej propozycja mojej córki. 


Pierścionek zaręczynowy
To dość znany asteryzm, wokół gwiazdy polarnej. Sama polarna jest tutaj diamentem. 


Mini wieszak
Asteryzm bardzo podobny do wielkiego wieszaka. Bardzo ładny i obowiązkowy do wyłowienia. 

 

Lisek
Ma jedna, ale jaką propozycję!

Wieszak
Jest chyba najbardziej znany z małych asteryzmów na całym niebie! Piękny wieszak wiszący nad naszymi głowami. 


Następnym razem wrzucę inne propozycje asteryzmów.

  • Like 4

Synta 12",  ES-y 30; 14, 8.8, 4.7;  filtry Lumicon 2"  OIII, UHC, H-Beta, H-Alfa
DSC  Lornetka 25X100, noktowizory

avatar3.png.b609b6d8baad58eb4a731d0d85b910e6.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O jak miło, lubię wyszukiwać na niebie asteryzmów :)  Część z zaprezentowanych układów jest dla mnie nowością i z pewnością z powyższego spisu skorzystam (jak pozwoli na to pogoda) :)

Godzinę temu, midimariusz napisał:

Uśmiechnięta twarz
Znajduję się w okolicy gromady M38 i powinna być widoczna w lornetce w jednym polu widzenia.
Jest t o bardzo ładny asteryzm uśmiechniętej buzi wraz z oczami. Łatwo go odnaleźć i jest od razu widoczny. Przyjemny dla oka

Jeden z moich ulubionych asteryzmów. Pamiętam jak pierwszy raz go zauważyłem - od razu stwierdziłem "cóż za wesoła mordka" ?

Vortex Vanquish 8x26, Vortex Viper HD 8x42,
APM 20x70 ED
MAK 90

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, SpandexFob napisał:

O jak miło, lubię wyszukiwać na niebie asteryzmów :) Część z zaprezentowanych układów jest dla mnie nowością i z pewnością z powyższego spisu skorzystam (jak pozwoli na to pogoda) :)

Jeden z moich ulubionych asteryzmów. Pamiętam jak pierwszy raz go zauważyłem - od razu stwierdziłem "cóż za wesoła mordka" ?

Tu coś więcej na ten temat. ;)

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)