Skocz do zawartości

zestaw do "na szeroko"


tayson.82

Rekomendowane odpowiedzi

Hej.

 

Pomysl na zestaw do szerszych kadrów rodzil sie w mojej glowie od dluzszego czasu. W koncu udalo mi sie wszystko skompletowac.

Teraz pora na testy pod bezchmurnym niebem....ehhhhh bezchmurnym...

Na razie jego główne przeznaczenie to foto w NB dwoch obiektów: Simeis147 i cały kompleks Veil

 

Wracając do zestawu.

Na początku miałem 3 filtry 2" NB Baadera, adapter Geoptika, z ktorymi cos trzebaby zrobic - tak glupio zeby lezaly i sie kurzyly, a sprzedac przeciez szkoda :)

 

Najbardziej ekonomicznym rozwiazaniem okazal sie zakup Canona 200mm L f2,8. Idealem bylby Canon 200mm L1,8 ale to tylko moje marzenie.

Co mi jednak po obiektywie, w ktorym musze recznie ustawiac ostrosc, kontrolowac ja zamiast sobie smacznie spac. Po dynamicznej wymianie zdań z forumowym geniuszem wydruków 3D lodrem @sidiouss powstał uchwyt na obiektyw pod pasek G2T. Do kompletu rownież wydrukowal mi odpowiednią L, abym mogl przymocować silnik od DreamFocusera do stopki w adapterze Geoptika.

Pasek G2T przycięty na wymiar, zebatka 20zębów, silnik ze 6400pozycjiami na obrót daja po przyblizonych wyliczeniach ok 6um na 1 mikrokrok. Przy CFZ dla f2,8 25um i skali obrazu 5,4"/px  jest to w zupelnosci wystarczająca rozdzielczość.
Aluminiowa płyta 5mm przykrecona jest do dovetaila losmandy 20cm
 

Zakres pracy silnika DF to początek-koniec skali regulacji to 14800kroków, wiec jakies dwa i pół obrotu.

Pierścień w obiektywie przesuwa sie przy tym o ok 90stopni

Backlash na pierscieniu obiektywu wynosi ok 120kroków, czyli (AŻ!) ~0,70mm!!!

 

Przy planowanych ekspozycjach 30-45min calość musi byc na prawde solidnie przymocowana, kabelkologia ladnie ogarnięta.

Muszę mieć pewność, ze ewentualne problemy nie bedą związane z tymi elementami.

 

zamiast mobilny miało byc mini setup :)

https://youtu.be/0qLUqHvwjWw

opis01.thumb.jpg.d8ca761d336fc503ba967c9d0101b997.jpg

opis02.thumb.jpg.044fb7f74f1f1f241002a5f8fe718c12.jpg

opis03.thumb.jpg.fde65d2223bbb2b5ab6bf62b80a713d9.jpg

opis04.thumb.jpg.2347bb06706dd5c3b2540fb3f7f33894.jpg

opis05.thumb.jpg.d5237414f5b31f82008d9bcb87147490.jpg

 

 

  • Like 3

Zapraszam na moją stronę logo2.jpg.14d2f841b11ef24f670bb0d3638f5042.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pięknie, pięknie, Tomku.
Caly czas sie jednak zastanawiam dlaczego nie chciałeś korzystać z silniczka ostrości wbudowanego w obiektyw? Czy jego dokładność nie pozwoli na ostrzenie przy Cfz tego zestawu? Ja używałem sposobu, który ktoś Ci podpowiedział na Astropolisie - ze sterownikiem Ascoma dla obiektywów EF. Po wykonaniu przejściówki sgp ostrzy bez kłopotu. No, ale ja miałem obiektyw 5.6. Przy 2.8 cfz będzie mniejszy - to i pewnie dokładność lepsza potrzebna. Jedyną różnicą jest, ze używałem z tym Asi1600 i miałem kółko i od razu specjalna przejściówkę EF->t2 o odpowiedniej długości. Trudno powiedzieć, czy z Twoim Qhy to by sie udało. Poza tym - musiałem przylutowac styki bezpośrednio do obiektywu by połączenie było pewne. Poza tymi niedogodnościami - starzenie w sgp nie różniło sie niczym od ?zwykłego? focusera z napędem. Czasem była mała ślizgawka - ale bardzo rzadko i sgp zazwyczaj sam sobie radził (jedna sesje miałem, ze B sie nie wyostrzył i sgp całkiem sie poddał).
Pozdrawiam Świątecznie!



Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę ze jadnak ktoś zrobił takie sterowanie po ascom. Fajnie wiedzieć że działa. Właśnie ja nie chciałem ingerować w obiektyw. 

 

Mozesz pokazać jak wyglądają lutowane styki u ciebie? Ta złączke od ASI jakoś musiałeś wiercic na kable do sterowania. 

Zapraszam na moją stronę logo2.jpg.14d2f841b11ef24f670bb0d3638f5042.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, luty wyglądają tak:
270e15deb48f997ad333fdd124bcd738.jpg

Jest tam mało miejsca na kabelki, wiec muszą być krótkie, co nie ułatwia lutowania. Luty nie sa jakieś wielkie - ot, kropka cyny na styku, który jest złocony. Nic co plecionka by nie zdjęła bezproblemowo (a jeśli nawet - odsysacz zrobi robotę).

Złączka Asi rzeczywiście musiałem ją przewiercić. Fi 4 w zupełności wystarczyło. Adapter Asi jest miękki - zwykłą wkrętarką bez problemu poszło.
eb5916b5e47136f94fd6da9635713123.jpg

Na zewnątrz wypuściłem kabelki zakończone rj45. W otworze zainstalowałem tulejkę z osłonki jakiegoś tchnokabla wielzylowego - żeby w razie jakiegoś poruszenia ostre krawędzie nie przecięły żył.

Wszystkie fotki, które ostatnio wrzuciłem do mojego wątku gromad zrobiłem tym zestawem. Hfr - bez problemu osiągał wartości, przy których sgp nie krzyczał.

Pozdawiam


Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakbym teraz drugi raz cos takiego robił - to chyba byłoby prościej ściągnąć złącze bagnetowe z obiektywu, wywiercić mały otwór w korpusie obiektywu i zlutowac przewody ?od środka? bagnetu. Wtedy złączka pozostała by nietknięta i można by ja ściągnąć według woli (teraz musiałbym urwać kabelki).
J


Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)