Skocz do zawartości

Ślad Wiedźmy, czyli polowanie na czarownicę 2


Rekomendowane odpowiedzi

Właściwie to miałem zamiar obserwować tam, gdzie mnie zatrzymali, czyli na tej drodze, gdzieś w okolicy koniuszka strzałki na screenie. Do Bugu jest stamtąd jakieś 300 metrów. Samo dostrzegłem otwartą przestrzeń na południe i wtedy się zjawili za mną. Musieli siedzieć gdzieś w krzakach albo kamery mają. Powiedzieli, że to trzeba było najpierw zgłosić, a potem dodali, że przedstawić jakieś udokumentowanie, czy coś - w sensie chyba mieć coś na potwierdzenie, po co się tam jest. Nie wiem jak to jest z ludźmi, którzy tam mieszkają. Podejrzewam, że po prostu byłem nietutejszy i może po prostu się bali, że czekam na jakiś przerzut :D Ogólnie nie chciało mi się spierać z nimi. Najlepiej byłoby znać tam kogoś i korzystać z czyjegoś podwórka, pola. Wracając właśnie zatrzymałem się przy szosie 816, ale nie nadjechali. No to sobie popatrzyłem na szybko Wieloryba;p

1253404280_Beztytuuggg.thumb.png.b3f2f738d6db0873e2c1b4225d98c823.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli wychodzi, że nie apertura, ale raczej pole widzenia może okazać się czarnym koniem. Ja następnym razem przygotuję się trochę lepiej. Będę próbował jednak tylko wtedy, kiedy warunki będą odpowiednie. I raczej tym razem z lasu, aby wygasić nieco światła przy horyzoncie. No i tego Rigela jakoś bardziej może uda się przysłonić. Kiedyś czytałem coś o specjalnych przysłonach w okularach; to były chyba takie paski z tektury albo czegoś innego. Może w lornetce też miałoby to jakiś sens.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiast przysłony w okularach może warto zmontować jakąś sztuczną przeszkodę, którą możnaby ustawić kilka metrów od obserwatora (i oczywiście móc wyregulować przesłonięcie obu torów optycznych). Wtedy gasilibyśmy takiego wrednego Rigela, nie tracąc ani siły zbiorczej obiektywu, ani pola widzenia okularu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Panasmaras napisał:

Zamiast przysłony w okularach może warto zmontować jakąś sztuczną przeszkodę, którą możnaby ustawić kilka metrów od obserwatora (i oczywiście móc wyregulować przesłonięcie obu torów optycznych). Wtedy gasilibyśmy takiego wrednego Rigela, nie tracąc ani siły zbiorczej obiektywu, ani pola widzenia okularu...

Naturalne przesłony też dają się wykorzystać. Polecam pnie drzew :))

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.01.2019 o 10:21, Panasmaras napisał:

Zamiast przysłony w okularach może warto zmontować jakąś sztuczną przeszkodę, którą możnaby ustawić kilka metrów od obserwatora (i oczywiście móc wyregulować przesłonięcie obu torów optycznych). Wtedy gasilibyśmy takiego wrednego Rigela, nie tracąc ani siły zbiorczej obiektywu, ani pola widzenia okularu...

Coś będę kombinował. Łodyga kukurydzy lekko działała, więc może warto będzie postarać się bardziej;)

W dniu 2.01.2019 o 10:48, Janko napisał:

Naturalne przesłony też dają się wykorzystać.

Przeczytałem (chyba nie pierwszy raz zresztą) i powiem szczerze, że ja chyba jestem jakiś nieufny, co do mgławicy IC 2118. Potrzebuję jeszcze jednej (mam nadzieję) nocy z super przejrzystością. Jeśli się uda, poświęcę jej więcej czasu. Potrafiłem kiedyś ślęczeć przy -18 stopniach, wypatrując przez godzinę mgławicy Jones 1, to czemu nie dać szansy Czarownicy, której wypatrzenie jest dla mnie o wiele bardziej osobliwym i niedającym się zbytnio wytłumaczyć pragnieniem. Tak jakby niektóre obiekty wytwarzały po prostu jakąś swoistą aurę wokół siebie i przyciągały, jak opuszczone domy w horrorach głupców, którzy zawsze chcą tam wejść, mimo iż czują, że to się może źle skończyć.

Mam też trochę inne wrażenia odnośnie warunków i widoczności obiektów. Dla przykładu, mgławica Rozeta jest dla mnie zawsze obiektem banalnym bez filtrów (piszę o lornetce) i widzę ją nawet spod domu, jako wyraźną i niemałą poświatę wokół "drabinki". Jednak spod domu nigdy nawet nie śmiałem myśleć poważnie o IC 2118. Jeśli zaś chodzi o Księżyc, to zdaję sobie sprawę, że pewnie był na tyle daleko, by nie wpływać zbytnio na obserwacje, ale ja z kolei, gdy tylko dostrzegłem pierwsze łuny jego brzasku na wschodzie, odpuściłem od razu wszelką dalszą próbę. Może zbytnio idealizuję jej trudność. Mimo to jest coś fajnego w całej tej sprawie z Czarownicą i innymi obiektami, które są trudne. Przynajmniej ja mam jakąś dziwną przyjemność z traktowania trudnych obiektów ze swego rodzaju obserwacyjnym szacunkiem, czy jak to by nazwać. Stąd też cała otoczka z zakrywaniem gwiazd, szukaniem ciemnego nieba pokonując wiele kilometrów, adaptacją, naciąganiem na głowę kapturów, marznięciem, planowaniem w domu, czekaniem miesiącami, a czasem latami na okazję itp, wydaje się być częścią przyjemnej całości wizuala.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile dobrze pamiętam, to Rozetę też wypatrzyłem po raz pierwszy ze swojego balkonu przez lornetkę Swift Audubon 8,5x44. Zaś w innych okolicznościach różnie z nią bywało :))

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.01.2019 o 10:48, Janko napisał:

Naturalne przesłony też dają się wykorzystać. Polecam pnie drzew :))

No właśnie to w sumie jest chyba najskuteczniejsze . Oczywiście nikt normalny nie wybiera się na obserwacje do lasu, ale jak las już jest to można wykorzystać.  Ja właśnie widziałem w ten sposób Wiedźmę- z Rigelem zasłoniętym pniem sosny w lornetce Fujinon 7x50. Zresztą pisałem już o tym i dyskutowaliśmy też.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, wessel napisał:

...Oczywiście nikt normalny nie wybiera się na obserwacje do lasu, ...

Co racja, to racja, ale wariatów też nie brak na tym świecie :))

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, wessel napisał:

Ja właśnie widziałem w ten sposób Wiedźmę- z Rigelem zasłoniętym pniem sosny w lornetce Fujinon 7x50. Zresztą pisałem już o tym i dyskutowaliśmy też.

Nie to, żebym chciał od nowa rozgrzebywać ten temat - powiedzmy, że to taka zabawa detektywistyczna i traktujmy to z dystansem (to tylko nasze hobby) - ale z tego co piszesz w relacji, rozpocząłeś obserwacje jakiś czas po odpaleniu pierwszej części sesji, to jest o 19.30. Mogło być już jak przypuszczam po godzinie 20, gdy skierowałeś lornetkę na Głowę Wiedźmy (a może i później). Wtedy, w niedzielę 13 Marca 2016 roku, Stellarium pokazuję IC 2118 na wysokości nie większej jak 20 stopni nad horyzontem (a może i niższej), ponadto, w odległości około 30 stopni, po prawo, wisi łupina Księżyca w fazie około 28 procent. Twój opis widoczności wydaje się być mocno optymistyczny - zwłaszcza zaintrygowały mnie te dwie wypustki. Jeśli faktycznie widziałeś tę mgławicę, to o jakie wypustki chodziło? Być może byłby to ślad dla innych obserwatorów.
Jest jeszcze ten Płomień (NGC 2024), który nie zdradził żadnych szczegółów, ale alibi może być powiększenie 7-krotne, w którym być może pas jest nieuchwytny albo trudny (nie wiem, nie sprawdzałem, może ktoś widział), poza tym nie każdy zawsze się skupia na każdym obiekcie podczas sesji. Niemniej z moich obserwacji wynika, że ciemne pasmo, przykładowo w 10/50, wyskakuję bardzo ochoczo, podczas gdy Wiedźma wciąż stroi sobie żarty, mimo iż wisi niemal nanizana na południk, to jest około 30 stopni górowania, Księżyc jest pod horyzontem, a niebo jest przejrzyste i przypuszczam, że troszkę mniej zaświetlone sztucznym światłem niż w Broku - o ile ten sam Brok mam na myśli.
Istnieje szansa, że mogę mieć gorszy wzrok - no i Nikon to nie Fujinon - jednak Księżyc wydaje się być tutaj argumentem, który wprawia mocno w konsternację :))

Jak pisałem; nie czepiam się, tylko rozważam sobie grzecznie - pogoda straszna, to chociaż można podyskutować;) Czytałem kilka wzmianek widoczności IC 2118 polskich obserwatorów, ale nie ma tam za wielu szczegółów.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście dyskutować możemy, ale najpierw musiałbyś poznać niebo w Broku , gdzie NGC 253 jest do uchwycenia astrofotograficznie a okolice Fomalhaut można oglądać w szczegółach. Być może myli Cię nazwa Brok - no ja nie mam miejscówki w samym Broku tylko w stronę Bojan, na południe mam Płatkownicę. Różnica sytuacji dziś w stosunku do 2016 roku polega na tym, że nie ma już przedmiotowej sosny jak również towarzyszących jej  świerków bo zostały powalone podczas wichury w czerwcu 2017 roku  :)  Mam odsłonięte południe ale nie mam drzew.

Wielu kolegów jeździło tam ze mną.

Mówiąc o jaśniejszych wypustkach mam na myśli dwa jaśniejsze obszary które widać w lewej części mgławicy.

O ile pamięć mnie nie zawodzi to Wiedźma pojawia się w formie łuku.....

Poniżej moje zdjęcie tego obiektu.

Acha, odniesieniem może też być parada planet w czerwcu tego roku - wszystkie były pięknie widoczne co zostało opisane tutaj .

To mój głos w dyskusji, bo tłumaczyć się nie muszę i nie mam zamiaru :):):)

763020395_IC2118.thumb.jpg.898d168ac6d903347496ef79020f8e0b.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)