Skocz do zawartości

Plany na kolejny rok


lukost

Rekomendowane odpowiedzi

Co planujecie na 2019 rok (w kwestii astro, rzecz jasna)? Nowy sprzęt? Zloty, wyjazdy? Zmiana, hmm, specjalizacji? 

U mnie priorytetem będzie kolejny wypad pod niebo dalekiego południa. Zaczynam się też zastanawiać, czy nie zacząć niezobowiązującego flirtu z szerokimi kadrami i astropejzażami. Nie widzę się w roli astrofotografa, ale jakiś Canon plus lekki montażyk, hmm, może?

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jak zwykle oznajmiam, że mam dwa plany na rok, 2019 który się zaczął.

1)      Prowadzenie Astronomicznych Wiadomości z Internetu

2)      Kupno jak dobrze pójdzie Zestaw SynScan do EQ3-2. Bo bez napędu nie da się robić kamerą Atik, myślałem, że przyniesie mi brodziaty, ale nic z tego powiedział mi tylko jedno jak możesz to kup sobie sam.

3)      Obserwacje Nieba jak zwykle

Co do napędu to sam jeszcze nie wiem jak będzie, czas pokaże.:)

 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o sprzęt to kupno jakiegoś lepszego statywu niż mój obecny. Niby nic wielkiego, ale jednak jest to mały wydatek, a ostatnio już i tak sporo wydałem ? Ale cóż hobby kosztuje ?

Co do planów obserwacji i wyjazdów w czerwcu wybieram się do Turcji na wakacje. Mam taką cichą nadzieję, że znajdę jakąś ciemną miejscówkę i coś poobserwuje :)

A póki co w kalendarzu zapisałem datę 21 stycznia "zaćmienie"  ? Oby pogoda dopisała!

Vortex Vanquish 8x26, Vortex Viper HD 8x42,
APM 20x70 ED
MAK 90

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje plany? Sprzętowo zrealizowane. Jestem lorneciarzem, ale teleskopem nie pogardzę. Miałem w planie kupno no i kupiłem ponad miesiąc temu Bressera AR-102/460 ED do weryfikacji tego co ujrzę przez lornetę. Chcę zaliczyć przynajmniej dwa zloty pod naprawdę ciemne niebo, mam rachunki do wyrównania z kilkoma obiektami;)! Pozdrawiam!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planów, postanowień i nadziei bardzo dużo:

  • Po raz pierwszy udział w zlocie. Mam nadzieję w kwietniu spotkać wiele osób, które znam tylko wirualnie z forum. 
  • Pierwsze obserwacje mgławic za pomocą zakupionych filtrów UHC i OIII 
  • Więcej obserwacji za pomocą lornetki Nikon 10x50 
  • Zakup dużego Newtona lub dużej lornety... Ostateczna decyzja zapodnie po zlocie. 
  • Więcej obserwacji z moim sześciolatkiem i trzylatkiem. 
  • Mała pogawędka o kosmosie w przedszkolu. Te łobuziaki są bardzo wymagające... 
  • Lepsze dokumentowanie obserwacji - tu wielka nadzieja, że dyktafon się sprawdzi. 
  • Nadzieja, że urlop rodzinny i/lub jakąś delegację uda się zgrać z hobby i że AT72ED pokaże swój pazur.

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja planuję zakup nowej "puszki" do astrofoto, bo 40D już się wysłużył. A na wiosennym zlocie w Zatomiu, pofocić nowym zestawem TS80/448 ED z flattenerem i doszkolić się w obsłudze PHD2 ?

 Ritchey-Chrétien TS 150 mm/ 1370 + Reduktor TS 0,67 x , TS ED 80/560 + Flattener x0,8 ; ASI 533 MC Pro, Guider ArteSky 60/240 mm+ ASI 178 MM  iOptron iEQ30 Pro, AsiAir Plus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcesz rozśmieszyć Pana Boga?

Opowiedz Mu swoje plany na jutro :diablatko:

  • Like 1
  • Haha 5

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie. Moim celem na 2019 rok jest :

1. W końcu dojechać na jakiś zlot w Bieszczadach

2. Zabrać się za sprzedaż niepotrzebnego sprzętu do astro ( który zalega nieużywany od minimum roku)

3. Zobaczyć różne obiekty w lornetce z filtrami UHC

4. .............. mieć więcej czasu na obserwacje nieba.......

Pozdrówki

GSO10, AZ4, APM 25*100

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie ciężko o jakieś plany, raczej budżetu na hobby w tym roku nie będę miał zbyt wielkiego. 
Prawdopodobnie zrezygnuję z foto długoczasowego, a skupię się na astro pejzażach, foto Munia oraz może wrócę do prób z "lucky imaging". Jakąś obserwację też powinno się zaliczyć. 
A w sprzęcie, jeśli sprzedam graty od długaczosowego foto, nie wykluczam że wtedy kupię jakiś minimontażyk do szerokich kadrów. 
Mam też już kupione łożyska do Neq6, więc kiedyś trzeba się wziąć za wymianę.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To bardzo ekscytujące nie mieć za wiele planów i dać się ponieść temu co samo przyjdzie. No i stało się. Za 3 dni wylatuję na jedną z wysp kanaryjskich na 7 dni. Ta informacja spadła na mnie jak wybuch supernowej. Trzeba było szybko się decydować. Czy coś tam ciekawego zobaczę? To się okaże. Na wszelki wypadek zabieram ze sobą Fujinona 10x50 i atlas nieba.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym roku przekonałem się bardzo ,że życie potrafi zaskakiwać i pokrzyżować  różne plany w ostatniej chwili. Potrafi również momentalnie zmienić życiowe priorytety . Na razie więc nic nie planuję i chciałbym pozytywnego zaskoczenia jak to z końca roku. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje plany chwilowo wyleciały przez okno razem z kilkoma pieluszkami w rozmiarze 1 :)) Tak więc na najbliższą przyszłość tylko jeden punkt - wpatrywać się tylko w jedną Gwiazdę... :)

A jak kurz opadnie to może zakup jakiegoś przyzwoitego aparatu ze statywem bo też jak paru kolegów powyżej zaczyna mnie kręcić temat astrokrajobrazów ;)

  • Like 1

DO Titanium 8x42

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, gryf188 napisał:

W tym roku przekonałem się bardzo ,że życie potrafi zaskakiwać i pokrzyżować  różne plany w ostatniej chwili.

Oj, wiem coś o tym. Miałem to samo. Ale pech nie może człowieka prześladować cały czas. ;)

 

6 minut temu, Klimczaq napisał:

Moje plany chwilowo wyleciały przez okno razem z kilkoma pieluszkami w rozmiarze 1 :)) Tak więc na najbliższą przyszłość tylko jeden punkt - wpatrywać się tylko w jedną Gwiazdę... 

Gratulacje. :)

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • lukost zmienił tytuł na Plany na kolejny rok

Odkopuję temat po prawie dwóch latach. U mnie w kwestii astro zmieniło się sporo... ?

W dniu 1.01.2019 o 14:29, lukost napisał:

Zaczynam się też zastanawiać, czy nie zacząć niezobowiązującego flirtu z szerokimi kadrami i astropejzażami. Nie widzę się w roli astrofotografa, ale jakiś Canon plus lekki montażyk, hmm, może?

Cel na 2021 rok to zabrać Canona do RPA i naświetlić kilka klatek fotonami pędzącymi od strony Magellanów czy Ety Carinae. W tym roku wyjazd nie wypalił z przyczyn wiadomych. A jak tam u Was?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ambitny plan. Oby udało Ci się go zrealizować. Prawdę mówiąc to trzeba mieć odwagę i być niezłym optymistą, żeby tak wysoko poprzeczkę zapodać w tych pokręconych realiach. Po tym jak planowałem spotkać się w grudniu w Chile z cieniem Księżyca to teraz już siedzę cicho póki to orwellowskie wariactwo się nie skończy.  Jak na razie to zostają raczej plany na obserwacje lokalne. ?

"Jeżeli godność nauk mamy oceniać według ich przedmiotu, to bez porównania najprzedniejszą z nich będzie ta, którą nazywają astronomią." Copernicus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie w planie jest zakup dedykowanej kamery i jakiegoś większego zestawu pod galaktyki i gromady. 

Dodatkowo myślę, żeby się troszkę zacząć bawić spektroskopią, o ile czas i obowiązki rodzinne pozwolą. 

Marzy mi się też ATM, ale to chyba jeszcze nie w nadchodzącym roku ?

TS Photoline 70/420 z flattenerem 0,79 + HEQ5 belt + Nikon D7500 mod + Asi 120 mini + ASIAIR

Mak 127 + kitowe okulary

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja chciałbym częściej wyjeżdżać pod niebo nie szukając wymówek, poznać astroludzi z okolicy i usystematyzować jakoś swoją wiedzę. :) 

Altair Astro Starwave 102ED-R FPL53 || AZ 4 1,5" || PZO 8x40

ND 5 by AstroLutek || OMEGON polaryzacyjny zmienny 2" || Explore Scientific UHC 2" || Explore Scientific CLS 2"

kątówka Explore Scientific 2" dielectric || ES 24 82° || ES 11 82° || ES 4.7 82° ||

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)