Skocz do zawartości

Dobson 8, Mak 127 czy ED 100?


Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie, od dłuższego czasu chcę zrobić krok do przodu jeśli chodzi o obserwacje astronomiczne. Rok temu dzięki Waszym poradom zakupiłem Nikona 10x50, z którego jestem zadowolony. Pora rozbudować sprzęt.

Główna lokalizacja obserwacji:
Podmiejska miejscowość na południe od Poznania, SQM 20.66. Dobry widok na południowe niebo.

Co chcę obserwować:
Wszystko po trochę :) Nie zależy mi jednak na polowaniu na trudne DSy, radość daje mi nawet m42 w lornetce, także zaspokoje się widokiem podstawowych obiektów z katalogu Messiera.

Na czym mi zależy:
Możliwość obserwacji z balkonu (1 piętro w bloku) jak również możliwość dość łatwego transportu (również przy założeniu, że jedzie ze mną w aucie cała rodzina).
Dodatkowo chciałbym móc pokazać innym (również najmłodszym) coś przez teleskop, aby zainteresować ich tematem.
Docelowo może jakaś nakładka Bino? Nie posiadam żadnych wad wzroku, astrofotografia mnie nie interesuje.

Mam możliwość transportu sprzętu na obserwacje w okolicy, dodatkowo kilka razy w miesiącu jestem na weekend w okolicach Zatomia. W te okolice jeżdzę jednak z rodziną i tutaj bagażnik jest już "pełen" (czyt. wózek itp.). 

Budżet
Dość elastyczny, chciałbym kupić po prostu dobrze pod swoje potrzeby, ale w granicach mojego rozsądku (myślę o kwocie 1500-3000 zł).

Po ponad miesiącu czytania rozważam następujący sprzęt:

1. GSO Dobson 8"
2. Mak 127
3. ED 100 (lub 80)

Przez pewien czas rozważałem także lornetkę TS Marine 15x70 lub TS 22x85 (albo duet 7x50 i 22x85), ale obecnie skłaniam się bardziej ku teleskopowi.

Zdaję sobie sprawę, że Dobson pokaże najwięcej, jednak nie chcę by teleskop większość czasu był nieużywany (mobilność, średnio na balkon, brak czasu). Mimo wszystko zostawiam go jako opcję, gdyż jest to w miarę uniwersalny sprzęt i może się okazać, że to jednak najlepszy wybór do obserwacji (pomimo problemów z zapakowaniem do pełnego auta :) ). 
Nie śpieszy mi się z zakupem, wolę nawet odłożyć decyzję na kilka miesięcy jeśli nie będę pewien, niż kupić byle kupić. 

Miałem okazję spoglądać przez Dobsona 10" i lornetkę 7x50, także mniej więcej wiem, czego mogę się spodziewać. Mak i ED tylko z opisów.

Zapraszam do dyskusji :) 

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, ale schody bardzo szerokie, parter jest przy gruncie, także to 1 piętro jest niskie (nowa zabudowa). Auto zaraz przy wejściu (czyt. bardzo blisko). Dwa balkony, jeden na północne niebo jakieś 2,5 na 1,7 metra, drugi na południowe około 3,5 na 1,7 metra. Obydwa przeszklone na wysokość ok 1,5 m. Możliwość obserwacji przy osiedlu (jakieś 50m - JESZCZE nie ma zabudowy).

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ma być mobilnie i coś już pokazać, to może Newton 150/750 na az4? Trudno o bardziej uniwersalny sprzęt.

Ewentualnie refraktor 150/750. Będzie gorszy od Niutka do US ale lepszy do DS. 

Edit: chociaż czy achro rzeczywiście będzie gorsze do US to trzeba by było porównać. Zawsze można użyć dekla redukującego aperturę - w achro sw do 110mm. W moim 120/600 daje to bardzo dobre efekty.

Foto: iOptron SkyGuider Pro, Canon 1100D mod, Samyang 8mm Fish Eye, Sigma Art 18-35mm, Canon 50mm 1.8, Samyang 135mm

Wizual: SW 120/600 na AZ4, Dobson 8

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem o Newtonie 150/750, ale naczytałem się o montażu paralaktycznym i trochę mnie zniechęciło. Astrofoto też mnie nie interesuje. Ponadto, czy taki sprzęt jest bardziej "mobilny" i pakowny niż Synta 8"?

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na bogato ED 100 lub 120 mm.

Pokaże z sensem DSy w bardzo pięknym wydaniu. Pokaże bardzo dobrze US. 

Mam ED80 i to on mi pokazał najpiękniejszą mgławice Oriona. A patrzyłem nie jeden raz na nią Newtonem 14" i 20".

Budżetowo achromat 150mm.

Odpadają planety. DS nadal ładne - choć nie to co w ED. 

Newton 150 lub 200 mm na AZ4 lub HDAZ.

Teraz i tak nie ma planet więc ten tego ... :D

Za jakiś czas jak dasz radę finansowo to kupisz SCT 8"/10". 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GSO 10 odpada. Widziałem u kolegi z forum, ten gabaryt nie dla mnie niestety :) Wiem, że 8 to podobny rozmiar, ale 10 to i tak ponad moje możliwości i potrzeby.
Myślę jeszcze o ED80.

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, dexter77 napisał:

Myślałem o Newtonie 150/750, ale naczytałem się o montażu paralaktycznym i trochę mnie zniechęciło.

Pisałem o montażu az4, to jest azymutalny. Prościej się nie da. Wersja na amelininowych nogach waży jakieś 5kg.

22 minuty temu, Karol_C napisał:

Mam ED80 i to on mi pokazał najpiękniejszą mgławice Oriona. A patrzyłem nie jeden raz na nią Newtonem 14" i 20".

Jakość obrazu na jasnych DS pewno na tak. Ale apertura mała, myślę że achro 150 więcej pokaże na słabiznach.

Foto: iOptron SkyGuider Pro, Canon 1100D mod, Samyang 8mm Fish Eye, Sigma Art 18-35mm, Canon 50mm 1.8, Samyang 135mm

Wizual: SW 120/600 na AZ4, Dobson 8

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Karol_C napisał:

Na bogato ED 100 lub 120 mm.

Pokaże z sensem DSy w bardzo pięknym wydaniu. Pokaże bardzo dobrze US. 

Mam ED80 i to on mi pokazał najpiękniejszą mgławice Oriona. A patrzyłem nie jeden raz na nią Newtonem 14" i 20".

Budżetowo achromat 150mm.

Odpadają planety. DS nadal ładne - choć nie to co w ED. 

Newton 150 lub 200 mm na AZ4 lub HDAZ.

Teraz i tak nie ma planet więc ten tego ... :D

Za jakiś czas jak dasz radę finansowo to kupisz SCT 8"/10". 

Jaki masz montaż do tego ED80? Gdzie najczęściej obserwujesz?

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@astrobonq

Racja ale jestem zwolennikiem Newtonów i mimo to mówię Wam: najpiękniejszą mgławice Oriona widziałem w ED 80 mm.

7 minut temu, dexter77 napisał:

Jaki masz montaż do tego ED80? Gdzie najczęściej obserwujesz?

Na EQ 3-2. 

Obserwuje z podwórka, podobna jasność tła nieba jak u Ciebie. Ale opisany powyżej zachwyt był pod niebem 21.7 mag/arcsec^2 (wg. mapy). 

Z powodów praktycznych muszę niestety sprzedać go :(

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh tu nie ma nic do rozumienia :) Szczerze to chyba ja nakręciłem Karola na ten widok M42 z ED 80 więc poczuwam się trochę do odpowiedzi ;) Obserwowaliśmy w kilka osób i po tym jak zobaczyłem jak może wyglądać taki DS z soczewki ED to mój Newton 12" przestał mnie satysfakcjonować. Sprzedałem go i kupiłem achromat 102 mm a teraz szczypie się po kieszeniach na achromat 150/1200 właśnie do DS. Zwyczajnie gwiazdki jak idealne szpileczki, piękne kontrastowe tło nieba, bez jakiegoś mleka, do tego mgławica delikatna aczkolwiek rozłożysta powaliły mnie na "przysłowiowe kolana".

Zacząłem się publicznie zachwycać tym widokiem i Karol się też w to trochę wkręcił jak widzę :) 

Przepraszam, że to powiem ale w Niutonie gwiazdki to są faktycznie placki... tak, sięgnie taki skubaniec głęboko i to jest fajne ale mi w widokach z dużego lustra zawsze czegoś brakowało. Po tym spektaklu z tej mikrej soczewki już wiem czego.. Jakości. Może największy wpływ również miało to, że nigdy nie miałem doczynienia z korektorem komy a to jest ogromna bolączka tych lusterek. Nagler 31 nie załatwia sprawy bo to nie o okular chodzi.

Nie mówię oczywiście, że Newton to zło bo chciałbym mieć i Newtona i duże ED do zabawy ale życie weryfikuje możliwości na swój sposób.

A najlepiej to dużą soczewkę tak gdzieś 8 cali, może być achromat np. F 10 :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, lukost napisał:

Z całym szacunkiem, ale gdy ktoś porównuje widoki obiektów DS z dużego lustra i soczewki 80 mm, wskazując jako zwycięzcę małego edzia, to, hmm, ja tego nie rozumiem. ;)

Z całym szacunkiem ale napisałem, że mgławica była najpiękniejsza w ED. Czy to znaczy, że ED jest lepszy czy gorszy od Newtona ? 

Za to 14" czy 20" miażdży EDka jeśli chodzi o detal. W tym sensie on ledwo nadaje się na szukacz.  Czy to znaczy, że Newton jest lepszy czy gorszy od ED ? 

Dla ścisłość, nikt mnie nie nakręcił na jakość. Po prostu, pojechałem na obserwacje, gwiazdy po horyzont, tło nieba 21.7 mag/arcsec^2, kolega zajmował się szukaniem NGC 1514 (o ile dobrze pamiętam) w 20" a ja litościwie rozłożyłem refraktor i zatkało mnie. Jeśli chodzi o jakość obrazu to po prostu masakra. 

Ale, żeby nie było. Słabsze obiekty w 80 mm są po prostu żałosne, nawet mimo tego, że są piękne. 

 

PS. I mnie posądzać o "świętość ED", zwolennika słabych DSów z dużych Newtonów :O:5640dc7415846_22Annoyed: Sprzedać ten diabelski pomiot puki chce mi się taszczyć 14" :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co mi tam. Napiszę co ja bym wybrał w kolejności preferencji:

  1. SCT 8 - Najbardziej uniwersalny sprzęt. Jedyna wada to że trzeba "zaplanować" czas na chłodzenie. Warto polować na używkę i zawsze można sprzedać bez straty. Na porządnym montażu spełnia absolutnie wszystkie Twoje wymagania.
  2. Achromat SW 150/750 na EQ3-2 lub EQ3-2 przerobiony na AZ (na stalowych nogach). Sprzęt w miarę kompaktowy o dużej aperturze. Da radę na balkonie. Jak będziesz miły dla żony to do Zatomia też się zmieści w bagażniku, a Ty mi wtedy podziękujesz, że Ciebie na niego namówiłem. Po przesłonięciu da w miarę fajne obrazy księżyca i dzieci będą zachwycone możliwością samodzielnego kierowania mikro ruchami. Jak się wkręcisz w księżyc i planety to dokupisz sobie używanego MAKa 127. Wady: ten teleskop będzie wymagający co do okularów. Chyba kolega @lukost będzie w stanie skomentować na czym go najlepiej posadzić. Czy aluminiowe nogi się nadadzą?
  3. MAK 127 - koniecznie używany na EQ3-2 lub EQ3-2 przerobiony na AZ na aluminiowych nogach na początek. Tak trzeba chłodzić i tak ma mały przelot. Ale lekki, idealny na balkon, kompaktowy i na pewno się go da upchnąć w bagażniku obok wózka oraz nie wymagający do okularów. Dzieci będą zachwycone księżycem. Zwarte jasne DSy pokaże bez problemu. Jak się spodoba to dokupisz Achromat SW 150/750 albo dużego Newtona, bo dzieci kiedyś dorosną i nie będą zajmowały całego bagażnika.
  4. ED100 - trochę długa tuba. Rozumiem, że na ED120 nie ma budżetu... ED80 ma trochę małą aperturę i do zabawy z balkonu byłby ok, ale jak masz możliwość wyjazdów do Zatomia...
  5. GSO Dobson 8" - oczywiście, że można używać z balkonu, ale: do Zatomia nie zabierzesz, tak obok wózka. Nie wiem w jakim wieku masz dzieci, ale raczej mój sześciolatek by nic nie zobaczył, bo na pewno by się cos przesunęło gdyby podszedł do teleskopu. No nie jest to też sprzęt na szybkie wypady. Ja wożę w bagażniku montaż i nogi. Jak jest pogoda to łapie teleskop i plecak z okularami i w 5 min jestem w trasie (jak tylko dzieci zasną). Z takim Dobsonem chyba troszkę więcej czasu trzeba zaplanować. 
  • Like 2

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, pmochocki napisał:

Co mi tam. Napiszę co ja bym wybrał w kolejności preferencji:

  1. SCT 8 - Najbardziej uniwersalny sprzęt. Jedyna wada to że trzeba "zaplanować" czas na chłodzenie. Warto polować na używkę i zawsze można sprzedać bez straty. Na porządnym montażu spełnia absolutnie wszystkie Twoje wymagania.
  2. Achromat SW 150/750 na EQ3-2 lub EQ3-2 przerobiony na AZ (na stalowych nogach). Sprzęt w miarę kompaktowy o dużej aperturze. Da radę na balkonie. Jak będziesz miły dla żony to do Zatomia też się zmieści w bagażniku, a Ty mi wtedy podziękujesz, że Ciebie na niego namówiłem. Po przesłonięciu da w miarę fajne obrazy księżyca i dzieci będą zachwycone możliwością samodzielnego kierowania mikro ruchami. Jak się wkręcisz w księżyc i planety to dokupisz sobie używanego MAKa 127. Wady: ten teleskop będzie wymagający co do okularów. Chyba kolega @lukost będzie w stanie skomentować na czym go najlepiej posadzić. Czy aluminiowe nogi się nadadzą?
  3. MAK 127 - koniecznie używany na EQ3-2 lub EQ3-2 przerobiony na AZ na aluminiowych nogach na początek. Tak trzeba chłodzić i tak ma mały przelot. Ale lekki, idealny na balkon, kompaktowy i na pewno się go da upchnąć w bagażniku obok wózka oraz nie wymagający do okularów. Dzieci będą zachwycone księżycem. Zwarte jasne DSy pokaże bez problemu. Jak się spodoba to dokupisz Achromat SW 150/750 albo dużego Newtona, bo dzieci kiedyś dorosną i nie będą zajmowały całego bagażnika.
  4. ED100 - trochę długa tuba. Rozumiem, że na ED120 nie ma budżetu... ED80 ma trochę małą aperturę i do zabawy z balkonu byłby ok, ale jak masz możliwość wyjazdów do Zatomia...
  5. GSO Dobson 8" - oczywiście, że można używać z balkonu, ale: do Zatomia nie zabierzesz, tak obok wózka. Nie wiem w jakim wieku masz dzieci, ale raczej mój sześciolatekby nic nie zobaczył, bo na pewno by się cos przesunęło gdyby podszedl do teleskopu. No nie jest to też sprzęt na szybkie wypady. Ja wożę w bagażniku montaż i nogi. Jak jest pogoda to łapie teleskop i plecak z okularami i w 5 min jestem w trasie (jak tylko dzieci zasną). Z takim Dobsonem chyba troszkę więcej czasu trzeba zaplanować. 

Jeśli chodzi o Zatom to traktowałbym tę opcję z przymrużeniem oka (nie dość, że to tylko jedna noc w weekend to jeszcze z pogodą nie zawsze idealnie). Może po prostu zrezygnować z opcji transportu z całą rodziną na rzecz obserwacji wyłącznie w okolicy i wtedy zakupić GSO 8". Do przyzwoitego nieba (SQM 21.20) mam około 40 min jazdy. Czy wszystkie drogi prowadzą do Synty? :) 

Jako jednak coś mobilnego to spodobał mi się ED80 na AZ5, https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_328&products_id=2523&lunety=Teleskop Sky Watcher 80 ED APO 80 600 OTAW z monta em ALT AZ z mikroruchami AZ5 TPL Szkoda tylko, że nie mam możliwości spojrzenia przez niego w nocy na żywo. Chyba, że ktoś w okolicy Poznania posiada?

Jak dziś warunki pozwolą będę miał okazję spojrzeć przez GSO 8", może wtedy się przekonam :) 

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko chyba cenowo wyjdzie prawie to samo jak kupno osobno tuby i montażu AZ4 (mówię o nowym sprzęcie)?

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się, że ten AZ5 ma nawet bardzo słabe opinie. Mam AZ4 i jest bardzo fajny, ale odkąd mam EQ3-2 przerobiony na AZ to uważam, że to jest najlepsza opcja. Mój sześciolatek uwielbia samodzielnie celować w księżyc i wyszukiwać na nim kraterów. Z mikro ruchami i red dot finderem to nie jest problem.

ED80 - ja bym powiedział, że to fajna tuba na szybkie wypady. Ja mam AT72ED - jako kolejny teleskop super opcja, jako jedyny... czy ja wiem?

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AZ5 to zuo, choć mam i nawet często używam. :) Do mniejszych sprzętów brać AZ4, do większych HDAZ. A co do obiektywów 80 mm zdania nie zmienię - mają sens, pod warunkiem, że są dwa i stanowią lorneteczkę. ;) Naprawdę, im więcej mm, tym więcej zabawy. Edziu 80 może i pokaże pewne rzeczy ładnie, ale zwykły 120/600 na dzień dobry skopie mu tyłek na obiektach DS. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Karol_C napisał:

Kontrastem, ostrością gwiazd ?

Ja prawdę mówiąc nie zauważyłem wyraźnej różnicy w jakości między moją 120tką a twoim edkiem. Jakby się przyjrzeć brzegom, pewnie w edku byłoby bardziej płaskie pole. Punktowość gwiazd była w moim odczuciu podobna. Za to różnica w zasięgu była już odczuwalna na korzyść 120tki.

Foto: iOptron SkyGuider Pro, Canon 1100D mod, Samyang 8mm Fish Eye, Sigma Art 18-35mm, Canon 50mm 1.8, Samyang 135mm

Wizual: SW 120/600 na AZ4, Dobson 8

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym chyba nikt nie będzie dyskutował - większa apertura oznacza większy zasięg na DSach.

@lukost wydaje mi się, że Ty masz i duży achromat i Newtona and Dobsonie. Gdyby ktoś nie chciał posłuchać Twojej mądrej rady i nie chce polować na używaną betoniarkę  8" SCT. To co być mu doradził na balkon, dla dzieci i pod wyjazdy pod ciemne niebo: Dobson 8" czy achromat SW 150/750?

Ja nie mam, ani nie miałem, achromatu czy Newtona, ale ja bym poszedł w achromat z montażem z mikro ruchami. Do zabawy z dzieciakami super, pod ciemnym niebem pokaże pazur, a apertura tak duża, że jest co przesłaniać do księżyca. Jeśli chodzi o balkon to wyobrażam sobie obserwacje Dobsonem, ale obserwacje z dziećmi Dobsonem to już nie za bardzo...

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Newton na balkon to taki sobie pomysł. Niby ludzie dają sobie radę, ale gdy miałem Newtona 200/1000 to na balkonie było kiepsko. Nawet na podstawce.

A z dziećmi na balkonie to niebezpieczne... 

Achromat tak, jeśli niezbyt długi to mikroruchy nie są potrzebne, da się obserwować bez nich. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, lukost napisał:

Ja sobie w ogóle nie wyobrażam dobsona w "tradycyjnym" wydaniu. Te ciężkie kloce potrafią zniechęcić najbardziej wytrwałych... Jeżeli niutek, to tylko kratownica.

I znowu zgadzam się w 100%. Zwłaszcza, że budowa takiego trusa jest dość prosta. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)