Skocz do zawartości

Dobson 8, Mak 127 czy ED 100?


Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, astrobonq napisał:

Ja prawdę mówiąc nie zauważyłem wyraźnej różnicy w jakości między moją 120tką a twoim edkiem. Jakby się przyjrzeć brzegom, pewnie w edku byłoby bardziej płaskie pole. Punktowość gwiazd była w moim odczuciu podobna. Za to różnica w zasięgu była już odczuwalna na korzyść 120tki.

Panowie zaintrygowaliście mnie wypowiedziami na temat ED80. Czy faktycznie nie ma aż tak dużej różnicy między 120/600 a ED80 w jakości obrazu? Sam posiadam ten achro i po porządnym wyczernieniu i na porządnej kątówce jest git. Nosiłem się z zamiarem kupna ED80 ze względu na mniejszą aberkę na planetach i ten "cudowny" obraz jak niektórzy piszą oraz lepszy wyciąg. Był też pomysł z TS 110/770. Patrzyłem tylko przez moje 120/600, więc nie mam porównania. Jak to z tym w końcu jest? 120/600 jest dla mnie wciąż mobilny, więc tego aspektu nie biorę pod uwagę. Jest sens robić taką zamianę czy lepiej wymienić wyciąg w 120/600 na lepszy a jak już coś kupować to większego niuta albo SCT? 

Altair Astro Starwave 102ED-R FPL53 || AZ 4 1,5" || PZO 8x40

ND 5 by AstroLutek || OMEGON polaryzacyjny zmienny 2" || Explore Scientific UHC 2" || Explore Scientific CLS 2"

kątówka Explore Scientific 2" dielectric || ES 24 82° || ES 11 82° || ES 4.7 82° ||

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli miałbym wrócić do teleskopu to wybrałbym ponownie zestaw Vixen Porta + ED80. Stabilny, w miarę mobilny, szybko się chłodzi, zmieści się na balkonie, estetyka obrazów 10/10, pod ciemnym niebem da się powalczyć z DS, a z balkonu z planetami, Księżycem i gwiazdami podwójnymi przy sporych powiększeniach.

  • Like 1

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, polaris napisał:

Jeśli miałbym wrócić do teleskopu to wybrałbym ponownie zestaw Vixen Porta + ED80. Stabilny, w miarę mobilny, szybko się chłodzi, zmieści się na balkonie, estetyka obrazów 10/10, pod ciemnym niebem da się powalczyć z DS, a z balkonu z planetami, Księżycem i gwiazdami podwójnymi przy sporych powiększeniach.

Po tym komentarzu jestem gotów zmodyfikować listę i wrzucić ED80 przed MAKiem 127:

  1. SCT 8 - Najbardziej uniwersalny sprzęt. Jedyna wada to że trzeba "zaplanować" czas na chłodzenie. Warto polować na używkę i zawsze można sprzedać bez straty. Na porządnym montażu spełnia absolutnie wszystkie Twoje wymagania.
  2. Achromat SW 150/750 na EQ3-2 lub EQ3-2 przerobiony na AZ (na stalowych nogach). Sprzęt w miarę kompaktowy o dużej aperturze. Da radę na balkonie. Jak będziesz miły dla żony to do Zatomia też się zmieści w bagażniku, a Ty mi wtedy podziękujesz, że Ciebie na niego namówiłem. Po przesłonięciu da w miarę fajne obrazy księżyca i dzieci będą zachwycone możliwością samodzielnego kierowania mikro ruchami. Jak się wkręcisz w księżyc i planety to dokupisz sobie używanego MAKa 127. Wady: ten teleskop będzie wymagający co do okularów. Chyba kolega @lukost będzie w stanie skomentować na czym go najlepiej posadzić. Czy aluminiowe nogi się nadadzą?
  3. ED80 - mała tuba na szybkie wypady i na balkon. Księżyc i gwiazdy podwójne wypadną świetnie. Jednak apertura dość mała, raczej jasne DSy i lornetkowe szerokie pola. EDIT: z mojego doświadczenia wynika, że dzieciaki uwielbiają księżyc, a ten teleskop się do niego idealnie nadaje.
  4. MAK 127 - koniecznie używany na EQ3-2 lub EQ3-2 przerobiony na AZ na aluminiowych nogach na początek. Tak trzeba chłodzić i tak ma mały przelot. Ale lekki, idealny na balkon, kompaktowy i na pewno się go da upchnąć w bagażniku obok wózka oraz nie wymagający do okularów. Dzieci będą zachwycone księżycem. Zwarte jasne DSy pokaże bez problemu. Jak się spodoba to dokupisz Achromat SW 150/750 albo dużego Newtona, bo dzieci kiedyś dorosną i nie będą zajmowały całego bagażnika.
  5. ED100 - trochę długa tuba. Rozumiem, że na ED120 nie ma budżetu... 
  6. GSO Dobson 8" - oczywiście, że można używać z balkonu, ale: do Zatomia nie zabierzesz, tak obok wózka. Nie wiem w jakim wieku masz dzieci, ale raczej mój sześciolatek by nic nie zobaczył, bo na pewno by się cos przesunęło gdyby podszedł do teleskopu. No nie jest to też sprzęt na szybkie wypady. Ja wożę w bagażniku montaż i nogi. Jak jest pogoda to łapie teleskop i plecak z okularami i w 5 min jestem w trasie (jak tylko dzieci zasną). Z takim Dobsonem chyba troszkę więcej czasu trzeba zaplanować. 
  • Like 1

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, MKonieczny napisał:

Panowie zaintrygowaliście mnie wypowiedziami na temat ED80. Czy faktycznie nie ma aż tak dużej różnicy między 120/600 a ED80 w jakości obrazu? Sam posiadam ten achro i po porządnym wyczernieniu i na porządnej kątówce jest git. Nosiłem się z zamiarem kupna ED80 ze względu na mniejszą aberkę na planetach i ten "cudowny" obraz jak niektórzy piszą oraz lepszy wyciąg. Był też pomysł z TS 110/770. Patrzyłem tylko przez moje 120/600, więc nie mam porównania. Jak to z tym w końcu jest? 120/600 jest dla mnie wciąż mobilny, więc tego aspektu nie biorę pod uwagę. Jest sens robić taką zamianę czy lepiej wymienić wyciąg w 120/600 na lepszy a jak już coś kupować to większego niuta albo SCT? 

Nie wymieniaj 'w dół', bo się rozczarujesz. Ja bym wolał zostać przy 120/600 zamiast ED 80. Zobacz na powierzchnię soczewki... 

Zamiana na 150/750 może być dobrym pomysłem, ale bardzo dużo nie zyskasz. 

Może zamiast wymieniać wyciąg, poćwicz jeszcze z ceratką, czy też taśmą teflonową. To bardzo pomaga. 

SCT8 z giełdy proponuję jeśli już chcesz zmienić sprzęt. Lekki, mobilny. Nawet na AZ4 fajnie pracuje, ale trochę brakuje mikroruchów. EQ3-2 przerobiony na ALT-AZ jest tu niezły. 

Ja cenię sobie duże Newtony ale u innych. To bardzo dobry sprzęt a mało mobilny. Za dużo kłopotu jak dla mnie. Ale to piękny sprzęt. 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, kjacek napisał:

SCT8 z giełdy proponuję jeśli już chcesz zmienić sprzęt.? Lekki, mobilny.

Jack ma ten sprzęt i wie co mówi. Byłem z nim na obserwacjach no i SCT 8" pokazuje znacznie więcej na DSach niż mój ED120. 
 

9 minut temu, kjacek napisał:

Ja cenię sobie duże Newtony ale u innych.

@kjacek - Jak kupię wreszcie dużego Newtona to na pewno znajdziesz czas na wspólne obserwacje - zobaczysz. ?

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Achromat 150/750 może być dobrym wyborem, o ile znamy jego słabe strony (głównie kiepskie obrazy planet). Tu trochę na temat krótkich achro i ich możliwości:

W pewnym momencie miałem też HDAZ i po jednej stronie wieszałem maczka, a po drugiej achro 150. To było to!

Zdjęcie0225.jpg

A tak wygląda SCT8 i achro 120/600 na tym moncie:

IMG_2230.JPG

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, pmochocki napisał:

Jack ma ten sprzęt i wie co mówi. Byłem z nim na obserwacjach no i SCT 8" pokazuje znacznie więcej na DSach niż mój ED120. 
 

@kjacek - Jak kupię wreszcie dużego Newtona to na pewno znajdziesz czas na wspólne obserwacje - zobaczysz. ?

SCT8 pokazuje trochę więcej na DSach, ale czy ładniej od Twojego EDka? Chociaż ja nie narzekam w tej kwestii. 

Nie kupuj Newtona, i tak nie ma pogody. A jak kupisz, to nie będzie do końca roku ?

 Kolega z Wejherowa kupił SCT9 i co mamy? Sztorm. Foch ?

16 minut temu, lukost napisał:

Achromat 150 mm może być dobrym wyborem, o ile znamy jego słabe strony (głównie kiepskie obrazy planet). Tu trochę na temat krótkich achro i ich możliwości:

W pewnym momencie miałem też HDAZ i po jednej stronie wieszałem maczka, a po drugiej achro 150. To było to!

To samo przerabiałem. Pod ciemniejszym niebem fajny zestaw. Tylko brakowało mi mikroruchów. Zmieniłem HDAZ na SkyTee (teraz Omegon to sprzedaje pod inną nazwą). 

Później wymieniłem Maka 127 na SCT8. A achromat na APO TS 100/600 na Fpl53. I tak chyba zostanie. Taki kompromis. 

Nie kupię Newtona z dwóch powodów. Mobilność i logistyka a brak czasu z jednej strony, a z drugiej ilość dni na Pomorzu, gdy da się obserwować niebo, nie wspominając o dobrych warunkach obserwacyjnych. 

Ale duży Newton to piękna sprawa jak już są te warunki obserwacyjne... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam podobny balkon jak Twoj południowy,szerokość mam mniejszą bo 1,26m -dokladnie mierzylem włącznie z wysokością balustrady bo kupowalem achro 150/1200. Mieści się i to z Celestronem CG5-GT jednak jest trochę gimnastyki jak celuje wysoko w taka M57 leząc na kaflach wygiety do dołu i boku aby zaczepić oczodół w okularze, fakt opad szczęki jest i to słychać bo blisko gruntu.Ale z autopsji nie polecalbym takiego zestawu.Przy samozaparciu mozna z tego zrobić mobilny sprzęt jednak są chyba prostsze zestawy do obserwacji balkonowych. Na miejskie i podmiejskie "mleczne" niebo nie nadają się teleskopy o światłosile F5 czy F6.Mialem dwa dobsony 6" słabo to szło na balkonie, ciagle walilem o balustrade, przesuwalem bo jak nisko obiekt to dobson na stołek wyżej a "dupa" wadziła o ścianę bloku, więc trzeba było wysunąć przód za balustrade, z drugiej strony jak obiekt wysoko to trzeba bylo ściągać ze stołka bo wyciag był zbyt wysoko i tak w kółko.Do tego doszły nieudane próby kolimacji, wychodzenie, no i najważniejsze - teleskop F5 na miejskim niebie (czy nawet podmiejskim) nie ma kpntrastu na DS-ach. Do "mlecznego" nieba dołoży swoje "mleko" wynikajace ze światlosily i taką M13 zobaczysz na szarym tle jako lekko odcięta kulke z rozdzielonymi gwiazdami na obwodzie, które szybko znikają w tym szaro mleczym niebie. Reasumując, na warunki balkonowe sprzer musi byce mniej światlosilny, dający kontrast i ostrość obrazu. Proponuje dwa teleskopy SCT8",aczkolwiek patrzyłem tylko przez 6" ale na prowadzeniu bo małe pole albo jeśli acho 150/1200 Cię przeraża (co będzie zrozumiałe) to chyba najlepszym wyborem będzie mniejszy brat 120 ale o ogniskowej 1000mm. Ten sprzęt też sporo pokaże jest F8 więc ladnie odetnie obietkty od tła no i jak zastosujesz filtry i (lub) przymkniesz go do 90mm to masz fajny planetarny i uniwersalny sprzęt. I na koniec coś od siebie.

Dla mnie achroqmat zawsze będzie najbardziej uniwersalnym sprzętem.Pasuje na balkon, w ciemnicy pokaze co potrafi, a przy odpowiednim podejsciu i planety pokaże ze szczegółami.Nie jest dominatorem w żadnej z dziedzin obserwacji ale w każdej jest w stanie pokazać tak obiekt, że nikt sie nie rozczaruje,no chyba że posiadacz APO120-140mm ale to juz inna liga a my rozmawiamy o realiach pospolitego (bez urazy) astro  zapaleńca .

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, MKonieczny napisał:

Panowie zaintrygowaliście mnie wypowiedziami na temat ED80. Czy faktycznie nie ma aż tak dużej różnicy między 120/600 a ED80 w jakości obrazu? Sam posiadam ten achro i po porządnym wyczernieniu i na porządnej kątówce jest git. Nosiłem się z zamiarem kupna ED80 ze względu na mniejszą aberkę na planetach i ten "cudowny" obraz jak niektórzy piszą oraz lepszy wyciąg. Był też pomysł z TS 110/770. Patrzyłem tylko przez moje 120/600, więc nie mam porównania. Jak to z tym w końcu jest? 120/600 jest dla mnie wciąż mobilny, więc tego aspektu nie biorę pod uwagę. Jest sens robić taką zamianę czy lepiej wymienić wyciąg w 120/600 na lepszy a jak już coś kupować to większego niuta albo SCT? 

Miałem SW 102/500 i mam ED80. Bez wątpienia ED wypada dużżżżo lepiej jeśli chodzi o aberracje chromatyczną. Pod kątem US, przyrody wymiana ma sens. Na DSach po za kilkoma wyjątkami nie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam i czytam, dzięki wszystkim za wypowiedzi. Nie rozważałem 120/600 ze względu na jasność i podmiejskie niebo, ale tak mieszacie, że trochę o nim poczytałem i studiuję temat dalej :) 
Jeśli chodzi o planety, to faktycznie najlepsze warunki do obserwacji będą za kilka lat, czy to mocno przesadzone? Sprawdzałem sobie na Stellarium położenie np. Jowisza na ekliptyce i faktycznie dopiero za kilka lat będzie wysoko. Nie obserwowałem jednak nigdy planet przez teleskop, stąd pytanie, czy faktycznie tak dosłownie do tego podchodzić.

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie można tego traktować dosłownie. Jest ciężej o dobry seeing a tym samym dobre widoki ale ja w ubiegłym roku miałem super sezon planetarny i nie mogę narzekać na Saturna czy Jowisza. Mars rozczarował za to bardzo ale za 2 lata ma być dwa razy wyżej na niebie (jak nie więcej) i będzie ledwie 2' mniejszy niż był teraz (rozmiar z 24" do 22"). Księżyc za to co miesiąc ma opozycję :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, lolak89 napisał:

Księżyc za to co miesiąc ma opozycję :)

Tu absolutna prawda. Nie wiem czemu tak często o nim zapominamy. A wyszukiwanie na nim kraterów to świetna zabawa. No i coś trzeba robić jak księżyc świeci i jest za jasno na DSy. No i nie trzeba wyjeżdżać poza miasto.

9 minut temu, lukost napisał:

Kwestię jasności tła załatwiamy doborem odpowiedniej średnicy wyjściowej i tyle. 

To prawda, źrenica wyjściowa jest tu kluczem i mogę mieć takie samo tło w Maku 127 f/12 i AT72ED f/6. No tylko okular musi być 2 razy krótszy i odstęp od źrenicy jest mały jak używam 4mm w AT72ED i może być dla niektórych irytujące.

37 minut temu, dexter77 napisał:

Jeśli chodzi o planety, to faktycznie najlepsze warunki do obserwacji będą za kilka lat, czy to mocno przesadzone?

Najlepsze warunki będą za kilka lat. Oczywiście, że to stwierdzenie nie jest przesadzone. Przerwę Cassiniego widziałem dopiero w tym roku w Grecji bo Saturn był wysoko. Czy to oznacza, że żałuje czasu spędzonego na poprzednich obserwacjach. Absolutnie Nie - już nie mogę się doczekać kiedy znów z balkonu będę go oglądał. Tak wiem z balkonu to słabo, bo ruchy powietrza itd. Ale czasami nie trzeba nic więcej. Ciepły letni wieczór, piwko czy szklaneczka whisky, krzesełko i widok na Saturna, Jowisza czy Księżyc...

 

Może na sam koniec - ja się nauczyłem jednej rzeczy. Teleskop warto kupić używany od jakiejś zaufanej osoby na tym czy innym forum. Ja kupiłem MAKa jako nowego oglądałem Księżyc i planety, a potem zacząłem wyjeżdżać w teren na DSy. Kupiłem używanego ED120, głownie dlatego, że MAKa trzeba schłodzić, a przy dzieciach nigdy nie wiesz czy się Tobie uda wyrwać. W EDku pokochałem szerokie pola i gromady otwarte. Potem wyjazd do Grecji, DSy w Strzelcu, piękne planety i pomysł na jakiś mały sprzęt, który będę mógł zabierać wszędzie. Tak od Jacka zakupiłem AT72ED. Udało mi się z nim umówić na obserwacje i zobaczyłem ile może pokazać większa apertura. I zacząłem myśleć o Newtonie... Czytam regularnie stare posty kolegi @lukost i po głowie chodzi duży achromat... No i duża lorneta... Nie kupie przecież wszystkiego. Czekam do zlotu, by poznać więcej ludzi i popatrzeć przez różne sprzęty, ale już teraz wiem, że będę musiał coś sprzedać by spróbować czegoś nowego. Więc moja rada - kup coś co będziesz mógł często używać i kup używane, bo zaraz będziesz chciał spróbować czegoś nowego, a stary sprzęt sprzedasz bez strady dając sobie i komuś dużo radości. 

  • Like 1

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na giełdzie pojawił się ED100, może to ktoś od nas z forum?
https://www.olx.pl/oferta/teleskop-refraktor-sky-watcher-ed100-pro-series-CID767-IDxD5c3.html#f8e9963134

Czy ktoś wie skąd taki kolor tuby? Obecnie są chyba białe.

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, lukost napisał:

@lolak89 marzę o takich rozmiarach tarczy Marsa. ;)

A co do słabego kontrastu "szybkich" sprzętów na podmiejskim niebie (post kolegi @wampum) to kolejny mit. Kwestię jasności tła załatwiamy doborem odpowiedniej średnicy wyjściowej i tyle. 

I tu się całkowicie zgodzę. ?

Witam, miałem podobne dylematy , co kolega Dexter 77. FA czytam od dawien, dawna . ?

A, że jest to mój pierwszy post na tym forum, to korzystając z okazji najlepsze życzenia dla wszystkich astro-maniaków. Jak już wspomniałem miałem podobne dylematy. Ponieważ nie ma jednego uniwersalnego sprzętu do obserwacji (preferuję wizual, astro-foto nie uprawiam) moja droga była następująca, zaś wszystkie zakupy w kategorii sprzętu budżetowego:

Warunki typowo miejskie, balkon całkiem spory, na południe z ograniczonym sektorem obserwacyjnym do ok. 25-30 stopni, zmieści się na nim nawet newton 14 cali. Większość obserwacji to właśnie balkon , a w wolnych chwilach wyjazdy z kolegami pod ciemniejsze niebo w okolicach Olkusza/Miechowa i obserwacje weekendowo-urlopowe na wsi w Świętokrzyskiem

1. Pierwsze obserwacje przez wiele, wiele lat od dawien dawna ? lornetki.

2. Potem Maczek 127 z bino WO, bo mały, bardzo mobilny, planety ładnie pokazuje z miasta, a i mniejsze DS-y też można w nim pooglądać. Pod ciemniejszym niebem daje jeszcze lepsze widoki.

3. Następny zakup sprzętu to dwa achromaty (dla szerokiego pola, świadomie z akceptacją występującej na bardzo jasnych obiektach AC, ale planet nimi nie oglądam, a na DS-ach aberki nie widać): malutki i jasny BM AR102xs/460 i większa rura BM AR152s/760 Petzval. Mały na szybkie czesanie nieba do DS-ów, a duży achromat na bardziej konkretne DS-owe warunki i dłuższe wyjazdy pod ciemne wiejskie niebo.

Całość mi się uzupełnia całkiem sprawnie w zależności od okoliczności i potrzeb. Maluchy, czyli Mak i BM AR102xs są gotowe do działania w ciągu kilkunastu minut. Stawiam je na GSO ATZ (z mikrorucham). Dużego BM152s stawiam na Exosie2. To już jest znacznie mniej mobilne, bo gabaryt już spory i waga też konkretna. Docelowo pozostaje mi zakup czegoś pod czarne niebo na wieś, jako stacjonarka do wizuala. I tu zapewne będzie Newton na Dobsonie. Ale muszę dozbierać kasy.

Powtarzam to tylko moja droga do posiadania sprzętu. Głównie stawiałem i stawiam na mobilność sprzętu. Stwierdziłem, że zamiast od razu iść w droższe APO/dużego Newtona poobserwuję na sprzęcie budżetowym, który się uzupełnia, jest bardzo mobilny i daje mnóstwo frajdy, szczególnie jak masz pole w refraktorach jak w lornetce.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Monkin napisał:

2. Potem Maczek 127 z bino WO, bo mały, bardzo mobilny, planety ładnie pokazuje z miasta, a i mniejsze DS-y też można w nim pooglądać. Pod ciemniejszym niebem daje jeszcze lepsze widoki.

Dzięki za opinię, widzę że są różne Maki 127. Jedne z wyciągiem 2", a inne 1,25". Co bardziej praktyczne?

Tutaj np. zestaw z 1,25" + AZ4:
https://www.teleskopy.pl/Teleskop-Sky-Watcher-MAK-127-na-montażu-azymutalnym-GSO-AZ4-ALT-AZ-teleskopy-2081.html

(rozglądam się za nowym, ponieważ planuję kupić na fvat)

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Monkin napisał:

Ja świadomie wszedłem w 2" aby wykorzystać maksymalnie nikczemnie wąskie pole widzenia Maka 127 i potem nie kombinować  na innych potencjalnych  sprzętach z  okularami i kątówkami.

Rozumiem, z jakich okularów korzystasz do Maka?

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, dexter77 napisał:

Dzięki za opinię, widzę że są różne Maki 127. Jedne z wyciągiem 2", a inne 1,25". Co bardziej praktyczne?

The kweszczyn is: jaki jest przelot w maku 127 z wyjściem 2 calowym? Nie wiem.

Miałem kiedyś maka 127 z wyjściem 2 calowym, ale to było dawno i te sprawy mnie nie interesowały za bardzo. A opinie są różne jak się czyta.

Ale nawet, gdyby przelot był taki sam, to kątówka 2 calowa jest bardziej uniwersalna. Gdzieś czytałem, że 32 mm (ale z jakim polem?) to max co nie winietuje w Maku 127.

To tak dla informacji. Nie potrafię teraz zweryfikować co i jak, nie mam Maka 127. Tylko ktoś kto go posiada, mógłby rozwiać wątpliwości. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, kjacek napisał:

To tak dla informacji. Nie potrafię teraz zweryfikować co i jak, nie mam Maka 127. Tylko ktoś kto go posiada, mógłby rozwiać wątpliwości. 

Mam MAKa 127 z 2" wyciągiem i najszersze pole jakie można uzyskać to stosując SWANa 33mm co daje: 

 

MAK 127

 

Powiększenie

Pole w stopniach

Źrenica wyjściowa [mm]

x50

1.4

2.5

Czyli w SW MAKu 127 nie da się uzyskać większego pola niż 1.4*. Potem będzie winieta. Można zwiększać długość okularu przy zachowaniu tego pola, ale szybko następuje wrażenie patrzenia przez dziurkę do klucza.  

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj pojawiło się kilkugodzinne okienko na obserwacje. Udało mi się skompletować 4 osoby na mały wypad. Mieliśmy do dyspozycji Synte 8" i 3 lornetki: 8x42, 10x50, 20x80. Może warunki nie były idealne, ale dzięki temu już wiem w jakim kierunku chce iść. Na pewno nie jest to Synta 8". 

Duże powiększenia po raz kompletnie mnie nie poruszyły, nie poczułem żadnego wow, czy też nawet chęci ponownego spojrzenia. Większą radość sprawiało mi spoglądanie przez 10x50. M31 podobała mi się bardziej w prostej lornetce Celestron 20x80 niż w Syncie. W chwili obecnej zastanawiam się, czy spoglądanie przez jedno oko jest w ogóle dla mnie. Bardziej mnie to denerwowało niż dawało radość. Dam sobie jeszcze trochę czasu, ale jeśli przy 3 próbie będę miał takie same wnioski to wracam do pierwotnej decyzji - idę w lornetki :)

Zdałem sobie też sprawę, że obserwacje Syntą wymagają sporo czasu. Wyskok na 2-3h to kiepski pomysł. Pakowanie, rozstawianie, chłodzenie, szukanie na niebie. Tutaj potrzeba więcej czasu na komfortowe obserwacje. To kolejna ważna dla mnie kwestia, bo takich dłuższych obserwacji w roku byłoby może... kilka. Brak czasu, pogody i inne czynniki.

Muszę szukać sprzętu pod siebie, a nie polecanego przez innych :) 

  • Like 3
  • Thanks 1

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, dexter77 napisał:

Muszę? szukać sprzętu pod siebie, a nie polecanego przez innych? ???:)

Sprzętu pod siebie jak najbardziej. Polecanego przez innych, którzy mają podobny gust. Jest na forum wiele osób, które nie zamieniłoby lornetki na teleskop. Ich warto słuchać. 

41 minut temu, dexter77 napisał:

?Udał?o???? mi się ?skompletować 4 osoby na mały wypad.

Gratuluję to jest najlepszy sposób. Zanim bym skreślił teleskopy zupełnie radzę sprawdzić szerokie pola w achromacie i Księżyc i planety w jakimś MAKu czy EDku. Może się okaże, że jednak będziesz chciał uzuoelnić lornetkę czymś. A może nie... 

Powodzenia w szukaniu tego co Ciebie kręci. 

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne, zostawiam jeszcze furtkę na ED80. Czekam jednak na możliwość obserwacji z kimś kto posiada taki sprzęt :)  Może jest ktoś z okolic Poznania? :)

  • Like 1

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Grzegorz Czernecki napisał:

Dobson 8" 

Zdecydowanie nie, napisałem już wyźej.

  • Like 1

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)