Skocz do zawartości

Kupno pierwszego teleskopu


Kamyk42

Rekomendowane odpowiedzi

Witam 

Tak jak w temacie chcialbym kupic teleskop. Jakis czas temu tzn ze 3 miesiace temu w mojej okolicy bylo kilka osob z teleskopami zakrecilem sie tam kolo nich i dali popatrzec a teraz po namysle chcialbym kupic cos swojego bym mogl popatrzec w jak najlepszym przyblizeniu i jakosci. Kwota ktora dysponuje to 1200zl wiem ze za ta kwote na wiele nie moge sobie pozwolic i liczyc na cos mega fajnego ale na wiecej mnie w tej chwili nie stac. Wybaczcie ze napisalem tak ogolnikowo ale dopiero zaczelem sie tym interesowac ogladalem juz mnostwo teleskopow w tej cenie i nie wiem co wybrac by byla jak najlepsza jakosc do ceny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. W jakiej mieszkasz miejscowości - nie chodzi nam o konkret ale niebo. Czy jest to wolna od zaświetlenia???????? wioska, czy zaświetlone lampami i neon?ami duże miasto, czy masz warunki podmiejskie ?

 

Jestem z miejscowosci otoczonej przez drzewa lampy moge policzyc na palcach obu rak ogladac bede chcial na swoim ogrodku oddalonym od tego swiatla o ponad 3km 

 

2. Jaka konstrukcja teleskopu C?ię interesuje ?

 ?nie wiem jak to nazwac  qiec wkleje link chcialbym cos podobnego

https://www.mediaexpert.pl/teleskopy/teleskop-levenhuk-skyline-130x900-eq,id-908644?gclsrc=aw.ds&&gclid=EAIaIQobChMI6IyeheTR3wIVmuJ3Ch2_lQEZEAQYCyABEgJL3vD_BwE

3. Gdzie najczęściej Będziesz pro?wadził obserwacje - mały blokowy balkon?, duży taras czy miejscówka podmiejska ??

 ?na swoim Ogrodku ponad 3km od Wioski

4. Co preferujesz w obrazach nieba - czy są to planety naszego US oraz nasz?Księżyc i Słonko, czy tak zwany?,,głęboki   kosmos" DSO ??

Na poczatek chcialbym ogladac Ksiezyc  Nasz Uklad sloneczny plus droga mleczna 

5. Jakim przedziałem cenowym?dysponujesz ???????

1200zl (1300 jezeli bedzie cos za 1250 czy w podobnej cenie) oczywiscie na tanszy a dobry sprzet sie nie obraze

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są jeszcze dwa kluczowe pytania (a propos budżetu):

1) Czy rozważasz/akceptujesz sprzęt używany (a co się z tym wiąże - możesz czekać z zakupem)? Czy też wolisz by sprzęt był nowy?

2) Czy chcesz by w 1200 zamknęło się wszystko (tj. tuba, montaż, akcesoria)? Czy też rozważasz opcję: teraz kupujesz (za 1200) teleskop + 1-2 podstawowe okulary -> a za kilka miesięcy wydajesz kolejne (np.) 500 zł na okulary, kątówkę etc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, esteon napisał:

Są jeszcze dwa kluczowe pytania (a propos budżetu):

1) Czy rozważasz/akceptujesz sprzęt używany (a co się z tym wiąże - możesz czekać z zakupem)? Czy też wolisz by sprzęt był nowy?

2) Czy chcesz by w 1200 zamknęło się wszystko (tj. tuba, montaż, akcesoria)? Czy też rozważasz opcję: teraz kupujesz (za 1200) teleskop + 1-2 podstawowe okulary -> a za kilka miesięcy wydajesz kolejne (np.) 500 zł na okulary, kątówkę etc.

Uzywanego troche sie boje 

Chce komplet do tej kwoty najwyzej jak bym jeszcze z miesiac moze dwa sie wstrzymal to 1500 bede mial 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Kamyk42 napisał:

Uzywanego troche sie boje 

Nie powstrzymam się i muszę odpisać. Obawa jest zrozumiała. Ja pierwszy teleskop kupowałem nowy, ale dwa kolejne to już używane. Kupując używany teleskop od osoby, która jest aktywna na forum (tym lub innym) od lat ryzykujesz tylko, że poznasz fają osobę z okolicy, z która będziesz umawiał się na obserwacje.

 Więc ja zachęcam do rozejrzenia się - a może znajdzie się coś ciekawego.

 

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, Kamyk42 napisał:

Ciezko bedzie uzywany znalezc szukam juz 2h na necie 

Może być tak, że będziesz szukał i 2 miesiące. Ja na swoją używaną 10 GSO czekałem miesiąc, a jak się pojawiła to czekałem, aż spadnie z ceny. W efekcie kupiłem półroczną na gwarancji za 1400 zł 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja proponuje abyś najpierw umówił się z kimś z okolicy kto posiada sprzęt i zobaczył, czy taki Ci odpowiada. Kase zbiera się długo, a bardzo szybko wydaje, także nie ma nic gorszego jak nieprzemyślany i nieprzetestowany zakup. W mojej ocenie Dobson 8? też był idealnym teleskopem aż przez niego nie spojrzałem u znajomego. Wtedy zdałem sobie sprawę jak wielką głupotą jest kupowanie czegoś tylko dlatego, że ktoś inny to poleca. Byłem o krok od wyrzucenia kasy w błoto.

Pamiętaj, że najlepszy sprzęt to taki, którego najczęściej używasz, nieważne czy to Dobson 10?, czy lornetka 15x70. Ważne byś Ty miał radość z częstych obserwacji, bo to kluczowe.

W moim przypadku taki Dobson byłby wyciągany kilka razy w roku, a lornetka jest używana prawie zawsze, gdy jest pogoda.

Jedni lubią zanurzać się w bezkres kosmosu, a inni "polować" na dane obiekty :) Załączam zdjęcie (źródło: Gary Seronik "Binocular Highlights" ):) 

Cierpliwości życzę w wyborze :) 

2019-01-05 14.11.44.jpg

  • Like 2

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Kamyk42 napisał:

Bede?? musial jeszcze nieatety zaczekac z tym do wiosny bo siada? mi w  aucie ?sprz????e?g?l???o

Po co komu sprzęgło jak może mieć teleskop. No chyba, że samochód jest potrzebny przewiezienia teleskopu pod ciemniejsze niebo. ?

2 godziny temu, dexter77 napisał:

A? ?ja? proponuje abyś najpierw umówił się z kimś z okolicy kto posiada sprzęt i zobaczył, czy taki Ci odpowiada. ??

To jest dobra rada jeśli jest taka możliwość. 

2 godziny temu, dexter77 napisał:

Wte?d??y??? zdałem sobie sprawę jak wielką głupotą jest kupowanie czegoś tylk?o dlatego, że ktoś inny to poleca?.

2 godziny temu, dexter77 napisał:

W moim??? przypadku taki Dobson byłby wyciągany kilka razy w roku?, a lornetka ?jest używana prawie zawsze, gdy jest pogoda.

No ale ja nie wiem kto Tobie Dobsona doradzał. Tu kolega ma ogródek i ciemne niebo pod nosem to trochę inna sytuacja jednak... A telespów, które proponowałem jeszcze nie sprawdziłeś i nie wiesz czy nie pokochałbyś ich za możliwość stosowania filtrów czy dużych powiększeń na księżycu. 

2 godziny temu, dexter77 napisał:

Jedni? lubią zanurzać się w bezkres kosmosu, a inni "polować" na dane obiekty :) Załączam zdjęcie (źródło: Gary Seronik "Binocular? Highlights" )?:)? 

I to pokazuje jak trudno jest doradzić komuś. Ktoś się pyta o teleskop a chciał kupić lornetkę. ?

2 godziny temu, dexter77 napisał:

??????????????B?y?łem??? o krok od wyrzucenia ?kasy w błoto???.

Przecież cały czas powtarzam jak mantrę, aby kupić używany i sprzedać bez lub z malutką stratą w razie czego. 

A tak na serio kolega @dexter77 ma rację. Chwilka refleksji czy chcesz teleskop czy lornetkę nie zaszkodzi. 

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiele osób demonizuje dobsony ze względu na ich wielkość. Powiem tak: jak kupiłem mój pierwszy teleskop czyli 90/900 na az3 to on wydawał mi się duży, nie mówiąc już o dobsonie który jawił mi się jako absolutnie niepraktyczny klamot. 

Potem pierwszy raz spojrzałem przez 10" i był opad szczęki. Niedługo potem jeszcze większy opad szczęki po spojrzeniu przez 16". Kilka miesięcy temu na obserwacjach pojawiło się 20" i znowu zbierałem szczękę (zresztą do dziś mnie boli). 

W międzyczasie przesiadłem się na 120/600 na az4. Dla mnie to idealny kompromis między mobilnością a możliwościami. Ktoś może spytać czemu nie dobson skoro szczęka wciąż boli? Mało miejsca w mieszkaniu, mały bagażnik w aucie, z reguły brak miejsca na parkingu pod blokiem i konieczność przenoszenia sprzętu czasami 200-300m. Ale duże zwierciadło cały czas mnie męczy i pewnie kiedyś sobie takie sprawię. Tym bardziej, że z rozmiarami sprzętu można się oswoić. W tej chwili takie 8" wydaje mi się małe i lekkie.

Rację mają ci co piszą, że dobry teleskop to taki którego będziemy używać. Trzeba samemu sobie odpowiedzieć na pytanie czy będę w stanie często używać danego sprzętu. Czy mam na to warunki i do czego sprzęt ma służyć. Tak samo jak koledzy radzę znaleźć lokalsów ze sprzętem i się z nimi spotkać, to najszybsza droga do teleskopowego oświecenia.

Foto: iOptron SkyGuider Pro, Canon 1100D mod, Samyang 8mm Fish Eye, Sigma Art 18-35mm, Canon 50mm 1.8, Samyang 135mm

Wizual: SW 120/600 na AZ4, Dobson 8

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co byscie polecali z lornetek bo tak szczerze to sie tym zaciekawilem moze byc ze kupie lornetke a pozniej teleskop bo teleskop tak naprawde musialby stac nonstop na ogrodku ze wzgledu na gabaryty i nie przeszkadza mi to ale lornetka tez jest ciekawa bo lubie lowic ryby to taka lornetka mniejsza moze i nad stawem byla by calkiem fajna gdy nic sie nie dzieje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

24 minuty temu, Kamyk42 napisał:

A co?? byscie polecali z lornetek bo tak szczerze to sie tym zaciekawilem moze byc ze kupie lornetke??

Musisz się zastanowić najpierw czy to ma być lornetka typowo do astro czy bardziej uniwersalna, także do przyrody i na wycieczki. 

Jak dla mnie to są do Astro są trzy kategorie lornetek:

  • Do oglądania z ręki coś około 8x40. Najczęściej gabarytowo i wagowo dobra na wycieczki i do przyrody. 
  • Do oglądania z fotela/leżaczka coś koło 10x50
  • Większe pod statyw lub żuraw

Poczytaj, pomysl czego potrzebujesz i stwórz nowy wątek w dziale lornetek. Na forum jest multum lornetkowych ekspertów. 

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie lornetek na początek będzie dobra 10x50 lub 15x70. Do tego jakiś statyw foto. Można też i mniejsze przybliżenie (np. 8x42) do obserwacji typowo z ręki, ale myślę że Tobie jako osobie początkującej spodoba się coś z większym przybliżeniem. Mniejsze lornetki to już raczej bardziej świadomy wybór (podobnie jak większe lornety).

Na początek bardzo często polecana jest Nikon Action EX 10x50 lub Delta Optical Skyguide 15x70. Mieszczą się w Twoim budżecie razem ze statywem. Każda z nich jest dobra, ale sam musisz ocenić, czy to sprzęt dla Ciebie (umów się z kimś z okolicy).

Są też tańsze rozwiązania, jak np. SkyMaster 15x70 lub Delta Optical Discovery 10x50. Pomimo, że to plastik i ja bym ich nie kupił to wiele osób będących amatorami czerpie z nich wiele radości.

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, pmochocki napisał:

No ale ja nie wiem kto Tobie Dobsona doradzał. Tu kolega ma ogródek i ciemne niebo pod nosem to trochę inna sytuacja jednak... A telespów, które proponowałem jeszcze nie sprawdziłeś i nie wiesz czy nie pokochałbyś ich za możliwość stosowania filtrów czy dużych powiększeń na księżycu. 

(...)

Przecież cały czas powtarzam jak mantrę, aby kupić używany i sprzedać bez lub z malutką stratą w razie czego. 

Nie chodzi mi o to kto jakie ma warunki, tylko o to, żeby sprawdzić na własnej skórze, jak wyglądają obserwacje danym sprzętem. Pomimo, że taka Synta to bdb sprzęt to ja bym i tak jej nie kupił nawet mając ogród - po prostu ten sprzęt mi nie podszedł, nie wiem dlaczego :) I już nie chodzi o mobilność :) 

Nie przekreśliłem teleskopów, w planach mam spojrzenie przez ED i jakiś typowy refraktor, mam nadzieję, że coś w końcu poczuję do większych powiększeń i magia zaskoczy :) 

Co do kupna używek to jasne, chodzi jednak o to ny dokonać dobrego wyboru, a nie w ciemno, aby po miesiącu szukać kupca.

5 godzin temu, astrobonq napisał:

Potem pierwszy raz spojrzałem przez 10" i był opad szczęki. 

Kurde, a u mnie wręcz przeciwnie. Gdy spojrzałem przez 10? i 8? nie było żadnego ?wow?, tylko ?ok?. 

Rozumiem, że jesteś zadowolony z 120/600? To sprzęt, któremu też daję szansę :) 

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, dexter77 napisał:

Rozumiem, że jesteś zadowolony z 120/600? To sprzęt, któremu też daję szansę :) 

Bardzo. Z okularem 28mm 68stopni mam rzeczywiste pole widzenia 3,13 stopnia. A da się wycisnąć jeszcze więcej. Aktualnie zaczyna mi jednak brakować apertury i zastanawiam się nad przesiadką na achro 150/750.

Foto: iOptron SkyGuider Pro, Canon 1100D mod, Samyang 8mm Fish Eye, Sigma Art 18-35mm, Canon 50mm 1.8, Samyang 135mm

Wizual: SW 120/600 na AZ4, Dobson 8

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, astrobonq napisał:

Bardzo. Z okularem 28mm 68stopni mam rzeczywiste pole widzenia 3,13 stopnia. A da się wycisnąć jeszcze więcej. Aktualnie zaczyna mi jednak brakować apertury i zastanawiam się nad przesiadką na achro 150/750.

Wiem, że na to nie sprzęt do US, ale czy spoglądałeś przez niego na księżyc/planety? Czy rzeczywiście jest tragedia i nic nie widać?

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)