Skocz do zawartości

Do czego służą miarki na osiach


kissu

Rekomendowane odpowiedzi

Pytanie w sumie z tych raczej głupich i podstawowych. Do czego służą miarki na osiach jedna jest w skali od 0 do 23 druga zakładam że służy do określania szerokości w kątach na niebie względem gwiazdy polarnej? A ta pierwsza to tylko z godzinami mi się kojarzy. Wiem że pytanie głupie ale dopiero raczkuje :) a gwiazdy odszukuje po omacku spoglądam na mapę patrzę jak wyglądają szukam charakterystycznych cech i szukam tego na niebie :)

 

Wysłane z mojego SNE-LX1 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I myślisz bardzo dobrze! Po poprawnym ułożeniu montażu teleskopu na szerokość geograficzną 52 dla Warszawy i godzinę zero po nastawieniu lunety biegunowej w kierunku gwiazdy polarnej powinniśmy w niej zobaczyć gwiazdę polarną. Dzięki takiemu ułożeniu możemy korzystać z miarek do szybkiego znajdowania obiektów na niebie dzięki czemu szukacz staje się tylko dokładnym ustawieniem na dany obiekt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz obracać montaż w dwóch osiach bez problemu nie ruszając tej od szerokości (mam nadzieję że od szerokości a nie od długości w każdym razie chodzi o tę przesuwającą lunetkę biegunową w górę i dół) zadbaj tylko o to aby teleskop stał twardo i się nie przesuwał po podłożu a w lunetce biegunowej ciągle będzie to co powinno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie chodzi mi o to że mieszkam w mieście i pod kątem 52 stopni mało gwiazd widze a za zimno jest żeby wyjść na balkon :) i np taki Orion nie mieści się w 52 stopniach aktualnie. Wiem że pytania głupie ale im więcej czytam tym bardziej głupieje dodalem fotkę o czym mówimy. 8086405a0afae044901b76ea3f952d95.jpg

Wysłane z mojego SNE-LX1 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówimy o tym co wysłałeś ale jak dobrze widzę jest to montaż EQ-2 więc nie ma tam lunety biegunowej (wbudowanej w montaż). Jeśli ją mamy, ustawiając tę oś na 52 powinniśmy obracać całym montażem w kierunku gwiazdy polarnej do momentu gdy w tej lunecie zobaczymy gwiazdę polarną a dokładnie w kropce narysowanej w tej lunecie. Niestety na montażu EQ-2 te pomiarki można potraktować jako ozdobę nie dadzą dużego pożytku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki mam zamiar, takie szukanie daje mi w sumie wiele przyjemnośći, adapter na telefon mam aplikacje też więc daję radę. Tylko ta pogoda ech szkoda gadać tyle. Ciekawych rzeczy do obejrzenia a tu tylko chmury

Wysłane z mojego SNE-LX1 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, kissu napisał:

 

Pytanie w sumie z tych raczej głupich i podstawowych. Do czego służą miarki na osiach jedna jest w skali od 0 do 23 druga zakładam że służy do określania szerokości w kątach na niebie względem gwiazdy polarnej? A ta pierwsza to tylko z godzinami mi się kojarzy. Wiem że pytanie głupie ale dopiero raczkuje :) a gwiazdy odszukuje po omacku spoglądam na mapę patrzę jak wyglądają szukam charakterystycznych cech i szukam tego na niebie :)

 

Wysłane z mojego SNE-LX1 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

Tyle postów i nadal chaos :)

Montaże paralektyczne pracują w dwóch osiach,jedna z naniesionymi stopniami to oś deklinacji mówiąc po ludzku ona wskazuje jak wysoko jest obserwowany obiekt zgodnie z mapą nieba która ma właśnie naniesioną siatkę równikową.Druga oś jest nazywana osią godzinową,ona służy do śledzenia obiektu.Jeśli montaż jest prawidłowo ustawiony dzięki kręceniu gałą od tej osi obiekt obserwowany zwyczajnie będzie"trzymał się" w okularze.

Prawidłowo ustawiony montaż powinien być zgodnie z szerokością geograficzną,na południu kraju będzie to 50 stopni a na północy nawet 54 stopnie,to robisz tylko raz i tego nie ruszasz.Do tego służy ta podziałka którą zaznaczyłem na zdjęciu czerwonym okręgiem

mont.jpg.7ba7385fcdbdae43ac4168b919c5e8e4.jpg

Minutami,godzinami i ogólnie cyferkami na skalach nie zawracaj sobie głowy,ustaw tylko tyle stopni ile potrzebujesz na zaznaczonej skali i potem szukaj obiektu przesywając góra dół lewo prawo za pomocą dwóch osi DEC i osi godzinowej i to tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te 52* o których piszesz nie  ma nic wspólnego z widocznością, służy ona tylko do śledzenia obiektów za pomocą tylko jednej osi teleskopu. Pochylenie  możesz ustawić na 0 lub na 90 stopni , będziesz miał wtedy montaż azymutalny. Lepsze będzie 90* bo przeciw waga nie będzie przeszkadzała i nie trzeba będzie jej odkręcać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)