Skocz do zawartości
KrisQ

Kolimacja refraktora

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie. 

Czy taki obraz gwiazdy świadczy o złej kolimacji obiektywu w refraktorze ? Halo wokół gwiazdy jest nie symetryczne. Czy to ugięcie tubusa pod cieżarem aparatu ( body canona 40D)? Nie mam tutaj kolimatora Cheshire'a, by sprawdzić.  Jakie jest Wasze zdanie ? Za wszystkie sugestie będę wdzięczny.

krążek.jpg

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

A to gwiazda dokładnie w środku kadru? Jeśli poza środkiem, to halo może być niesymetryczne nawet przy dobrej kolimacji. 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Gwiazda w centrum kadru trochę pojechane, ale miałem założone też flattener TS 0,8 i filtr Baader O III 1,25"

IMG_9934.jpg

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Rozogniskuj obraz gwiazdy i sprawdź czy równo współśrodkowo układają się krążki dyfrakcyjne, każda powierzchnia szkła to jeden krążek i będziesz wiedział wszystko. 

• Thanks 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Tu wyglądają normalnie. W tor wpięty jest też flattener, ale bez filtra O III. Może to filtr robi takie cóś...

Mahasim 0 Auriga-2.jpg

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Możliwe że filtr, Oiii Baadera miały kiedyś taką serię, która dawała mocne halo i nawet można było wymieniać. Ale w środku kadru powinno być symetrycznie wg mnie. 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Na tym z flattenerem, ale bez O III. Halo jest ale centralne, więc chyba to wina filtra. Nie wymienię go, bo to kupiony z giełdy, i bez gwarancji. Pociemnienie widoczne w prawym, dolnym rogu, to zarys dachu.

IMG_9924.jpg

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
2 godziny temu, KrisQ napisał:

Na tym z flattenerem, ale bez O III. Halo jest ale centralne, więc chyba to wina filtra. Nie wymienię go, bo to kupiony z giełdy, i bez gwarancji. Pociemnienie widoczne w prawym, dolnym rogu, to zarys dachu.

IMG_9924.jpg

Sorry za off-top..ale na jakim szkle ten refraktor że daje takie abbere? fpl-51?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

To jest TS ED 80/560 fpl-51, i flattener też TS 0,8

Zdjęcie poniżej, zrobiłem samym refraktorem. Czyżby abberację wprowadzał flattener ?

IMG_9630_120s.jpg

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta