Skocz do zawartości

Bresser Messier Dobson NT-130 130/650?


Rekomendowane odpowiedzi

1. W jakiej mieszkasz miejscowości - nie chodzi nam o konkret ale niebo. Czy jest to wolna od zaświetlenia wioska, czy zaświetlone lampami i neonami duże miasto, czy masz warunki podmiejskie ?

Obserwacje prowadzone głównie na wsi, na niebie często (lekko?) widoczna plama Drogi Mlecznej

2. Jaka konstrukcja teleskopu Cię interesuje ?

Głównie myślałem o lustrzanym (aberracja chromatyczna mnie odstrasza) Dobsonie (łatwiejszy do ustawienia dla początkującego, ale następny pewnie bym brał z elektrycznym paralitycznym).

3. Gdzie najczęściej Będziesz prowadził obserwacje - mały blokowy balkon, duży taras czy miejscówka podmiejska ?

Na polu przed wiejskim domkiem, lub w polach (pozdrowienia z Małopolski)

4. Co preferujesz w obrazach nieba - czy są to planety naszego US oraz nasz Księżyc i Słonko, czy tak zwany ,,głęboki   kosmos" DSO ?

Chętnie bym pooglądał czapy lodowe na Marsie, ale więcej jest galaktyk i innych cudów, więc bardziej nastawiam się na DSO. Obraz Słońca rzucony na ścianę, który kiedyś widziałem w prawdziwym obserwatorium też zrobił na mnie wielkie wrażenie, ale nie wczytywałem się jeszcze co potrzebne do takich zabaw.

5. Jakim przedziałem cenowym dysponujesz ?

Powiedzmy, że jeśli zmieszczę się do 1000zł to będę zadowolony.

 

Początkowe poszukiwania zakończyłem na Sky Watcher N-254/1200 Synta 10 Dobson ( https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_265&products_id=1390&lunety=Teleskop Sky Watcher N 254 1200 SYNTA 10 DOBSON Pyrex ). Filmy na YouTube sugerują, że planety całkiem ładnie mogą tam wyglądać. Potem jednak zauważyłem dwie wady: 1) koszt ponad 2000zł za zabawkę, która nie wiem czy na pewno mi się spodoba (niby obserwacje lornetką są fajne...); 2) waga - taszczenie około 30kg z domu w pola może być wyzwaniem, a wszyscy zgodnie piszą, że im cięższy teleskop tym mniej się chce go wyciągać.

Po wznowieniu poszukiwań stwierdziłem, że dobrym pomysłem może być wzięcie jakiegoś tańszego, ale dokupienie porządnego okularu. Efekt: Bresser Messier Dobson NT-130 130/650 ( https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_349&products_id=4630&lunety=Teleskop Bresser MESSIER Dobson NT 130 130 650 ). Ponieważ w zestawie dają okulary Kellnera (które podobno nie są dobre), wziąłbym też okular Celestron Omni Ploessl 4mm (1.25) ( https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=22_40&products_id=2075&lunety=Okular Celestron Omni Ploessl 4 mm 1 25 ). Teoretycznie, powinienem dostać maksymalne powiększenie ok. 162x, czyli połowę mniejsze od dwukrotnie droższego Sky-Watchera, a waży tylko ~7kg. Dodatkowo bym może dorzucił jakiś inny szukacz (bo ten do wygodnych ponoć nie należy) i garść jakichś innych akcesoriów.

A więc, Bresser nada się jako zabawka na start?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A sprzęt używany wchodzi w grę? (powinniśmy może to pytanie dodać do zestawu :) ) W takiej cenie powinieneś dostać 8" dobsona, który pokaże znacznie więcej, choć też swoje waży.

Inna opcja z używanych to sprawdzona tubka newtona 150/750 plus montaż AZ4 - jedno w jedną rękę, drugie w drugą i można pomaszerować na obserwacje. 

Okular Plossla o ogniskowej 4mm nie będzie zbyt komfortowy do obserwacji - będzie trzeba oko przykładać praktycznie do soczewki. Któryś z serii TMB Planetary będzie dużo wygodniejszy https://teleskopy.pl/okulary TMB-cat-22_330.html 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem pewien jak wygląda sytuacja na rynku używanego sprzętu astronomicznego - jeśli tak, jak przy autach, to chyba wolałbym nówkę. Nie wiem też jak bardzo zużywają się teleskopy.

Czytałem coś o regularnym serwisie teleskopów. Kupując nowy, miałbym spokój na kilka lat. Biorąc używany, musiałbym się tym szybciej zainteresować, a i tak bym nie wiedział czy słaby obraz jest cechą tego modelu, czy może wynikiem braku/słabego serwisu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupując używany teleskop na giełdzie forum astronomicznego ryzyko jest niewielkie. Z serwisowania newtona dochodzi jedynie kolimacja - kupując używany teleskop newtona od amatora astronomii jest spora szansa, że dostaniesz go lepiej skolimowany, niż prosto ze sklepu. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z ciekawości, pomiędzy szukanie używanego teleskopu, a lataniem kursorem nad przyciskiem "dodaj do koszyka" wklepałem parametry teleskopu i okularu do Stellarium:

rPeO0AE.png

Wygląda to całkiem ładnie, a po dodaniu Barlowa 3x jest jeszcze lepiej. Pytanie tylko na ile ta 'symulacja' jest realistyczna? Jeśli jakoś tak to będzie wyglądało, to chyba nawet nie będę bawił się w szukanie używanego - jako pierwszy teleskop by wystarczył.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie widzę opcji edycji, więc piszę jako kolejną odpowiedź.

Kontaktowałem się ze sklepem i doradzili mi wzięcie okularu TMB 1,25" 58° PLANETARY II  3.2 mm zamiast 2.5mm o którym myślałem, oraz zrezygnowanie z Barlowa, bo z tym okularem będę blisko maksymalnego powiększenia teleskopu. Według 'symulacji' w Stellarium miałbym podobne osiągi, co przy Dobsonie 6" kosztującym tyle samo, a ważącym drugie tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Subiektywnie - im większe lustro tym lepiej. Miałem 12" w pełnej tubie i to całkiem sporo rury - żałuję, że sprzedałem. Doradzam standard czyli dobsona 8". Jak kupisz większy teleskop to na okular znajdziesz kasę za miesiąc a teleskop już porządny będzie .... jak kupisz okular i mały teleskop to już będzie trudniej zmienić bo więcej stracisz na wymianie teleskopu. Pomijam już fakt, że newtona 130/650 będzie ciężko sprzedać a większego dobsona opchniesz bez problemu w kilka dni jak Cię przerośnie wagowo. 10 cali to nie jest tak dużo jak się wydaje. Do sesji się trzeba przygotować, czyli nie jest to szybki bieg z całym sprzętem na raz. Najpierw zanosisz tubę na kocyk żeby już się chłodziła, później podstawa i poziomowanie, dalej stolik z mniejszym sprzętem w walizeczce.... to jest tak jak z angielską herbatką - to się celebruje :)).

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weissnicht, nie kupuj jeszcze. Poczekaj. 

Później Ci napiszę, teraz nie mogę. Ale Twoje oczekiwania są za duże. Żadnych czap na Marsie raczej nie zobaczysz, to nie ten sprzęt. 

Zupełnie błędne rozumowanie to duże powiększenia. 

Poczytaj o źrenicy wyjściowej. 

Kup minimum 8 cali Newtona F6 na montażu Dobsona i będziesz zadowolony. 

 

EDIT mieszkasz w dobrym miejscu do obserwacji DSów, jest ich bardzo dużo na niebie. To one stanowią o pięknie nieba. 

Planety Cię rozczarują, są za nisko na sensowne obserwacje, nie wspominając o tym, że te małe Newtony, to nie jest sprzęt planetarny. 

To nie jest tak, że możesz dowolnie dobierać powiększenie. Czytaj o tej Źrenicy Wyjściowej. 

Za mała ŹW (poniżej 1mm zwykle), jest za ciemno; za duża (powyżej 5mm zwykle) jest za jasno, mleko w okularze. 

TMB, które miałem, to były najgorsze okulary, jakie trafiły w moje ręce. 

TS HR ponoć są o niebo lepsze. Tak piszą ludzie. Ale ja polecam Ci Explore Scientific 82 stopnie. To świetne okulary i do Newtona i do innego sprzętu. 

Nie podaję Ci ogniskowych, to zależy od sprzętu na który się zdecydujesz. doradzam zacząć od małych i średnich powiększeń. Duże powiększenia zostaw na później, jak już czegoś się nauczysz. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, kapral napisał:

Doradzam standard czyli dobsona ?8"

 

2 godziny temu, kjacek napisał:

Kup minimum 8 cali Newtona ?F6 na montażu ?Dobsona ?i będziesz ?zadowolony????

Patrzę na teleskopy o tej średnicy i trochę przekraczają kwotę, którą planowałem wydać. Najtańszy -  Sky-Watcher N-203/1200 SYNTA 8 DOBSON Pyrexhttps://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_34&products_id=1379&lunety=Teleskop Sky Watcher N 203 1200 SYNTA 8 DOBSON Pyrex ) kosztuje tylko/aż? 300zł więcej i waży ponad 3 razy tyle, ale może rzeczywiście lepiej dopłacić do lepszej tuby, a akcesoria (inne okulary) kupować przy innej okazji. Na jego plus jest to, że ma szukacz z krzyżem, który podobno jest wygodniejszy od LEDowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może mógłbyś znaleźć lokalsów lub/i wybrać się na zlot co byłoby najbardziej pouczające. 

Newtona możesz śmiało kupić z giełdy tu, na astromaniak.pl czy astropolis.pl. 

Nowy czy używany po podróży i tak będziesz musiał skolimować. 

Nie miałem Newtona 150/750 ale sporo osób radzi go jako mniejszą alternatywę dla ośmiocalowego Newtona. 

Dobre okulary to bardzo ważna sprawa. Na początek wystarczą dwa, do małych i średnich powiększeń. 

Szukacz to sprawa indywidualna. Mi nie pasuje żaden. Korzystam z zielonego lasera włączanego na sekundę. Tylko tu trzeba uważać na oczy swoje i innych oraz na samoloty! 

EDIT. Nie mam teraz Newtona. Taki zwykły jest rzeczywiście ciężki. Dlatego ludzie kupują lub sami sobie robią lżejsze kratownicowe. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)