Skocz do zawartości

Pierwszy teleskop i trzy propozycje


rakshi3

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, po długich poszukiwaniach wybrałem trzy używane sprzęty w zasięgu w którym mogę po nie podjechać samochodem i obejrzeć.

Mieszkam na wsi, w sprzyjających warunkach niebo zpiera dech w piersi a drogę mleczną widać nieuzbrojonym okiem. Mieszkam w domu, teleskop mogę wystawić na taras i tyle choć co jakiś czas pewnie chciałbym go zabrać na jakiś domek z przyjaciółmi. Zależy mi na wizualu, a obserwować chciałbym US jak i DS bez rozróżnienia co bardziej bo niewiele miałem doświadczenia, muszę trochę się pobawić żeby móc to ocenić. Z czasem znając siebie zaznajomię się i oswoję z pojęciami, problematyką, sprzętem jednak chciałbym już zacząć obserwacje. Więc tak, do wyboru mam te trzy zestawy:

1.

http://allegro.pl/ShowItem2.php?item=7761012656

2. 

http://allegro.pl/ShowItem2.php?item=7227152640

3. 

http://allegro.pl/ShowItem2.php?item=7594664160

Myślałem że dla najlepszych wrażeń wizualnych będzie dobson 10 jednak czytając forum ciągle widzę jak wszyscy je odradzają to że nie ma głębi to że niewygodnie się patrzy przez okular, że ciężko trafić stockowym szukaczem, proszę pomóżcie, chce coś wybrać i zacząć budować swoje doświadczenie, wady będę musiał przyjść na rzecz plusów to dla mnie jasne ale w mojej konfiguracji ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twoje niebo i możliwość wystawienia teleskopu przed dom, bez potrzeby dalekiej jazdy aż proszą się o dużego Newtona. Problem ze światłosiłą - im wyższa tym lepszych (czytaj droższych) okularów trzeba używać, bo tańsze mają sporo wad. Do tego planety w jasnych Newtonach wyglądają średnio, chyba, że trafimy na super seeing a teraz przy nisko położonych planetach to problem.

Nie napisałeś jaki masz budżet ale jeżeli ok 2k to kupiłbym używane GSO 8" i 3 okulary + filtr UHC - super zestaw na początek. Jeżeli możesz wydać więcej to GSO 10" i 3 okulary ale ten jest wymagający i koszt 3 okularów to może być ok 1,5k.

Sprawami typu szukacz, odwrócony obraz, itp się nie przejmuj. Sam zobaczysz - sam zdecydujesz. Celuj też raczej w używki i to najlepiej tu na giełdzie lub forum obok. Ewentualna pomyłka lub przesiadka na coś innego nie będzie kosztowna ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Światłosiła teleskopu to liczba powstała przez podział ogniskowej teleskopu przez średnicę jego lustra (czy też soczewki). 

F5=1000mm/200mm

F6=1200mm/200mm

F5=400mm/80mm

Wysoka światłosiła to mała wartość przy F. Zaczyna się ona od F5. F4 jest już bardzo światłosilny. 

 

Nie ma teleskopu idealnego, każdy ma jakieś wady. Newton ma najlepszy stosunek ceny do możliwości. I to dobry wybór na początek, zwłaszcza pod ciemniejsze niebo. 

Im większe lustro, tym więcej zobaczysz. I tego nic nie zmienia. 

Wady Newtona na montażu Dobsona: 

- duże to, ciężkie, mało mobilne, 

- wymaga wystudzenia do temperatury otoczenia, 

- od czasu do czasu wymaga kolimacji. 

Widoki jednak wynagradzają niedogodności. 

10 cali pokaże już bardzo dużo DSów. 

Co do szukacza, cóż, ja wymieniłem go na zielony laser. Tylko z tym trzeba bardzo uważać - na oczy swoje, innych oraz na samoloty. I nienawidzą go astrofotografowie. Włączamy tylko na sekundę, aby zorientować się gdzie patrzymy. Mi to bardzo pomaga. 

Inna opcja, to system DSC, który można zamontować do Newtona. To system ręcznego naprowadzania na cel. Nie wiem jaka jest jego precyzja i ograniczenia. Tu jeden z kolegów sprzedaje takie ustrojstwa, ale można też sprowadzić bezpośrednio od producenta. 

Moim zdaniem nie jest to potrzebne na początek. 

To czego będziesz potrzebować to pogoda i cierpliwość w nauce posługiwania się teleskopem i odnajdywania obiektów na niebie.

Dobre okulary, dwa na początek. Poczytaj o źrenicy wyjściowej. 

Jeden do przeglądu nieba i ŹW od 4 do 5mm, drugi o większym powiększeniu i ŹW od 2-2,5mm. Polecam Explore Scientific 82 stopnie z giełdy. 

ŹW=ogniskowa_okularu_w_mm / światłosiła_teleskopu 

Na początku nie idź w duże powiększenia. 

Druga sprawa, to słaba, czerwona lampka najlepiej na głowę. 

Dalej, pewnie będziesz chciał pooglądać Księżyc. Najlepiej wieczorem, jak nie jest jeszcze ciemno a Księżyc jest w kształcie sierpa, patrz na granicę światłocienia, tu jest najciekawiej. 

Obserwacje Księżyca nocą psują adaptacje oka do ciemności. Księżyc mocno oślepia. Przydaje się filtr polaryzacyjny o zmiennej przepuszczalności. 

Planety są bardzo nisko i ich obserwacje są takie sobie. Ale i tak warto. 

Za to niebo masz pełne DSów. Wydrukuj tabelę Wimmera w najnowszej wersji. To na początek. 

I sprawa najważniejsza. Ciepłe, nieprzemakalne buty i ciepłe ubranie. Na głowę taki kominek z polaru z otworem na twarz. Na aliexpress są tanie. 

Ja kupiłem sobie w markecie budowlanym bardzo lekkie zielone kalosze i to był jeden z najlepszych moich zakupów. 

Filtry kup z czasem, ważniejsze są dobre okulary. UHC Lumicona polecam. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przejmuj się "drogimi" okularami w jasnym newtonie. Zwykłe plossle po 150zł sobie dobrze radzą. Za 300-500zł dostaniesz używki/nowe okulary z szerszym polem i dobrą korekcją nawet w 10".

Jeśli wybierałbym między 8" a 10" brałbym 10". Dlaczego? Dlatego, że długość tuby i wielkość dobsona jest w danych modelach identyczna a 10" zawsze pokaże więcej.

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu akurat nie ma żadnego problemu z wyborem.Dobre niebo z Drogą Mleczną widzianą gołym okiem i obserwacje z domu pozostawiają tylko jeden wybór,i tak jak Kolega wyżej wspomniał,długość popularnej mniejszej ósemki jest taka sama.Widok planet,szczególnie Jowisza w dużych newtonach potrafi powalić,a to że teraz są nisko to co,zawsze tak będzie?(pytanie retoryczne)

Na pewno żaden planetarny teleskop produkowany seryjnie który będzie miał mniej jak 180mm apertury nie pokaże lepiej planet od takiej dychy,potrzeba tylko stabilnej atmosfery ale tej też potrzebują duże maksutowy ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)