Skocz do zawartości

Bino 80mm, jaki montaż?


Rekomendowane odpowiedzi

Proszę o poradę. Od jakiegoś czasu majstruję bino z dwóch refraktorów 80mm. Całość z najcięższymi okularami będzie ważyć maksymalnie 5kg.
Długość to około 80cm. Mam zamiar używać bino z powiększeniami max 120x.
Na czym to powiesić? Czy AZ-4 da radę? Na stronie producenta jest informacja, że można na nim wieszać sprzęt do 6kg i długości 70cm.
Czy lepiej AZ-5?. A może EQ3-2 i przerobić go na montaż azymutalny? W zamyśle ma to być sprzęt mobilny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie bino będzie szersze niż lorneta o podobnej aperturze, nie widzę tego na az4. Najlepiej chyba będzie powiesić taki sprzęt na montażu widłowym.

Foto: iOptron SkyGuider Pro, Canon 1100D mod, Samyang 8mm Fish Eye, Sigma Art 18-35mm, Canon 50mm 1.8, Samyang 135mm

Wizual: SW 120/600 na AZ4, Dobson 8

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Karol_C napisał:

Z ciekawości, jakich refraktorów użyjesz ?

Mam dwa refraktory Bressera 80mm f8. Dają całkiem niezły obraz jak za tą cenę. Mają też kilka poważnych wad, z którymi udało mi się poradzić jak sposób kolimacji czy obcinanie apertury przez wyciąg.

Ma to być bino budżetowe.

 

13 godzin temu, astrobonq napisał:

Takie bino będzie szersze niż lorneta o podobnej aperturze, nie widzę tego na az4. Najlepiej chyba będzie powiesić taki sprzęt na montażu widłowym.

Konstrukcja będzie taka: post-1543-0-10540500-1378325872.jpg

czyli bino asymetryczne, więc chyba nie będzie szersze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5kg dla az4 to optymalna waga, mi chodziło bardziej o gabaryty. Przy takim układzie to może się nawet sprawdzić. Jak chcesz to zamocować na montażu?

Foto: iOptron SkyGuider Pro, Canon 1100D mod, Samyang 8mm Fish Eye, Sigma Art 18-35mm, Canon 50mm 1.8, Samyang 135mm

Wizual: SW 120/600 na AZ4, Dobson 8

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, astrobonq napisał:

5kg dla az4 to optymalna waga, mi chodziło bardziej o gabaryty. Przy takim układzie to może się nawet sprawdzić. Jak chcesz to zamocować na montażu?

Nie mam rysunku, może w następnym tygodniu zrobię prototyp ze sklejki. Docelowo będzie płyta aluminiowa z listwą montażową Vixena. Do płyty jeden z refraktorów będzie mocowany na stałe, drugi z możliwością kolimacji w dwóch płaszczyznach, coś jak to:

1981892093_Obraz1422.jpg.715163dd1e44608

ale zrobię stały rozstaw okularów, co uprości nieco konstrukcję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, lukost napisał:

Jeśli się zmieści na szerokość, to chyba jakieś widły byłyby najlepsze.  Mają dość spory udźwig i są po prostu poręczne i wygodne. 

W sumie nie rozważałem tych montaży. Trochę komplikują "obudowę" refraktorów, bo musi być mocowanie w dwóch punktach i całość musi też zmieścić się na wysokość. Z drugiej strony będzie to też stabilniejsze.

A nie ma z nimi problemu przy obserwacjach blisko zenitu? Nie wiem czy nie będzie to zahaczać o dolny płaskownik wideł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)