Skocz do zawartości

Lornetka 10x50 do 500zł


Charon_X

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jako, że coraz bardziej doskwiera mi brak małego mobilnego sprzętu do przegladu nieba chciałbym kupić jakąś lornetkę 10x50. Wcześniej miałem Tento 10x50, teraz przydałoby się coś troche lepszego  już stricte pod astro.

 

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy obecnych cenach nowego Nikona ex, któremu blisko już do serii BA8, w tym budżecie chyba warto spojrzeć na Kamakurę 10x50. Był moment, kiedy dużo pisało się o niej na forum, była też świetna recenzja polarisa. 

  • Like 1

Taurus 300, SCT5, 120/600

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Charon, widzę że masz ED-ka więc zakładam że na czymś go tam wieszasz ? Jeżeli nadaje się to pod lornetkę to dołóż stówkę i kup z giełdy skyguide 15x70 bo w cenie 600zł się pojawiały.

Chyba że szukasz czegoś do ręki, wtedy jakiś EX 7x35.

10x50 do ręki odradzam, wszystko się trzęsie. Przy powiększeniu 7x jeszcze można nad tym jakoś zapanować.

Można szukać też Minolty. Ostatnio miałem taką 8x40 i choć przegrała w dzień z Nikonem EX 8x40 bo miała większą dystorsje to w nocy nic jej nie brakowało, a miała większe pole od EX-a i była prawie połowę tańsza.

  • Like 1

DO Extreme 7x50 ED
SW 120/600+AZ4 _ GSO 10''
Bino Maxbright + 2x: ES 14mm, TV Panoptic 19mm; + ES 24mm 82*
CVM 2" _ Orion UB 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o nówki to w budżecie tylko lornetka delty się mieści. Znalazłem na ich stronie też tańszą w rubryce astronomiczne:

https://deltaoptical.pl/lornetka-entry-10x50?from=listing

Kamakura jeszcze nie najdroższa - kosztuje 600 zł ale jest tylko w jednym sklepie, Nikon EX już z 750zł. 

 

Jeśli chodzi o mojego EDka to wieszam na EQ3-2 z obiema przeciwwagami, co już jest mało mobilne i na pewno nie na szybkie wyjścia tylko na 2 rundy do samochodu i wyjazd. AZ-3 jeszcze mam, ale trzeba szyne z frekrora zdejmować i wieszać na samych obejmach. Mam też statyw fotograficzny, ale na tym wieszam tylko lustrzankę (ale chyba sobie dokupię jeszcze ref. 80/400 - bedzie mobilny zestaw na statywie).

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, polaris napisał:

"Mały mobilny sprzęt do przeglądu nieba" to bardziej pasuje do 8x42.

Absolutnie się zgadzam.

5 godzin temu, Charon_X napisał:

Jeśli chodzi o mojego EDka to wieszam na EQ3-2 z obiema przeciwwagami, co już jest mało mobilne i na pewno nie na szybkie wyjścia tylko na 2 rundy do samochodu i wyjazd. ?AZ-3 jeszcze mam, ale trzeba szyne z frekrora zdejmować i wieszać na samych obejmach. Mam też statyw fotograficzny, ale na tym wieszam ty?lko lustrzankę (ale chyba sobie dokupię jeszcze ref. 80/400 - bedzie mobilny zestaw na statywie).??

Rozumiem chyba problem, ale nie jestem pewien czy do końca. Chcesz mieć zestaw do szerokich pól na szybkie wypady? Nie do końca rozumiem jednak co jest najbardziej uciążliwe do noszenia. EQ3-2, przeciwwagi, sam EDek, czy wszystko na raz. 
Ja na przykład przeciwwagi wożę zawsze w bagażniku. Jak EQ3-2 używam na balkonie z MAK127 czy AT72ED przeciwwag nie potrzebuje. Sam EQ3-2 też najczęściej jeździ w bagażniku. Jak chce oglądać z balkonu idę po niego przy okazji wyrzucając śmieci. Oficjalna wersja jest oczywiście, że idę wyrzucić śmieci, a przy okazji zabieram montaż :) Więc jak się znajdzie sposobność na szybki wypad to biorę z szafki plecak z okularami, atlasem czołówką, lornetką, czapką, itd..., w drugą rękę teleskop i już mnie nie ma.

Mam też lekki kompaktowy statyw fotograficzny (Manfrotto MT190GOA4) i głowicę z mikro ruchami (Manfrotto JUNIOR), ale to jest zestaw ultra lekko-kompaktowy do samolotu, do plecaka, aby zatargać to na jakiś szczyt jak się przytrafi okazja. To nie jest ten komfort obserwacji jak z EQ3-2 czy AZ4. Nie wiem jaki masz statyw i nie wiem jaką głowice głowicę planujesz pod ref. 80/400, ale może AZ4 jest tu jakimś pomysłem. Mam AZ4, ale odkąd kupiłem EQ3-2 przerobione na AZ to praktycznie nie używam, bo jak pisałem EQ3-2 jeździ w samochodzie i czeka na okazje...

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lornetka, nawet na statywie jest bardziej mobilna niż ED na EQ do obserwacji na 10-20 min. Z tego właśnie m.in. względu sprzedaje ED. Choć obraz super to nic mi po nim jeśli w moim pojęciu mobilności wyciągnięcie refraktora jest tak samo uciążliwe jak Newtona.

 

EDIT: Dlatego myśli krążą wokół lornetki 70-100 mm za EDka.  

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Karol_C napisał:

Lornetka, nawet na statywie jest bardziej mobilna niż ED na EQ do obserwacji na 10-20 min. Z tego właśnie m.in. względu sprzedaje ED. Choć obraz super to nic mi po nim jeśli w moim pojęciu mobilności wyciągnięcie refraktora jest tak samo uciążliwe jak Newtona.

 

EDIT: Dlatego myśli krążą wokół lornetki 70-100 mm za EDka.  

Moje obserwacje wyglądają dokładnie tak samo, zazwyczaj 30-60 min. W ciągu roku tylko 3 razy wybrałem się na dłuższe (około 2-3h). Dlatego też cenię sobie bardziej lornetkę, pomimo że chciałbym móc obserwować godzinami przez teleskop pod pięknym niebem (niestety nie mam ani możliwości ani czasu..). A lornetka? Zawsze w aucie na każdą okazję :) 

  • Like 1

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Karol_C napisał:

Lornetka, nawet na statywie jest bardziej mobilna niż ED na EQ do obserwacji na 10-20 min.

Trudno się nie zgodzić. Tak samo lornetka bez statywu jest bardziej mobilna niż ze statywem. Dlatego popieram kolegę @polaris:

12 godzin temu, polaris napisał:

"Mały mobilny sprzęt do przeglądu nieba" to bardziej pasuje do 8x42.

Chwilka refleksji, czy zamiast 10x50 nie wziąść 8x42, nie zaszkodzi ...

 

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Karol_C napisał:

...Dlatego myśli krążą wokół lornetki 70-100 mm za EDka.  

Lorneta 70 mm = walizeczka.

Lorneta 100 mm = walizka.

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja obserwuje 2-5h. Zależy od czasu, pogody, temperatury i innych czynników. Jak wychodzę na dłużej to wyciągam Newtona. Jak jest tylko mała dziura, szczególnie nie pewna (na sat24 widać sporo chmur) to wtedy idę z lornetką. 

Lornetka bez statywu jest bardziej mobilna niż taka ze statywem ale przy dziurze 20-40 min wydaje mi się, że lornetka 70-100 mm ze statywem jest dobrym kompromisem. Rozkłada się dość szybko (statyw mogę trzymać w altance), sporo widać. Nie trzeba wiele robić, rozłożyć nogi, wyjąć lornetkę, przykręcić i już. Z refraktorem jest więcej zabawy.

A na całkiem małe dziury w chmurach tylko coś klasy 8x42.

Do takich celów jak opisał Charon moim zdaniem lepsza będzie 10x50. Gdyby chciał też do przyrody, powiedzmy 50% czasu to też bym radził 8x42.

13 minut temu, Janko napisał:

Lorneta 70 mm = walizeczka.

Lorneta 100 mm = walizka.

Tak czy siak walizka. Dla mnie to samo. Choć raczej skłaniam się ku lornetce 70-80 mm ale dobrej klasy. 100mm będzie już droga. 

Patrzyłem WO 22x70 i jakość jest wysoka. Szkoda, że pewnie ciężko będzie o używkę.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Karol_C napisał:

Patrzyłem WO 22x70 i jakość jest wysoka. Szkoda, że pewnie ciężko będzie o używkę.

Z tego co wiem nadal aktualne: https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=31&t=50998 

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sensie ten sprzedawany egzemplarz, czy ogólnie model?
Autor w opisie nic nie wspomina o uszkodzeniach.

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, dexter77 napisał:

W sensie ten sprzedawany egzemplarz, czy ogólnie model?
Autor w opisie nic nie wspomina o uszkodzeniach.

"na załączonym zdjęciu wydać delikatne otarcie na soczewce"

Pytanie co to dokładnie jest. Tak czy siak z wadą to chyba wysoka cena. Jakby to były rysy na obudowie to by jeszcze było do przeżycia. Nie jestem purystą (patrz ED :P).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, pmochocki napisał:

Absolutnie się zgadzam.

Rozumiem chyba problem, ale nie jestem pewien czy do końca. Chcesz mieć zestaw do szerokich pól na szybkie wypady? Nie do końca rozumiem jednak co jest najbardziej uciążliwe do noszenia. EQ3-2, przeciwwagi, sam EDek, czy wszystko na raz. 
Ja na przykład przeciwwagi wożę zawsze w bagażniku. Jak EQ3-2 używam na balkonie z MAK127 czy AT72ED przeciwwag nie potrzebuje. Sam EQ3-2 też najczęściej jeździ w bagażniku. Jak chce oglądać z balkonu idę po niego przy okazji wyrzucając śmieci. Oficjalna wersja jest oczywiście, że idę wyrzucić śmieci, a przy okazji zabieram montaż :) Więc jak się znajdzie sposobność na szybki wypad to biorę z szafki plecak z okularami, atlasem czołówką, lornetką, czapką, itd..., w drugą rękę teleskop i już mnie nie ma.

Mam też lekki kompaktowy statyw fotograficzny (Manfrotto MT190GOA4) i głowicę z mikro ruchami (Manfrotto JUNIOR), ale to jest zestaw ultra lekko-kompaktowy do samolotu, do plecaka, aby zatargać to na jakiś szczyt jak się przytrafi okazja. To nie jest ten komfort obserwacji jak z EQ3-2 czy AZ4. Nie wiem jaki masz statyw i nie wiem jaką głowice głowicę planujesz pod ref. 80/400, ale może AZ4 jest tu jakimś pomysłem. Mam AZ4, ale odkąd kupiłem EQ3-2 przerobione na AZ to praktycznie nie używam, bo jak pisałem EQ3-2 jeździ w samochodzie i czeka na okazje...

Tzn wszystko naraz. Ciężko nazwać to szybkim wypadem - 2 rundy z 2 piętra do samochodu i wyjazd na miejscówkę - całość to z godzina od początku szykowania do rozpoczęcia obserwacji. Jakbym chciał szybko wyskoczyć na miejscówkę pieszą koło domu, aby coś szybko zobaczyć/nagrać to ten zestaw jest za ciężki. AZ-4 też planuję kupić za AZ-3. Ale to już nie będzie super light. Refraktor 80/400 będzie przecież można ładować i na statyw i na AZ i na EQ. Ale jak wyjście ma być szybkie to musi starczyć statyw foto - achro 80/400 ma tez mocowanie pod statyw (pod dużą śrubę jak lustrzanki)?

Wracając do lornetki - zamiast 10x50 można jeszcze rozważyć 7x50, 8x42 to ryzyko, że będzie za mała. Jakoś mam cały czas ugruntowaną opinię, ze do astro musi być min. 50mm. W razie czego co polecacie z 7x50 i 8x42 ?

 

 

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Charon_X napisał:

Tzn wszystko naraz. Ciężko nazwać to szybkim wypadem - 2 rundy z 2 piętra do samochodu i wyjazd na miejscówkę - całość to z godzina od początku szykowania do rozpoczęcia obserwacji. Jakbym chciał szybko wyskoczyć na miejscówkę pieszą koło domu, aby coś szybko zobaczyć/nagrać to ten zestaw jest za ciężki. AZ-4 też planuję kupić za AZ-3. Ale to już nie będzie super light. Refraktor 80/400 będzie przecież można ładować i na statyw i na AZ i na EQ. Ale jak wyjście ma być szybkie to musi starczyć statyw foto - achro 80/400 ma tez mocowanie pod statyw (pod dużą śrubę jak lustrzanki)?

Wracając do lornetki - zamiast 10x50 można jeszcze rozważyć 7x50, 8x42 to ryzyko, że będzie za mała. Jakoś mam cały czas ugruntowaną opinię, ze do astro musi być min. 50mm. W razie czego co polecacie z 7x50 i 8x42 ?

 

 

10x50 :D a tak serio to z 7x50 możesz być niezadowolony jeśli masz jasne niebo :) 

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Charon_X napisał:

AZ??-4 też planuję kupić za AZ-3?

Jak będziesz zainteresowany używanym to daj znać na pw. Moja sztuka się kurzy w piwnicy i oddam za przystępna cenę. 

35 minut temu, Charon_X napisał:

W? razie czego co polecacie z 7x50 i 8x42?

 

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, pmochocki napisał:

Jak będziesz zainteresowany używanym to daj znać na pw. Moja sztuka się kurzy w piwnicy i oddam za przystępna cenę. 

 

A te az4 to masz na alu czy stalowych nogach ? 

Zerknąłem na tą DO Titanium, ale 600 zł na małą lornetkę to za dużo. 

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem polecam ;)

Lornetka ma krótki ER, dla jednych wada a dla innych zaleta. Mi akurat to bardzo odpowiadało.

Optycznie dużo nie odstaje od EX-a. Swego czasu miałem dwie 10x50 , Aculona i EX-a. Testowane równocześnie na statywie i po testach EX poszedł w świat :)

EX jest lepszy mechanicznie i ma lepszą jakość wykonania i za to się tu głównie płaci, dlatego ja wybrałem 8x40 EX-a ale głównie do obserwacji dziennych.

Do nieba mam 7x50 jako lornetke do ręki i nie wyobrażam sobie innej ;)

Aculona w swojej cenie uważam za bardzo udaną, jeszcze jak się trafi używkę w dobrej cenie i gwarancją to nie ma na co narzekać ;)

Oczywiście jak we wszystkich lornetkach budzetowych łącznie z EX-em ostre jest tak z 70% pola ale to standard, centrum jest bardzo przyzwoite.

Zresztą podjedź sobie do jakiegoś sklepu i obadaj, były choćby w media markt.

  • Like 1

DO Extreme 7x50 ED
SW 120/600+AZ4 _ GSO 10''
Bino Maxbright + 2x: ES 14mm, TV Panoptic 19mm; + ES 24mm 82*
CVM 2" _ Orion UB 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)