Skocz do zawartości

Jesienne Abelle


Rekomendowane odpowiedzi

W sumie już środek zimy, ale korzystając z chwilki wolnego czasu i lipnej pogody mogę wreszcie podzielić się jesiennymi obserwacjami. Na tapecie oczywiście planetarki z katalogu Abella.

Są to zapiski z obserwacji podczas dwóch nocy, jednej pod ciemnym niebem Jodłowa i drugiej pod gorszym już niebem w okolicach Namysłowa. Mało brakowało była by i trzecia nocka (z planem luknięcia na Abelle i na OT z gromadami kulistymi M31), ale w ferworze przygotowań do wyjazdu zapomniałem wziąć mapek..

Podczas tych obserwacji natchnęła mnie szalona myśl: "a może by tak z nasadką bino spróbować?" Wynik przeszedł moje oczekiwania, co jeszcze bardziej skłania mnie do refleksji, że patrzenie dwuoczne to słuszny kierunek.

Sprzęt ten co zwykle, czyli Newton 16"i szkiełka, filty UHC Svotek-Lumicon i OIII Lumicon oraz Bino Denk + GPC Baadera 1.7x.

 

Abell 2 w Kasjopeji: Widoczna w okularze przeglądowym z UHC I OIII (OIII najlepsze). Później, kiedy wiedziałem już gdzie patrzeć widoczna też bez filtra. Nie miałem platformy paralaktycznej ze sobą, więc w szerokim polu tandemu Delos 14mm+barlow 1.8x +OIII (250x) miałem najlepszy widok. Okrągła plamka światła, już przy 186x widać, że nie ma równomiernej jasności, ale jest centkowana. Bez filtra widoczne dwie gwiazdki blisko niej. Próba w bino i jest!!!.Tylko zerkaniem i nie przez cały czas. Kurde, gdyby te bina były jaśniejsze, byłby to jedynie słuszny zestaw.

image.png.3a6cd886e4c5e524a2f569a0a1e30760.png

Abell 3 w Kasjopeji: Niewidoczna pomimo Jodłowskiego nieba. Chwilami miałem wrażenie, że coś tam widzę, ale to raczej była imaginacja.

image.png.8d8a3f686d27a31e668b6ca0218df3a6.png

Abell 4 w Perseuszu: Znów najlepszy widok w Delosie 14mm+barlow 1.8x +OIII (250x). Okrągła, wyraźna tarczka światła. W bino z filtrem OIII widoczna zerkaniem. Na początku tylko z filtrem, a kiedy wiedziałem gdzie patrzeć także bez, ale jest trudna. Znów to wrażenie przestrzenności z bino.

image.png.127d02ccf681b7c164ffeb61360349d2.png

Abell 6 w Kasjopeji: Ekstremalnie trudna poświata widoczna tylko chwilami i tylko w okularze dającym dużą źrenicę wyjściową (Celestron Ultima 30mm, pow 62x, źrenica 6.5mm). Przeszkadza pobliska jasna gwiazda.

image.png.e8b3aa01ad6e113d2e78fe52e9e7eb4b.png

Abell 79 w Jaszczurce : Ciekawe, bo widoczna tylko w Delosie 14mm z OIII jako szara, okrągła mgiełka. W większych powiększeniach znika, w mniejszych też jej nie widać.

image.png.73c43c3cb88a2574e567141a51117c34.png

Abell 82 w Kasjopeji : widoczna z przyłożenia jako plamka o nierównomiernej jasnośći. Lubi OIII/UHC i małe/średnie powiększenia. Pięknie świecą na jej tle 4 gwiazdki.

image.png.4c75834c3bfd822eb1a17bec014472bf.png

Abell 84 w Kasjopeji: Oczywista mgiełka z jasną gwizdą na jej tle i jaśniejszym łukiem. Najlepsza z OIII w średnich powiększeniach.

image.png.b0e90302f9e385fd162d8de534ba55e6.png

Mam nadzieję, przy następnym podejściu do tych planetarek uda mi się wykonać jakieś szkice. No i może uda się dorwać Abell 3. Mam na oku miejscówkę po czeskiej stronie w okolicach Pradziada, prawie 1000m npm i ratio 0.3 wg https://www.lightpollutionmap.info

zobaczymy następnej jesieni :)

Obrazki z:

http://www.stathis-firstlight.de/deepsky/abell.htm

http://www.faint-fuzzies.de/en/observations_abell_pn.html

 

image.png

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, Karol_C napisał:

I kurczę, ja głupi mylę o sprzedaży 14" na rzecz 12" plus dwie lornetki ... Lenistwo :P

 

Nie rób tego! jak już zamieniać to na 24" ;) 

A tak serio to Cię rozumiem, czasem ciężko jest się zebrać z tym całym ustrojstwem. A wystarczy tylko ruszyć cztery litery, wyjść z domu, żeby później skonstatować: "kurde i mi się nie chciało, a było tak zajebiście" :))

Ja teraz robię bino z 80mm, ale to tylko do przeglądów nieba. W 16" najszerszy okular daje 1 stopień, a to czasem mało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)