Skocz do zawartości

najlepsze i najgorsze okulary


sylaviia

Rekomendowane odpowiedzi

Zastanawiam się nad wyborem nowych okularów (najlepiej do planet) do telesekopu Dobson 12" stąd moje pytanie:

jakie są najlepsze okulary, które zachwyciły was obrazem jaki dają i nie żałujecie ich zakupu, a również jakie uważacie za stratę pieniędzy i napewno nie kupilibyście ich ponownie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do planet będą super Baader Ortho,wyskakują na giełdach w bardzo dobrych cenach.I chyba bardzo dobrych okularów specjalnie do planet w tak dobrych cenach się dziś nie kupi.

Dla mnie ulubionymi są lantanowe LVW Vixena,te  planety,Księżyc i głębokie niebo doskonale pokazują,ale niestety taka wszechstronność już nie jest tania.

ale jak widać i w sklepach są dostępne:

https://deltaoptical.pl/okular-classic-plossl-10mm?gclid=Cj0KCQiAjszhBRDgARIsAH8KgvfmOygHG0PQyVHtdWRIEar-dAb0UqdSitPxSR4jkECX-0ParBJxq8caAoHuEALw_wcB

https://deltaoptical.pl/okular-classic-plossl-6mm?gclid=Cj0KCQiAjszhBRDgARIsAH8Kgvf1BbARFv2Z97Ggk4AwTWh194pmk-ezikN0c-1eyjfAlq8Fb2N4zoEaAvYEEALw_wcB

 

Edytowane przez marianowski
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam całą serię Baader Classic Ortho i sprawdzają się w każdym moim teleskopie. Mają jednak małe pole i mały odstęp źrenicy wyjściowej. Ale to są typowe okulary planetarne z małą ilością szkła.

LVW nie mam, ale po opiniach to okulary, które albo pokochasz, albo znienawidzisz. Mają duży odstęp źrenicy wyjściowe i średnie pole. Uważam, że to bardzo ciekawa propozycja do planet.

ESy 82* - moje ulubione okulary do szerokich pól. Do planet wolę Baader Classic Ortho.

Na koniec uwaga ogólna:

Godzinę temu, sylaviia napisał:

jakie są najlepsze okulary, które zachwyciły was obrazem jaki dają i nie żałujecie ich zakupu

Niestety często dany okular należny rozpatrywać z konkretnym teleskopem. Np: SWAN 33mm - mój ulubiony i ukochany okular w MAKu 127 (f/12) okazał się troszkę irytujący w AT72ED (f/6).

 

  • Like 1

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, pmochocki napisał:

ESy 82* - moje ulubione okulary do szerokich pól. Do planet wolę Baader Classic Ortho.

:) właśnie,to takie niepozorne kieliszki,w skrócie,mały ale wariat,zawsze darzyłem je dużym sentymentem.

15 minut temu, pmochocki napisał:

LVW nie mam, ale po opiniach to okulary, które albo pokochasz, albo znienawidzisz. Mają duży odstęp źrenicy wyjściowe i średnie pole. Uważam, że to bardzo ciekawa propozycja do planet.

I słusznie uważasz.Ktoś je świetnie skonstruował,są świetnie skorygowane więc gdy atmosfera pozwoli odkrywają niesamowicie szczegół planety,można powiedzieć że obnażają planety.Stosowałem LVW w połączeniu z SCT 6 cali i to co zrobił pewnej nocy 5mm z Saturnem myślałem że teleskop zamienił się w duże APO.

Gdyby nie pole własne jakby wyjęte z super plossli pewnie wielu nawet by na ESy nie spojrzało,ale to tylko moja opinia. :) 

  • Like 2
  • Confused 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepsze jakie miałem okazję używać - seria TV Delos i Nagler T4 12mm.

Najgorsze - chyba takich nie ma. Zdarza mi się korzystać z Kellnera Celestrona 10mm, którego dostałem kiedyś jako zatyczkę do wyciągu i powiem że do podwójnych świetnie się spisuje.

Żałowanie po zakupie - LVW. Kupiłem serię kierując się opiniami w internetach i wyprzedając serię SW SWA 70*. Owszem, było nieco ostrzej i nieco lepszy kontrast ale pole mniejsze oraz większa wrażliwość na osiowe patrzenie. Źle mi się przez nie patrzyło i sprzedałem bez żalu.

Podobnie było z ES 82*. Najpierw zachwyty, ochy i achy, ten kontrast i ta ostrość a potem rzeczywistość - mały ER, szybko zaparowywały, brudne soczewki i czyszczenie po każdych obserwacjach. Pozbyłem się dosyć szybko.

  • Like 4

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do powyższego dorzucił bym jeszcze krótkie Pentaxy XW (ogniskowe 10 mm i mniejsze). Dobre są jeszcze Baadery Morpheus, seria Vixen SSW i TV DeLite (tych ostatnich nie miałem w wyciągu).

Ps oczywiście wymieniam tu krótkie okulary dedykowane do światłosilnego newtona na dobsonie. Dobrych planetarnych szkieł jest nieco więcej. 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okulary jakie uważam za stratę pieniędzy:

- okulary o małym odstępie źrenicy od oka, które szybko zaparują i zabrudzą się od rzęs, uniemożliwiając dłuższe obserwacje planety,

- okulary o małym własnym polu widzenia, utrudniające odnalezienie i utrzymanie planety w polu widzenia teleskopu bez napędu osi,

- okulary o zbyt krótkiej ogniskowej w odniesieniu do średnicy / ogniskowej teleskopu i warunków obserwacji planet, które umówmy się, nie są ostatnimi laty najbardziej korzystne.

Dobrze wydane pieniądze na okulary do Twojego teleskopu to:

- JEDEN lecz dobrej klasy okular w oprawie 1,25 cala o ogniskowej 6-8 mm, polu widzenia nie mniejszym niż 70 stopni i odstępie źrenicy od oka nie mniejszym niż 16 mm.

- Pieniądze na dobry okular należy także rozplanować na paliwo do samochodu, który służy jako środek transportu teleskopu w miejsca oddalone od ścisłych terenów miejskich, gdzie powietrze jest bardziej przejrzyste i stabilne (mniej faluje od nagrzanego w mieście betonu i stali).

Koledzy wyżej wymienili już pewne dobre, konkretne propozycje. Ja dodam Baader Morpheus, TeleVue Delos.

 

  • Like 2

14.7" F/5 Quartz | E21 | E10 | E6 | Lumicon UHC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Windforce napisał:

okulary o małym odstępie źrenicy od oka, które szybko zaparują i zabrudzą się od rzęs, uniemożliwiając dłuższe obserwacje planety,

Mały odstęp jest czasem denerwujący szczególnie jak okular zaparuje. Z tym się zgadzam bez dwóch zdań. Wiadomo, że można kupić LVW za tysiaka i problemu nie ma. Mogę też kupić BCO za 120zł na giełdzie i ogrzać go nawiewem z samochodu, prowizoryczną grzałką elenktyczną czy rozgrzewaczem do dłoni.

32 minuty temu, Windforce napisał:

okulary o małym własnym polu widzenia, utrudniające odnalezienie i utrzymanie planety w polu widzenia teleskopu bez napędu osi,

W swoich sprzętach nie miałem tego problemu, szczególnie dobrze sprawdzały się mikro ruchy. Ale na Dobsonie to może być poważniejszy problem i przyznaje, że o tym nie pomyślałem proponując BCO.

33 minuty temu, Windforce napisał:

- JEDEN lecz dobrej klasy okular w oprawie 1,25 cala o ogniskowej 6-8 mm, polu widzenia nie mniejszym niż 70 stopni i odstępie źrenicy od oka nie mniejszym niż 16 mm.

To jest słuszna uwaga - często warto pójść w jakość a nie w ilość.

34 minuty temu, Windforce napisał:

TeleVue Delos.?

Używałeś ich? Możesz coś więcej o nich napisać? Jakieś subiektywne porównanie do popularnych LVW? Lub porównanie do innych bardziej popularnych okularów o dużym odstępie źrenicy wyjściowej.

 

 

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, piotrkusiu napisał:

Podobnie było z ES 82*. Najpierw zachwyty, ochy i achy, ten kontrast i ta ostrość a potem rzeczywistość - mały ER, szybko zaparowywały, brudne soczewki i czyszczenie po każdych obserwacjach. Pozbyłem się dosyć szybko.

Piszesz o ESach ogólnie, czy o krótkich ogniskowych?

3 godziny temu, piotrkusiu napisał:

Najlepsze jakie miałem okazję używać - seria TV Delos i Nagler T4 12mm.

Napisz proszę więcej o serii TeleVue Delos. I też pytanie czy użyłeś z tej serii tylko krótkich ogniskowych czy może coś dłuższego też. Fajnie by było dowiedzieć się coś więcej o tych okularach z pierwszej ręki.

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogłem pooglądać sobie maleńki kawałek Wszechświata przez większość Delosów z serii (z wyłączeniem tych najkrótszych i najdłuższego w ogniskowej). Jeśli chcesz mieć po prostu okular najlepszy jaki jest, niestety nie ma za bardzo innej drogi. Można mieć zawsze okular będący ekstremalnie dobry w jakiejś konkretnej dziedzinie, np. w transmisji, polu widzenia, wygodzie obserwacji, małej wadze, niskiej cenie. Próżno jednak szukać innych okularów o tak doskonałym balansie zalet, o tak wszechstronnie ukierunkowanych zdolnościach i o takiej stabilności i przewidywalności parametrów całej serii, jaką dają Delosy... Jeśli ktoś zmienia z Orto lub krótkich Plossli, przyzwyczajenia będzie wymagać właściwe ustawienie oka przy soczewce. Dodam właściwe, a nie usilne wciskanie gałki w szkła z przeświadczeniem że tak być musi. Obraz jak z Orto w 70-stopniowym polu widzenia, chyba że masz Takahashi i obserwujesz z Mauna Kea..

  • Like 3

14.7" F/5 Quartz | E21 | E10 | E6 | Lumicon UHC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję. :)Nie od wczoraj się tym zajmuję... :)

Ethosy wybrałem za ich 100-stopniowe pole widzenia, za 3% niższą transmisję niż Delosy która mnie nie boli, za większą wagę która mi nie przeszkadza w dużym teleskopie i za to że kiedyś mogłem sobie na nie pozwolić (teraz w życiu bym nie wydał tak pieniędzy ale i miałem trochę szczęścia w zakupach), nawet jeśli przyjdzie mi zmienić teleskop wiem, że okulary na przyjęcie tego nowego już są. ER w 6-mm jest już dość skąpy w porównaniu z odpowiednim Delosem ale i tak używam go najrzadziej. 21-mm to sztos w F/5 pod ciemnym niebem.

14.7" F/5 Quartz | E21 | E10 | E6 | Lumicon UHC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Foton napisał:

Ja z kolei polecam jeszcze okulary ze stajni Vixena,  LV i NLV. Dają doskonałe obrazy i mają wygodny ER. Jedynie pole mogło by być większe bo dają około 48-50*. Trafiają się jeszcze na giełdach. Polecam.

Obecnie w sklepach dostępne są  SLV. Są tak samo ostre i kontrastowe. Porównywałem SLV ze starą wersją kolegi i różnią się optycznie tylko tym, że transmisja jest nieco lepsza w SLV.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Astronomia, teleskopy astronomiczne i obserwacje nocnego nieba to nie tylko moja pasja. Z upływem czasu nauczyłem się po prostu wydajnie korzystać ze swoich narzędzi pracy i szanować czas obserwacyjny. To, że wymagające grupy galaktyk i ciemne mgławice będą widoczne 3% lepiej w okularze innym niż mój po prostu przestało mnie nurtować. Z kolei widok szlagierów nocnego nieba w okularach 100-stopni jest frapujący, głęboko zapada w pamięć ludzi pierwszy raz spoglądających w niebo i daje niesamowitego kopa mi, jako pasjonatowi. Posiadanie wiadra okularów, filtrów i innych dupereli przy stanowisku obserwacyjnym nie jest wygodne. Należy sobie odpowiedzieć na pytanie, jak podchodzimy do swojego zajęcia. Pozwól, że zrobię analogię do branży audio, w której ostatnio mocno siedzę. Ludzie, zwani audiofilami, dzielą się zasadniczo na dwa obozy. Pierwszy, stanowiący 90%, jest to obóz wyznawców sprzętu. Ciągle sprzedają/kupują drogie przewody, posrebrzane kondensatory, coraz to wymyślniejsze wzmacniacze lampowe, a ich frustracjom związanym z doborem sprzętu nie ma końca i co gorsza, uwielbiają tym epatować w internecie. Drugi obóz audiofilów skupia się na muzyce. Ludzie, którzy są oblatani w temacie płyt, wydawnictw. W swój wolny czas, uwielbiają wieczory spędzać relaksując się przy muzyce z filiżanką herbaty, a komputer włączają zazwyczaj po to, że mają na nim serwer z plikami muzycznymi. :)

  • Like 4

14.7" F/5 Quartz | E21 | E10 | E6 | Lumicon UHC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ci drudzy to nie audiofile ale melomani ;) Gdzieś kiedyś czytałem, że audiofil słucha wad sprzętu, a meloman muzyki.

Co do okularów to też ostatnio zrobiłem spory remanent i wygląda na to, że zostanie tylko zoom Baadera 8-24 z dedykowanym barlowem oraz Meade 24 68, który z flattenerem daje ostre obrazy po brzeg. 

Są jeszcze dwie parki 20 i 12 mm do nasadki bino, ale zastanawiam się czy jednak nie dokupić drugiego zooma i mieć spokój z okularami, tym bardziej, że zoom i tak wyczerpuje dostępne pole w nasadce. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A Ja z kolei należę do tych co lubią  zależnie od warunków  popatrzeć w danej chwili przez konkretny , akurat pasujący okular. Wiadra szkieł nie mam ale paroma soczewkami ze średniej półki dysponuję i uważam, że coś co jest do wszystkiego to jest do niczego. Dlatego mam szkła na konkretne warunki i na półce raczej one nie stoją. No chyba, że z braku pogody obserwacyjnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym małym ER i parowaniem, to się nie zgadzam. Jeszcze nigdy mi nie zaparowały orciaki w metalowej obudowie, natomiast zdarzało się, ze okulary z dużym ER jak najbardziej, bo po prostu zdarzało się, że zachuchałem sobie soczewkę przy dużej odległości od oka.

Ja cenię w okularach przede wszystkim jakość obrazu. Z polem to tez nie jest tak, że zawsze  im większe tym lepsze, bo  przy dużych powiększeniach w obserwacjach szczegółów, to im mniejsze tym lepsze - oko nie omiata mimowolnie całego kadru, a zmuszone jest obserwować jeden konkretny punkt.  Oczywiście są też obiekty, gdzie duże pole jest konieczne...

Uważam, ze warto mieć przynajmniej trzy ogniskowe okularów oraz dodatkowy czwarty o ekstremalnie małej ogniskowej  na ekstremalnie dobre warunki (zwykle przydaje sie taki do oglądania podwójnych praktycznie w każdych warunkach)

Z konkretnych okularów to polecam orciaki BCO, BGO, CircleT (zapewne podobne są UO, Fuijama, Takhashi, Antares czy Edmund, ale nie mam takich, więc trudno mi powiedzieć). Z okularów, które mile mnie zaskoczyły to RKE Edmunda - dają nawet bardziej ostre i klarowne obrazy od wymienionych tu ortho i to niezależnie od uzyskiwanego powiększenia.  Do teleskopów o małej światłosile idealne są też Kellnery - ale nie te badziewne plastikowe, a przynajmniej te w metalowej obudowie. to tak w formie dygresji..., bo konkretnie do Dobsona 12" to raczej stajnia TV czyli Naglery, Ethosy, Delosy, z czym innym nie ma co podchodzić do tematu ;)

 

Aaaa... i jeszcze najgorsze... to te w plastikowej obudowie z cienkościenną aluminiową tulejką.

 

Refraktory: TS 102/1122ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700

Newton: SW 200/1000

Mak: Bresser 100/1400

Montaże: Bresser EXOS-2, Vixen New Polaris, Bresser Astro3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)