Skocz do zawartości

Teleskop dla 5 latka


Rekomendowane odpowiedzi

Witam...

O teleskopach żadnego pojęcia nie mam...ale chciałbym kupić synowi na 5 urodziny ..abyśmy wspólnie oglądali ...lecz ma on być z myślą o nim.moze żeby starczał na trochę żebym np za rok dwa innego kupować nie musiał...aby za dużo miejsca nie zabierał...kwota do 1tys PLN...ale im mniej tym lepiej

 

Czy znajdzie się ktoś kto pomoże mi wybrać jakiś teleskop i jak głupiemu wytłumaczy dlaczego akurat taki wybór...dziękuję za wszelkie odpowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, oprócz budżetu napisz jeszcze:
1. Gdzie mieszkasz (w sensie jakie masz niebo: miasto/wieś?).
2. Gdzie będziecie obserwować (balkon, wyjazd w teren, ogródek?).
3. Czy bierzesz pod uwagę transport teleskopu, np. pod dobre niebo jeśli nie masz w pobliżu?
4. Co chcecie obserwować (planety, księżyc, obiekty głębokiego nieba - galaktyki?).
5. Czy wchodzi w grę sprzęt używany?

Niestety nie ma sprzętu uniwersalnego :) Wspólne obserwacje to na pewno super spędzony wspólnie czas, ja jeszcze muszę poczekać, aż mały podrośnie :) 
Swoją drogą moje najlepsze obserwacje to nie te, gdzie były idealne warunki, ale te z żoną, której mogłem pokazać choć kilka obiektów i to (uwaga) przez okno z lornetką :) Bo nie ma nic lepszego niż obserwacje z kimś jeszcze, niezależnie od wiedzy/wieku :) 

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.Mieszkamy na wsi (osiedle łączonych domow)

2.na początku przez okno na piętrze (balkonu brak)...ale także wyszedłbym na dwór popatrzeć 

3.obserwowac chcemy wszystko najlepiej...wiem że kompromisu potrzeba

Wolałbym nowy...ale wiem że w cenie nowego mogę dostać lepsza używkę

Dzięki że się udzieliles

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, asus11111 napisał:

1.Mieszkamy na wsi (osiedle łączonych domow)

2.na początku przez okno na piętrze (balkonu brak)...ale także wyszedłbym na dwór popatrzeć 

3.obserwowac chcemy wszystko najlepiej...wiem że kompromisu potrzeba

Wolałbym nowy...ale wiem że w cenie nowego mogę dostać lepsza używkę

Dzięki że się udzieliles

 

Aaa i wolałbym nie używać żadnych okularów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, asus11111 napisał:

? Aaa? i wolałbym? nie używać żadnych okularów

Co masz na myśli? Możesz rozwinąć tą uwagę? 

Godzinę temu, asus11111 napisał:

al?e? chciałbym kupić synowi na 5 urodziny

Chcesz kupić teleskop dla siebie i rozwijać pasję u Twojego pięciolatka? Czy chcesz kupić zabawkę dla pięciolatka? Pytam bo mam sześciolatka i trzylatka oraz prowadziłem "zajęcia" o kosmosie w przedszkolu i byłem tam z teleskopem. Mam więc jakieś wyobrażenie o obserwacjach z dzieciakami w wieku przedszkolnym. Nie wiem za bardzo czego Ty oczekujesz... Ja bym pieciolatkowi teleskopu nie kupił gdybym nie był gotów aby to stało się także moją pasją. Jak chcesz kupić zabawkę aby zerknąć przez okno na księżyc to chciałbym aby to było jasne od samego początku. 

59 minut temu, dexter77 napisał:

oprócz? budżetu napisz? jeszcze

Ja czytam bardzo nieuważnie... Podałeś budżet? 

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, asus11111 napisał:

2.na początku przez okno na piętrze (balkonu brak)...

Takie obserwacje raczej nie mają sensu, różnica temperatur między mieszkaniem a dworem powoduje duży ruch powietrza co z kolei wpływa na duże pogorszenie widzianych obrazów. Tylko na zewnątrz po odpowiednim wychłodzeniu teleskopu. 

SW Evostar 72 ED, MAK 127, EQ3-2, AstroEQ, Nikon D5100, Nikon D3100 MOD, ASI 533MC Pro, ASI 678MC, T7C Astro.

Moja strona

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Staram się trochę łyknąć na temat teleskopów gdyż jak zaznaczyłem pojęcia nie mam żadnego...i czasem wyczytuje że potrzeba okularów...

 

Budżet to do 1tys...ale im mniej tym lepiej...

 

Pmochocki

"Chcesz kupić teleskop dla siebie??? i rozwijać pasję u Twojego pięciolatka? "...chyba abym razem z maluchem odkrywał może zainteresowanie tym tematem...obawiam się że 5latek trochę za mały na teleskop i prezent pójdzie w kat po paru uzyciach ...stąd też wolałbym mniej niż 1tys...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, sylwas72 napisał:

Takie obserwacje raczej nie mają sensu, różnica temperatur między mieszkaniem a dworem powoduje duży ruch powietrza co z kolei wpływa na duże pogorszenie widzianych obrazów. Tylko na zewnątrz po odpowiednim wychłodzeniu teleskopu. 

Absolutnie się zgadzam jeśli chodzi o prawdziwe obserwacje. Stąd moje pytanie czy planujemy zakup teleskopu czy "teleskopu".

Bo wiesz moje dzieci tak lubią :) 
Nie trzeba kurtek i butów zakładać jak się wychodzi na balkon... Czy takie obserwacje nie mają żadnej wartości? Mars jest 
czerwony i na księżycu są kratery - to bezsprzecznie sprawdziliśmy, w tym roku z domu, przez szybę, łamiąc wszelkie zasady poważnych obserwacji. Frajdy było co niemiara. Czy do tego trzeba mieć dobry teleskop? Czy wystarczy produkt teleskopo-podobny?

Byliśmy też na zewnątrz:

25 minut temu, asus11111 napisał:

czasem wyczytuje że potrzeba okularów...?

Okulary muszą być - jak kupujesz nowy teleskop zawsze są w zestawie. Jak ktoś sprzedaje używany, też bardzo często są, Więc nie uznawałbym tego za problem.

Warto na spokojnie przeczytać ten watek:

Moje dzieciaki lubią Księżyc i planety. Ale ja nie mam możliwości, aby pokazać im prawdziwie rozgwieżdżone niebo i zobaczyć czy podobałby się im tak zwane szerokie pola... 
Pozwolę zacytować sam siebie i dać kilka propozycji na początek dyskusji:

  1.  Refraktor SW 90/900 - ma światłosiłę f/10 i z tego wynika:
    • służy gównie do oglądania księżyca i planet
    • ma małą aberrację chromatyczną i dobrze znosi duże powiększenia
    • jest mniej wymagający co do okularów
    • jest długi i bardziej wymagający co do montażu
    • nie wymaga sporo czasu na wychłodzenie
    • trudniej uzyskać dużą źrenicę wyjściową potrzebną do oglądania niezbyt jasnych powierzchniowo obiektów głębokiego nieba - pisząc trudniej mam na myśli, że aby uzyskać 4mm trzeba kupić okular 40mm, a one nie są tak popularne pamiętając, że muszą być 1.25"
  2. Refraktor SW 80/400 - ma światłosiłę f/5 i z tego wynika:
    • służy głównie do tak zwanych szerokich pól
    • ma małą dużą aberrację chromatyczną i źle znosi duże powiększenia
    • wymaga dobrych okularów
    • jest krótki i mniej wymagający co do montażu
    • nie wymaga sporo czasu na wychłodzenie
    • łatwo uzyskać dużą źrenicę wyjściową potrzebną do oglądania niezbyt jasnych powierzchniowo obiektów głębokiego nieba?
  3. Mak 127 (w budżecie zmieści się używany) - ma światłosiłę f/12 i z tego wynika:
    • służy gównie do oglądania księżyca i planet
    • ma małą aberrację chromatyczną i dobrze znosi duże powiększenia
    • jest mniej wymagający co do okularów
    • jest krótki i mniej wymagający co do montażu
    • wymaga sporo czasu na wychłodzenie
    • trudniej uzyskać dużą źrenicę wyjściową potrzebną do oglądania niezbyt jasnych powierzchniowo obiektów głębokiego nieba - pisząc trudniej mam na myśli, że aby uzyskać 4mm trzeba

Uważam, że każdy z wymienionych teleskopów jest dobry na początek, ale każdy ma swoje wady. Ale tak jest z każdym teleskopem - gdybyś chciał wydać 10.000 też każdy teleskop miałby jakieś niedogodności.

 

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, asus11111 napisał:

Jakie są ceny powyższych teleskopów..z tego co widzę to około 2tys+

  1. 629,00zł http://www.astrokrak.pl/237-teleskop-sky-watcher-909az3-.html (nowy z montażem)
  2. 579,00zł http://www.astrokrak.pl/622-teleskop-sky-watcher-sk804az3-.html (nowy z montażem)
  3. 1 349,00zł  http://www.astrokrak.pl/354-tuba-optyczna-qsyntasky-watcherq-mak-127sp-.html (sama tuba nowy) - ale gdyby kupić używany i do tego używany montaż to budżet byłby tylko lekko przekroczony.

Oczywiście, wiem, że az-3 jest słabym montażem, ale można go usprawnić wykazując się zdolnościami do majsterkowania:

 

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, asus11111 napisał:

O co chodzi z tym ostrzeżeniem o utracie wzroku?

Hej.

Takie ostrzeżenia są dla tych, którzy chcieli by sobie przez teleskop popatrzeć na słoneczko. Takie rzeczy to tylko przez specialne filtry. :) 

pzdr,

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napiszmy to może jaśniej : spojrzenie przez teleskop na Słońce powoduje poważne i nieodwracalne uszkodzenie siatkówki oka i dlatego mając w domu 5-cio latka musisz zadbać o zabezpieczenie dostępu do teleskopu. Dziecko nauczone że się patrzy przez teleskop na obiekty na niebie może podczas Twojej nieobecności chcieć popatrzeć na Słońce i tragedia gotowa. O filtrach słonecznych to potem, na razie zapomnij.

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, wessel napisał:

Napiszmy? to może jaśniej : spojrzenie przez teleskop na Słońce powoduje poważne i nieodwracalne uszkodzenie siatkówki oka i dlatego mając w domu 5-cio latka? musisz zadb?a?ć o zabezpieczenie dostępu do ?teleskop?u.??

Tak - chyba za mało o tym piszemy jak są pytania o teleskop dla dzieci. 

Wiadomo, że to oczywiste. No i wiadomo, że oczywiste jest tylko to co się wprost powie lub napisze. 

  • Like 2

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem styczność z dziećmi podczas obserwacji astronomicznych i jak zawsze w takich przypadkach , oczy trzeba mieć w d...ie. Możesz im mówić ile wlezie a oni i tak nie wiadomo kiedy z niesłychaną prędkością zrobią to czego nie trzeba. Zwłaszcza jak są w gromadzie, pomysły wprost płyną falami z ich głów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten model tak ma :) dwoje moich wnuczków ( 3 i 5 lat) to chodzące - przepraszam - biegające generatory pomysłów i zagrożeń dla samych siebie. O ile ich mieszkanie jest na to przygotowane, o tyle mieszkanie dziadka już nie. Najbezpieczniejsze z ich pomysłów to sprawdzanie czy model ORP Orzeł będzie pływał .......w akwarium....

Ale z optyką żartów nie ma. Teleskopy mają zakryte deklami obiektywy i pozakładane kamery. To jest w miarę bezpieczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dyskusja jest raczej bezprzedmiotowa, 5 lat to raczej za wcześnie  i powiedziałbym że to ojciec ma parcie. Oczywiście kupić można nawet teraz, by ojciec się uczył i przekazał wiedzę synowi gdy ten będzie przynajmniej miał 7-8 lat. Co do modelu to najlepiej  refraktor gdyż jest najprostszy

do nauki, a gdy tego już się nauczy to każdy inny nie będzie sprawiał problemu.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za 900zł można kupić Maka-90 na małym Dobsonie. Taki Mak nadaje się głównie do oglądania Księżyca, Słońca z założonym filtrem Baader ND5 na "obiektyw" (tanie) i szukacz, oraz planet - chociaż całkiem sporo można też zobaczyć gromad otwartych. Mam Maka-90, Maka-127 + kilka innych i na początek w zupełności wystarczy dając przyzwoitej jakości powiększenie 150 do max 200x przy dobrych warunkach pogodowych.

Widok Księżyca jest satysfakcjonujący, co może zobaczyć Pan na zdjęciu zrobionym właśnie tym maleństwem przeze mnie pod linkiem: https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=4&t=49353 i można już dojrzeć tu obiekty o średnicy około 5km. Po kliknięciu w zdjęcie pokaże się trochę większy obrazek, a następnie należy kliknąć w mały kwadracik w prawym górnym rogu i zobaczymy Księżyc w całej okazałości. Link do sklepu z teleskopem: https://www.astroshop.pl/teleskopy/orion-teleskop-dobsona-mc-90-1250-starmax-dob/p,16721

Typowe lepszej jakości okulary nie muszą być drogie, gdyż teleskop ten dając dobre obrazy akceptuje nawet najtańsze które najchętniej używam w Maku-90 i 127. Opisałem je pod linkiem: https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=24&t=45941, które mają spory kąt widzenia 63* i wygodną dla oczu odległość patrzenia około 1,5cm. Okular 4mm łatwo przerobić na 8mm i jest bardzo dobry. Opis modyfikacji jest opisany w końcowym poście.

Obraz dawany przez ten teleskop jest normalny ziemski i można oglądać przyrodę i takie tam jeszcze,

Synta 203/1200 na Dobsie, SW 80/400 na EQ2 z napędem, Mak90 na małym Dobsie ATM, Mak 127, Alkor 65/500, lornetki 8x30 i 12x60. trochę szkła Baader, SW, Vixen, UHC-S, szary, zielony i inne drobiazgi. Jestem także krótkofalowcem i z tego powodu kilka radiostacji.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Synta 203/1200 na Dobsie, SW 80/400 na EQ2 z napędem, Mak90 na małym Dobsie ATM, Mak 127, Alkor 65/500, lornetki 8x30 i 12x60. trochę szkła Baader, SW, Vixen, UHC-S, szary, zielony i inne drobiazgi. Jestem także krótkofalowcem i z tego powodu kilka radiostacji.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ja się cieszę, że ktoś napisał coś pozytywnego o MAKu jako pierwszym teleskopie, bo ja zawsze czułem się jakoś osamotnionym, jedynym obrońcą MAKa. Możliwość używania tanich okularów jest dużym plusem. Kilka moich komentarzy...

4 godziny temu, aza napisał:

dając przyzwoitej jakości powiększenie 150 do max 200x przy dobrych warunkach pogodowych.

Ja w swoim MAKu 127 nie wchodzę powyżej 165x bo potem obraz już się robi ciemny, ale jestem w stanie uwierzyć, że do księżyca i do obserwacji dziennych powiększenie x150 jest dla MAK 90 osiągalne.

4 godziny temu, aza napisał:

Słońca z założonym filtrem Baader ND5 na "obiektyw" (tanie) i szukacz?

To bym stanowczo odradzał z pięciolatkiem. Jestem przewrażliwiony, ale za dużo może pójść źle. Absolutnie nie chciałbym pokazywać pięciolatkowi, że kierujemy teleskop w kierunku słońca. 

4 godziny temu, aza napisał:

Za 900zł można kupić Maka-90 na małym Dobsonie.

Może inni mają spokojniejsze dzieci, ale u mnie pierwszy ułamek sekundy nieuwagi i teleskop byłby przewrócony. Więc o ile myślę, że MAK 90 może być fajnym teleskopem dla dziecka o tyle wydaje mi się, że ten mały montaż ala Dobson może się nie sprawdzić.

Jak moje dzieciaki się wciągną w obserwacje to są nakręcone i nie do upilnowania. Mam dwa "specjalne" okulary do obserwacji z dziećmi. To wygląda zazwyczaj tak: 
- Mówiłem, żebyś tam nie dotykał, bo to jest soczewka i jak będzie brudna to nie będzie dobrze widać.
- Przepraszam, zapomniałem...
- Ale ja mówiłem to minutę temu...
- Przepraszam, to było niechcący...
- Debra nic się nie stało, oglądamy dalej.

@aza widzę, że masz SW 80/400 i MAKa 90 - napisz kiedy byś kupił dla dziecka dany model?

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dwoje wnucząt, chłopca w wieku 12 lat i dziewczynkę 4 lata. Z wnukiem już kilka razy oglądaliśmy Księżyc i planety małym i większym Makiem, a gromady i gwiazdy podwójne Syntą 8", Robiliśmy także zdjęcia Jowisza i Księżyca, ale z tego co widzę bardziej rajcuje go smartfon (to katastrofa). Z wnuczką jeszcze tego nie próbowałem, ale może za jakieś 2 - 3 lata jak dożyję (73 lata w końcu stycznia). A i tak cała pracownia z domem zostanie dla nich.

Dobrym wyborem na wieś będzie Sky-Watcher (Synta) Dobson 6", ale tu będą potrzebne już lepsze okulary o ogniskowych przykładowo w kolejności - do szerszych pól (Plejady wejdą w całości), do średnich gromad, mgławic galaktyk, następny do gromad kulistych, do gwiazd podwójnych planet i Księżyca, a filtry do Słońca, Księżyca i mgławic  później. Okulary zawsze dosyć łatwo jest sprzedać na tutejszej giełdzie z niewielką stratą i kupić lepsze. Okulary z zestawu traktować jako pośrednie uzupełnienie powiększeń i na początek mogą być.

Nie ma teleskopów uniwersalnych, dlatego też powinny być przynajmniej dwa do wyboru i to jest taki zgryz do pokonania.

Okular szerokokątny GSO SV 30mm 2"

Okular GSO - SuperView 15mm, 1,25?

Okular TMB 7mm 1,25" 58° PLANETARY II

Każdy teleskop zbiera dużo więcej światła od gołego oka (działa jak duża soczewka powiększająca) i dlatego konieczny jest filtr ND5, aby nie uszkodzić oka lub oczu na całe życie. Obraz oglądamy w ogniskowej zwierciadła lub obiektywu przez okular. Dlatego obserwując Słońce nigdy nie zakładamy filtra na okular, bo szkło może pęknąć pod wpływem temperatury. Filtr zawsze zakładamy na obiektyw teleskopu soczewkowego, lub otwór wejściowy teleskopu w systemie Newtona. Przykładowo - zwierciadło średnicy 20cm zbiera prawie 1000x więcej światła niż gołe oko. Filtr musi mieć solidną oprawę, aby wiatr go nie zdmuchnął. Nie może też mieć nawet małej dziurki, dlatego zawsze to sprawdzamy przed obserwacją.

Potrzebne programy do komputera to darmowe "Stellarium" i "Virtual Moon Atlas". Na telefon też jest tego dużo.

To tyle na dobry początek nauki o tym co widać ponad naszymi głowami. A sporo jest tego do opanowania.

Życzę powodzenia, wytrwałości i dobrej pogody w Nowym Roku.

Synta 203/1200 na Dobsie, SW 80/400 na EQ2 z napędem, Mak90 na małym Dobsie ATM, Mak 127, Alkor 65/500, lornetki 8x30 i 12x60. trochę szkła Baader, SW, Vixen, UHC-S, szary, zielony i inne drobiazgi. Jestem także krótkofalowcem i z tego powodu kilka radiostacji.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy my nie za głęboko wchodzimy w dyskusję? Dobson dla pięciolatka? Wymienne okulary? I znów wraca Słońce....szkoda że to się rozmydliło trochę...

Może ja mam kontakt z nietypowym pięiolatkiem, ale z jego ciekawością świata jest w stanie skupić się nad czymś, co go naprawdę interesuje max 20 minut a rzeczy mniej interesujące bada 2 minuty. Jeśli jeszcze weźmiemy pod uwagę wygodę śledzenia obiektu , to Dobson wydaje się być tu pomysłem zupełnie nie trafionym. No i to Słońce...... na początek powinniśmy w ogóle zapomnieć o użytkowaniu teleskopu w dzień.  Ot tak dla własnego spokoju....

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co napisał wessel w swoich postach odnośnie kilkulatków to samo życie. Gagatki do 6 roku życia są nie do ujarzmienia. Skupienie max 5 minut.  takimi o obserwacjach nocnych można zapomnieć i .

  • Like 2

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój syn zaczynał w wieku ok 7 lat z syntą 6 i zatrybił bardzo szybko. Prowadzenie i obserwacje w zenicie bez zbędnej gimnastyki. Dołożyłem szukasz kolimatorowy aby łatwiej namierzać obiekty,  Zainteresowanie zostało do tej pory, zazwyczaj jeździmy razem na obserwacje. Wbrew pozorom 15 cm lustro pokaże już dosyć dużo  a komunijne zabawki w podobnej cenie bardziej zniechęcą niż zaszczepią pasję. . Wiadomo pomoc rodzica wskazana.20160326_195812_resized.thumb.jpg.bac6cd75ca56980f6bf9e12d45561d4e.jpg

20160318_201743_resized.jpg

  • Like 1

GSO 8"deLux, SW ED80/AZ4 

ES: 4,7mm,  6,7mm , 8,8mm ,  14mm ,  24mm 2"

       Meade UWA 20 mm  2", (82*)

Barlow GSO ED 2x 2"

Nikon EX10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)