Skocz do zawartości

Wyciąg w SW 150/750 - wysuwa się tylko 25mm


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Witam Wszystkich :)

Kupiłem sobie pierwszy w życiu teleskop (SW 150/750 EQ3-2) i...

Z tego co gdzieś wyczytałem wysuw tuby wyciągu w SW/150/750 powinien wynosić 40mm

Niestety u mnie wynosi to 25mm, a całkowita długość srebrnej tuby wyciągu wynosi ok 8,5 cm (czy nie jest za krótka?).

Po 2,5 cm można kręcić pokrętłem wyciągu, ale on już stoi w miejscu.

Pod spodem śruby są w postaci małych imbusowych docisków - środkowa dociska miejsce rolki przewijającej tubę, ta u góry... hm no właśnie... na zdjęciach wygląda to tak

https://imgur.com/tdlMukl

patrząc na cel zastosowania tej górnej śrubki powinna na coś dociskać, jednak tam na przodzie nic nie ma co mogłaby docisnąć i sięgnąć do tego, tylko wymiana na dłuższą da efekt że dosięgnie, ale bezpośrednio tuby wyciągu

Na zdjęciu widok przodu-dół po wsunięciu głębiej tuby wyciągu i widoczna na środku ta dolna krótka śrubka imbusowa

https://imgur.com/6liz9AU

 

Wyciąg ma jak widzę jakieś górne rolki po bokach (wewnątrz, tylne i przednie), w momencie kiedy tuleja idzie do przodu schodzi w połowie swojej drogi z tych tylnych i opada jej przód bo nie ma podparcia (na dole na przodzie), przez co górne przednie rolki jej nie dociskają bo dół nie dociska tulei do nich i już nie jest wysuwany wyciąg - tak to widzę

 

W zasadzie to nie wiem czy czegoś tam brakuje czy co jest grane

Z drugiej strony zastanawiam się czy tuleja powinna zjeżdżać z tylnych górnych rolek w momencie kiedy wystaje tylko 2,5 cm (czy jest za krótka?)

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, sullifan napisał:

Pod spodem śruby są w postaci małych imbusowych docisków - środkowa dociska miejsce rolki przewijającej tubę, ta u góry... hm no właśnie... na zdjęciach wygląda to tak

Górna to kontra. Musisz ją poluzować, aby dało się dociskać środkową. Może warto rozebrać cały wyciąg i wyczyścić benzyną ekstrakcyjną. Bo jak tam jest brudno i tłusto to dociskanie nic nie da na dłuższa metę.

Tu masz opis jak rozbierałem swój wyciąg i w nim link po angielsku jak regulować wyciąg, który wygląda jak Twój. 

 

 

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, pmochocki napisał:

Górna to kontra. Musisz ją poluzować, aby dało się dociskać środkową.

ale górna nie ma związku z tą w środku, górna jest tylko wkręcona w otwór i nie współpracuje z niczym, nie pełni żadnej roli

Największym problemem jest to, że tuba przesuwa się i schodzi z górnych tylnych rolek, które wywierają na nią nacisk od góry utrzymując w poziomie, po przesunięciu się do przodu zjeżdża z nich i w wyniku braku tej asekuracji przód opada bo nie ma na czym się oprzeć i wtedy podpiera się na obudowie wyciągu i wtedy nic już nie przesuwa tuby bo jest luźna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)