Skocz do zawartości

Całkowite zaćmienie Księżyca 21.01.2019


jolo

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnie zaćmienie w wakacje przypadło idealnie, zarówno jeśli chodzi o porę roku, dzień w tygodniu, godzinę, jak i pogodę (przynajmniej w moim przypadku).

Teraz będzie chyba gorzej - pogoda już wystarczająco zniechęciła od grudnia...  :( 

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, jolo napisał:

Mieszkańcy Polski załapią się na początek zaćmienia aż do zaćmienia całkowitego. 

Od niedzieli przenoszę się do Bristolu(Anglia),przy długości geograficznej  2°35?47?W  tak się szczęśliwie składa że zaćmienie będę mógł obserwować o niemal półtorej godziny dłużej w stosunku do obserwatora w środku Polski.Czasem to włóczenie się po świecie ma swoje plusy.Również mam nadzieję że dopisze pogoda a nie tylko dziurki w chmurach :) 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, marianowski napisał:

Od niedzieli przenoszę się do Bristolu(Anglia)

Ach pamiętam mój wyjazd w liceum do Plymouth na całkowite zaćmienie słońca. Wyjazd się udał, ale obserwacje były słabe. Całe niebo było zakryte chmurami. Tobie życzę bezchmurnej Anglii. 

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie dziękuję żeby nie zapeszyć ;) Jeśli mgły nie będzie to szansa jest duża,bo w Anglii zazwyczaj pogoda to nieustające zmiany,pada,za chwilę słonce świeci,potem znów jakaś nawałnica,wiatr jest tylko non stop.Z tego powodu nie myślę o mobilnym teleskopie np,jakieś malutkie apo 65mm bo w polu i tak by potrzebował"solidnego stojaka".

Ale los potrafi być perfidny i ostatniego zaćmienia (byłem koło Maidstone) tam nie widziałem mimo że cały czas miesiąc wcześniej aż do nocy zaćmieniowej pogoda była dość obserwacyjna.

Jutro wylatuje i tak kombinuję czy by nie zostawić lornetki i aparatu foto zwiększając tym samym szansę na pogodę :D .

Ale spoko,Wam się uda,ja wyjeżdżam więc pogoda do Polski wróci :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, jolo napisał:

... Jutro pykną dwa miesiące odkąd ostatni raz szopkę otwierałem...

Skąd ja to znam. :taz:

Mam nadzieję, że tym razem uda się strzelić parę fotek. 

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to ja już ze 100% pewnością wiem, że spać jutro będę do 6:30 :( 

32573688_zacD.JPG.b1cca07a36da3f6a47cce00a965b793a.JPG

Pozostałej części naszego kraju życzę ? I koniecznie wrzucajcie fotki.

  • Sad 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, Jacek E. napisał:

No to ja już ze 100% pewnością wiem, że spać jutro będę do 6:30 :( 

32573688_zacD.JPG.b1cca07a36da3f6a47cce00a965b793a.JPG

Pozostałej części naszego kraju życzę ? I koniecznie wrzucajcie fotki.

Ja od 3 dni szykowałem się na zaćmienie (prognozy były bardzo obiecujące - bezchmurna noc), dzisiaj patrzę na prognozę i widzę tylko chmury ?

SW BKP150/750 Dual Speed, SW MAK 127, GSO Dobson 10”

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie niestety podobna sytuacja, aplikacja Pogoda&Radar w godzinach porannych pokazuje zachmurzenie, a po południu piękne słoneczko :/ Trochę jestem zły, bo od tygodnia prognozy na 21.01 były pomyślne... Jak będzie ostatecznie zobaczy się jutro rano, bo prognoza ClearOutside daje ziarnko nadziei.

Nie powiem, trochę liczyłem na te zaćmienie, ponieważ rok temu byłem na koncercie i załapałem się na końcówkę zaćmienia całkowitego. Widok świetny i tak, pamiętam jak po wyjściu z Tauron Arena Kraków od razu skierowałem wzrok w stronę czerwonego Księżyca :)

Nic no, może uda się coś wyhaczyć jutro pomiędzy chmurami, a jak nie to trudno :(

 

Vortex Vanquish 8x26, Vortex Viper HD 8x42,
APM 20x70 ED
MAK 90

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, piotrkusiu napisał:

 komu wierzyć?

Ta mi się bardzo dobrze sprawdza.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie Clear Outside nadal twierdzi, że ma być okej, ale wszystkie inne prognozy pokazują zachmurzenie ? Coś mam takie dziwne wrażenie, że jutro telefonem przez lornetkę pamiątkowego zdjęcia jednak nie zrobię :(

20190120_180518.jpg

Vortex Vanquish 8x26, Vortex Viper HD 8x42,
APM 20x70 ED
MAK 90

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przesiedziałem w zasadzie nockę przed kompem sprawdzając tylko satelitę i spoglądając przez okno. Plus jedno wyjście, aby włożyć montaż do bagaznika (na wszelki wypadek). Miałem nadzieje na przebłyski i jakąś dziurę w chmurach, ale to już też się w zasadzie skończyło gdzieś po 5:00. Obrazy z satelity w podczerwieni też mogą być mylące bo nie ukazują pełnego zachmurzenia, i coś co miało być dziurą w chmurach niestety nią nie było.

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)