Skocz do zawartości
jolo

Całkowite zaćmienie Księżyca 21.01.2019

Rekomendowane odpowiedzi

21 stycznia rano pierwsze w tym roku zaćmienie Księżyca. Mieszkańcy Polski załapią się na początek zaćmienia aż do zaćmienia całkowitego. 

Trzymajmy kciuki za pogodę!

170976299_Zrzutekranu2019-01-10o11_18_15.thumb.png.e0b064a5378c8aa14d60d4f7190ee3b6.png

January_2019_lunar_eclipse_animation.gif

Więcej informacji na przykład tutaj https://www.timeanddate.com/eclipse/lunar/2019-january-21  albo https://en.wikipedia.org/wiki/January_2019_lunar_eclipse 

• Like 8
  • Thanks 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
10 minut temu, jolo napisał:

Trzymajmy kciuki za pogodę!

Ja się pytam kto tym zarządza? Przy takich okazjach pogoda powinna być gwarantowana ustawowo. :P 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Ja sobie wolne wziąłem na poniedziałek :) ma być pogoda i koniec. Ostatnie zaćmienie było najpiękniejszym widokiem nocnego nieba jakie widziałem. Nie mogę przegapić następnego :) 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Ostatnie zaćmienie w wakacje przypadło idealnie, zarówno jeśli chodzi o porę roku, dzień w tygodniu, godzinę, jak i pogodę (przynajmniej w moim przypadku).

Teraz będzie chyba gorzej - pogoda już wystarczająco zniechęciła od grudnia...  :( 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

I zapeszył...

Nie wiecie, że na zaćmienie trzeba się szykować dzień wcześniej?

A tak, będzie gradobicie i huragan przeplatane burzą śnieżną :(

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
23 godziny temu, jolo napisał:

Mieszkańcy Polski załapią się na początek zaćmienia aż do zaćmienia całkowitego. 

Od niedzieli przenoszę się do Bristolu(Anglia),przy długości geograficznej  2°35′47″W  tak się szczęśliwie składa że zaćmienie będę mógł obserwować o niemal półtorej godziny dłużej w stosunku do obserwatora w środku Polski.Czasem to włóczenie się po świecie ma swoje plusy.Również mam nadzieję że dopisze pogoda a nie tylko dziurki w chmurach :) 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
2 godziny temu, marianowski napisał:

Od niedzieli przenoszę się do Bristolu(Anglia)

Ach pamiętam mój wyjazd w liceum do Plymouth na całkowite zaćmienie słońca. Wyjazd się udał, ale obserwacje były słabe. Całe niebo było zakryte chmurami. Tobie życzę bezchmurnej Anglii. 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Nie dziękuję żeby nie zapeszyć ;) Jeśli mgły nie będzie to szansa jest duża,bo w Anglii zazwyczaj pogoda to nieustające zmiany,pada,za chwilę słonce świeci,potem znów jakaś nawałnica,wiatr jest tylko non stop.Z tego powodu nie myślę o mobilnym teleskopie np,jakieś malutkie apo 65mm bo w polu i tak by potrzebował"solidnego stojaka".

Ale los potrafi być perfidny i ostatniego zaćmienia (byłem koło Maidstone) tam nie widziałem mimo że cały czas miesiąc wcześniej aż do nocy zaćmieniowej pogoda była dość obserwacyjna.

Jutro wylatuje i tak kombinuję czy by nie zostawić lornetki i aparatu foto zwiększając tym samym szansę na pogodę :D .

Ale spoko,Wam się uda,ja wyjeżdżam więc pogoda do Polski wróci :) 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

U mnie yr.no pokazuje słoneczko za chmurką. Ale to jeszcze za wcześnie na solidne prognozy raczej. Jutro pykną dwa miesiące odkąd ostatni raz szopkę otwierałem...

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
45 minut temu, jolo napisał:

... Jutro pykną dwa miesiące odkąd ostatni raz szopkę otwierałem...

Skąd ja to znam. :taz:

Mam nadzieję, że tym razem uda się strzelić parę fotek. 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta