Skocz do zawartości

Całkowite zaćmienie Księżyca 21.01.2019


jolo

Rekomendowane odpowiedzi

17 minut temu, Lukasz83 napisał:

Ja tylko takie ukręciłem - patrząc jednak na pogodę to chyba można powiedzieć, że "aż" takie :P

Patrząc na mapę pogodową to AŻ TAKIE SZCZĘŚCIARZU :)
W Ustce była masakra, prognoza wetterkowa sprawdziła się co do joty :(

Oby w 2025 była pogoda ;)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obudziłem się o 4:40, za oknem gęste chmury, mgła i nutka smogu :) Nawet nie wychodziłem na dwór, zero szans na najmniejszą wyrwę.

Fotka super, nic tylko gratulować :)

No nic...trudno, ale jak na złość w sobotę poranne niebo było czyściutkie, a w niedzielę  całkiem znośne.

Vortex Vanquish 8x26, Vortex Viper HD 8x42,
APM 20x70 ED
MAK 90

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lukasz faktycznie pogratulować szczęścia. W okolicach Katowic/Olkusza/Krakowa d...pa blada z obserwacji . Chłopaki, które zarwały nockę na zaplanowane obserwacje zawiedzione.  Stratusy i mgła zabiły nam niebo, a prognozy pokazywały w necie co innego. :-((.

Łudząc się, że coś zobaczę słuchałem w aucie  "Trójki" i ok. godziny 6.00 jakaś kobitka zadzwoniła i chwaliła się , że w okolicach Zielonej Góry widać bardzo ładnie poszczególne fazy zaćmienia. Pozostaje tylko pooglądać w necie filmiki, które ludziska wrzucą na youtuba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z okolic Zielonej Góry to ja też jestem, z Żagania, ale u mnie była katastrofa pogodowa. Naszykować byłem ze znajomym jak na wojnę. Uzbrojony w sprzęt po zęby i para w gwizdek poszła. Mleko na niebie tak gęste, że nawet plamy światła po Księżycu nie było. Ale za to iluminacje z poligonu oświetliły chmury od dołu jak w Warszawie.

Klęska :(

Sekcja Astronomiczna Szkoła Talentów Żagański Pałac Kultury
Jana Pawła II 7 - 68-100 Żagań
MEADE 6", Dobson 10", ED100 i takie tam szkiełka

astronom_jacek.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Giżycko o 1.15 miałem bezchmurne niebo, pięknie łysy świecił. Na zaćmienie było na równo zachmurzone i niebo w kolorze pomarańczy od świateł miasta. To by było na tyle. Teraz trzeba jakoś wykorzystać dzień urlopu :)

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, GKG napisał:

Mi się udało. Mgła została w dolinie, a tuż  nad nią (teraz jestem w pracy i tylko  tyle wrzucam)

Gratulacje :)
Proszę napisz dane fotek.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję chłopaki zdjęć. U mnie nie udało się nic zobaczyć:(. Chmury nasiliły się już między godziną 20:30, wcześniej widać było na chwilę Księżyc, nadal mam za oknem pochmurny dzień, klapa na całego, aż miło popatrzeć sobie na Wasze zdjęcia.:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rano właśnie się zastanawiałem czy komuś się udało złapać zaćmienie, a teraz jak mam chwilę w robocie i dorwałem się do komputera to krew mnie zalewa, że w Krakowie chmurwy! Wczoraj wieczorem było całkiem zacne niebo, sprzęt rozstawiony na balkonie żeby się dobrze wychłodził i nad ranem rano zdziwko. Dramat jednym słowem... Przyznać się który zrobił tak wielkie zakupy, że tyle czasu niebo jest do kitu?

Altair Astro Starwave 102ED-R FPL53 || AZ 4 1,5" || PZO 8x40

ND 5 by AstroLutek || OMEGON polaryzacyjny zmienny 2" || Explore Scientific UHC 2" || Explore Scientific CLS 2"

kątówka Explore Scientific 2" dielectric || ES 24 82° || ES 11 82° || ES 4.7 82° ||

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, MKonieczny napisał:

Rano właśnie się zastanawiałem czy komuś się udało złapać zaćmienie, a teraz jak mam chwilę w robocie i dorwałem się do komputera to krew mnie zalewa, że w Krakowie chmurwy! Wczoraj wieczorem było całkiem zacne niebo, sprzęt rozstawiony na balkonie żeby się dobrze wychłodził i nad ranem rano zdziwko. Dramat jednym słowem... Przyznać się który zrobił tak wielkie zakupy, że tyle czasu niebo jest do kitu?

Szkoda, że nastawiłeś się na fazę maxymalną, bo do 5:20 pięknie było widać półcień. O 5:28 smog, lekka mgła i chmury zrobiły całkowite zaćmienie... coś byś zobaczył. Ja chyba miałem jakieś przeczucie, albo się napatrzyłem na prognozę ICM, że od 3-4 będzie pełne zachmurzenie i jak się przebudziłem o 3:10 to już oka nie zmrużyłem do 6 co chwilę zerkając przez okno na Łysego.

Newton 12' DOB GOTO, refraktor Sky-Watcher SK909 EQ3-2, okulary: 8, 10 13, 17 i Soligor 25
Na meteory: kamery PAVO6, PAVO7 i PAV79, czasem oko nieuzbrojone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Ciekawska napisał:

, w niedzielę, po zarwanej sobotniej nocy, spałam trochę po południu i wieczorem.

Ach to studenckie życie.... Cool

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Jacek E. napisał:

Ach to studenckie życie.... Cool

Oj, to była noc zarwana w celach nauki do sesji, nie ma to jak całeczki po północy ? No i dzięki temu chciało mi się potem spać w niedzielę wieczorem i cokolwiek przed zaćmieniem pospałam, inaczej byłabym dziś trupem :sleep:

APM MS 25x100 | Nikon Action EX 10x50 | Oczy wyraka Nikon 2x50 | BGSZ 2.3x40 | filtr ND 5 | Canon 1100d | Slik Pro 700 DX
astrosztuka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Ciekawska napisał:

Oj, to była noc zarwana w celach nauki do sesji, nie ma to jak całeczki po północy ? No i dzięki temu chciało mi się potem spać w niedzielę wieczorem i cokolwiek przed zaćmieniem pospałam, inaczej byłabym dziś trupem :sleep:

Też miałem podobne tłumaczenia ;)

  • Haha 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Jacek E. napisał:

Też miałem podobne tłumaczenia ;)

Niestety tym razem siedząc w domu nie było jak sobie zrobić przerywnika od nauki :D 

APM MS 25x100 | Nikon Action EX 10x50 | Oczy wyraka Nikon 2x50 | BGSZ 2.3x40 | filtr ND 5 | Canon 1100d | Slik Pro 700 DX
astrosztuka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My z Krakowa wybraliśmy się na południe żeby uciec przed chmurami i udało się zobaczyć całe zaćmienie do pełnej fazy. Akurat złapaliśmy ładną dziurę w chmurach na polance przy drodze na Kudłacze. Niestety po 6 trzeba było się zbierać do pracy. Poza tym -10 stopni zrobiło swoje :)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Jacek E. napisał:

Też miałem podobne tłumaczenia ;)

Może to żargon studencki się zmienia, kiedyś się szło na całość, dzisiaj na całki ;) .

  • Like 4

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie uwieżycie...

Sprzęt miałem przygotowany, pogoda wymażona, ustawiłem budzik na 4 rano i położyłem się spać pełen nadziei na dobre fotki. Obudziło mnie głośne stukanie do drzwi... Zerwałem się na równe nogi... Kurza stopa, była 8:15 a o ósmej powinienem być już w pracy. Normalnie zaspałem... ? Jak się później okazało, nie aktywowałem alarmu w budziku...Jeszcze mi się tak nie zdarzyło. Czyżby zadziałało prawo Murfiego ? No cóż, mam nadzieję, że dożyję do 2025 roku, by naprawić ten błąd. Gratuluję tym, którym udało się zaobserwować to zjawisko i zrobić fotki.

  • Haha 1

 Ritchey-Chrétien TS 150 mm/ 1370 + Reduktor TS 0,67 x , TS ED 80/560 + Flattener x0,8 ; ASI 533 MC Pro, Guider ArteSky 60/240 mm+ ASI 178 MM  iOptron iEQ30 Pro, AsiAir Plus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)