Skocz do zawartości
jolo

Całkowite zaćmienie Księżyca 21.01.2019

Rekomendowane odpowiedzi

17 minut temu, Lukasz83 napisał:

Ja tylko takie ukręciłem - patrząc jednak na pogodę to chyba można powiedzieć, że "aż" takie :P

Patrząc na mapę pogodową to AŻ TAKIE SZCZĘŚCIARZU :)
W Ustce była masakra, prognoza wetterkowa sprawdziła się co do joty :(

Oby w 2025 była pogoda ;)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Obudziłem się o 4:40, za oknem gęste chmury, mgła i nutka smogu :) Nawet nie wychodziłem na dwór, zero szans na najmniejszą wyrwę.

Fotka super, nic tylko gratulować :)

No nic...trudno, ale jak na złość w sobotę poranne niebo było czyściutkie, a w niedzielę  całkiem znośne.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Lukasz faktycznie pogratulować szczęścia. W okolicach Katowic/Olkusza/Krakowa d...pa blada z obserwacji . Chłopaki, które zarwały nockę na zaplanowane obserwacje zawiedzione.  Stratusy i mgła zabiły nam niebo, a prognozy pokazywały w necie co innego. :-((.

Łudząc się, że coś zobaczę słuchałem w aucie  "Trójki" i ok. godziny 6.00 jakaś kobitka zadzwoniła i chwaliła się , że w okolicach Zielonej Góry widać bardzo ładnie poszczególne fazy zaćmienia. Pozostaje tylko pooglądać w necie filmiki, które ludziska wrzucą na youtuba.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Z okolic Zielonej Góry to ja też jestem, z Żagania, ale u mnie była katastrofa pogodowa. Naszykować byłem ze znajomym jak na wojnę. Uzbrojony w sprzęt po zęby i para w gwizdek poszła. Mleko na niebie tak gęste, że nawet plamy światła po Księżycu nie było. Ale za to iluminacje z poligonu oświetliły chmury od dołu jak w Warszawie.

Klęska :(

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Dzień nastał, można już zobaczyć obraz zachmurzenia Polski w trybie widzialnym:

1222850634_pogodazacmienie.thumb.jpg.03f736fe2887924d50cc438f6512b7d8.jpg

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

W Szczecinie totalna lipa. Specjalnie wolne wziąłem w pracy :) 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Giżycko o 1.15 miałem bezchmurne niebo, pięknie łysy świecił. Na zaćmienie było na równo zachmurzone i niebo w kolorze pomarańczy od świateł miasta. To by było na tyle. Teraz trzeba jakoś wykorzystać dzień urlopu :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
35 minut temu, GKG napisał:

Mi się udało. Mgła została w dolinie, a tuż  nad nią (teraz jestem w pracy i tylko  tyle wrzucam)

Gratulacje :)
Proszę napisz dane fotek.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Gratuluję chłopaki zdjęć. U mnie nie udało się nic zobaczyć:(. Chmury nasiliły się już między godziną 20:30, wcześniej widać było na chwilę Księżyc, nadal mam za oknem pochmurny dzień, klapa na całego, aż miło popatrzeć sobie na Wasze zdjęcia.:)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Można powiedzieć że właśnie to było najdłuższe zaćmienie dekady a może nawet stulecia. U mnie trwało od 3 nad ranem aż do zachodu i cały czas całkowite ;) 

Nic tylko czekać na 2025...

Gratulacje tym którym się udało :)

• Haha 2

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Rano właśnie się zastanawiałem czy komuś się udało złapać zaćmienie, a teraz jak mam chwilę w robocie i dorwałem się do komputera to krew mnie zalewa, że w Krakowie chmurwy! Wczoraj wieczorem było całkiem zacne niebo, sprzęt rozstawiony na balkonie żeby się dobrze wychłodził i nad ranem rano zdziwko. Dramat jednym słowem... Przyznać się który zrobił tak wielkie zakupy, że tyle czasu niebo jest do kitu?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Godzinę temu, MKonieczny napisał:

Rano właśnie się zastanawiałem czy komuś się udało złapać zaćmienie, a teraz jak mam chwilę w robocie i dorwałem się do komputera to krew mnie zalewa, że w Krakowie chmurwy! Wczoraj wieczorem było całkiem zacne niebo, sprzęt rozstawiony na balkonie żeby się dobrze wychłodził i nad ranem rano zdziwko. Dramat jednym słowem... Przyznać się który zrobił tak wielkie zakupy, że tyle czasu niebo jest do kitu?

Szkoda, że nastawiłeś się na fazę maxymalną, bo do 5:20 pięknie było widać półcień. O 5:28 smog, lekka mgła i chmury zrobiły całkowite zaćmienie... coś byś zobaczył. Ja chyba miałem jakieś przeczucie, albo się napatrzyłem na prognozę ICM, że od 3-4 będzie pełne zachmurzenie i jak się przebudziłem o 3:10 to już oka nie zmrużyłem do 6 co chwilę zerkając przez okno na Łysego.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
4 minuty temu, Ciekawska napisał:

, w niedzielę, po zarwanej sobotniej nocy, spałam trochę po południu i wieczorem.

Ach to studenckie życie.... Cool

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Teraz, Jacek E. napisał:

Ach to studenckie życie.... Cool

Oj, to była noc zarwana w celach nauki do sesji, nie ma to jak całeczki po północy ? No i dzięki temu chciało mi się potem spać w niedzielę wieczorem i cokolwiek przed zaćmieniem pospałam, inaczej byłabym dziś trupem :sleep:

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
15 minut temu, Ciekawska napisał:

Oj, to była noc zarwana w celach nauki do sesji, nie ma to jak całeczki po północy ? No i dzięki temu chciało mi się potem spać w niedzielę wieczorem i cokolwiek przed zaćmieniem pospałam, inaczej byłabym dziś trupem :sleep:

Też miałem podobne tłumaczenia ;)

• Haha 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
5 minut temu, Jacek E. napisał:

Niestety tym razem siedząc w domu nie było jak sobie zrobić przerywnika od nauki :D 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

My z Krakowa wybraliśmy się na południe żeby uciec przed chmurami i udało się zobaczyć całe zaćmienie do pełnej fazy. Akurat złapaliśmy ładną dziurę w chmurach na polance przy drodze na Kudłacze. Niestety po 6 trzeba było się zbierać do pracy. Poza tym -10 stopni zrobiło swoje :)

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

U mnie była kaszana. Mgła o podstawie gdzieś około 25 metrów. Nic nie widziałem. 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
4 godziny temu, Jacek E. napisał:

Może to żargon studencki się zmienia, kiedyś się szło na całość, dzisiaj na całki ;) .

• Like 4

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

U mnie......niestety......koszmarna pogoda zrobiła swoje:(. Zazdroszczę tym, którym udało sie to zobaczyć i jeszcze sfocić! Pozdrawiam!!!

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Nie uwieżycie...

Sprzęt miałem przygotowany, pogoda wymażona, ustawiłem budzik na 4 rano i położyłem się spać pełen nadziei na dobre fotki. Obudziło mnie głośne stukanie do drzwi... Zerwałem się na równe nogi... Kurza stopa, była 8:15 a o ósmej powinienem być już w pracy. Normalnie zaspałem... ? Jak się później okazało, nie aktywowałem alarmu w budziku...Jeszcze mi się tak nie zdarzyło. Czyżby zadziałało prawo Murfiego ? No cóż, mam nadzieję, że dożyję do 2025 roku, by naprawić ten błąd. Gratuluję tym, którym udało się zaobserwować to zjawisko i zrobić fotki.

• Haha 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta