Skocz do zawartości

Dobson 10" czy też wersja Deluxe?


novy

Rekomendowane odpowiedzi

Po pierwsze pragnę przywitać się z forumowiczami, gdyż jest to mój pierwszy post i początek przygody z teleskopami.

Od dawna interesowała mnie fizyka i astrofizyka, ale w niebo spoglądałem dość rzadko. Sposobność nadarzyła się, gdy na Święta otrzymałem w prezencie (jak to gdzieś wyczytałem) Lidloskop. Nie miałem nawet jeszcze sposobności obejrzeć niczego, może poza dekoracjami świątecznymi na balkonach sąsiadów, gdyż pogoda nie rozpieszczała nas ostatnio. Mimo wszystko wkręciłem się, dużo czytam, uczę się teorii, przeglądam fora i oglądam przeróżne filmy. 

Marzy mi się już kolejny teleskop. Mimo, że na jego zakup nie zdecyduję się w najbliższej przyszłości mam pewien dylemat. Wybór na ten moment padł na SW Dobson 10" i gdy już myślałem że po kłopocie, znalazłem w sieci również wersję "Deluxe". Czym one się różnią, poza wyposażeniem (chyba ekstra okular i wentylator zasilany bateriami), czy warto dopłacić oraz jak z ewentualną późniejszą rozbudową o system GoTo? Ma ktoś doświadczenia z obydwoma modelami?

Pozdrawiam,

novy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz fundusze na GSO Deluxe to warto, dostaniesz też od razu lepszy okular.

Co do samej decyzji, zaufaj że zmienisz ją jeszcze kilkanaście razy, bo im więcej zaczniesz czytać tym bardziej wszystko będzie się komplikować. 

Na początek proponuje wybrać się na jakieś spotkanie astro grupy w okolicy lub na zlot np. forum. Spojrzysz przez dany sprzęt i będziesz więcej wiedział. W tym momencie opierasz się jedynie na tym co przeczytałeś i nijak ma się to do prawdziwych obserwacji, możliwości sprzętu i Twoim predyspozycji. Marzenia trzeba realizować, ale świadomie, nie pod wpływem emocji.

Przede wszystkim napisz: jaki masz budżet, jakie masz warunki, co chcesz obserwować, gdzie chcesz obserwować, jak znasz niebo, w jakim jesteś wieku, bo m.in. od tych rzeczy mocno uwarunkowany będzie Twój zakup :)

To forum to studnia wiedzy bez dna. Modele, które wymieniłeś są w posiadaniu użytkowników :) Musisz zacząć szperać po forum :) 

A zacznij tutaj:

 

 

  • Like 1

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj na forum novy.

Nie sądzisz, że za wcześnie na pytanie o różnicę pomiędzy 10" zwykłym a deluxe? Z Twojego postu wynika, że nie miałeś jeszcze doświadczenia z żadnym teleskopem i z oglądaniem nocnego nieba, więc podejrzewam, że nie wiesz nawet co chciałbyś zobaczyć i co umożliwia Ci Twoja lokalizacja.

Ponadto "delux" to jest GSO a nie SW, a SW może być co najwyżej "flex".

Proponuję poczytaj forum, popatrz w niebo i wtedy się może okaże, że wolisz MAKA albo refraktor i pytanie będzie nieaktualne, szczególnie, że sam piszesz, że w najbliższej przyszłości nie kupujesz teleskopu.

Życzę pogodnych nocy, na które tu wszyscy czekamy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, dexter77 napisał:

Jeśli masz fundusze na GSO Deluxe to warto, dostaniesz też od razu lepszy okular.

Co do samej decyzji, zaufaj że zmienisz ją jeszcze kilkanaście razy, bo im więcej zaczniesz czytać tym bardziej wszystko będzie się komplikować. 

Na początek proponuje wybrać się na jakieś spotkanie astro grupy w okolicy lub na zlot np. forum. Spojrzysz przez dany sprzęt i będziesz więcej wiedział. W tym momencie opierasz się jedynie na tym co przeczytałeś i nijak ma się to do prawdziwych obserwacji, możliwości sprzętu i Twoim predyspozycji. Marzenia trzeba realizować, ale świadomie, nie pod wpływem emocji.

Przede wszystkim napisz: jaki masz budżet, jakie masz warunki, co chcesz obserwować, gdzie chcesz obserwować, jak znasz niebo, w jakim jesteś wieku, bo m.in. od tych rzeczy mocno uwarunkowany będzie Twój zakup :)

To forum to studnia wiedzy bez dna. Modele, które wymieniłeś są w posiadaniu użytkowników :) Musisz zacząć szperać po forum :) 

A zacznij tutaj:

 

 

Ubiegłeś mnie, ale miło, że jesteśmy zbieżni w odpowiedziach, przynajmniej nikt nie posądzi forumowiczów o rozdwojenie jaźni.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za uwagi. Faktycznie przegapiłem, że to nie ta sama marka. Dalej jednak nie wiem, czym się różnią poza szkłem i dodatkowym okularem. Gdyby mógł ktoś napisać jak z jakością wykonania oraz czy do GSO jest zestaw do GoTo, gdybym chciał go później rozbudować. Tak jak pisałem wcześniej, dobson ok 10" to mój typ na dzisiaj i oczywiście mogę jeszcze zmienić zdanie, gdyż jest to śpiewka przyszłości. Nie sądzę, abym przekraczał budżet powyżej tych modeli. Mieszkam w niedużym mieście, jakość nocnego oceniłbym na średnią. Niedaleko mam za to do Drawieńskiego Parku Narodowego. W tym roku kończe 40 lat. Chciałbym obserwować obiekty mgławicowe oraz galaktyki. Później będę dobierać sprzęt do fotografii.

Pozdrawiam,

novy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakość nieba określaj tutaj:

https://www.lightpollutionmap.info/#zoom=4&lat=5759860&lon=1619364&layers=B0FFFTFFFF

Taki teleskop potrzebuje ciemnego nieba, w mieście za dużo nie zobaczysz. Jeśli nie widzisz gołym okiem drogi mlecznej (a sądzę, że na pewno nie), czekają Cię wyprawy poza miasto, a najlepiej w Bieszczady :D 

Różnice:

 

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)