Skocz do zawartości

Tematy na zajęcia dla dzieciaków - nauka o kosmosie


Raph

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Serdecznie :) nie bardzo wiedziałem gdzie wepchnąć taki post. Proszę o pomoc forumowicze :) Przydarzyła mi się okazja prowadzenia krótkich, prawdopodobnie jednorazowych zajęć dla dzieciaków w wieku 6-9 lat w ferie zimowe, mam tydzień na przygotowanie się. Opcja jest taka że na pewno zabiorę ze sobą teleskop, aby im pokazać jak wygląda domowy sprzęt do obserwacji. Natomiast tak na prawdę nie wiem jaką wiedzę im przekazać. Chciałbym trochę poopowiadać dzieciom ciekawostek i podstaw o kosmosie/astronomii, ale mam problem że nie wiem co będzie dla nich ciekawe i z drugiej strony mało skomplikowane, tak żeby coś z tego zrozumiały i miały trochę frajdy. Może się uda zarazić chociaż jednego tą pasją na przyszłość :)) Proszę Was o swoje pomysły tematów jakie mogę im przedstawić. Na pewno musi być to łatwe i przyjemne.

Będę mógł się posiłkować prezentacjami, zdjęciami itp. Najprawdopodobniej jednym z tematów będzie układ słoneczny i jak na razie nie wiem co dalej :P

Proszę o wasze pomysły i z góry dziękuję i pozdrawiam. Życzę pogodnego nieba ;] 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

file:///C:/Users/PC/Downloads/jak_zainteresowac_uczniow_astronomia_red_k_golebiowski.pdf

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SYNTA 14,pełnoaperturowy ND5, Scopos 30mm, SW UWA  13 / 8 / 5 mm 70*,Pentax XW 7 mm,ATM okular.18 mm 120* i 55 mm 68*, Barlow GSO ED 2X,SM 20x80, DO SL 15x70,10 x50,2,5x25,Canon EOS 450D, polaryzacyjny zmienny,księżycowy 2"-13%,,Orion UB 2".OIII 2",kolorowe Meade 4000, i Wielkie Marzenie o wielkim teleskopie.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://www.facebook.com/pages/Astronomia-S%C5%82upsk/866502086751044

https://www.facebook.com/groups/199415933741016/

PTMA - W-wa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ekspertami od wykładów dla dzieciaków są Robert  @ignisdei oraz Marek @Marek Gdańsk. To oni co pół roku na zlotach w Zatomiu prowadzą astro-wykłady dla gimnazialistów. Proponuję uderzyć do nich. Może coś podpowiedzą lub użyczą materiałów pomocniczych. :)

pzdr.

Szymon

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam doświadczenie tylko z pięcio i sześciolatkami. W tym wieku do każdego zagadnienia staram się zrobić jakieś praktyczny eksperyment. Zaczynam od księżyca. Pokazuje jego wielkość w stosunku do ziemi i odległość od ziemi. Pokazuje zdjęcie jak wygląda przez mały teleskop. Opowiadam o kraterach i potem przerwa na eksperyment. Robimy kratery w mące za pomocą kulek plasteliny. Następnie filmik z fazami księżyca i eksperyment z piłką i lampką.

Potem planety układu słonecznego. Zdjęcia jak wyglądają planety przez teleskop. Pokazuję, że bez teleskopu wyglądają jak gwiazdki. Przerwa na obserwacje przez teleskop przez okno. 

Następnie gwiazdy. Używam domowego planetarium i wyświetlam gwiazdy w ciemnej sali na suficie. Zapalam światło i wyjaśniam że za dnia gwiazdy też są, tylko ich nie widzimy, bo jest za jasno. Pokazuje zdjęcia ile gwiazd widać z miasta, a ile ze wsi. Staram się wytłumaczyć jak kolor gwiazdy zależy od temperatury. To dla przedszkolaków dość trudne, bo każdy przedszkolak wie, że zimne musi być niebieskie, a nie czerwone. Pokazuje zdjęcia na których widać różne kolory gwiazd. Raz próbowałem mówić o gwiazdach zaćmieniowych. Mimo animacji to było zbyt trudne. 

Potem gwiazdozbiory. Napisałem prostą grę o gwiazdozbiorach. (Właśnie ją przepisuję.) Dzieci klikają na tablicy multimedialnej w gwiazdy i odkrywają gwiazdozbiory. Gwiazdozbiory prezentuję zgodnie z konwencją 
H. A. Rey'a z książek: "The Stars" oraz "Find the Constellations". Ta wersja jest dla maluchów o wiele ciekawsza. 

Następnie przerwa na zabawę, a dla chętnych opowiadania o Perseuszu i Andromenie. 

Potem pokazuje atlas nieba i atlas drogowy. Porównujemy je... Następnie mapę obrotową nieba i na globusie tłumaczę, że Ziemia się kręci. Eksperyment: krzesło obrotowe z dzieckiem jako ziemia. Gwiazdy na ścianach jako niebo, no i słońce z jednej strony na ścianie też wtedy jest dzień. Płynnie przechdzę do obiektów głębokiego nieba. Włączam planetarium i pokazuję drogę mleczną. Pytam czy wiedzą co to jest. Pokazuję jej animację. I przechodzę do galaktyki Andromeny i pokazuję jej zdjęcia. Wyjmuje tabelę Wimmera (z której możesz korzystać jak robisz to niekomercyjnie) i oglądamy obiekty. Szukamy ich w atlasie i w Stellarium. Trochę o nich opowiadam. 

Na koniec dzieci mogą zdecydować co powtórzyć. Oczywiście chcą pograć na tablicy i pooglądać przez teleskop. 

Tak mijają 4 godziny i jest już czas na obiad. 

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej by było jak byś zaczął opowiadać krótko od Układu Słonecznego do Odległych mgławic galaktyk nie długo, bo dzieciaki będą się nudziły oczywiście przy okazji pokazując zdjęcia astronomiczne, opowiadać jak widać przez teleskop, oraz jaka jest różnica po między zdjęciem a to, co się widzi, do tego celu użyj nieobrabianych zdjęć planet, drugi mój pomysł, jeśli masz książkę o Meteorytach pokaż dzieciakom zdjęcia 3 D meteorytów przez okulary będą zafascynowane, jeśli posiadasz kolekcję meteorytów też możesz pokazać im , mogą dotknąć, możesz wziąć, że sobą kamyczek mały owinąć złotkiem zrobić asteroidę pokazać jak odbija światło, proponuje pokazać jak upada meteoryt i jak tworzy się krater na pewno dzieciaki będą słuchały z ciekawością, więcej koncentruj się na pokazie, co do asteroidy możesz zrobić z dziećmi, można zrobić też gwiazdozbiory szpilką na kartce oświetlić jak projektor, można też z pinponga zrobić planetę. To niektóre przykłady, dzieci chcą widzieć dotykać czasem chcą nawet coś same zrobić, to dobrze, że będziesz miał swój teleskop na pokazie, pamiętaj tylko żeby nie przeciągać z mową i od czasu do czasu zrobić przerwę dla siebie i dzieciaków, pomysły też nasuwają się czasem trakcie spotkania, co mówić, co pokazać. Myślę że trochę pomogłem, ja sam czasem prowadzę spotkania z dziećmi po szkołach, więc co nie, co wiem.:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)