Skocz do zawartości

Bino Newton 6 cali


mcmaker

Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, orzeszek1916 napisał:

Nareszcie coś się zaczyna dziać ? Optykę już masz?

Optyka będzie na przedostatnim miejscu, zaraz przed przykręceniem celi na docelowej wysokości :)

 

9 minut temu, Karol_C napisał:

Chcesz obserwować od tyłu czy przodu ? 

Nie widzę innej możliwości jak obserwacje od przodu, "patrząc w tubusy" ;)

AR 102/1350 , ATM: BinoNewton 150/750, 130/650 UL Truss, 70/700, 70/280

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popełniłeś mały błąd moim zdaniem . Otóż nie bez powodu śruby kolimacyjne są umieszczane możliwie daleko od środka lustra i jego łoża - im dalej tym pewniejsze podparcie. Dodatkowo nie używasz śrub drobnozwojowych więc bliżej środka oznacza większy skok położenia przy pojedynczym obrocie  śruby.

Obie rzeczy nie będą miały jakiegoś zasadniczego wpływu na działanie bino, ale na wygodę i precyzję kolimacji niewątpliwie tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Śruby kolimacji są oddalone tak bardzo jak to tylko możliwe od środka celi i leżą prawie na samej krawędzi obwodu LG, czyli niewiele ponad 13 cm. Śruby kontrujące są bliżej środka o 25 mm ;)

Najpewniej złudzenie tworzy kwadratowa płyta mocująca cele, gdyż ma 19x19 cm, tak żeby było miejsce na bafle wyżej :)

AR 102/1350 , ATM: BinoNewton 150/750, 130/650 UL Truss, 70/700, 70/280

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aż mi się przypomniał mój stary temat sprzed 10 lat :) Mój pierwszy poważny projekt, bardzo podobny do Twojego. Poniżej trochę detali - może coś Ci się przyda.

No i oczywiście trzymam kciuki za sukces!

https://astropolis.pl/topic/28388-astrobino-dziennik-budowy-kolejnej-dużej-dwurury/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Lukasz83 napisał:

Aż mi się przypomniał mój stary temat sprzed 10 lat :) Mój pierwszy poważny projekt, bardzo podobny do Twojego. Poniżej trochę detali - może coś Ci się przyda.

No i oczywiście trzymam kciuki za sukces!

https://astropolis.pl/topic/28388-astrobino-dziennik-budowy-kolejnej-dużej-dwurury/

Przeczytałem twój wątek jakiś czas temu, a niedawno jeszcze z 5 razy :D Nie ukrywam, że zainspirowalem się trochę twoim ATMem ;)

AR 102/1350 , ATM: BinoNewton 150/750, 130/650 UL Truss, 70/700, 70/280

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, czy widziałeś takie bino: https://www.teleskop-spezialisten.de/shop/Astro-Blog-Erfahrungsberichte-Testaufnahmen/Infos-Tricks-Tipps/Unser-neuer-Prototyp-eines-Doppelteleskops-Bino-mit-zwei-Newton-Ein-Doppelnewton::3542.html

Dochodzi po dwie kątówki na tubę, ale chyba jest dużo wygodniej jeśli chodzi o celowanie w obiekty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytuj

Już nie mogę się doczekać kiedy wyceluję to działko w kosmos... :thumbsup:

 

Oby nas tylko następna zima nie zastała :D

Sprężyny zrobiłem z trzech sztuk dłuższych, najpewniej zaworowych. Do tego tulejki zwymiarowane na szybko w programie i wydrukowane pod te sprężyny które miałem żeby siedziały centrycznie ;) 

AR 102/1350 , ATM: BinoNewton 150/750, 130/650 UL Truss, 70/700, 70/280

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyły obydwu cel został dzisiaj przeze mnie wykończony, tj. wyszlifowany, zaszpachlowany, na to położone dwie warstwy podkładu i wykończenie na czarny połysk. Niestety nie miałem sił na szlifowanie idealnej tafli więc parę niedociągnięć jest, ale zupełnie mi to nie przeszkadza. Jak na moje oko jest wystarczająco gładkie i ładne :) 

Pokusiłem się również o wykonanie ozdobnych tuneli które nadają całości spójny wygląd :) Podsumowując, na wykonanie obydwu cel zeszło mi około 20 godzin nie licząc wypadów do sklepu.

Teraz czas na budowanie skrzynek, wio do przodu! :D

IMG_4284.JPG

  • Like 3

AR 102/1350 , ATM: BinoNewton 150/750, 130/650 UL Truss, 70/700, 70/280

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, piotrkusiu napisał:

 Bo poszukuję białych ale chyba wcześniej znajdę życie pozaziemskie :whistling:

Piotrek - daj ogłoszenie w kupię, co najmniej dwóch naszych aktywnych na forum Userów drukuje takie astropierdołki :)

  • Like 1
  • Haha 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak prezentują się dotychczasowe części składowe teleskopów :) Jutro ruszam z budową skrzynek i dopasowaniem cel oraz wycięciem płyt wyciągów.

Jeżeli chodzi o wyciągi to są one wydrukowane i dopasowane pod rozmiar dwucalowych rur nierdzewnych oraz będą tylko służyć do regulacji rozstawu źrenic dlatego nie robię nic bardziej skomplikowanego, jeżeli się sprawdzą to wykonam wersję toczoną. Obydwie rury będą połączone śrubą rzymską którą będzie można regulować ich rozstaw, regulacja ostrości będzie odbywać się na wkręconych w kątówki wyciągi helikalne.

IMG_4344.JPG

  • Like 1

AR 102/1350 , ATM: BinoNewton 150/750, 130/650 UL Truss, 70/700, 70/280

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obydwie skrzynki skończone w połowie :) Na razie wszystko jest brudne, nie do końca dopasowane i surowe, ale widać już zarys i gabaryty spodu lornety. Najważniejsze jest dla mnie to, że cele wsuwają się z oporem i pasują bez dalszych przeróbek.
Deseczki są ze sobą sklejone i zbite, jednak będę wymieniał gwoździki na wkręty żeby zapewnić więcej sztywności plus zamontuje kątówki na rogach żeby zamaskować niedoskonałości wynikające z używania ręcznych narzędzi.

Jeżeli chodzi o element do którego mocowany jest wyciąg to jest gotowy w dwóch sztukach i wygląda na to, że będzie wszystko działać poprawnie.

Teraz czas na bafle i główne ramiona teleskopu :D

IMG_4346.JPG

IMG_4348.JPG

  • Like 7

AR 102/1350 , ATM: BinoNewton 150/750, 130/650 UL Truss, 70/700, 70/280

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyciągi nabierają kształtów. Wymieniłem tymczasowe śruby sześciokątne na nierdzewne, imbusowe i dociąłem dwucalowe (wewnątrz ;) ) rury nierdzewne na wymiar 7,5 cm, wypolerowalem je i nagwintowalem otwor na śrubę blokującą :)

 

Mam już również dociete główne pionowe profile zamknięte 60x20 mm i jak już wyschnie podkład to postaram się jutro zmontować skrzynki z wyciągami i zobaczyć gabaryty lornety.  Jeśli ktoś jest ciekawy jaki mam pomysł na wyczernienie tych profili to odpowiem, że założę matowe rurki termokurczliwe.

Jak dotąd spędziłem na budowie lornety 40 godzin i ciągle świetnie się bawię :D

20190122_123726.jpg

  • Like 7

AR 102/1350 , ATM: BinoNewton 150/750, 130/650 UL Truss, 70/700, 70/280

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całkiem żwawo mi idzie praca nad tym projektem, oby tylko nic się nie wyrypało po drodze :D Poskładałem w miarę wszystko, zwymiarowałem i zważyłem (3,5 kg ze ściskami)

Dodrukowałem też zaślepki profilu wg mojego własnego widzimisię i jutro czeka mnie wiercenie i przykręcanie płyty wyciągu do ramienia, a do skrzynki jeszcze nie będę mocował na stałe dopóki nie będę miał kompletu luster i nie zobaczę organoleptycznie czy wszystko gra :)

Następnym krokiem będzie kupno płaskownika aluminiowego 20 mm szerokości i 2 mm grubości oraz wałka alu do zrobienia kompletu mocowań luster wtórnych.

IMG_4353.JPG

IMG_4351.JPG

IMG_4352.JPG

  • Like 4

AR 102/1350 , ATM: BinoNewton 150/750, 130/650 UL Truss, 70/700, 70/280

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak na modelu będą one dzielić wspólny profil do którego jedna będzie przykręcona na stałe, a druga będzie miała możliwość kolimacji w dwóch płaszczyznach - odchylenie i góra-dół :)

1.png

  • Like 3

AR 102/1350 , ATM: BinoNewton 150/750, 130/650 UL Truss, 70/700, 70/280

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wcześniejszym podglądzie modelu za dużo nie widać, tutaj też nie widzę śrub kolimacyjnych.

A co z rozstawem oczu? Czy ten jest stały? 

Działaj działaj bo miło się patrzy jak robota idzie do przodu :) Ja bym chyba poszedł na łatwizne i kupił dwa newtony 150/750 i podniósł w nich lustra żeby ostrzyły z kątówkami 2" :)

DO Extreme 7x50 ED
SW 120/600+AZ4 _ GSO 10''
Bino Maxbright + 2x: ES 14mm, TV Panoptic 19mm; + ES 24mm 82*
CVM 2" _ Orion UB 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie widać śrub kolimacyjnych na modelu bo ich nie ma, projekt kolimacji mam rozrysowany na kartce i przedstawię go jak już będzie zaimplementowany do lornety. Rozstaw oczu regulowany będzie poprzez wysunięcie wyciągów, a ostrzenie będzie odbywać się na wyciągu helikalnym wkręconym w kątówkę ;) 

AR 102/1350 , ATM: BinoNewton 150/750, 130/650 UL Truss, 70/700, 70/280

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Profile powiercone, zaślepki dopasowane i całość zaczyna rosnąć w górę ;)

Teraz czas na pająki i skrzynkę łączącą obydwa tubusy. Przyjmując długość obudowy kątowki dwucalowej wynoszącą 63 mm, rozstaw pomiędzy poszczególnymi tubusami pozwalający na optymalny zakres regulacji IPD będzie prawie taki sam jak na zdjęciu czyli 18 cm licząc od ścian profili. 

Maluszek waży już 7 kg :D

2019-01-23 12.47.29.jpg

20190123_122700.jpg

  • Like 2

AR 102/1350 , ATM: BinoNewton 150/750, 130/650 UL Truss, 70/700, 70/280

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)