Skocz do zawartości

Bino Newton 6 cali


mcmaker

Rekomendowane odpowiedzi

W parę chwil wymyśliłem szukacz z astrozłomu, obiektyw 35 mm, okular helikalny z jakiejś lornetki i kątówka bez noska ;)

Niestety musi być kątowy, bo nijak nie da się używać prostego szukacza w tej konstrukcji ?

 

IMG_20200224_114409.jpg

AR 102/1350 , ATM: BinoNewton 150/750, 130/650 UL Truss, 70/700, 70/280

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, mcmaker napisał:

Pierwsze światło zaliczone, kolimacja trzyma się idealnie od horyzontu po zenit. Czekamy na czyste niebo ;) 

Wygląda imponująco! Staram sobie wyobrazić jak takim bino się robi star hopping. Czy możesz na zdjęciu zaznaczyć gdzie jest lub jest planowany szukacz?

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wielki szacun dla kolegi, za pomysł i jego konsekwentną realizację. :notworthy: Może kiedyś będą w masowej sprzedaży takie konstrukcję.  Niech przynosi wiele satysfakcji z obserwacji, i życzę czystego nieba.  Powodzenia :)

  • Like 1
  • Thanks 1

 Ritchey-Chrétien TS 150 mm/ 1370 + Reduktor TS 0,67 x , TS ED 80/560 + Flattener x0,8 ; ASI 533 MC Pro, Guider ArteSky 60/240 mm+ ASI 178 MM  iOptron iEQ30 Pro, AsiAir Plus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykonałeś prawdziwy hardcore ATM-owy.

Te LW 55mm z AK to chyba jednak nie od Syriusza, bo tam wielka optyka była więc raczej sporo większe LW także.

Pier stojący na trzech punktach podparcia nie ma jakichś lekkich tendencji do przechylania się pod takim ciężarem bino bez przeciwwagi? Nie cyknąłeś foty zestawu z przeciwwagą.

Określiłeś na początku projektu, że to będzie wersja bino plecami do kierunku obserwacji. Mam pytanie z tego powodu do wszystkich praktykantów tego typu rozwiązania: Co z rozgrzanym powietrzem unoszącym się z nad ciała obserwatora prosto nad wyloty tub? Przy zimnych nocach ja bym tu upatrywał problemów z termoturbulencjami psującymi obraz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@sen-ATM-owca

Już Ci odpowiadam :)

LW kupiłem osobiście od osoby blisko związanej z produkcją teleskopów AK, to nie są moje słowa, możliwe że to pomyłka.

Pier nie ma żadnych tendencji do przechylania bo jest solidny, przykręcany od spodu i jego kluczowym elementem są trzy odciągi napinane śrubami rzymskimi tworzące zwartą konstrukcję. Zdjęcia z przeciwwagą nie ma, bo jeszcze fizycznie nie posiadam ani pręta ani przeciwwagi ;)

Bino ma za sobą już 3 sesje obserwacyjno-testowe i nie zauważyłem żadnych turbulencji powietrza. Gdyby jakiekolwiek były to na obrazie rozogniskowanej gwiazdy byłyby dokładnie widoczne. Podejrzewam, że trzeba by było wyjść z gorącej kąpieli w krótkim rękawie i zacząć obserwować na mrozie żeby taka sytuacja miała prawo się zdarzyć :D

Edytowane przez mcmaker
  • Like 1

AR 102/1350 , ATM: BinoNewton 150/750, 130/650 UL Truss, 70/700, 70/280

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mcmaker, chodziło mi o to czy przeciwwaga bezwzględnie jest potrzebna, bo wiadomo, że tuby bino są przecież nieco poza środkiem ciężkości statywu. A statyw jednak stawiasz na trawie, czyli dość miękkim podłożu. Stąd były moje małe obawy na odchylanie się zestawu przy operowaniu tubusami gdybyśmy użyli przypadkowo nieco za dużo siły.

Wybacz czepialstwo.:notworthy: Ja poprostu jak nie obmacam konstrukcji osobiście to zawsze mam pewną dozę sceptycyzmu.:wink2:

Obserwujesz tym na stojąco czy z jakiegoś wysokiego krzesełka komfortowo też by się dało?

Ciekawi mnie ile wydałeś sumarycznie kasy na budowę takiego kompletnego zestawu binonewtona ze statywem? Da się oszacować w przybliżeniu?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, sen-ATM-owca napisał:

Piotr, a jak tam u ciebie? Jakieś świeże, kolejne pomysły ATM-owe się rodzą w głowie? A może są już w realizacji? ;)

Kończy się projekt ponownej przebudowy 12" - tym razem klasyczna kratownica i lęgnie się w głowie bino refraktorowe.

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@sen-ATM-owca

Montaż nie ma żadnego wychyłu nawet bez przeciwwagi, co z resztą jest oczywiste biorąc pod uwagę, że pierwszy tubus lornety jest praktycznie w osi piera, a drugi nie wystaje poza obrys rozstawu nóg statywu.

Obserwacje są oczywiście na stojąco.

Kasy nie da się oszacować gdyż nie prowadziłem dziennika wydatków, a na dodatek kupowałem części do teleskopu na przestrzeni roku. Teraz budowa wyszłaby dużo drożej.

Same lustra główne wyszły mnie 470 zł w DO na black friday przy regularnej cenie 280 zł od sztuki. Po niedawnych podwyżkach cena jednej sztuki LG wynosi teraz 350 zł.

AR 102/1350 , ATM: BinoNewton 150/750, 130/650 UL Truss, 70/700, 70/280

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejne przydomowe testy, tym razem z gotową już elektroniką obejmującą grzałki na LW, grzałkę szukacza zamontowaną w środku (mata) oraz wentylatorami ASCT. Wszystko działa znakomicie, do pełni szczęścia brakuje mi tylko wyciągów helikalnych :) 

Nie będę się znowu rozpisywał na temat widoku Księżyca bo to po prostu trzeba zobaczyć ;) 

Rurki karbowane będą jeszcze przymocowane.

IMG_5811.JPG

  • Like 4

AR 102/1350 , ATM: BinoNewton 150/750, 130/650 UL Truss, 70/700, 70/280

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wziąłem się za przystosowanie swojego starego refraktorka ATM na bazie obiektywu od DO SkyGuide 15x70 do zrobienia z niego szukacza :) Parametry obiektywu to 70/270 mm, f/3.8

Obejmy akurat są pod wymiar, a lepiej mieć większy niż mniejszy, szukacz :D

 

Tak więc pomalowałem go żeby kolorystycznie się zgadzał razem z mosiężnymi akcentami i montuję ;)

IMG_20200310_131947.jpg

IMG_20200310_132017.jpg

IMG_20200310_132051.jpg

  • Like 3

AR 102/1350 , ATM: BinoNewton 150/750, 130/650 UL Truss, 70/700, 70/280

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do zestawu doszedł pręt przeciwwagi i przeciwwaga, oczywiście wszystko ATM ;) Pręt z nierdzewki fi 20 mm oraz przeciwwaga zrobiona z łożyska, kilku rur jako redukcje do środka i kawałka blachy, waży równe 2050 gram.

IMG_5817.JPG

  • Like 3

AR 102/1350 , ATM: BinoNewton 150/750, 130/650 UL Truss, 70/700, 70/280

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem pisać w temacie Krakowskich spotkań, ale skoro opis będzie dotyczył głównie wrażeń z obserwacji bino to rozpiszę się w swoim temacie ;)

Spotkaliśmy się wczoraj w Trzonowie i od razu po rozłożeniu się było wiadome, że niebo pokaże pazur, w końcu to chyba najciemniejsza lokalizacja na północ od Krakowa. Złożenie całości sprzętu nie zajęło dłużej niż 8 minut: na pierwszy ogień nogi, później przykręcamy pier do nóg, następnie odciągi, nasadzamy głowicę a na końcu lornetę. Uff, myślałem, że będzie gorzej :D

No dobra, ale co z kolimacją? Spieszę z odpowiedzią. Obydwie kolimacje (optyczna poszczególnych tubusów i mechaniczna, wspólna) ustawione raz przed wyjazdem przetrwała transport, niezbyt delikatne wyciąganie sprzętu z samochodu, montaż całości i jeszcze przenoszenie. Jestem usatysfakcjonowany z wytrzymałości sprzętu :) 

 

Teraz czas na wrażenia z obserwacji. Był to pierwszy raz pod naprawdę ciemnym niebem, tak więc mogłem ocenić potencjał tej lornety. Obserwacje przeprowadzane były przy pomocy okularów około 70 stopni i około 17 mm ogniskowej zaadaptowanych z lornetki BPC 8x30 i tu kolejne zdziwienie, bo pokazały się z dobrej strony - przyzwoita korekcja, dobra transmisja i pokaźne pole.

Ogromną przewagą obserwacji w stereo, oprócz komfortu i naturalności obserwacji obuocznych jest to, że obserwowane obiekty odkrywają wszystkie karty od razu po spojrzeniu na nie. Nie trzeba się przyglądać, zerkać i wysilać żeby przez parę minut gapienia się w obiekt wyłuskać jego wszystkie detale. W stereo sprawa jest prosta - patrzysz na obiekt i wszystkie detale od razu wyskakują, to jest coś niesamowitego i wynagradza wszystkie niedogodności związane z gabarytami :D Genialnym przykładem tego jest Wielka Gromada w Herkulesie. Wrażenie paralaksy i złudzenie jej kulistości wtórowały całkowitemu rozbiciu jej w pył. Żadnego domyślania się, w sześciu calach i co najważniejsze, 40x powiększenia, dla mnie jest to niewyobrażalne...

Wymienię tutaj kilka ciekawszych obiektów zaobserwowanych minionej nocy:

M51 - Tutaj przydał by się ciut większy power, ale ewidentnie było widać, że w jej obrazie coś się dzieje. Nie były to co prawda widoczne ramiona, ale bez problemu można było dostrzec, że jest nieregularna i "poszarpana". Oczywiście w 20 calowym Taurusie który stał obok widok był nie do pobicia. Czarno białe zdjęcie - Widoczne ramiona, pomost, pasy ciemniejszej materii, bajka.

Galaktyka Czarne Oko - Ogromny, jasny dysk galaktyki z widocznym ciemnym przecinkiem przy jej jądrze, to jedna z moich ulubionych galaktyk.

M81&M82 - Klasyczna para, w jednym polu widzenia oczywiście. Cygaro z widocznymi farfoclami, a M82 wydawała się naprawdę duża średnicą.

Triplet Lwa - Również w jednym polu, bez problemu od kopa widoczne wszystkie galaktyki

Łańcuch Markariana - Naliczyłem 11 czy 12 składników, bez żadnego wypatrywania czy się nie ukrywają ;) 

Panstarrs - Ewidentnie trójkątna kometa w rozległym polu gwiezdnym, wspólnie stwierdziliśmy, że to był najprzyjemniejszy widok ze wszystkich sprzętów na miejscu (13'', 20'' i bino 6'')

Było też dużo innych obiektów, łącznie kilkadziesiąt, w tym ogromna ilość galaktyk w Pannie, kilka innych kulek jak M53, M3, gromady otwarte oraz na sam koniec wschodzący Księżyc. To była zdecydowanie najlepsza nocka obserwacyjna w tym roku.

Zdecydowania warto było poświęcić te 14 miesięcy na budowę lornety, obserwacje przez dwa osobne lustra w stereo jest nieporównywalne do żadnej nasadki bino.

Edytowane przez mcmaker
  • Like 7

AR 102/1350 , ATM: BinoNewton 150/750, 130/650 UL Truss, 70/700, 70/280

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.03.2020 o 20:03, mcmaker napisał:

... doszedł pręt przeciwwagi i przeciwwaga, oczywiście wszystko ATM ;)

Ładnie i pomysłowo wykonane.

Mam pytanie do doświadczonych ATM-owców, odnośnie ciężarków przeciwwagi. Czy różnorakie przeciwwagi odlane z OŁOWIU mogą być jakoś poważniej toksyczne w użytkowaniu? Ołów bardzo łatwo odlewać w domowych warunkach i do tego można mieć dowolny kształt i rozmiar ciężarka. Metoda w sam raz dla moich potrzeb eksperymentalnych. Tylko czy nie zaszkodzę swemu zdrowiu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@sen-ATM-owca Wdychanie oparów roztopionego ołowiu nie należy do najlepszych pomysłów, podczas użytkowania jedynie możesz sobie pobrudzić ręce (nie wnikam w szkodliwość ołowiu w zetknięciu ze skórą) jeżeli taka przeciwwaga nie będzie zabezpieczona lakierem.

AR 102/1350 , ATM: BinoNewton 150/750, 130/650 UL Truss, 70/700, 70/280

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)