Skocz do zawartości

Bino Newton 6 cali


mcmaker

Rekomendowane odpowiedzi

Przy użytkowaniu tego modelu bino często używacie zmiany pochylenia kątówek, zależnie od wysokości obiektu, dla wygody podejścia oczu obserwatora? Czy jednak powoduje to jakieś małe kłopoty z gubieniem zbieżności torów? Wiadomo w bino problem jest dwojaki: 1.kolimacja indywidualna pojedynczej tuby i 2.kolimacja zbieżności obu wiązek w jedność. Konstrukcyjnie jest to problematyczne do pogodzenia, nawet w lornetkach.

Edytowane przez sen-ATM-owca
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma opcji pochylenia kątówek, bo nawet najmniejsze odchylenie od pionu powoduje skręcenie wiązek optycznych.

Jak przejrzysz temat to dowiesz się jak rozwiązałem problem kolimacji. Jak do tej pory kolimacja trzyma się podczas transportu, przenoszenia i montażu.

  • Like 1

AR 102/1350 , ATM: BinoNewton 150/750, 130/650 UL Truss, 70/700, 70/280

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy później...

Lorneta po dłuższym postoju wraca do żywych. Jednak żeby usprawnić i nieco ucywilizować konstrukcję postanowiłem wykonać dwie nowe cele luster głównych wraz z systemem przesuwnych łap w celu ustawienia LG w osi optycznej. Łapy wykonane są z kątownika aluminiowego, podstawa ze stopu TiAl. Na ostatnim zdjęciu nie widać jeszcze wkręcanych pazurów trzymających lustro ?

Jak to mówią, ATM nigdy się nie kończy ?

5.jpg

4.jpg

2.jpg

3.jpg

1.jpg

  • Like 2

AR 102/1350 , ATM: BinoNewton 150/750, 130/650 UL Truss, 70/700, 70/280

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące później...

Świetny projekt ? . Pozwól że przyczepie się do konstrukcji celi.. chyba że to świadoma decyzja. Lepiej robić podparcie na 90stopni,wprowadza kilka razy mniej zniekształceń , tutaj  kalkulator https://www.cruxis.com/scope/mirroredgecalculator.htm . Lustro  też powinno być podparte na jak najmniejszym obszarze - pod środkiem ciężkości. Przykładowe obliczenia ze stronki dla dużego lustra:

                                                                                     COG      2,5mm poza COG
90° edge bearings2 support points at 45° from vertical 4.0 nm 10.7 nm

60° edge bearings2 support points at 30° from vertical 8.9 nm 14.6 nm

120° edge bearings2 support points at 60° from vertical 16.7 nm 39.7 nm

mirror on edgeone support point at bottom of mirror 15.6 nm 28.6 nm

zobacz że zła implementacja 120stopni daje błąd 40nm, dobra 90stopni tylko 4nm - aż dziesięciokrotna różnica.

Chodzi mi po głowie bino 8 lub 6". Tylko jaśniejsze od f4.5. Chciałbym mieć możliwość zapakowania dwu calowych okularów, rozmyślałeś czy coś takiego może zadziałać? Myślę że z 6" może być problem, 8" już powinno być lepiej. Zależy mi na szerokim polu, trzystopnie pola ze źrenicą 7mm to byłby wymiatacz ? w 1.25 niestety nie do osiagnięcia.
 

Edytowane przez szymonszozda

Pablitus 16, Synta10, GSO 150/600, UHC - DGM NPB, OIII - L-extreme, GSO coma corrector, Altair UFF 30, Vixen ortho 12.5mm, ES 12 / 92, X-Cel LX 9, TV Plossl 8, Circle-T 7mm, Fujiyama 5mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większość dwucalowych okularów nie zadziała w tej konstrukcji z prostego powodu - będą miały zbyt dużą średnicę żeby obsłużyć rozstaw oczu ? 

Jedynym wyjściem byłoby zamontowanie wyciągów pod skosem, jest kilka takich konstrukcji do wzglądu na internecie.

 

Co do lustra to może i te wyliczenia miałyby sens gdyby blank był cieńszy - lustra 150/750 mają na tyle odpowiedni stosunek średnicy do grubości że mogłyby leżeć podparte na szmacie (ukłon w stronę Uniwersała) ?

  • Like 1

AR 102/1350 , ATM: BinoNewton 150/750, 130/650 UL Truss, 70/700, 70/280

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy później...

Po dwóch miesiącach przebudowy lornety  wraz z montażem chyli się ona ku końcowi ?

Całkowicie przemyślałem konstrukcje od nowa i wyeliminowałem wszystkie błędy i rzeczy które negatywnie wpływały na ergonomię - mniej dyplomatycznie - wkurzały mnie ?

Tubusy z blachy zwijanej, w środku welur i baflowręgi, do tego wszystko dopełnione nierdzewnymi śrubami i nakrętkami. Jeszcze muszę uporać się z elektroniką, wrzucić pokrętła i temat można uznać za zakończony definitywnie.

IMG_20210927_143201.jpg

IMG_20210927_143214.jpg

IMG_20210927_144024.jpg

IMG_20210927_144041.jpg

Edytowane przez mcmaker
  • Like 9

AR 102/1350 , ATM: BinoNewton 150/750, 130/650 UL Truss, 70/700, 70/280

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)