Skocz do zawartości

W którą stronę do najbliższej ziemiopodobnej?


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć pracuję właśnie nad pewnym projektem.
Jestem zielony z tematów poruszanych na tym forum, dlatego potrzebuję waszej pomocy i przede wszystkim wyrozumiałości :)
Celuję w planety ziemiopodobne i jestem ciekawy (tłumacząc w najprostszy sposób) czy można wskazać taką planetę wbijając rurkę w ziemię i ustawiając ją pod pewnym kontem.
Jestem świadomy że w kosmosie wszystko jest w ruchu, ale mam nadzieję że uda mi się zdobyć jakieś informacje :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wskazuje się tylko na konkretne gwiazdy na niebie, a z powodu ruchu obrotowego Ziemi, nie da się tak po prostu postawić tabliczki. Wszystkie dotychczas znane gwiazdy z planetami skalistymi w ekosferze są poza zasięgiem widoczności gołego oka. Niektóre da się dostrzec przez większą lornetkę (np. Proxima Centauri), inne wymagają nawet teleskopu z kamerą, aby tylko uchwycić słabo świecący się punkcik na ekranie komputera (np. TRAPPIST-1).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie za odpowiedzi :) to jest projekt artystyczny, więc jakiejś super naukowej dokładności raczej nie potrzebuję. Zastanawiam się po prostu czy mogę symbolicznie wskazać elementem rzeźby jakiś skraweczek nieba w którym mniej więcej znajduje się tka planeta. Wiecie, północny wschód (na przykład) i do tego tyle i tyle stopni od płaszczyzny ziemi.

 

1 godzinę temu, lolak89 napisał:

Biorąc pod uwagę skalę wszechświata wydaje mi się, ze w którymkolwiek kierunku nie wbijesz patyka to zawsze będzie pokazywał kierunek do jakiejś egzoplanety :)  bliższej lub dalszej ;) 

Dodałeś mi otuchy że to nie do końca poroniony pomysł :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, libmar96 napisał:

Wskazuje się tylko na konkretne gwiazdy na niebie, a z powodu ruchu obrotowego Ziemi, nie da się tak po prostu postawić tabliczki.

 

7 godzin temu, Leniwylen napisał:

czy można wskazać taką planetę wbijając rurkę w ziemię i ustawiając ją pod pewnym kontem.

To może rurka (rzeźba) na montażu paralaktycznym :) :) 

Sprzęt = 10" f/3.3 SW Quattro CF ? 10" SCT Meade ? Hyperstar f/1.8 ? Gemini G-40 ? ASI 290MM-C
Obserwatorium = Kod MPC: L25 ? poszukiwanie supernowych
Liczba odkryć SN = 12 ? najnowsze: SN 2019wzj
http://www.supernowe.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Esku1RES napisał:

 

To może rurka (rzeźba) na montażu paralaktycznym ?:) :) 

Dzięki za pomysł, ale zbyt dosłownę :D zresztą ja celuję w bardziej "prymitywne" środki przekazu.
Znacie kulturę Dogonów? oni twierdzą że pochodzą z Syriusza... taka ciekawostka :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, szdom1 napisał:

 

Chyba wiem o co ci chodzi...

Niech twoja rzeźba wskazuje tam... :) 

Położenie TRAPPIST-1 

T.jpg.668edfb31dc8201f525f7cfab970c020.jpg

Widzę że jakieś mocne konkrety :) Dzięki wielkie, właśnie o takie informacji mi chodzi... tylko nie umiem odczytać z tej mapki pod jakim kątem dla stojącego na Ziemi człowieka,  "wbity kijek" celował by w tą planetę

A czy jest jakiś układ z jedną taką planetą (gwiazda i planeta)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest tak, że powiem Ci np patrz na północ pod kontem 30 stopni. Ziemia się kręci i dlatego to co widzisz na niebie dość dynamicznie się zmienia. Teraz jest tak, za godzinę, dwie, pięć, będzie inaczej. Mało tego np w styczniu o godz 20.00 niebo wygląda inaczej niż o tej samej godzinie w innym miesiącu. Żeby tego było mało to nawet jezeli patrzymy w niebow tym samym czasie ale ty mieszkasz w Polsce a ja np w Egipcie to również widzimy co innego.

Na obecną chwilę czyli 17-01-2019 godz 19,00 z wielopolski wygląda to tak:

qqqq.thumb.jpg.e40d93f8eded84143971f5c214b97034.jpg

 

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, szdom1 napisał:

To nie jest tak, że powiem Ci np patrz na północ pod kontem 30 stopni. Ziemia się kręci i dlatego to co widzisz na niebie dość dynamicznie się zmienia. Teraz jest tak, za godzinę, dwie, pięć, będzie inaczej. Mało tego np w styczniu o godz 20.00 niebo wygląda inaczej niż o tej samej godzinie w innym miesiącu. Żeby tego było mało to nawet jezeli patrzymy w niebow tym samym czasie ale ty mieszkasz w Polsce a ja np w Egipcie to również widzimy co innego.

Na obecną chwilę czyli 17-01-2019 godz 19,00 z wielopolski wygląda to tak:

qqqq.thumb.jpg.e40d93f8eded84143971f5c214b97034.jpg

 

Bardzo się cieszę że temat żyję :)

Żeby nie było tego jestem świadomy że wszystko wiruję kręci i się przemieszcza :) i że widzimy inne gwiazdozbiory. Wybaczcie jeśli oczekiwałem jakiejś prostej i łatwej odpowiedzi. 
Wygląda na to że będę musiał symbolicznie postawić sprawę. 

Jeszcze jedno pytanko.. powiedzmy że wycelowałem "kijkiem" w daną planetę, symboliczna godzina mija i po kontakcie. Kiedy następna okazja na kontakt kija z planetą ma rację bytu? Czy w ogóle istnieje taka możliwość?


 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba byłoby najlepiej, jakbyś sobie ogarnął darmowy program Stellarium. Zapoznasz się z ruchem sfery i tym, co gdzie i kiedy się znajduje.

Godzinę temu, Leniwylen napisał:

Jeszcze jedno pytanko.. powiedzmy że wycelowałem "kijkiem" w daną planetę, symboliczna godzina mija i po kontakcie. Kiedy następna okazja na kontakt kija z planetą ma rację bytu? Czy w ogóle istnieje taka możliwość?

Następna okazja będzie każdego kolejnego dnia (chyba że obecnie spotkanie ma miejsce w nocy) o kilka minut wcześniej od poprzedniego spotkania - Stellarium podpowiada, że jest to 4 minuty i 4 sekundy. Jeśli przykładowo Twój kijek będzie wskazywał planetę skalistą dzisiaj wieczorem o 22:48, to jutro planeta wpadnie na celownik kijka o godzinie mniej więcej 22:44 (plus te sekundy, jeśli chcieć być dokładnym). Pojutrze o 22:40, kolejnego dnia o 22:36 itd. Za pół roku spotkanie będzie wypadało o całkiem innej porze - w biały dzień, prawie w południe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Damian P. napisał:

Chyba byłoby najlepiej, jakbyś sobie ogarnął darmowy program Stellarium. Zapoznasz się z ruchem sfery i tym, co gdzie i kiedy się znajduje.

Następna okazja będzie każdego kolejnego dnia (chyba że obecnie spotkanie ma miejsce w nocy) o kilka minut wcześniej od poprzedniego spotkania - Stellarium podpowiada, że jest to 4 minuty i 4 sekundy. Jeśli przykładowo Twój kijek będzie wskazywał planetę skalistą dzisiaj wieczorem o 22:48, to jutro planeta wpadnie na celownik kijka o godzinie mniej więcej 22:44 (plus te sekundy, jeśli chcieć być dokładnym). Pojutrze o 22:40, kolejnego dnia o 22:36 itd. Za pół roku spotkanie będzie wypadało o całkiem innej porze - w biały dzień, prawie w południe.

Świetnie :D jasne i czytelne odpowiedzi. Dzięki za pomoc!
Nie chcę zamykać tematu, bo pewnie się jeszcze tu wrócę z kolejną dawką pytań :) 

Jeśli kogoś ciekawi mój projekt to w prywatnej korespondencji mogę wytłumaczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weź pod uwagę, że nikt nie wie, czy którakolwiek z egzoplanet nadaje się do kolonizacji. Co najwyżej możemy przypuszczać, że dana planeta leży w "przyjaznej" sferze względem swojej gwiazdy (nie jest za blisko, ani za daleko).

Co do innych planet, nie masz za dużego wyboru :) Pozostaje Merkury, Wenus, Mars, Jowisz, Saturn, Uran lub Neptun :) 

Tylko one zmieniają położenie częściej niż egzoplanety :) 

Co do kanałów poszperaj na YT, jest tego cała masa, np. astrofaza, astrolife, astronarium...

 

https://exoplanets.nasa.gov/

https://www.urania.edu.pl/tagi/egzoplanety

https://pl.wikipedia.org/wiki/Planeta_pozasłoneczna

Jako ciekawostkę możesz napisać o pierwszym odkryciu takiej egzoplanety, nie wiem czy wiesz ale był to ktoś z Polski ( https://pl.wikipedia.org/wiki/Aleksander_Wolszczan ).

http://www.geekweek.pl/news/2018-12-03/w-slynnym-ukladzie-egzoplanet-trappist-1-sa-sprzyjajace-warunki-do-rozkwitu-zycia/ (nie jest to strona naukowa)

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

MHyyy mniej więcej o coś podobnego mi chodzi :D

Ta praca (autor Michał Smandek) jest bliska mojej idei.

Przynajmniej dla mnie, nie wiem jak dla autora.

Szukając inspiracji do pomysłu, który był jeszcze w powijakach natknąłem się na to zdjęcie z tyłu. Podoba mi się jak jednym małym (w stosunku do góry) gestem, można zaangażować ogromną masę.

JA chcę zaangażować jeszcze większe masy i przekroczyć jeszcze większe odległości :) fizycznie dla nas niemożliwe aktualnie. 


image.thumb.png.06bb9db713dad7571ca8dc0156670b2c.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.01.2019 o 13:17, dexter77 napisał:

 

Co do innych planet, nie masz za dużego wyboru :) Pozostaje Merkury, Wenus, Mars, Jowisz, Satu?rn, Uran lub Neptun :) 

Tylko one zmieniają położenie częściej niż egzoplanety :) 

 

A gdybym jednak zdecydował się na trochę mniejsze odległości, która z planet naszego układu słonecznego jest widoczna i nie została naruszona przez żadnego człowieka czy maszynę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właściwie planety nie były naruszane przez nas, ale pewnie chodzi ci o brak wysłanych do niej misji. Z planet nie ma, natomiast na Merkurym i Wenus nie lądowało wiele sond. Z powodu braku skalistej powierzchni gazowe olbrzymy odpadają. Na Marsie jest już dość sporo łazików. Jeśli nie muszą być planety to poczytaj o np. Enceladusie - księżycu Saturna, na którym teoretycznie może być najprostsze życie. Chyba nic tam nie lądowało, a sam księżyc jest ciekawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Księżyce to wbrew pozorom ciekawszy temat :) Podobnie sytuacja wygląda na jednym z księżyców Jowisza - Europie. Jest cały pokryty lodem. Są przypuszczenia, że pod nim znajduje się woda w stanie ciekłym, a tam kto wie - może prymitywne życie :) Za kilka lat rusza ekspedycja. Temat ten poruszył już w swojej powieści Arthur C. Clarke - Odyseja Kosmiczna :) 

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
35 minut temu, Leniwylen napisał:

Czy mogę prosić o informację jakie ciekawe planety widać z Polski? Mogą to być planety nadające się do kolonizacji (teoretycznie)......

Poproszę o jakieś sugestywne top, czy coś w tym stylu :)

Jakie planety widać z Polski?... Jakieś sugestie? 
Troszeczkę zaczerpnąć choć podstawowej wiedzy, Normalnie poraża to pytanie szanowny Kolego :( I Ty pracujesz nad projektem?....

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Jacek E. napisał:

Jakie planety widać z Polski?... Jakieś sugestie? 
Troszeczkę zaczerpnąć choć podstawowej wiedzy, Normalnie poraża to pytanie szanowny Kolego :( I Ty pracujesz nad projektem?....

Ja żyję w przekonaniu że nie wszystkie planety widoczne na półkuli południowej widać na półkuli północnej, jeśli się mylę to poproszę o sprostowanie.
Na terenie Polski to skrót myślowy, potrzebujesz półkuli czy konkretnych współrzędnych geograficznych? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Leniwylen napisał:

Ja żyję w przekonaniu że nie wszystkie planety widoczne na półkuli południowej widać na półkuli północnej, jeśli się mylę to poproszę o sprostowanie.
Na terenie Polski to skrót myślowy, potrzebujesz półkuli czy konkretnych współrzędnych geograficznych? 

Kolego, potrzebujesz książki Geografia dla szkoły podstawowej. My tu takich lekcji nie udzielamy (korepetycji również).

Jak już zdobędziesz podstawowe informacje, zapraszamy ponownie ?

  • Like 1

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak naprawdę odpowiedzi dostałeś wyżej jakiś czas temu. Przez miesiąc mogłeś także zaznajomić się z literaturą lub innymi źródłami.

Wklejam ponownie.

W dniu 25.01.2019 o 13:17, dexter77 napisał:

Weź pod uwagę, że nikt nie wie, czy którakolwiek z egzoplanet nadaje się do kolonizacji. Co najwyżej możemy przypuszczać, że dana planeta leży w "przyjaznej" sferze względem swojej gwiazdy (nie jest za blisko, ani za daleko).

Co do innych planet, nie masz za dużego wyboru :) Pozostaje Merkury, Wenus, Mars, Jowisz, Saturn, Uran lub Neptun :) 

(...)

https://exoplanets.nasa.gov/

https://www.urania.edu.pl/tagi/egzoplanety

https://pl.wikipedia.org/wiki/Planeta_pozasłoneczna

Jako ciekawostkę możesz napisać o pierwszym odkryciu takiej egzoplanety, nie wiem czy wiesz ale był to ktoś z Polski ( https://pl.wikipedia.org/wiki/Aleksander_Wolszczan ).

 

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)