Skocz do zawartości

Upgrade teleskopu - prośba o radę i wskazówki


Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

Od jakiegoś czasu robię zdjęcia 150mm Newtonem od Celestrona na montażu AVX (było tanio). Robię to głównie dla przyjemności zobaczenia co tam w kosmosie w ogóle jest - to chyba ważne, bo nie używam i nie chcę używać Photoshopa i pracować nad foto estetycznie.

Zdjęcia robię z centrum Warszawy - wizualnie to mogłem najwyżej planety i mgiełki oglądać.

Kamera to 1600mm-pro, guiding przez ZWO OAG (przez 80/400 nie szło w ogóle, ciągle był jakiś dryf) i ASI 224mc.

A teraz zasadniczy problem: koma, krzywizna pola oraz focus. Ten C6-N nie ma 2-calowego wyciągu i dziura w tubie jest za mała, żeby go bezproblemowo wymienić. Na szczęście wyciąg jest gwintowany i można bezproblemowo nakręcić OAG-a i kamerkę.

W każdym razie, dla komy i krzywizny pola są korektory, ale dla 1,25 znalazłem tylko używane Paracorry z USA. Zresztą sam wyciąg jest ułożony krzywo (podłożyłem zgięte kartki papieru, żeby go trochę wyprostować, ale i tak jest krzywo) i chyba nie chcę w to brnąć.

Zdjęcie ilustrujące problem (40x2min Halpha, ASI 1600mm-pro, Księzyc prawie w pełni):

horsehead.png

W każdym razie, wydaje mi się, że moja tuba optyczna wymaga zmiany. I mam dylemat, czy APO (które APO?) da mi istotną różnice w poziomie detali? Czy iść w dłuższą ogniskową RC/SCT?

Podsumowanie ograniczeń:

- zdjęcia z balkonu

- stacjonarnie

- centrum Warszawy.

- widoczność horyzontu: od 220 stopni do 320 stopni, w górę max 55 stopni. Nie widać Polaris, ani jej najbliższego otoczenia. Czas rejestracji jednego obiektu to max 1,5-2 godziny - wyłania się zza piętra wyżej, a po tym czasie jest już za nisko, żeby było coś sensownie widać.

Jakie macie pomysły na zmiany w setupie? 

Pozdrawiam,

Janek

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak wyglądają sprawy od strony budżetu? I czy używany sprzęt wchodzi w grę?

Jeśli chciałbyś iść w dłuższe ogniskowe to możliwe że konieczna okazałaby się też wymiana montażu. APO wydaje się sensownym rozwiązaniem, w okolicach 1000EUR można kupić nowy tryplet o aperturze 80-90mm z wbudowanym korektorem, albo osobno refraktor i korektor. Plusy - koniec kłopotów z kolimacją, krzywymi gwiazdkami, większe pole widzenia przy zachowaniu dobrej rozdzielczości (bo mały piksel i dobra optyka), większa mobilność (wyprawy pod lepsze niebo). Minusy - mniejsza apertura, a więc mniej światła i trzeba zebrać będzie więcej materiału, mniejsze możliwości operowania na małych obiektach (planetarki, dalsze galaktyki). 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, jolo napisał:

A jak wyglądają sprawy od strony budżetu? I czy używany sprzęt wchodzi w grę?

Jeśli chciałbyś iść w dłuższe ogniskowe to możliwe że konieczna okazałaby się też wymiana montażu. APO wydaje się sensownym rozwiązaniem, w okolicach 1000EUR można kupić nowy tryplet o aperturze 80-90mm z wbudowanym korektorem, albo osobno refraktor i korektor. Plusy - koniec kłopotów z kolimacją, krzywymi gwiazdkami, większe pole widzenia przy zachowaniu dobrej rozdzielczości (bo mały piksel i dobra optyka), większa mobilność (wyprawy pod lepsze niebo). Minusy - mniejsza apertura, a więc mniej światła i trzeba zebrać będzie więcej materiału, mniejsze możliwości operowania na małych obiektach (planetarki, dalsze galaktyki). 

Używane może być, jeżeli dobre. Nie musi błyszczeć i pachnieć. Budżet jest elastyczny, ale raczej poniżej 1500EUR. Patrzyłem nawet na takie TS APO 90/600:

https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p5964_TS-Optics-Photoline-90mm-f-6-6-Triplet-FPL53-Apo---2-5--Okularauszug.html

Z reduktorem/flattenerem 0.75 i złączkami wychodzi ok 1700EUR - To dużo, jak za pozbycie się komy i krzywizny pola.

Mógłbym zamienić mojego śmieciowego Newtona na jakieś lepsze 150/750, z dobrym wyciągiem, bez straty apertury?

Warunki mam dość specyficzne: duże miasto, stacjonarnie (mobilność nie jest dla mnie istotna, bo nie będę jej wykorzystywał). Czas obserwacji obiektu w czasie jednej nocy max 2h i raczej nisko nad horyzontem.

Pytam na forum, bo macie doświadczenie w z podobnymi i lepszymi sprzętami: Czy takie APO to w tych warunkach nie będzie przesada - tj. wydawanie pieniędzy bez uzysku?

Pozdrawiam,

Janek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężko tak jednoznacznie coś doradzić, bo faktycznie warunki masz specyficzne. Na lepszego newtona oczywiście można wymienić i uzyskać lepsze wyniki, ale to wciąż nie będzie sprzęt bezobsługowy. Ale doświadczenie z newtonami już masz, więc nie powinno Cię to przerażać :)

Fajna tuba to będzie np VX6 od Orion UK https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p7280_Orion-UK-VX6-Newtonian-Telescope-6--F5---1-8-Lambda---optical-tube.html . Dobra optyka HILUX, solidna mechanika i przyzwoity wyciąg. Co prawda blaszana, ale za to chłodzi się szybko.

W węglowej tubie można znaleźć np TS UNC https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p6938_TS-Optics-6--f-5-UNC-Newtonian-Telescope---Carbon-Tube---made-in-Germany.html - z podobnej klasy wyciągiem, ale optyka jest w nim gorsza niż w VX6  (od GSO), a i cela lustra też chińska. 

Do każdego z nich oczywiście jakiś korektor komy - Baadera, TSkomakorr czy TS GPU. Z tych dwóch newtonów sam wybrałbym chyba VX6 - optyka przy foto jest ważna, mechanika jeszcze bardziej. A węglowa tuba i tak nie zapewni nam braku konieczności poprawiania ostrości przy zmianie temperatury, jeśli lustra są ze zwykłego szkła BK7 czy pyrexu.

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za poradę, ten Orion VX6 całkiem mi się podoba i chyba na niego padnie wybór.

Nie zwróciłem na niego wcześniej uwagi, przeglądając sklepy, więc tym bardziej dzięki :)

Większy upgrade jeszcze trochę poczeka.

Pozdrawiam,

Janek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)