Skocz do zawartości

Zmiana lornetki


DMar

Rekomendowane odpowiedzi

Ze względu że jest to mój pierwszy post na tym forum więc witam wszystkich serdecznie?

Mam lornetkę ecotone kamakura 10x50 i chciałem jakąś zmianę lecz nie wiem w którym koerunku isc.posiadam również maka 127 do planet i chciałem go uzupełnić

1-opcja to sprzedac tą 10x50 i kupic lunta 16x70(nie wiem czy jest warta tej ceny)jest dosyc lekka i byla by w miarę uniwersalna

2-opcja zostawic 10x50 i dokupić do niej ts marine 22x85

3-opcja to myślałem nad refraktorem sw 150/750 lecz tu nie pasuje mi patrzenie na jedno oko

Bardzo bym prosil zaawansowane osoby o pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, DMar napisał:

...Bardzo bym prosil zaawansowane osoby o pomoc

Kamakurę zostawić i dokupić to:

I to szybko, zanim Polaris nie wycofa oferty :D

  • Like 1

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, lukost napisał:

A w jakim kierunku chcesz iść? Rozumiem, że szerokie pola, ale z większą aperturą i powiększeniem względem 10x50?

Nie patrzyłem przez inne lornetki dlatego mam taki dylemat

 

21 minut temu, Janko napisał:

Kamakurę zostawić i dokupić to:

I to szybko, zanim Polaris nie wycofa oferty :D

Niestety będę bral na raty takze odpada wyłożenie takiej sumy na raz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, DMar napisał:

...Niestety będę bral na raty takze odpada wyłożenie takiej sumy na raz

Radzę Ci pogadać z Polarisem. Kto wie? :))

  • Haha 1

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam podobny dylemat od prawie 2 miesięcy :) Mam Nikona EX 10x50 i chce zrobić update, moje obecne rozważania to:
1) sprzedać Nikona, kupić TS Marine 10x50 i TS Marine 22x85
2) sprzedać Nikona, kupić TS Marine 7x50 i TS Marine 15x70
3) zostawić Nikona, kupić APM 25x100
4) zostawić Nikona, kupić lornetę od Polarisa (czekam na warunki, aby podjechać i osobiście spojrzeć, gdyż mieszkam niedaleko, ale prawie od miesiąca wyłącznie chmury) :)
5) rozważałem teleskop (MAK127, ED80, SW 120/600), ale doszedłem do wniosku, że jedno oko to nie dla mnie (nakładka bino odpada).
6) zostawić Nikona i dalej się nim cieszyć (patrząc na warunki pogodowe to obecnie najlepsza opcja).

  • Like 1

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, DMar napisał:

Nie no ,jestem nową osobą nikt mnie nie zna Tym bardziej polaris?.A tak na poważnie ,jakieś jeszcze propozycje?Janko potrzebuje Twojego doświadczenia

Tak ogólnikowo (a diabeł jak wiadomo jest w szczegółach ):diablatko:

- pozbycie sie Kamakury to zły pomysł

- zakup którejś z lornet o parametrach 15-22x70-85 mm (a nawet 25x 100) to dobry pomysł, pod warunkiem, że będzie to klasa BA8 lub lepsza

  • Thanks 1

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, dexter77 napisał:

Mam podobny dylemat od prawie 2 miesięcy :) Mam Nikona EX 10x50 i chce zrobić update, moje obecne rozważania to:
1) sprzedać Nikona, kupić TS Marine 10x50 i TS Marine 22x85
2) sprzedać Nikona, kupić TS Marine 7x50 i TS Marine 15x70
3) zostawić Nikona, kupić APM 25x100
4) zostawić Nikona, kupić lornetę od Polarisa (czekam na warunki, aby podjechać i osobiście spojrzeć, gdyż mieszkam niedaleko, ale prawie od miesiąca wyłącznie chmury) :)
5) rozważałem teleskop (MAK127, ED80, SW 120/600), ale doszedłem do wniosku, że jedno oko to nie dla mnie (nakładka bino odpada).
6) zostawić Nikona i dalej się nim cieszyć (patrząc na warunki pogodowe to obecnie najlepsza opcja).

No ja nie wiem kompletnie co mam robić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Janko napisał:

Tak ogólnikowo (a diabeł jak wiadomo jest w szczegółach ):diablatko:

- pozbycie sie Kamakury to zły pomysł

- zakup którejś z lornet o parametrach 15-22x70-85 mm (a nawet 100) to dobry pomysł, pod warunkiem, że bedzie to klasa BA8 lub lepsza

Dziękuję Janko

Więc juz utwierdzilo mnie zeby zostawić kamakure(trochę mi jej szkoda),zostanie mi teraz znalezienie czegos 70-100 mm.Rozumiem żeby w 110 sie nie pchać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, DMar napisał:

No ja nie wiem kompletnie co mam robić

Nikt za Ciebie tym bardziej nie zdecyduje, jeśli nie wiesz to odłóż decyzję, zmiany na siłę są bez sensu.

  • Like 2

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, DMar napisał:

Dziękuję Janko

Więc juz utwierdzilo mnie zeby zostawić kamakure(trochę mi jej szkoda),zostanie mi teraz znalezienie czegos 70-100 mm.Rozumiem żeby w 110 sie nie pchać?

28x110 to dobra lorneta, ale weź pod uwagę jej wagę i montaż jaki będziesz potrzebować (a raczej żuraw).

  • Like 2

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobacz sobie jeszcze ten wątek:


A najlepiej udaj się na zlot, spójrz przez różny sprzęt i dopiero potem kup :) 

  • Like 2

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto nawet w 15x70. Pytanie co chcesz uzyskać? Większe zbliżenie? Mobilny sprzęt? Czy coś innego?

Dobra lornetka kątowa to już spory wydatek.

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

70 mm ma powierzchnię obiektywów niemal 2x większą niz 50 mm. Powiększenie 16x już daje fascynujące obrazy obiektów, które przy 10x można pomylić z punktowymi.

Ba, nawet 15-16x56 to już inna klasa niż 10x50.

  • Like 2

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem dlaczego ale caly czas jestem napalony na tego lunta Tylka nie wiem czy on jest wart tych 3 tys(czy jest roznica między BA8 az na tyle)

Jest jeszcze APM 16x70 ED w podobnej cenie.Miałbym pytanie czy ktoś na forum mial do czynienia z tymi dwoma lornetkami po malo jest w sieci recenzji o nich

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze Omegon Argus 16x70. Wg. Denisa z cloudynights optycznie to jest to samo co Lunt, a cena poniżej 2000zł za to waga nieco większa. 

https://www.cloudynights.com/topic/532755-omegon-argus-16x70-magnesium-vs-lunt-16x70-magnesium-review/

https://www.cloudynights.com/topic/528997-omegon-argus-ms-lunt-clones/

Cytuj

In meantime, after I asked Markus, who asked Kevin, Kevin confirms that these Omegon Argus series have same optics as Lunt binos. 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, DMar napisał:

To bede wybieral między:

1- lunt 16x70

2-WO 22x70

3-TS Marine 22x85

4-APM 25x100

5-Omegon Argus 25x100

 Tak patrząc na surowo to wszystkie opcje są warte rozważenia. Zwrócę uwagę, że wszystkie będą potrzebowały dobrego podparcia, statywu, albo solidnego żurawia, a to nawet polowa sukcesu.

Z powyższych miałem APM MS 25x100 i jednocześnie miałem Stigme Optics15x70 (tzw. seria BA8).  Obydwie bardzo ciekawe lornety APM w wersji MS 25x100 zaskakująco nieduża masa do gabarytów, zasięg APM zdecydowanie większy, jednak Stigma Optics15x70 jako udany egz. dla moich oczów była bardziej przyjazna i z tej dwójki jednak wybrałbym 15x70. Parametry w okolicach 15x70 są moim zdaniem najlepszym kompromisem między dobrą jakością obrazu, a gabarytami dla lornet na statywie. Jak miałbym mieć jedną lornetkę to wybrałbym właśnie coś w okolicach 15x70. Mając 10x50 też nie wykluczałbym coś koło 15x70, ale pod warunkiem świetnej optyki, a to trzeba przetestować. Ewentualnie na twoim miejscu chciałbym zobaczy i przetestować jeszcze też 22x85, bo jak by była optycznie z jakością tej Stigmy Optics 15x70 o też ciekawy sprzęt. Trzeba testować bo nie dość, że każdy ma inne oczy, to jeszcze mogą być różnice między konkretnymi egz. nawet o tych samych parametrach.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakieś może dwa lata wstecz spotkałem na mojej miejscówce gościa, który oprócz setki ED od TS (refraktor) miał Fujinona 16x70. Moja TS 15x70 MX Marine widać w jego ocenie dzielnie stawiła czoło Fujinonowi skoro facet stwierdził, że po jaką cholerę wydał 4 tyś. jak różnica w obrazach to niuanse, Fujinon minimalnie lepiej punktował gwiazdy. Porónywałem także co prawda krótko z Luntem 16x70, tu różnić nie dopatrzyłem się praktycznie żadnych. Ale to tylko moje stwierdzenia. U mnie TS 15x70 oprócz refraktora Bressera 102/460 ED to sprzęt docelowy. Pozdrawiam!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Hagen napisał:

Jakieś może dwa lata wstecz spotkałem na mojej miejscówce gościa, który oprócz setki ED od TS (refraktor) miał Fujinona 16x70. Moja TS 15x70 MX Marine widać w jego ocenie dzielnie stawiła czoło Fujinonowi skoro facet stwierdził, że po jaką cholerę wydał 4 tyś. jak różnica w obrazach to niuanse, Fujinon minimalnie lepiej punktował gwiazdy. Porónywałem także co prawda krótko z Luntem 16x70, tu różnić nie dopatrzyłem się praktycznie żadnych. Ale to tylko moje stwierdzenia. U mnie TS 15x70 oprócz refraktora Bressera 102/460 ED to sprzęt docelowy. Pozdrawiam!!!

A ty kupowales swoją ts-kę przez Internet czy jezdziles osobiście?Myślę non stop hehe i chyba właśnie wybiorę którąś z 15x70 BA8 ale będę raczej próbował jechac do sklepu i osobiście wybrac z kilku egzemplarzy.

Też chodzi mi po głowie zeby zostać przy 10x50 narazie tylko zrobić skok jakościowy 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, DMar napisał:

A ty kupowales swoją ts-kę przez Internet czy jezdziles osobiście?Myślę non stop hehe i chyba właśnie wybiorę którąś z 15x70 BA8 ale będę raczej próbował jechac do sklepu i osobiście wybrac z kilku egzemplarzy.

Też chodzi mi po głowie zeby zostać przy 10x50 narazie tylko zrobić skok jakościowy 

Możesz zamówić i w razie czego oddać i poprosić, aby wysłali inny egzemplarz :) 

Z tego co wiem na Astrokrak Pan Janusz sprawdza sprzęt przed wysyłką (kolimacja itp.), ale zapłacisz też minimalnie więcej :) 

Obadaj też SkyGuide 15x70 lub to: 

 

Czasami po prostu nie warto przepłacać jeśli jesteś "niedzielnym" obserwatorem i nie wyłapiesz pewnych "niuansów" :) 

15x ma ten plus, że praktycznie pociągnie na tym samym statywie co 10x :) 

ps. czy coś takiego jak sprzęt docelowy istnieje? Chyba nie, co najwyżej mamy sprzęt odpowiedni na daną chwilę. Nie sądzę, aby ktoś używał czegoś przez całe życie :) 

  • Like 1

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak tak, oni wszyscy "SPRAWDZAJĄ"! Gdyby tak było to kątówki nie wysłaliby z luźnymi pryzmatami, lornetki z przyszczerbionymi soczewkami obiektywów czy niedokręcone cele obiektywów w refraktorach i na bezczelnego z wymienionym na sprawny sprzęt  dodają jeszcze pisemko, że ich spec-jalista sprawdził i jest wszystko w porządku, ale ze względu na dobrą dalszą współpracę wymieniono na nowy. Wnioski sami sobie wyciągnijcie!!! Pozdrawiam!!!

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Staraj sie osobiście. Ja zamawiałem dwa razy TS 15x70. Raz przyszła taka, że nie dało ruszyć rozstawu tubusów, masakra. Przysłali drugą - tubusy ok, ale rozkolimowana.... Dałem sobie spokój, też miała być sprawdzona przed wysyłką..

Teraz niestety jestem zmuszony kupić przez neta Argusa 25x100 i mam stracha, ale chyba w Polsce nikt go nie ma.

  • Like 1

Aculon 7x35, Bushnell Legend M 8x42, Nikon Monarch 5 16x56, APM 25x100 ED

SW 102/500

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)