Skocz do zawartości

Mała lornetka na dzień


ppbb

Rekomendowane odpowiedzi

Może temat nieastronomiczny, ale na pewno lornetkowy.

Szukam lornetki "turystycznej", takiej na dzień, do oglądania widoków podczas wędrówki w górach.

Ma być mała i lekka, ale dobrze, żeby miała regulowany rozstaw okulatów, bo to i dla dziecka i dla dorosłego ma być.

Polecicie coś?

APM 20x70 Magnesium ED APO, TS Optics 10x50 MX Marine, Orion 2x54 Ultra Wide Angle
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm budżet mocno ograniczony, celuj w jakąś budżetową używkę.
Ewentualnie coś takiego, ale podaję link w ciemno: 
https://deltaoptical.pl/lornetka-entry-8x40?from=listing
https://deltaoptical.pl/lornetka-do-discovery-8x40?from=listing
 

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że budżet niewielki, bo też i lornetka ma być budżetowa. O tak czasem popatrzeć w podróży. No bo tej 12x60 (w innym wątku o niej piszę) do zastosowań turystycznych się nie nadaje ze względu na gabaryt.

APM 20x70 Magnesium ED APO, TS Optics 10x50 MX Marine, Orion 2x54 Ultra Wide Angle
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy później...

Celuj w coś o parametrach 8x30 lub 8x32. Ja pół roku temu kupiłem Deltę Optical One 8x32 za ok. 470 zł i jestem bardzo zadowolony (to moja piąta lornetka). Nie jest idealna, bo dachówka w tej cenie musi być co najwyżej przeciętna, ale ma wiele zalet. Poręcznością i wagą bije na głowę inne lornetki o tych parametrach, optyka jest przyzwoita a odległość minimalnego ostrzenia (ok. 1,1 m) to po prostu rewelacja. Do dziennych zastosowań okołodomowych i na wycieczki idealna. Że to był dobry wybór niech świadczy fakt, że najczęściej po nią sięgam. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, piotrfie napisał:

Nie schodziłbym poniżej 8x42

Z jednej strony tak, ale z drugiej:

W dniu 23.01.2019 o 10:11, ppbb napisał:

bo to i dla dziecka i dla dorosłego ma być

Nie wiem jakim wieku dziecko, ale jeśli to nie jest nastolatek to małe powiększenia się lepiej sprawdzają. Lepsza stabilność obrazu i szersze pole do znajdowania obiektów...

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jakim wieku dziecko, ale jeśli to nie jest nastolatek to małe powiększenia się lepiej sprawdzają. Lepsza stabilność obrazu i szersze pole do znajdowania obiektów...


Dziecko kilkuletnie.
APM 20x70 Magnesium ED APO, TS Optics 10x50 MX Marine, Orion 2x54 Ultra Wide Angle
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, ppbb napisał:

Dziecko kilkuletnie.

Więc możesz tak jak ja kupić oddzielną lornetkę tylko dla dziecka:

https://www.decathlon.pl/mh-b-100x6-bez-regulacji-id_8398834.html

Jeśli jednak ma być wspólna to proponuję powiększenie bliżej 6x.

Ponadto odpuściłbym dachówki, bo dobre są drogie. Jeśli ma to być lornetka dzienna to źrenica wyjściowa może być mniejsza i apertura około 30mm sprawia, że rozmiar i waga mogą być dość małe. 

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)