Skocz do zawartości
ppbb

Mała lornetka na dzień

Rekomendowane odpowiedzi

Może temat nieastronomiczny, ale na pewno lornetkowy.

Szukam lornetki "turystycznej", takiej na dzień, do oglądania widoków podczas wędrówki w górach.

Ma być mała i lekka, ale dobrze, żeby miała regulowany rozstaw okulatów, bo to i dla dziecka i dla dorosłego ma być.

Polecicie coś?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Wiem, że budżet niewielki, bo też i lornetka ma być budżetowa. O tak czasem popatrzeć w podróży. No bo tej 12x60 (w innym wątku o niej piszę) do zastosowań turystycznych się nie nadaje ze względu na gabaryt.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Proponował bym dołożyć stówkę i kupić Nikon Aculon  7 x 35  albo Nikon Action EX o  tych samych parametrach tylko że w tym przypadku cenę trzeba pomnożyć przez dwa.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Celuj w coś o parametrach 8x30 lub 8x32. Ja pół roku temu kupiłem Deltę Optical One 8x32 za ok. 470 zł i jestem bardzo zadowolony (to moja piąta lornetka). Nie jest idealna, bo dachówka w tej cenie musi być co najwyżej przeciętna, ale ma wiele zalet. Poręcznością i wagą bije na głowę inne lornetki o tych parametrach, optyka jest przyzwoita a odległość minimalnego ostrzenia (ok. 1,1 m) to po prostu rewelacja. Do dziennych zastosowań okołodomowych i na wycieczki idealna. Że to był dobry wybór niech świadczy fakt, że najczęściej po nią sięgam. 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Nie schodziłbym poniżej 8x42.

To rozmiar uniwersalny. Nie tylko na dzień.

Powyżej @pmochocki wspominał o Vorteksie. Polecić mogę Dimondback-a 8x42. Bardzo fajna lornetka. Obrazy jak żyleta. Regulacja ostrości rozwiązana super. Niestety powyżej wskazanego budżetu.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
50 minut temu, piotrfie napisał:

Nie schodziłbym poniżej 8x42

Z jednej strony tak, ale z drugiej:

W dniu 23.01.2019 o 10:11, ppbb napisał:

bo to i dla dziecka i dla dorosłego ma być

Nie wiem jakim wieku dziecko, ale jeśli to nie jest nastolatek to małe powiększenia się lepiej sprawdzają. Lepsza stabilność obrazu i szersze pole do znajdowania obiektów...

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Nie wiem jakim wieku dziecko, ale jeśli to nie jest nastolatek to małe powiększenia się lepiej sprawdzają. Lepsza stabilność obrazu i szersze pole do znajdowania obiektów...

Dziecko kilkuletnie.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
1 godzinę temu, ppbb napisał:

Dziecko kilkuletnie.

Więc możesz tak jak ja kupić oddzielną lornetkę tylko dla dziecka:

https://www.decathlon.pl/mh-b-100x6-bez-regulacji-id_8398834.html

Jeśli jednak ma być wspólna to proponuję powiększenie bliżej 6x.

Ponadto odpuściłbym dachówki, bo dobre są drogie. Jeśli ma to być lornetka dzienna to źrenica wyjściowa może być mniejsza i apertura około 30mm sprawia, że rozmiar i waga mogą być dość małe. 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta