Skocz do zawartości

"Skrzynka All in One" pod teleskop


majcher

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

chciałbym zrobić niedużą skrzynkę All in One pod teleskop.

Miałaby zawierać :

mini komputer (win7 + AstroEQ + EqMod + Ascom + Stellarium lub CdC, guiding (Phd lub PHD2). Do tego chcę podpiąć nieduży switch 10/100/1000 (do moich kamer eth), huba USB3.0 (aktywny do kamerki USB), zasilanie po USB Canona 550d, jakieś WiFi oraz  HDD 2,5". Dostęp do całości po RDP. 

Wiem iż ktoś z szanownych kolegów zrobił coś podobnego, ale nie mogę znaleźć linku z opisem.

Czy poniższy PC sprosta wymaganiom? 

https://allegro.pl/oferta/fujitsu-futro-s900-16gb-ssd-2gb-ddr3-ram-thin-clie-7680733017?snapshot=MjAxOS0wMS0yMVQwMjoyNToxMi4zNTNaO2J1eWVyO2JiNjRkZGNlNjg0MThlZjdjM2VlY2MzYjQ0YjdmNjEwOWEyNzBlNTRmNDMyZjU3NGVhODA3ODQ0MTBjMTc3MWQ%3D

 

Proszę o radę.

Pozdrawiam

Robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, majcher napisał:

Podlinkowana przez Ciebie jednostka to typowy "cienki klient". Bardzo podobnego (w wersji DELL) używam jako terminal do zdalnego łączenia z obserwatorium. Wyposażony w wersję Embedded Windows (minimalna - na malutkim HDD) świetnie się nadaje do takich celów. Jako niezależna jednostka, nie za bardzo. Owszem, może jakoś wciśniesz do niego większy HDD (i nie chodzi tu o gabaryty), kupisz i wygenerujesz "normalny" Windows, ale za zakrętem już będą czekać na Ciebie kłopoty ze sterownikami itp. Wierz mi, próbowałem. Po prostu, komputer ten zaprojektowany jest do konkretnego celu, który podałem w pierwszym zdaniu. Propozycje kolegów są dużo lepsze do zastosowań, które zdefiniowałeś. Ten, zdecydowanie nie.

  • Like 1

Sprzęt = 10" f/3.3 SW Quattro CF ? 10" SCT Meade ? Hyperstar f/1.8 ? Gemini G-40 ? ASI 290MM-C
Obserwatorium = Kod MPC: L25 ? poszukiwanie supernowych
Liczba odkryć SN = 12 ? najnowsze: SN 2019wzj
http://www.supernowe.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, majcher napisał:

Dla ścisłości i uzupełnienia tematu muszę powiedzieć, że jest pewna konfiguracja, w której taka "cienka" jednostka może pracować zdalnie w obserwatorium, jako pewnego rodzaju serwer. W roku 2016 kupiłem takiego "cienkiego klienta" Dell i próbowałem zaprzęgnąć go do pracy w obserwatorium. Brak mechaniki: wiatraczków, tradycyjnego dysku HDD, wydawały się atrakcyjne. Niestety, pomysł z instalacją normalnej wersji Windows i łączenia przez taki czy inny rodzaj zdalnego pulpitu upadł. Wówczas wpadłem na inny pomysł. Komputer nadal miał stać w obserwatorium, ale wykorzystałem technologię "USB over IP". Polega ona na przechwyceniu portów USB i przekierowaniu ich przez sieć lokalną do innego komputera. Dopiero tam zainstalowane są sterowniki urządzeń USB oraz oprogramowanie obsługujące. W moim przypadku było tak, że w obserwatorium miałem tego "cienkiego klienta" z wersją Embedded Windows, a na nim zainstalowane oprogramowanie typu USB over IP - serwer (to jest nieduży soft). Skonfigurowałem tam przechwytywanie pewnych urządzeń USB (kamera, napęd montażu i inne urządzenia sterujące i pomiarowe). Były one niejako przekierowywane na komputer w domu, gdzie na normalnym, silnym komputerze było zainstalowane USB over IP - klient. Na tym domowym komputerze te przekierowane urządzenia były widoczne tak, jakby były fizycznie zainstalowane na nim, a nie w odległym obserwatorium. Teraz wystarczyło tylko na nim zainstalować drivery oraz oprogramowanie i "voila", działamy na komputerze w domu tak, jakbyśmy działali w obserwatorium. Ta "cienka" jednostka w obserwatorium działa więc tak, jakby była takim "zdalnym, sieciowym USB hubem". Pięknie? ... no nie zawsze. Przez rok działo to więcej niż bardzo dobrze (z kamerą SX Lodestar X2 i innymi urządzeniami), ale gdy w 2017 kupiłem kamerę ZWO ASI 290MM-C, to jej sterowniki nie chciały już za Chiny (nomen omen :) ) pracować w takiej konfiguracji. Próbowałem różnych ustawień, bez skutku. Tak więc to, co opisałem, może zadziałać, ale nie ze wszystkimi urządzeniami USB.

Sprzęt = 10" f/3.3 SW Quattro CF ? 10" SCT Meade ? Hyperstar f/1.8 ? Gemini G-40 ? ASI 290MM-C
Obserwatorium = Kod MPC: L25 ? poszukiwanie supernowych
Liczba odkryć SN = 12 ? najnowsze: SN 2019wzj
http://www.supernowe.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest dokładnie tak jak pisze Jarek. Jest sporo różnych mini PC, które się nadadzą do tych celów, które opisałeś. Z tych które sam przetestowałem mogę polecić BeeLink BT3 Pro http://www.bee-link.com/Beelink-MiniPC-TV-BOX-104-1.html . Ma wystarczającą moc, kompaktowe rozmiary, a dodatkowo sprzedawany jest z blaszką mocującą i zasilany jest 12V - w zestawie afoto jak znalazł. I sporo możliwości - USB3.0, 1Gb ethernet, WiFi 2.4+5.8.  Z resztą widzę, że firma się prężnie rozwija, bo w ciągu roku zwiększyli ofertę trzykrotnie :) 

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, jolo napisał:

Jest dokładnie tak jak pisze Jarek. Jest sporo różnych mini PC, które się nadadzą do tych celów, które opisałeś. Z tych które sam przetestowałem mogę polecić BeeLink BT3 Pro http://www.bee-link.com/Beelink-MiniPC-TV-BOX-104-1.html . Ma wystarczającą moc, kompaktowe rozmiary, a dodatkowo sprzedawany jest z blaszką mocującą i zasilany jest 12V - w zestawie afoto jak znalazł. I sporo możliwości - USB3.0, 1Gb ethernet, WiFi 2.4+5.8.  Z resztą widzę, że firma się prężnie rozwija, bo w ciągu roku zwiększyli ofertę trzykrotnie :) 

Czytałem kiedyś Twój wątek dotyczący Modecoma. Czy o tym ww. też pisałeś ? Pewnie gdzieś jest, ale przeoczyłem :)

 

Sprzęt = 10" f/3.3 SW Quattro CF ? 10" SCT Meade ? Hyperstar f/1.8 ? Gemini G-40 ? ASI 290MM-C
Obserwatorium = Kod MPC: L25 ? poszukiwanie supernowych
Liczba odkryć SN = 12 ? najnowsze: SN 2019wzj
http://www.supernowe.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

dziękuję wszystkim za udział w dyskusji :).  Rozwiązanie kolegi Wessel'a wydaje mi się najbardziej uniwersalnym.

Przeszukując sieć znalazłem takie fajne rozwiązanie :

Intel Compute Stick x5-Z8300/2GB/32/W10

które pozwoliłoby na znaczne zmniejszenie "skrzynki" . Czy mieliście możliwość testowania ww pc?

Pozdrawiam

Robert

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Esku1RES napisał:

Czytałem kiedyś Twój wątek dotyczący Modecoma. Czy o tym ww. też pisałeś ? Pewnie gdzieś jest, ale przeoczyłem :)

Niestety, w końcu nie opisałem :( Ale też nie było o czym pisać - wszystko działało jak należy. Zainstalowałem tam Maxima, CdC, sterowniki ASCOM, EQMOD, ASI, QHY, wszystko ruszyło bez problemu. Beelink pobierał przy 12V zasilania niecałe 0.3A z załadowanym systemem i chyba do 0.6A rosło przy intensywnej pracy. Nie było problemów z połączeniami WiFi (z szopki do domu - około 20m przez jedną ścianę) czy ethernet. Obudowa zawsze jest ciut cieplejsza od otoczenia, tak że rosa nie siada :) 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)