Skocz do zawartości

Off-axis guider


Encpenc

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Na astrokraku dostępne są off-axis guidery, które pozwalają na guidowanie montażu używając tego samego teleskopu co do zdjęć. Czy ktoś z was używał tej metody? Czy jest ona chociaż zbliżona dokładnością do normalnego guidowania drugim teleskopem? Cena nie jest niska i w sumie drugi teleskop wyszedł by mnie taniej. Jestem ciekaw jakie są różnice ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

glowna roznica, to taka, ze guidijesz dokladnie ten sam obraz ktory widzi glowna kamera. nie ma zadnych ugiec, ewentualnego dryfu spowodowanego rozbieżnoscia "patrzenia" guider/glowna kamera. u mnie po zastosowaniu OAGA, wykres w PHD nieznacznie sie poprawil.

tak to wyglada u mnie :)

https://astropolis.pl/topic/65593-qhy9-koło-7x36mm-oag/

  • Like 1

Zapraszam na moją stronę logo2.jpg.14d2f841b11ef24f670bb0d3638f5042.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OAG ma swoje wady i zalety. Na plus - to co napisał Tomek - ugięcia są eliminowane, bo obie kamerki patrzą przez ten sam tor optyczny. Z minusów to przede wszystkim małe pole widzenia, co sprawia, że w pustych obszarach nieba może być kłopot ze znalezieniem gwiazdy do guide. Warto więc mieć czułą kamerkę do guide, najlepiej monochromatyczną. Zestawu nie obciążasz, ale za to dodatkowo obciążasz wyciąg. W zależności od tego czy i jaki stosujesz korektor/reduktor, jesteś ograniczony jego backfocusem, żeby upchać cały tor optyczny z OAGiem pomiędzy kamerką i reduktorem. 

https://astrojolo.com/gears/oag-vs-guidescope/ 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Encpenc napisał:

Właśnie jak narazie robię zdjęcia lustrzanką. Możliwe, że w połączeniu z korektorem komy będę miał problem z ustawieniem ostrości?  ?????

skoro zadajesz takie pytania, to wg mnie nie jestes jeszcze swiadomie gotowy na OAG, jak chcesz to dzialaj z osobnym guiderem. W momence gdy zauwazysz ze ten sposob guidowania Ci nie wystarcza ja jakiegos wzgledu, wtedy swiadomie przejdziesz na OAG.

czy wogole juz stosujesz guiding?

Zapraszam na moją stronę logo2.jpg.14d2f841b11ef24f670bb0d3638f5042.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, tayson.82 napisał:

skoro zadajesz takie pytania, to wg mnie nie jestes jeszcze swiadomie gotowy na OAG, jak chcesz to dzialaj z osobnym guiderem. W momence gdy zauwazysz ze ten sposob guidowania Ci nie wystarcza ja jakiegos wzgledu, wtedy swiadomie przejdziesz na OAG.

czy wogole juz stosujesz guiding?

Nie stosowałem niestety. Jestem stosunkowo świeży w tych tematach i próbuje poskładać wszystko do kupy ?. OAG jest o wiele bardziej skomplikowany? Posiadam HEQ5 Pro więc z drugą tubą do dubletu z SW 150/750 nie powinno być problemu 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)